Automatski mjenjac i ATF ulje!


Recommended Posts

Znam da vecina ovdje imaju Bembare sa manuelnim mjenjacem ali reko mozda ima i onih sa automatskim pa da podijelim ovaj URADI SAM.

Kad je Mercedes lansirao prvog okasa, rekli su da mjenjaci su opremljeni lifetime uljem koje traje dozivotno. Blah! Jos jedan marketinski trik koji nije uspio.

Istog trena, peder iz BMW-a je donio odluku da od sada nema vise potrebno zamijeniti ulje automatskih mjenjaca a do tada su rekli da to vlasnici moraju uraditi svakih 30 000 milja odnosno svakih 50 000 km.

I od tada, mjenjaci BMW-a crkavaju 40% vise. Mjenjac unutra ima nekoliko osjetljivih senzora/solenoida koji crkavaju ako ne mijenjas ulje i filter.

BMW koristi 3 vrste mjenjaca, GM-ovu verziju THMR1 Hydramatic koja kod BMW-a ima oznaku A4S 270R ili A4S310R.

A - automatik

4 - 4 brzine

S - sadrzi sport mode

270 i 310 - limit obrtnog momenta

R - Hydramatic (GM-ova fabrika mjenjaca u Francuskoj).

Ovaj mjenjac koristi iskljucivo Castrol Dexron Mercon III ili Texaco Dexron Mercon III 7045E ulje.

Ovaj mjenjac prima 8,8 l ulja.

Imaju i drugu verziju GM-ovog mjenjaca, 5L40 koja kod BMW-a ima oznaku A5S 360R.

A - automatik

5 - 5 brzina

S - sadrzi sport mode

360 - limit obrtnog momenta

R - Hydramatik

Ovaj mjenjac koristi samo Texaco Dexron Mercon III 7045E ulje i unutra prima 8,8 l ulja.

Vrhunac stize iz njemacke firme ZF i rezervisan je samo za najjace motore, V8.

Oznake su mu 5HP 18, 5HP 24 i 5HP30 ili AS5 310Z, AS5 440Z i AS5 560Z.

A - automatik

S - sadrzi sport mode

5 - 5 brzina

310, 360 i 440 su limiti obrtnog momenta

Z - ZF

Ovaj mjenjac koristi iskljucivo ESSO LT 71141. 310Z prima 7,8l, 440Z prima 8,1l a 560Z "samo" 13,1l skupog Esso ulja.

Mjenjaci su poceli da imaju ozbiljnih problema i vlasnici su zamijenili ulje ali kad su culi u BMW-u da vlasnici ne jebu njihovu teoriju ni 2%, cijena ulja je skocila na oblake i vise nisi mogao da kupis ovo ulje u prodavnicama, samo u diler BMW-a i to ne litar po litar nego barelu!

Nisam siguran koliko kosta litar Essa ali Castrol D/M III u diler kosta 27 dolara i to moguce je dobiti samo barelu, znaci 220 litara. Litar Essa sigurno kosta 40 dolara. On line prodavnice kao sto je Pelican Parts kupili su barelu i onda su je podijelili na kanistre od 25 litara i tako su ih prodali.

Strava!!!!

Moj BMW ima GM-ovu obnovljenu verziju 5L40 ili kako ga BMW zove AS5 360R. Prosle godine sam donio ovaj BMW iz USA i vozio sam ga ovdje 7 mjeseci. Dva dana prije nego sto sam krenuo za Ameriku, ECU mi je upalio Check engine i dao gresku P0740 - Torque Converter Solenoid Malfunction.

Taj sensor sluzi za blokiranje lamele na 85 km/h, znaci nema vise da ti lamela proklizava ali ja sam onda shvatio da meni to ne radi kako treba tj. proklizava, znaci pri 90 km/h motor vrti na 4000 rpm a prije na 2100. Nervirao sam se samo tako, jer nisam znao sto me ceka.

Posao sam tamo i dobio milion informacija. BMW-ov servis mi je rekao da moras kupit novi mjenjac, neki drugi spec. majstori su mi rekli da moras kupit TCC (lamelu a kosta 1700 dolara....)...ipak ja sam bio ubijedjen da je u pitanju problem sa elektronikom i odlucio da kupim taj senzor koji je kosta 39 dolara i ulje. Ali ulje ne prodaju....sto sad da radim? Ja i brat imamo diler automobila tamo, uspjeli smo (preko firme) da dobijemo 12 litara, direktno od Castrola, po cijeni od....$3.18. Fuck BMW North America.

Kupio sam i dihtung dekle mjenjaca, filter i pumpu za ulje.

Dihtung:

image001gx6.th.jpg

image003mn9.th.jpg

Filter:

image005ao8.th.jpg

image006op5.th.jpg

Stavio sve te djelove u kofer i pravac CG, auto na kanal i poceo da radim.....

1. Otvoris saraf na karter, ulje ce da ide van ali ne sve, znaci u karter ostane litar ili vise:

image012ft6.th.jpg

2. Fino odvrnes skoro 30 sarafa jednog i drugog kartera (ovaj mjenjac ima 2 kartera), svi treba da se operu uljnim razredjivacem, istim treba da da operes i kartere.

