Zbog cega se BMW sa cetvorocilindricnim motorom ne smatra BMW-om?


Recommended Posts

E ovako drugari... Vec duze vreme razmisljam bas o ovome,i hteo sam da cujem misljenja vas forumasa,jer vase misljenje cenim vise od bilo cijeg... Na forumu sam video na stotine postova kako BMW nije BMW bez sestaka i sl. Zbog cega? Sta ima lose u vezi BMW-ovih "cetvrtaka"? DA,ZNAM,SLABI SU... Ali se ta snaga moze povecati,naravno... Mnogi ce sada reci kako je to bacanje para,kako za manje pare ugradis 2.5...znam da cete do reci... Ali eto,ja,iskreno,volim BMW-ove male "zujalice",ali to ne znaci da ne volim i sestake i vece motore... Koliko ja znam,ovi motori su jako izdrzljivi... Zaintrigirao me je onaj motor sa 1300 konja,koji je bio ubacen u BMW-ov bolid Formule 1 80-ih godina,cini mi se... A koristio ni vise ni manje nego M10 blok... Takodje je ubacen u auto mojih "mokrih" snova,a i vecine vas,M3 E30... S14 je takodje koristio M10 blok... Eto,verujem da vecina vas ovo zna,ali sam samo naveo primere automobila sa 4 cilindra koji su postigli neverovatne uspehe... Dakle,zbog cega ne volite ove motore,zbog cega bi pre ubacili vece motore,nego tjunirali "cetvrtake"...? Da li je samo to zbog finansija,ili...?

Pozdravljam vas drugari...

P.S. Ja bih se izvinio adminima,modovima i clanovima ukoliko je vec postavljen slican topic,trazio sam,ali nisam nasao...

Link to post
Share on other sites
  • Replies 170
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

"There is no replacement for displacement"

ne postoji adekvatna zamena za vecu kubikazu. Mozes "naturpijati" manji motor, ali je jednostavnije, prakticnije i mozda najvaznije - pozudanije, napraviti veci motor.

Link to post
Share on other sites

Po meni je samo zvuk problem, snaga manje vise?

Vidi, iz mog iskustva, ja bih sto puta pre vozio ovaj I.S m42 koji vozim od bilo kog m20 fabrickog, ali zato mi se m50 svidja...

Volim to dve bregaste..., 16-24 ventila..., to mi je prava stvar! ;)

Link to post
Share on other sites

Zbog toga sto moraju da se natezu u visoke obrtaje,zbog toga ih i zovem "zujalice"... :D

@325ixA Naravno,slazem se sa tobom da je ugradnja veceg motora pouzdanija i prakticnija,ali nekome je čar u tome da nabrijaju male motore,a ne samo da ubace vece... Ja sam jedan od tih... Malo nas je,zar ne...? :dance4:

TOKYO druze,ti znas o cemu pricam... :preved:

Link to post
Share on other sites

Po meni je samo zvuk problem, snaga manje vise?

Vidi, iz mog iskustva, ja bih sto puta pre vozio ovaj I.S m42 koji vozim od bilo kog m20 fabrickog, ali zato mi se m50 svidja...

Volim to dve bregaste..., 16-24 ventila..., to mi je prava stvar! ;)

+1 za zvuk

I 6-aci traju duze i lepse ih je videti pod haubom ;)

Link to post
Share on other sites

@miki_bmw

Ja vozim e36 1.8 odavno,zadovoljan sam,lepo ide,netrosi puno oko 10-12l gasa

Onda sam vozio e39 2.5 ,trosi isto kao 1.8 a sve drugo je nebo i zemlja

i mogu ti reci da nemoze da se poredi jedno sdrugim,

veci motor,bolje ide,bolje povlaci,cuje se neuporedivo bolje,sve je na strani 6-aka,mozda je servis za nijansu skuplji ali to se opseguje svakim osmehom kad nabodes pedalu gasa.

