E30 325e blok i 325i glava i ostalo.


Recommended Posts

Znaci imam kompletna 2 e30, jedan 2.5i, drugi 2.5e. Oba 86gp. Citajuci na stotine tema o tome, na svakoj od tih

tema drukcija prica. Pa me zanima iz licnog iskustva.

Sta sve treba uraditi, da se uradi dobar swap, koji garantuje dobitak snage. Ne planiram turbo.

Link to post
Share on other sites

Mislim da je pitanje koliko para hoces da das.

u bilo kom slucaju bilo bi najbolje da koristis 885 glavu (325i), sve drugo je stvar ukusa.

Par stvarcica

Samo glava sa 885 brojem ima usisne ventile od 42mm i izduvne od 36mm. Ostale glave (sa oznakom 200) imaju manje ventile

block od m20b25 je za 5mm vislji od drugih m20 blokova. znaci klipnjaca je 135mm dok na m20b20, m20b23 i m20b27 su 130mm

Ako hoces stroker na 2.7l, stavis glavu 885, na block od 325e. Izgubis malo kompresiju zbog obliku glava i klipa. Ako si sam svoj majstor treba ~700 to ~1000 evra. Naravno zavisi sta hoces ili moras da menjas.

Ako mozes nekako nabaviti klipove od super eta, onda imao bi malo vecu kompresiju i vise snage. Takodje postoji mogucnost da korisitis blok od 325e, klipnjace od 325i ili m20b23 ili od m50b25 (lakse su od m50) (135mm) i da sravnas klipove da pasuju. Sa obradom glave, usisna i izduvna od 325i, bilo bi sasvim solidan motor.

U bilo kom slucaj za 2.7l pre bi preporucio radilicu od m21b24 (324td). naravno postoji mogucnost i od s50 ili s52 ako hoces preko 2.9L

Pozdrav

Link to post
Share on other sites

zaboravih da kazem, postoji dosta nacina da napravis 2.7l ali ako hoces iskljucivo delove iz 325i i 325e da koristis onda je pitanje koj ces blok da koristis i sta ces sa klipovima da uradis. Naravno, mozes i samo da upotrebis usis i izduv od 2.5 i da maknes eta delove ali onda je naj veca limitacija bregasta.

Pozdrav

Link to post
Share on other sites

Mala dopuna i ispravka

1 Blokovi za m20 su svi manje ili vise isti -razlika je u precniku cilindra a ne u visini

2 Najbolja dobitna kombinacija u odnosu snaga novac je-radilica eta-klipnjace 130mm-klipovi 2,5 ,885 glava i sva kompletna struja od 2,5....sto znaci od ete ti treba samo radilica....ukoliko to pakujes u eta blok ne moras honovati-polirati cilindre ,ukoliko se odlucis za 2,5 blok obavezno prohonuj cilindre jer ce ti u protivnom u rekordnom roku(opet zavisi od stanja bloka -odnosno previse pojeden blok ne mozes ni honovati)pojesti karike jer na tom bloku klip nije isao u dubinu te je na tom mestu ostao prelaz dokle je radila 2,5 uljna karika.....

Link to post
Share on other sites

Mala dopuna i ispravka

2 Najbolja dobitna kombinacija u odnosu snaga novac je-radilica eta-klipnjace 130mm-klipovi 2,5 ,885 glava i sva kompletna struja od 2,5....

koliko mi je poznato, 325i klipovi vi virili van bloka i udarali glavu u TDC polozaju.

Da dodam, Etino ubrizgavanje moze da se baci u smece

Pozdrav

Link to post
Share on other sites

Znaci po tom je isplatnije ostaviti od ete blok, i spakovati glavu struju dovog goriva od i. Nisam provjerio

koja mi je elektronika, kako sam citao najbolja je motronic 1.3.

I da, nisam nasao jel' ostaje protokomer od ete, ili ide sa i.

Za dihtovanje motora vec imam sve spremno, ako mi uspije, do kraja ove sedmice bi eta trebala doci.

Tako da imam komplet sve od jednog i drugog, zato se i raspitivam.

Na jednom sam nasao cak najednostavnije (ako ima neko da potvrdi), etin blok sa svim, i i glava

koja se mora zbrusiti 3mm (ako prije toga nije brusena, sto je mala vjerovatnoca) radi kompresije

i da nebi trebalo biti nikakvih problema.

E sad cak razmisljam o soluciji da dodam na to i dizne (3.5 kazu da su najbolje) i neki kvalitetan remap.

Link to post
Share on other sites

koliko mi je poznato, 325i klipovi vi virili van bloka i udarali glavu u TDC polozaju.

Da dodam, Etino ubrizgavanje moze da se baci u smece

Pozdrav

Takodjer sam citao ovo, klipovi od ete su 130mm a i 135mm, ali sam nasao na drugom forumu da je glava od ete

veca, pa da cak nebi smetalo da se stave klipovi od i.

Link to post
Share on other sites

koliko mi je poznato, 325i klipovi vi virili van bloka i udarali glavu u TDC polozaju.

Da dodam, Etino ubrizgavanje moze da se baci u smece

Pozdrav

2,5 klipovi bi stvarno virili van bloka ako bi isli na eta radilicu ....zato se i stavljaju klipnjace od 130mm da bi bili ravni sa blokom.......u ovoj doradi iskljucivo samo motronic 1,3.......

