Recommended Posts

malo po malo sredjujem na autu jedno po jedno koliko mi finansije dozvoljavaju

zamenio sam filtere

zamenio ulje

kupio zimske gume

zamenio zadnji lonac

sledece na spisku mi je resavanje problema sa pumpom za benzin

kupio sam pumpu,nabacio medjutim nista se ne desava,u pocetku mi je na instrument tabli pokazalo da imam oko 20l benzina mada se i vizualno vidi da ima dosta ,pa je pokazatelj na instrument tabli posle par pokusaja pao na nulu ,

proverio sam dali uopste struja dolazi do pumpe,kad ono nema ,

cudno mi je bilo sto sam ispod haube na levoj strani video neki dzek koji je otkacen i tako stoji pa sam pitao jednog prijatelja koji ima kockicu 325 za sta on sluzi

reko mi je da je za step motor i da je isti odstranjen tj.ne postoji kod mene,

pre nego sto odem do elektricara ako neko zna neja mi kaze da li bi prvo trebao da nabavim taj step motor i dali uopste auto moze da radi bez njega tj da upali na benzin?

Link to post
Share on other sites

Nece upaliti bez njega. Tvoj auto je verovatno sredjen da radi samo na plin, tako da je ustelovan, jer i nema potrebe za icv-om na plinu.. Step motor ti je ovo na slici. Vidi da li ga imas, onda vidi da li je ispravan. Obavezno skini dizne, ocisti ih, i njih i magistralu za benzin. Promeni filter goriva i to je za sad to. Vidi protokomer u kakvom je stanju klapna pa javi kad odradis sve to.

Izvini sto je stavljena postarina, drugar koji radi u aks-u je zajebao stvar. Sl put cu se oduziti, jbg

13411286065-BOS-0280140509.jpg

Link to post
Share on other sites

step motora nema uopste ima ga samo okrugli drzac za njega i onaj dyek koji sam pomenuo,planirao sam da proverim klapnu na protokomeru,to mi je ovaj drug i predlozio sto se magistrale za benzin tice malo sam bio zbunjen danas jer nisam nigde video dovodno crevo za gorivo da napomenem da svesto radim radim po prvi put u zivotu jer do sada nisam nikad otvorio haubu nekog bmw-a,vozio sam jugica i njega sam doktorirao vremenom jer me zanimaju te stvari oko mehanike,kazi mi samo dali mogu sam da ocistim dizne ili cu morati da placam a znam da je bas skupo tako sam cuo,

Link to post
Share on other sites

Nece upaliti bez njega. Tvoj auto je verovatno sredjen da radi samo na plin, tako da je ustelovan, jer i nema potrebe za icv-om na plinu.. Step motor ti je ovo na slici. Vidi da li ga imas, onda vidi da li je ispravan. Obavezno skini dizne, ocisti ih, i njih i magistralu za benzin. Promeni filter goriva i to je za sad to. Vidi protokomer u kakvom je stanju klapna pa javi kad odradis sve to.

Izvini sto je stavljena postarina, drugar koji radi u aks-u je zajebao stvar. Sl put cu se oduziti, jbg

13411286065-BOS-0280140509.jpg

Rizikujem da ispadnem glup u drustvu, ali kako mislis da nema potrebe za step motorom na plinu? On odredjuje koliko vazduha ulazi kroz usis kada je leptir zatvoren. Jedino ako se za plin pomera leptir da na leru bude malo otvoren, pa tako odrzava ler.

Druga stvar, koliko ja znam, auto moze da upali bez ler ventila, ali mora da bude leptir otvoren, tj da bude mrvicu pritisnut gas..

I kao pomoc kolegi clanu, prvo mislim da bi trebao da vidis zasto pumpa za gorivo ne dobija plus na kontaktu...

Link to post
Share on other sites

ma skinucu ih ja :-)

video sam da je filter za benzin skroz dole kad sam ga stavljao na kanal da zamenim zadnji lonac,pa cu da ispratim crevo gde ide,vidim da ce na kraju da me kosta popravka dva tri rezervoara pa se razmisljam da odustanem ,kod ovog drugara kad otkaci step motor ne moze da upali posle na plin tako da je kod mene verovatno i u instalaciji premosceno nesto,, ,a kolko kosta taj step motor?

Link to post
Share on other sites

Zavisi koliko je potrebno za plin da bude klapna otvorena, a koliko za benzin.. Jer je ovo stelovano prema plinu, ali nikako ne ispadas glup.. :) Na jednom sam radio vec ovo sve, pa eto, znam koje su muke. Osigurac je verovatno vrisnuo jer je stara pumpa zakucala

Link to post
Share on other sites

Pa ako je sve ispravno i niko nije izmisljao toplu vodu, onda leptir treba da bude zatvoren uvek kada je na leru, tada vazduh zaobilazi leptir i ide kroz ler ventil..

Link to post
Share on other sites

da video sam jedno ustopovano crevo,to je to znaci,a sto je najjace odsrafljujem nosac pumpe kad ono pumpe nigde nema :-) mora da pogledam i osigurace mozda je stvarno vrisnuo onaj za pumpu...

reko da pitam sta se nalazi ispod plastickog poklopca iza vozacevog sedista na rezervoaru

Link to post
Share on other sites

MOze da se stavi na crevo od step motora onaj ventil za plin(sraf imbus kojim kao regulises protok plina)i njime nastelujes ler ,to ti je prelazno resenje dok ne nabavis ICV,na drugarovoj e36 m40 je riknuo step i ja sam mu stavio taj djavo i dan danas ga tako vozi(mentol),ali na plinu,neznam kako ce se ponasati na benzinu sa tom spravom,on tako dobija konstantnu vrednost vazduha ali koliko znam ta vrednost je promenjiva zbog toga i sluzi step,tako da od toga nema mnogo vajde na benzinu.