tako da je to verovatno jedini razlog zbog cega uglavnom svi kazu da bez 6 klipova nema BMW-a

videces kad budes vozao nekog malo duze,ako do sada nisi

Link to post
Share on other sites

Znamo svi sta je najbolje, m3 (5) i cepaj ,ali da nisu proklete pare ja licno ne verujem da ce neko ko ima kesa uzeti motor 2.0 i budziti ga bolela bi ga kita za to ,ja imam cetvrtaka i mogu da kazem da retko ko me pretekne a to znaci da mu snaga ne manjka i jos kad se uzme u obzir ogranicenje od 120 koje dosta njih postuje znaci samo leva traka i peglaj .Veca snaga (tj veca kubikaza) stedi motor npr ja moj vozim 150 na 4500 obrtaja dok bi motor od 3000 kubika bio na 3000 obrtaja znaci radio bi bolje vise bi trajao a trosio bi samo malo vise na toj brzini od 2000cm3 a imao bi u rezervi jos toliko konja za nedaj boze. I naravno uzivanje u voznji da ne pominjem .Jbg sta da kazu onda oni sa punticima i korsama ...

Link to post
Share on other sites

Slazem se... BMW je BMW, sve ima svoje, i svaki motor (auto ) nadje vlasnika. Svi bi uzimali novije i jace, ali kad je situacija takva kakva je, biti vlasnik BMWa je uvek za postovanje. A kocka je uvek ikona, ko god je video vise od 5 automobila ne moze da ostane ravnodusan. Uzivaj u njemu, pa Boze zdravlja, bice kola :)

Link to post
Share on other sites

Znamo svi sta je najbolje, m3 (5) i cepaj ,ali da nisu proklete pare ja licno ne verujem da ce neko ko ima kesa uzeti motor 2.0 i budziti ga bolela bi ga kita za to ,ja imam cetvrtaka i mogu da kazem da retko ko me pretekne a to znaci da mu snaga ne manjka i jos kad se uzme u obzir ogranicenje od 120 koje dosta njih postuje znaci samo leva traka i peglaj .Veca snaga (tj veca kubikaza) stedi motor npr ja moj vozim 150 na 4500 obrtaja dok bi motor od 3000 kubika bio na 3000 obrtaja znaci radio bi bolje vise bi trajao a trosio bi samo malo vise na toj brzini od 2000cm3 a imao bi u rezervi jos toliko konja za nedaj boze. I naravno uzivanje u voznji da ne pominjem .Jbg sta da kazu onda oni sa punticima i korsama ...

150:4500=300:9000 ??? (za metodu superpozicije fali X i mala rokada) :)

salim se , objasnjenje za ovo imas u dekartovom koordinatnom sistemu ... ono sto "nas" zanima je u 1-vom kvadrantu .... ima tu neke linije (krive) X i Y nm-ks O/min-V(max)...

ne pisem da bih ispao pametan , ali mane-vise svi se vrte isto uz malu toleranciju ... transmisija je ona koja "pegla" stvar a ista se projektuje u zavisnosti od performansi motora !

Link to post
Share on other sites

"There is no replacement for displacement"

ne postoji adekvatna zamena za vecu kubikazu. Mozes "naturpijati" manji motor, ali je jednostavnije, prakticnije i mozda najvaznije - pozudanije, napraviti veci motor.

postoji, turbo... :)

Link to post
Share on other sites

Postoji jos jedna stvar, ne narocito mnogo bitna al' je ipak tu: vibracije. Sestak ima mirniji rad i manje vibracija. A i sestak ima bolji prenos snage na tockove i stedi mjenjac i diferencijal, posto za dva obrtaja radilice ima 6 manjih impulsa sile, za razliku od cetvrtaka koji ima 4 snaznija impulsa(kad bi poredili motore istih snaga, nebitne su zapremine).

I jedna nadasve prakticna stvar(iz licnog iskustva) mozes komotno da vozis i ako ti iz bilo kog razloga otkaze 1 cilindar(svecica, pukne klackalica ventila, izgubi kompresiju...) Ovo drugo mi se jednom desilo na m20b20 i tako sam ga vozio 5-6 mjeseci dok sam skupio pare za popravku, a kad mi se isto desilo na m10b16 morao sam zvati druga da me odslepa kuci :-)

Link to post
Share on other sites

Vidi, iz mog iskustva, ja bih sto puta pre vozio ovaj I.S m42 koji vozim od bilo kog m20 fabrickog, ali zato mi se m50 svidja...

Volim to dve bregaste..., 16-24 ventila..., to mi je prava stvar! ;)

Postoji i turbo,ali kocka 318is brza od 320i sestaka... :D :e30: :dance3:

Stalno neko ku.enje sa tim IS-om laugh.gif

Ja bih sto puta pre vozio m20,pogotovo 323/325 neki - snaga je tu,zvuk kida,ugladjenost,dugovecnost...

