PRITISAK U RASHLADNOM SISTEMU!!!


Recommended Posts

BMW E46, 318i, M43, 2001 god, 170000 predjenih km(bar tako pise), ima plin. Auto pravi veliki pritisak u rashladnom sistemu. Verovatno sam ga kupio sa tom "boljkom", ali nisam obracao paznju na to sve dok mi nije izbio crevo koje ide iz glave u mali hladnjak... Od tada sam poceo da pratim, creva se toliko napumpaju da budu kao kamen. I pomalo izbacuje antifriz na plasticnim racvama, crevima, kucistu termostata... (deluje mi kao da antifriz prokljuca u bloku, i zato napravi pritisak)

Konsultovao sam se sa mnogim majstorima, receno mi je da je najverovatnije dihtung glave u pitanju. (sad vec niko ne zna sta bi moglo da bude)

-Zamenjen dihtung glave,

-Glava nosena na ispitivanje - cela je,

-Nov termostat,

-Nova pumpa za vodu,

-Nov zatvarac hladnjaka,

a OPET ISTA STVAR!!! Sad mi je od pritiska pukla i ona posuda na hladnjaku, tako da tu sad najvise izbacuje antifiz...

Da napomenem, MOTOR NE DIZE TEMPERATURU!!! (kazaljka ne prelazi pola), radi sasvim normalno.

Hladnjak sam proveravao (koliko sam mogao), deluje ok, skoro nov, vidi se da nije originalan, nego da je relativno skoro promenjen (nisam ga ja menjao), a auto sam kupio pre dve godine...

Ako neko zna sta bi moglo da bude, neka mi napise, ne znam vise sta da radim, prodje mi pola registracije, nisam prosao 2000km.

Hvala unapred.

Link to post
Share on other sites

A da nije nesto sa rasplinjacem gasa(plina) i da ti mozda on ne ubacuje plin u rashladnu tecnost,jesi probao da otvoris hladnjak kad je hladan auto i da posmatras da li ima mehurica u ekspanzionoj posudi dok radi auto?

Link to post
Share on other sites

A da nije nesto sa rasplinjacem gasa(plina) i da ti mozda on ne ubacuje plin u rashladnu tecnost,jesi probao da otvoris hladnjak kad je hladan auto i da posmatras da li ima mehurica u ekspanzionoj posudi dok radi auto?

Pokusavao sam i bez isparivača, ista stvar. Kad otvorim hladnjak, radi jedno vreme normalno, i onda počinje da kluča voda, podize se i na kraju počne da preliva napolje...

Link to post
Share on other sites

Stvarno ne znam. To su mi rekli da je moguce. Cudno mi je to sto kad ga vozim na auto-putu pritisak u crevima padne, ne budu toliko tvrda. Razmisljam, da je puko blok, na vecim obrtajima bi napravio toliki pritisak da bi neko crevo puklo... Opet kazem, ne znam...

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

ko nije imao problem sa temperaturom na bmwu ćelava mu keva!

kako ti to ne diže temperaturu a on mučenik ključa?

pišam se u sred te kazaljke

ako ti je za utehu, kada budeš rešio taj problem gomila sitnica što te drkaju na autu ti opšte neće spadati pod sadašnji kriterijum problema :)

dobrodošao u klub

Link to post
Share on other sites

vala baš...i ja sam na e46 328i imao problem sa pritiskom u rashladnom sistemu,negde mi je stalno gubio vodu i pronasao sam pukotinu na ex.posudi na hladnjaku,narucim novu,zamenim,par dana sve ok,ne gubi vodu,al vidim da su creva ko kamen i jedan dan na 100m od kuce mi upali lampicu za nizak nivo rashladne tecnosti,ja stanem,otvorim poklopac ono stvarno nema tecnosti..uzmem dospem vode,on pocne da kljuca a na tabli kazaljka zakucana na sredinu..sto kaze babic pisam se u kazaljku :)

ostavim ja to sve da se smiri,dospem vode,odzracim,sve extra...posle par dana opet zuta lampica,nema vode,pogledam ja malo bolje kad ono opet naprslina na hladnjaku na kojoj gubi vodu...dal sam ja pogresio sto sam dolivao vodu ili sta je u pitanju ne znam,al nisam imao vise zivaca pa sam ga prodao i kupio kocku i sad se vozim ko car... :D