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

zato i ne moze na benzin bez step motora..

doso sam do saznanja da ipak moze da radi bez step motora i to bez ikakvog problema...

naime kupio sam step motor kao sa slike ali nije bio takav jer je moj sa dva pina

nisam mogao da upalim na benzin iz razloga sto mi je zica za napajanje pumpe bila u prekidu resio sam taj problem pre nego sto mi je mi je covek poslao step motor kakav mi odgovara....

pokusao sam da upalim par puta medjutim malo mu je falilo

onda sam reko jednom prijatelju da zapusi oba creva koja idu u step motor istog momenta je upalio kao mina...premostio sam ista creva koja bi trebala da idu u step motor i od tada pa sve do sada auto pali na pola kljuca i na hladno... obrtaji ne variraju dok je hladan radi na oko 700 kad zagreje na 900 niti stuca niti se gasi znaci radi bez problema a vuce kao lud nisam prosto mogo da prepoznam razliku u odnosu na plin...malocas sam dobio step motor kakav mi odgovara ali se pitam koja mu je uopste funkcija kad auto i bez njega radi ko zmaj...

sada se ne muci prilikom paljenja na plin vec upali bez onog dugog verglanja od desetak sekundi dok ne shvati da nema bezina i ne prebaci sa plin,sada zaverglam3-4 sekunde i upali a na benzin kao sto sam i rekao pali na pola kljuca...

Link to post
Share on other sites

Druze, step motor ti je zapravo nacin na koji elektronika motora kontrolise broj obrtaja na leru i iskljucivo na leru. A zasto mu to treba, pa zbog raznih variranja opterecenja u leru, npr. ako imas servo, kad okreces volan, pumpa trosi snagu motora, pa ce obrtaji malo pasti, pa isto ako imas klimu kad je ukljucis, ona ce smanjiti obrtaje, pri ukljucenju raznih strujnih potrosaca alternator uzima snagu od motora, onda da regulise konstantne obrtaje hladnog motora dok se ne zagrije, da pojaca kocenje motorom na nizbrdicama i trudi se da se auto ne ugasi kad ide sporo na leru. Ti u principu mozes i bez njega ali mu onda na leptiru malo pojacaj obrtaje da sve to iskompenzujes. Inace motor radi isto i na plin i na benzin i uloga step motora je ista i na plinu i na benzinu. To podesavanje ler gasa na isparivacu je zapravo podesavanje minimalnog protoka gasa, i time se ustvari ne steluje ler gas, vec pravilna smjesa vazduh-gas kad je leptir u ler polozaju(zatvoren), a tako se i steluje, prvo se namjesti polozaj leptira, pa onda na isparivacu odgovarajuca smjesa(ako nemas analizator izduvnih gasova, prava smjesa je kad motor, pri datom otvoru leptira ima najvece obrtaje). E sad kad nemas step motor(ili nije u funkciji) hladan motor ce uvijek imati manje obrtaja pri istom otvoru leptira nego zagrijan(jer su sva trenja povecana, gusto ulje, gubljenje toplote na zagrijavanje bloka, antifriza itd.) pa cisto da znas da to ne mozes izbjeci bez ispravnog step motora.

Link to post
Share on other sites

Druze, step motor ti je zapravo nacin na koji elektronika motora kontrolise broj obrtaja na leru i iskljucivo na leru. A zasto mu to treba, pa zbog raznih variranja opterecenja u leru, npr. ako imas servo, kad okreces volan, pumpa trosi snagu motora, pa ce obrtaji malo pasti, pa isto ako imas klimu kad je ukljucis, ona ce smanjiti obrtaje, pri ukljucenju raznih strujnih potrosaca alternator uzima snagu od motora, onda da regulise konstantne obrtaje hladnog motora dok se ne zagrije, da pojaca kocenje motorom na nizbrdicama i trudi se da se auto ne ugasi kad ide sporo na leru. Ti u principu mozes i bez njega ali mu onda na leptiru malo pojacaj obrtaje da sve to iskompenzujes. Inace motor radi isto i na plin i na benzin i uloga step motora je ista i na plinu i na benzinu. To podesavanje ler gasa na isparivacu je zapravo podesavanje minimalnog protoka gasa, i time se ustvari ne steluje ler gas, vec pravilna smjesa vazduh-gas kad je leptir u ler polozaju(zatvoren), a tako se i steluje, prvo se namjesti polozaj leptira, pa onda na isparivacu odgovarajuca smjesa(ako nemas analizator izduvnih gasova, prava smjesa je kad motor, pri datom otvoru leptira ima najvece obrtaje). E sad kad nemas step motor(ili nije u funkciji) hladan motor ce uvijek imati manje obrtaja pri istom otvoru leptira nego zagrijan(jer su sva trenja povecana, gusto ulje, gubljenje toplote na zagrijavanje bloka, antifriza itd.) pa cisto da znas da to ne mozes izbjeci bez ispravnog step motora.

hvala na detaljnom objasnjenju

Link to post
Share on other sites