318is je brza malo od 320i, ali glupo je stalno potezati tu pricu jer se m42 ugradjivao neke 2god u kocku, i moderniji je dosta u odnosu na m20/m10 - ima 4 ventila po cilindru,zato je elasticniji i bolje poteze iz niskih. m20 sestak se ubacivao vec od neke 1982.god, starije je konstrukcije i ima 2 ventila po cilindru,tako da ne vredi porediti m42 sa m20 nego lepo m50b20 u kocku i pojesce bilo kog IS-a. Kao sto je u e36 318is i e36 320i to slucaj...

Dobra su i 4 ali 6 cilindara je druga prica i skroz drugi osecaj voznje, bar meni e30.gif

Link to post
Share on other sites

Prvo je lepo videti rednog šestaka,motor je ogroman i prelepo izgleda pod haubom,kad čujem šestaka ne moram da se okrećem da bi znao da je bmw,i ti redni šestaci bili su jedno obeležje bmw-a,nisu loši ni ovi sa 4 cilindra,al ko je probao zna šta je šestak i zašto ga voli.

Link to post
Share on other sites

Stalno neko ku.enje sa tim IS-om laugh.gif

Ja bih sto puta pre vozio m20,pogotovo 323/325 neki - snaga je tu,zvuk kida,ugladjenost,dugovecnost...

318is je brza malo od 320i, ali glupo je stalno potezati tu pricu jer se m42 ugradjivao neke 2god u kocku, i moderniji je dosta u odnosu na m20/m10 - ima 4 ventila po cilindru,zato je elasticniji i bolje poteze iz niskih. m20 sestak se ubacivao vec od neke 1982.god, starije je konstrukcije i ima 2 ventila po cilindru,tako da ne vredi porediti m42 sa m20 nego lepo m50b20 u kocku i pojesce bilo kog IS-a. Kao sto je u e36 318is i e36 320i to slucaj...

Dobra su i 4 ali 6 cilindara je druga prica i skroz drugi osecaj voznje, bar meni e30.gif

Vidi.., ja sam nekoliko puta ponovio ( i pocinje da me smara ) da sam se trkao sa 5 razlicitih m20b25 i da je bilo cupavo, i sad ti dodjes i pricas teorijske price sa interneta, potpuno ispravan fabricki IS ide identicno kao 323 ( bez diskusije ) 325 je za NIJANSU brzi ( prosta racunica, odnos snage i mase ) , 320 necu ni da spominjem jer nema potrebe, ima tu jos jedna stavka koja nije spomenuta, 4cil ima daleko povoljniju raspodelu mase ( pricamo o e30 ), i lezi osetno neutralnije, to POTVRDJUJEM iz prakse...

m42 je svetlosnu godinu moderniji agregat od m20, da ne spominjem da fabricki ima pletenu granu, jedini sem M-ova koji su prica za sebe... ;)

Link to post
Share on other sites

Vidi.., ja sam nekoliko puta ponovio ( i pocinje da me smara ) da sam se trkao sa 5 razlicitih m20b25 i da je bilo cupavo, i sad ti dodjes i pricas teorijske price sa interneta, potpuno ispravan fabricki IS ide identicno kao 323 ( bez diskusije ) 325 je za NIJANSU brzi ( prosta racunica, odnos snage i mase ) , 320 necu ni da spominjem jer nema potrebe, ima tu jos jedna stavka koja nije spomenuta, 4cil ima daleko povoljniju raspodelu mase ( pricamo o e30 ), i lezi osetno neutralnije, to POTVRDJUJEM iz prakse...

m42 je svetlosnu godinu moderniji agregat od m20, da ne spominjem da fabricki ima pletenu granu, jedini sem M-ova koji su prica za sebe... ;)

Citao sam ta ponavljanja 1000 puta zato me je i sad to iznerviralo, stalno neko uzdizanje IS a pljuvanje po m20. BRZI JE OD M20B20 tu nema price. A meni su te tvoje price da ti je bilo cupavo sa 325 isto teorijske price sa neta, sa kim si se trkao i u kakvom su stanju bile te 325ice i da li je uopste bilo tako znas samo ti a ja nemam sta da ti verujem.

10 vlasnika IS-a stalno nesto sere za m20, svoje vam je veliko a tudje malo, najmanje.

Link to post
Share on other sites