Link to post
Share on other sites

Donji deo eta, i 885 glavu. Uradis glavu i obradis to kraja indikatora. Ako vise od toga skratis onda ce bragasta biti u pogresnom polozaju za TDC sto znaci vise zajebancije.

mozes od m30 dizne, ali to ce malo znaciti ako nekako ne promenis afm i usisnu, nekako da dodjes do vise vazduha. M30 dizne, kao i u m40 i m42 ravnomernije atmoiziraju gorivo. Ali je do mapiranja i ciklusa dizni sto diktira smesu. To mozes da regulises regulatorom za pritisak goriva, ali ecu bi morao da misli da radi na 3.0 ili manje bara dok ne nauci taj ciklus na manji pritisak. Tek onda mogao bi da dizes pritisak preko 3.0bara i da ima efekta.

Mozes i AFM od m30b35 ali samo ako su zadnja 3 broja 027.

Pozdrav

Link to post
Share on other sites

2,5 klipovi bi stvarno virili van bloka ako bi isli na eta radilicu ....zato se i stavljaju klipnjace od 130mm da bi bili ravni sa blokom.......u ovoj doradi iskljucivo samo motronic 1,3.......

napamet pricam pa sam se zeznuo. 2.5 klipovi na 130mm klipnjace stavaju mnaju kompresiju i ako je glava 885. Zato sto se ne kace na istom mestu kao i od 2.0, 2.3 i 2.7 (eta). kada sam visak delova bacio i nemogu da izmerim ja cu da prestanam da kenjam napamet

A ovo da bi virili, to sam pomesao m42/m44 block i m47 radilicu i klipovi od m54.

Pozdrav

Link to post
Share on other sites

Ma ok moze se covek zeznuti....ja sam napakovao brdo ovih govana ali ne u zadnjih par godina nego ranije ali me secanje i dalje dobro sluzi :e30:

Link to post
Share on other sites

block od m20b25 je za 5mm vislji od drugih m20 blokova. znaci klipnjaca je 135mm dok na m20b20, m20b23 i m20b27 su 130mm

Da se ispravim, nije 5mm, nego 0.5mm vislji.

325i i 325e cilindri su ~84mm tako da nema razlike na precniku

ako upotrebis klipove od 325i ili od 325e smanjis kompresiju na 885 glavu sa 325e blok, ali su zaliciti razlozi, malo vise izgubis kompresiju ako se koristi od 325i klip. Zato bi trebalo da se (ako mozes da nadjes) SETA klipovi. U bilo kom slucaju motor ce da radi.

Pozdrav

Link to post
Share on other sites

i koliko se snage dobije sa celom ovom zajebacijom :huh: ili je mozda pametnije i ekonomicnije da se samo napakuje M50 B25,pitam zato sto i sam planiram uskoro da radim nesto slicno :D

Link to post
Share on other sites

Veliko je pitanje kako uradis motor. Ako samo stavis 885 glavu i 325i instelaciju onda naj verovatnije manje od 190 konja (koliko sam mogao da procitam). Takodje moze vise od 200 konja, ali to zavisi kakvu kompresiju stvaras.

Ako mene pitas postoji 3 razloga da se pakuje m20 na 2.7l

1. Vec imas sve delove i znas nesto o mehanici

2. Volis m20 i mislis da je nesto najbolje

3. Nemas izbora, bez vecih adeptacija

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

Napokon uhvatio vremena da uradim taj swap, i danas je sve zavrseno, sastavljeno sve. Medjutim ima jedan problem,

ako je ko od vas imao takav problem da mi kaze. Auto vergla, ali nece da upali.

Sa bobine ne ide struja, a i na pumpu goriva ne dolazi. To je sve sto sam stigao ispitati danas (veceras), pa cu sutra dalje pregledati.

Zanima me jedna stvar, znaci elektronika motora komplet je sve sa 2.5i (86 god), ali, kutija osiguraca i struja za unuta

je ostala od novijeg modela (88 god), vise pinova ima na stekeru. Jel moze biti do toga, ili imate neki drugi savjet,

sta da gledam?

Link to post
Share on other sites

Auto rijeseno, motor odradjen, struja rijesena. Jos ga nisam isprobao kvalitetno, dok se ne razradi sve, ali po ovom sam zadovoljan.

Ima dobar obrtni moment, sa nizih obrtaja odmah vuce extra.Ko se odluci na ovaj potez, nece se pokajati ;)

Link to post
Share on other sites

svaka cast :) mozes li samo sad za konacan kraj ovoga napisati sta si tacno odradio motoru sta sa kojim delovima ako nije problem, bio bih ti zahvalan... pozdrav

Link to post
Share on other sites
  • 8 months later...

Lako pitanje. Ako imas 325e tj eta onda glava sa usisom itd, struja, dizne i komp od 325i.

Ako imas block od 320, onda izbusis da primi klipove od 325e, stavis radilicu od ete (ili 324td), klipovi od ete i glava sa usisom itd, struja, dizne i komp od 325i. (mozes i da vratis sve od 320i samo sto onda si samo povecao kubikazu i motor je prigusen)

ako imas 325i onda treba radilica od ete (ili 324td), klipnjace od ete ili 320i, klipovi od ete. Pa sklopis ostatak tj 325i glavu itd. Ovo se racuna kao niza kompresija (za turbo npr)

ostoji milion nacina ovo da uradis pa evo 3 primera.

Pozdrav

Link to post
Share on other sites