Recommended Posts

Planirao sam da ugradim Xenone 6000k na moj E36 samo za kratka svetla pa sam primetio da u ponudi ima mnogo kompleta i ne znam koje da narucim.

A kao sto u naslovu pise da su jeftini a dobrog kvaliteta dry.gif

Salim se malo ali da su ok za te male pare i ne crknu posle mesec dana.

Prvo pitanje je:

Nisam 100% siguran ali trazim H1 komplet zar ne? BMW E36 316i 1992 godiste je u pitanju.

Drugo pitanje je sta izabrati od ovoga:

fw5c2x.jpg

4t80pe.jpg

2jc7gqc.jpg

jzipl5.jpg

14vn52r.jpg

20jl375.jpg

Cene su od 2800din pa do 4000din

Oni drugi po redu su najskuplji.

Link to post
Share on other sites

Ja sam imao od 3(slike) pa nadole. I iskreno svi su isti(za te pare odlicni), Ove iz 'Antenala sam i jedared reklamirao dobio novu sijalicu bez problema.

A i svaki komplet ti je identican dok je u garanciji, tako da je to najbitnije cini mi se :)

Link to post
Share on other sites

Pa nisu u garanciji ali kao svaki komplet je proveren i ispravan.

Inace na Kupindo sam nasao ,taj jedan lik sto prodaje ima preko 200 pozitivnih komentara od strane kupaca.

Konkretno sam planirao ove da uzmem:

14vn52r.jpg

2800din su komplet H1

Plus drugaru za Opel kadeta H4 da narucim i covek ce da nam da popust 400din.

Link to post
Share on other sites

ja sam vozio takve kao sto si zadnje postavio oko 10 meseci, nisam imao problema, osim sto su smetali drugim vozacima, skinuo sam ih skoro, jer ne znam ni dokle ce to da se tolerise u sobracaju itd. Lepo je sve to, ali sa druge strane, smeta drugima, spolja bas bljesti jako, mozda nisam samo uspeo da ustelujem svetla ne znam, ali skinuo sam ih, bolje nego da cekam kad ce da me kazne, jer stalno izmisljaju nesto.

neko se zalio, kupi ih, pa trepere, brljave, neko po godinu dve nije imao problema,tako da sa HIDom je stvar srece, po mom misljenju :)

i mislim da nema toliko veze koje ti je godiste auto sa svetlima, mozda ih je neko menjao. u bosova idu h7, u hella hb3 to je bar ono sto je proslo kroz moje ruke, valjda znas sam koji tip sijalica ugradjujes :)

Link to post
Share on other sites

ako su lepo nastelovani farovi ne smeta drugima :)

u svakom slucaju kada uzimas bolje da uzmes sa slim balastima,lakse ima nadjes mesto za ugradnju i ne strce bas puno ispod haube :)

Link to post
Share on other sites

ako su lepo nastelovani farovi ne smeta drugima :)

Jeste tako, ali samo ako imaš projektorske farove (one sa sočivima).

Ako su farovi obični tj. reflektorski, onda će zaslepljivati druge vozače čak iako su dobro naštelovani - jednostavno ovaj tip farova + kineski ksenoni suviše svetlosti rasipaju van predviđenih okvira. To nije toliko strašno sa običnim halogenim sijalicama koje su slabije, ali sa ksenonskim dolazi do izražaja.

Zato NIKAD nećeš videti fabrički ugrađene ksenone u običnim farovima! Ako ipak to uradiš, što sigurno nije po zakonu, bezbednost u saobraćaju ti je umanjena i postaješ opasniji i za sebe i za druge. Misli o tome.

Link to post
Share on other sites

Jeste tako, ali samo ako imaš projektorske farove (one sa sočivima).

Ako su farovi obični tj. reflektorski, onda će zaslepljivati druge vozače čak iako su dobro naštelovani - jednostavno ovaj tip farova + kineski ksenoni suviše svetlosti rasipaju van predviđenih okvira. To nije toliko strašno sa običnim halogenim sijalicama koje su slabije, ali sa ksenonskim dolazi do izražaja.

Zato NIKAD nećeš videti fabrički ugrađene ksenone u običnim farovima! Ako ipak to uradiš, što sigurno nije po zakonu, bezbednost u saobraćaju ti je umanjena i postaješ opasniji i za sebe i za druge. Misli o tome.

moguce da si u pravu,mada kako onda kada se ugradjuje h4 bixenon?ti farovi ne postoje sa socivima,imam h4 na motociklu i ne smeta a dosta sam puta isao svom motoru u susret,drugar isto ima na askoni h4 .

u svakom slucaju je najbolje imati projektore.

Link to post
Share on other sites

Jeste tako, ali samo ako imaš projektorske farove (one sa sočivima).