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

vala baš...i ja sam na e46 328i imao problem sa pritiskom u rashladnom sistemu,negde mi je stalno gubio vodu i pronasao sam pukotinu na ex.posudi na hladnjaku,narucim novu,zamenim,par dana sve ok,ne gubi vodu,al vidim da su creva ko kamen i jedan dan na 100m od kuce mi upali lampicu za nizak nivo rashladne tecnosti,ja stanem,otvorim poklopac ono stvarno nema tecnosti..uzmem dospem vode,on pocne da kljuca a na tabli kazaljka zakucana na sredinu..sto kaze babic pisam se u kazaljku :)

ostavim ja to sve da se smiri,dospem vode,odzracim,sve extra...posle par dana opet zuta lampica,nema vode,pogledam ja malo bolje kad ono opet naprslina na hladnjaku na kojoj gubi vodu...dal sam ja pogresio sto sam dolivao vodu ili sta je u pitanju ne znam,al nisam imao vise zivaca pa sam ga prodao i kupio kocku i sad se vozim ko car... :D

I ja sam prvo mucio muke sa tim dolivanjem vode, i meni je palio lampicu za nizak nivo, dolivao sam vodu na svakih dva dana.

Na kraju sam mu promenio sve one plasticne racve na bloku i glavi na kojima hoce da curi rashladna tecnost, ali je na kraju i meni zbog velikog pritiska pukla ekspanziona posuda!

Sto se tice te kazaljke, cuo sam da ima neki opseg da stoji na pola a da je temp od 90 do 110 stepeni...

Razmisljao sam da ga prodam, jer vise stvarno nisam mogao da se obaram sa njim, ali mi je bilo zao i nisam hteo nekome da stavim bedu na vrat.

Da ne duzim vise, problem sam resio! :)

Stavio sam termostat od E36, koji otvara na 95 stepeni. Posto na mom termostatu pise 105stepeni, ali ima elektronski deo koji sluzi da otvori termostat ranije elektronskim dogrevanjem (kada kompjuter prepozna da je to potrebno), ali izgleda da to nije radilo. Iako na dijagnostici ne prikazuje nikakvu gresku. Rashladna tecnost u bloku prokljuca jer termostat ne otvori na vreme (kazaljka stoji na pola kao sto sam gore naveo), i creva budu kao kamen.

Sada je sve ok, creva normalna, temperatura na pola, ne gubi vodu, ja srecan!

Da ne bih sekao crevo (jer kucista termostata od e36 i e46 nisu ista), i da mi onaj elektronski dzek ne bi visio, napravio sam ulozak i prilagodio da termostat od e36 odgovara kucistu od e46. Tako da je sad sve kao fabricko, i radi super! poslacu slike.

Ma kocke su zakon, ova elektronika mi dusu pojede! :)

Link to post
Share on other sites

ko nije imao problem sa temperaturom na bmwu ćelava mu keva!

kako ti to ne diže temperaturu a on mučenik ključa?

pišam se u sred te kazaljke

ako ti je za utehu, kada budeš rešio taj problem gomila sitnica što te drkaju na autu ti opšte neće spadati pod sadašnji kriterijum problema :)

dobrodošao u klub

Slazem se u potpunosti!

Ispisao sam Marudzi sta sam uradio sa autom!

Link to post
Share on other sites

Kada sam ih zvao ponovo da pitam za misljenje, rekli su mi da sam pretegao glavu i da mi je blok pukao, i da mogu da mi nabave drugi motor. Planirao sam da vadim motor iz auta, ali sva sreca pa sam probao ovo.

Link to post
Share on other sites
  • 1 year later...
  • 1 year later...

Ja sam ulozio oko 400e u rashladni sistem I dalje je gubio negde tecnost... Nov hladnjak, ex.posuda, cep, sve racve, termostat, itd...I dalje je gubio vodu, pola litre sedmicno, u pocetku je curilo na raznim mestima I to je sanirano novim delovima. pritisak u crevima I dizanje temperature nisam imao, ali tecnost je nestajala...glava I dihtung, sve novo, testiran sistem nema kompresije u njemu, ne dize pritisak ali tecnost fali... na kraju sam cep od posude popustio toliko da kad pocinje stezanje da hvataju obe gumice tu stanem I ne dotezem vise, od tad sam resio problem nestajanja tecnosti I to je bilo u avgustu mesecu, gram vode od tad mi nije zafalilo... tako da ko ima slican problem neka proba, ne kosta nista...

Link to post
Share on other sites