3. Sad treba da ocistis kartere i magnet koji je bio prepun slomljenih komada, kad se napuni komadi setaju kroz mjenjac i ubijaju senzore:

image014tx9.th.jpg

image015sq1.th.jpg

image017ow0.th.jpg

image016ew1.th.jpg

image020uq2.th.jpg

image022yg9.th.jpg

4. Kako da odvojis dightung i karter? Lako ako imas noz i gasket remover:

image019mb8.th.jpg

g5sn2.th.jpg

5. Sad stari senzor ide van i novi ide gdje je stari bio u zadnih 8 godina:

image023ki5.th.jpg

image024vh9.th.jpg

image028xy2.th.jpg

6. Sve cekiras, da budes siguran da je sve drugo OK:

image025cd0.th.jpg

image026wp8.th.jpg

image027jx5.th.jpg

7. Stavis novi filter, drzi se uzpomoc 3 sarafa...

8. Vrijeme da vratis mali karter....

9. Kroz ovo rupu u njega pumpas 1,3l ulja:

image030zw5.th.jpg

10. I veliki karter ide na staro mjesto....

11. Kroz saraf za dolijevanje i u njega pumpas 3,3 litara ulja.

12. Upalis motor i 10 puta saltas R N D 3 2 1 - 1 2 3 D N R.

13. Ugasis motor u pumpas jos litar.

14. Upalis motor i saltas R N D 3 2 1 - 1 2 3 D N R dok ulje u mjenjac postigne temperaturu, radna temepratura ulje je izmedju 30C i 50C, imas fino brzi termometar.

15. Saltas u N, upalis klimu da bi motor radio na nesto vise obrtaja, kroz saraf za dolijevanje pumpas ulje dok ne pocne da curi van. Zatvoris saras, operes ruke i vozis ga djir kroz komsiluk.

Istru stvar radis posle 1000 predjenih kilometara.

Zasto opet da radis istu stvar? I zasto mjenjac nije primio 8,8 litara ulja?

Mjenjac ima intercooler, crjeva do njega i Torque Converter (lamelu), ovi unutra imaju 3 litara starog ulja koje ne moze da ide van. Zbog toga mjenjac nije primio 8,8 litara. A zasto da radimo to jos jedan put? Za to sto posle posle prve zamjene ulja, u mjenjac imas 65% novog i 35% starog ulja. Posle druge zamjene u mjenjac ces imat 85% novog i 15% starog ulja.

Sad mjenjac salta kao nov, uopste ne trese, ne pali vise check engine, auto trosi manje i bolje vuce.

/me happy b010.gif

Link to post
Share on other sites

Bravo majstore super si ovo odradio,u starije manualne menjace ide gušce ulje a od otprilike 89-90 god skoro svi koriste ATF :preved:

Link to post
Share on other sites

Meni to nije jasno. Manuelni mjenjac je dizajniran za gusto ulje, SAE 90.

ATF u manuelni mjenjac? Da li oni znaju da taj mjenjac ce biti bucan pri visim brzinama? Koji qrac ce usporit ulaznu osovinu pri saltanju?

Kako su neki majstori pametniji od njemackih inzinjera. smile17.gif

Link to post
Share on other sites
Meni to nije jasno. Manuelni mjenjac je dizajniran za gusto ulje, SAE 90.

ATF u manuelni mjenjac? Da li oni znaju da taj mjenjac ce biti bucan pri visim brzinama? Koji qrac ce usporit ulaznu osovinu pri saltanju?

Kako su neki majstori pametniji od njemackih inzinjera. smile17.gif

Vecina, ako ne i svi BMW menjaci posle navedenog godista fabricki koriste ATF ulje. Znaci nije izmisljotina nasig majstora vec fabricki uslov.

Link to post
Share on other sites

Nije to nicija izmišljotina vec se radi o promeni vrste lezaja na osovinama i jos nekih detalja u menjacu koji zahtevaju redje ulje.Sem zavrtnja za dolivanje ulja /imbus ili 17mm šraf /za neupucene stoji i nalepnica /12x7cm/ na kojoj pise ATF :good:

Link to post
Share on other sites

Ali stari mjenjaci koji su iz fabrike izasli sa SAE 90 uljem unutra ne bi trebalo da predju na ATF.

A meni je jedan majstor rekao da i u diff. ide ATF ulje. smile03.gif

Link to post
Share on other sites

Menjac koji je izašao iz fabrike sa gustim uljem mora da koristi takvo ulje i posle 100godina, a koji nosi nalepnicu ATF uvek koristi ATF.Pozameni nekorektnog ulja pocinju problemi.Asto se difa tice uvek ide sae 80-90 u sve modele :prankster2:

Link to post
Share on other sites
Menjac koji je izašao iz fabrike sa gustim uljem mora da koristi takvo ulje i posle 100godina, a koji nosi nalepnicu ATF uvek koristi ATF.Pozameni nekorektnog ulja pocinju problemi.Asto se difa tice uvek ide sae 80-90 u sve modele :prankster2:

Dobro to, ako je iz fabrike izasao sa ATF-om OK ali ako je za 10 godina imao unutra SAE 75 90 a od sad ATF....a nema nikakvu oznaku ATF.....alooo...

On moze da radi iako ga punis vodom pa tako ce i ATF-om ali definitivno ATF ne moze da pruza adekvatno podmazivanje.

Link to post
Share on other sites
moj E 34 fabrichki ima ATF u menjacu i u uputstvu pise da se ne menja..

Ma pusti ti to, treba ulje da se mijenja, pa bar da se ocisti magnet ako ne drugo....

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...