Ako su farovi obični tj. reflektorski, onda će zaslepljivati druge vozače čak iako su dobro naštelovani - jednostavno ovaj tip farova + kineski ksenoni suviše svetlosti rasipaju van predviđenih okvira. To nije toliko strašno sa običnim halogenim sijalicama koje su slabije, ali sa ksenonskim dolazi do izražaja.

oba kompleta farova koje imam, nemaju sociva, zato sam i izvadio.

Link to post
Share on other sites

Hvala puno na odgovorima. Zanimaju me jos par stvari:

Sta je to CanBus ?

Da li je 1000din mnogo za ugradnju?

Mozda bih trebao i pozicije da menjam jer su ove obicne ,zute?

Ne znam, ja sam sam ugradjivao, jedina muka mi je bila da probusim poklopce farova, da bi mogla da prodje sijalica i onaj kao dihtung da pokrije rupu.

Link to post
Share on other sites

prvo jeftino a dobro nema

ima jeftino a moze da posluzi...

inace ja sam danas ugradio h7 u e39 i otisao na tehnicki da mi upucaju farove na onaj hella djavo i videcu kako se ponasa veceras

bitno je otici na podesavanje farova...nije to to kad se upuca na zid...

Link to post
Share on other sites

Covek trazi jeftino a da traje (pretpostavljam), svakako su bolji (jaci, sto je i poenta menjanja) od obicnih sijalica koje su na pumpi 150din. I ja bih da stavim xenone kod mene jer imam proektore pa se nadam da sa pandurima necu imati problema i gledam da prodjem sto jeftinije, da ne crknu posle mesec dana a da li su iz kine ili khine ili chine sve mi je jedno...

Link to post
Share on other sites

ja sam pre tri godine mozda i malo vise uzeo kod babica mislim da su bili 120 e i radili su do skoro,tj crkla je sijalica,zamenio sam obe sijalice dok balasti sljakaju i dalje,ja prazadovoljan,dok u dugima imam ove kineze od 30ak eura, skoro god dana,a koliko ce trajati ce vidimo :)

Link to post
Share on other sites

Hvala puno na odgovorima. Zanimaju me jos par stvari:

Sta je to CanBus ?

Da li je 1000din mnogo za ugradnju?

Mozda bih trebao i pozicije da menjam jer su ove obicne ,zute?

Can bus ili ti otkazivac greske,narocito kod BMW-a i Mercedesa, a nije skupo 1000din za ugradnju, mada mozes to i sam nije komplikovano

Link to post
Share on other sites

Zato NIKAD nećeš videti fabrički ugrađene ksenone u običnim farovima! Ako ipak to uradiš, što sigurno nije po zakonu, bezbednost u saobraćaju ti je umanjena i postaješ opasniji i za sebe i za druge. Misli o tome.

Ima, Reno Laguna2 ph1, i mislm prvi buljavi mercedes E, al za njega nisam siguran...

Link to post
Share on other sites

moguce da si u pravu,mada kako onda kada se ugradjuje h4 bixenon?ti farovi ne postoje sa socivima,imam h4 na motociklu i ne smeta a dosta sam puta isao svom motoru u susret,drugar isto ima na askoni h4 .

u svakom slucaju je najbolje imati projektore.

Ugradiš komplet projektorske farove sa sočivima, evo na primer popularne i sasvim solidne Morimoto bixenon projektore, pa posle dodaš balaste i xenon sijalice. Postoji i varijanta sa Angel-eyes-ovima. :)

http://bbelektroteam.weebly.com/bixenon-projektori.html

http://darkshop.rs/index.php?main_page=product_info&products_id=745

Ima, Reno Laguna2 ph1, i mislm prvi buljavi mercedes E, al za njega nisam siguran...

Nisam baš siguran, čisto sumnjam da su ugrađivali ksenone u reflektorske farove, to ne bi prošlo homologizaciju u EU. Mada, možda u to vreme (sredina 90-tih) i nije bilo zvaničnog standarda po tom pitanju, pa je ipak moguće. Pa kada su videli kakav su belaj napravili, vrzo su doneli standard da moraju projektorski farovi ako idu ksenoni.

Sve u svemu, iskreno se nadam da će u skoroj budućnosti sva vozila sa ksenonima a bez projektorskih farova po defaultu biti zvanično tehnički neispravna i da se neće moći registrovati. Previše puta sam bio zaslepljen naročito reflektorskim farovima u koje su neodgovorni vlasnici budžili ksenone. To samo kod nas prolazi, nigde u inostranstvu se ne toleriše! Naravno, da se zaista kontrolišu usmerenje snopa farova na tehničkim mada iskusan i obazriv vozač i sam može lako da primeti da mu farovi loše bacaju (recimo u garaži ili u nekoj mračnijoj ulici).

Link to post
Share on other sites

ima i slonce ako je to taj, buljavi E class :) Izgleda mi kao da je fabrika, ne primecuje se na oko toliko da je ksenon, koliko kad se pale.

upravo sam ih zbog toga i izvadio, bilo je lepo i zanimljivo jedno vreme, a i nije to to bez projektora.

sta mislis mozda o varijanti 4300K?

Link to post
Share on other sites