Recommended Posts

4300k je standardna i dobra varijanta. Maltene svi originalni fabrički ksenoni su po pravilu 4300k - vrlo približno sunčevo beloj (bez plavih ili nedaj bože ljubičastih nijansi) što daje najbolju moguću osvetljenost puta jer je ljudsko oko u tom delu spektra osetljivije nego u višem, plavo-ljubičastom delu spektra

Ako samo menjaš sijalice na originalnim ksenonima (uglavnom D2S, mada se ređe nađu i D1S ili D3S) preporučujem Osram Xenarc 66240 (ove ja imam), mada su i starije 66040 sasvim OK. Nešto malo skuplje su i još bolje Philips 85122+. Ako se želi nešto još belje, onda Philips 85122CM ili Osram 66240CBI, obe oko 5000K. 5000k je po meni lepše (maltene skroz čisto bela) a ne gubi se maltene ništa na vidljivosti u odnosu na 4300k. 6000k je već plavičastih tonova i em što slabije osvetljava put, po meni deluje i pomalo džiberski.

Za H1/H4 varijante mora se ići na kineske ksenone. Znatno su jeftiniji, ima i boljih ima i lošijih, kako kome zapadne, uglavnom čista lutrija.

Link to post
Share on other sites

Dnevno svetlo je 5600K, tako da su najblizi dnevnoj svetlosti ksenoni od 6000K. 4300K daju najvise lumena(svetla)po vatu potosene struje i kako raste kelvinaza to je slabije svetlo po vatu.

Pozicije racunaj odmah da uzmes, imas led bele za oko 5 evra. Mnogo je smesno ksenon svetlo sa zutim pozicijama.

Link to post
Share on other sites

Sva sreca pa ce doneti zakon o tim ksenonima u farovima bez sociva,tj postavice neku granicu za snop svetlosti! I treba to strogo da se kaznjava!

Link to post
Share on other sites

Dnevno svetlo je 5600K, tako da su najblizi dnevnoj svetlosti ksenoni od 6000K. 4300K daju najvise lumena(svetla)po vatu potosene struje i kako raste kelvinaza to je slabije svetlo po vatu.

6000k kao što rekoh već primetno vuče na plavičasto, provereno i dokazano u praksi, ali ko voli, slobodno mu... Sve preko 5000K se inače zovu hladne boje, a ispod toga tople.

I nije samo da 4300k tipično daju najviše lumena po watt-u, nego je i po prirodi naše oko osetljivije u tom žućkasto-belom delu spektra nego u plavičasto-belom, pa čak i sa istom "lumenažom", subjektivno bolje osvetljavaju put.

Lično, da sad biram, uzeo bih neke "krštene" 5000k ksenone.

Link to post
Share on other sites

Samo 4300K a nuzno zlo je 5000K. Sve preko toga nema smisla stavljati na auto jer losije vidis, narocito po mokrom kolovozu, mada je subjektivan osecaj drugaciji.

Sve sto je Sigtran rekao je na mestu i treba ga poslusati. ;)

Link to post
Share on other sites

imam 6000k na kolima i nema p od plave, beli su k'o sneg :)

Kinezi svašta pišu na pakovanjima. Ksenoni od pravih 6000k imaju blagu plavičastu nijansu i tačka a 6500k itekako su plavi.

Belo belo (ko sneg) je 5000k, a 4300k je belo sa jedva primetnom dozom žućkaste nijanse.

Link to post
Share on other sites

dnevno svetlo 5600k, 400 kelvina vise tesko da ode toliko u plavo da prosecno ljudsko oko primeti....

inace moji su Bear, kupljeni u Antenalu i nisu plavi ....

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

bear xenoni su najbolji. ja sam ih imao na 2 ili 3 auta, ne moze se uporediti sa ovim od 2 ili 3 hiljade dinara sa buvljaka. ali sad na tim BEAR xenonima uvek mi je nesto crkavalo, ili sijalice ili balasti. na jednom autu sam imao ove sa buvljaka, jeste da to bljesti u tri lepe materine i ne vidis prst pred ocima, ako kisa pada, tada si najebo skroz. ali se na njima nikad nista nije pokvarilo.....tako da nisam pametan sta uzeti. mene su odrali za BEAR rezervne delove!!!!!!!!!!!!!Pozdrav :e30: MOZDA JE VEC NEKO PISAO NA OVU TEMU NISAM CITAO SVE .....

Link to post
Share on other sites

bear xenoni su najbolji. ja sam ih imao na 2 ili 3 auta, ne moze se uporediti sa ovim od 2 ili 3 hiljade dinara sa buvljaka. ali sad na tim BEAR xenonima uvek mi je nesto crkavalo, ili sijalice ili balasti. na jednom autu sam imao ove sa buvljaka, jeste da to bljesti u tri lepe materine i ne vidis prst pred ocima, ako kisa pada, tada si najebo skroz. ali se na njima nikad nista nije pokvarilo.....tako da nisam pametan sta uzeti. mene su odrali za BEAR rezervne delove!!!!!!!!!!!!!Pozdrav :e30: MOZDA JE VEC NEKO PISAO NA OVU TEMU NISAM CITAO SVE .....evo i sad na autu imam BEAR i opet ista prica, od skora mi jedan far

svetli belo a drugi je poceo da vuce na roze....

Link to post
Share on other sites