Koje svecice kupiti ako ima plin u autu?


Recommended Posts

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Just now, pimp said:

Ako ti kazem da sam ih uzeo u Pancevu nista ti ne znaci :) a cena je okvirna 450/470din, ne secam se tacno, a i ne verujem da se cena mnogo razlikuje od radnje do radnje. 

Pitam zato sto ih nema u Šapcu koliko znam. :) Ok, naci cu ih negde u nekoj od ponudjenih. Hvala

Link to post
Share on other sites

@vranjin : kazu, mada razlike nema, bar ne primetne, a i ljudi koji ugradjuju plin vise ne tvrde to 100% , ranije je bilo kao da svecice na plinu duze traju, a sad je obratno :) to jos kada sam prvi put ugradio auto gas  davne 2006te..

@cokanovic : Javi tvoje utiske :) ma cena ko cena, jeftine su svakako, samo da rade posao kako treba..

Link to post
Share on other sites
4 hours ago, pimp said:

@vranjin : kazu, mada razlike nema, bar ne primetne, a i ljudi koji ugradjuju plin vise ne tvrde to 100% , ranije je bilo kao da svecice na plinu duze traju, a sad je obratno :) to jos kada sam prvi put ugradio auto gas  davne 2006te..

@cokanovic : Javi tvoje utiske :) ma cena ko cena, jeftine su svakako, samo da rade posao kako treba..

Stavio juce. Od tad presao 300 km. Sta znam... Malo mirnije radi, oseca se i pod gasom da malo bolje vuce, ali se to vise oseti jer prethodne nisu menjane ko zna koliko (preko 50.000 sam samo ja presao). U nejmu bile neke GM dvokrake, made in Germany. :) Opelove sigurno. ;) S obzirom na starost i kilometrazu, te GM cak i ne izgledaju lose, elektrode, onako, solidne, suve, nema crnila itd. Motor je ocigledno dobar. Videcemo kako ce ove Brisk da izguraju. Na izgled, ona elektroda srebrna deluje jako tanko, kao iglica skoro, vrlo cudna. Opet, iz svega sto sam procitao, verujem da ce da odradi solidan interval, ako ne i vise od preporucenih 30.000 km. U svakom slucaju, deluje kao dobra kupovina, za sada bez problema. 

Link to post
Share on other sites

Malo sam proguglao pa sam saznao da svecice koje su bile kod mene, te dvokrake GM, pravi zapravo BOSCH i idu u prvu ugradnju za OPEL i VAuhall u Engl. E sad, po katalogu, idu za M52,a  ne za moj M50, pandam NGK BKR5EK svecici. Zazor je 0,8 umesto 0,9.Ipak radila je ok toliko dugo, ali sigurno da nije najbolje resenje, stoga obratite paznju da stavljate iskljucivo po katalogu, bez obzira na proizvodjaca.  Trazeci dalje nasao sam na zanimljiva poredjenja Brisk Silver sa upravo ovom GM svecicom. Ko se razume moze da vidi kako to izgleda. 

 

Takodje, dosta Rusa se zali na fals Brisk svecice, a vidim da su vrlo popularne u Poljskoj i Istocnoj Evropi uopste.  Od skoro rade izvoz i za USA. Sve u svemu, dosta pozitivnih komentara koji se cak hvale da im je i potrosnja malo smanjena od kako koriste Brisk. Samo jedan klip govori o navodno vecem otporu struje kod Brisk silver svecice sto navodno utice na zivotni vec bobine i kablova. Pa sad, videcemo... :)

Link to post
Share on other sites
  • 2 years later...

Da malo obnovimo temu. Navrsilo se tacno 30.000km od zandjeg menjanja svecica. Poslednji put sam stavio Brisk silver za m50 motor, i na kutiji je stajala napomena da je max interval 30.000 km. Odlucio sam da poslusam proizvodjaca i da ih izvadim na vreme, pa cu javiti utiske kako izgeldaju nakon 30.000km. Trebalo bi ovih dana da stavim nove, pa cu jos videti da li cu nastaviti da ih koristim ili vracam na fabriku (NGK,Bosch). 

 

Za sve ovo vreme, nista lose nisam primetio u vezi rada ovih svecica. Svako paljenje je bilo dobro, sve vreme je motor radio mirno i na benzinu i na plinu, lepo vuku i kad vozim na benzin, nikakvih trzavica, drhtanja itd. Potrosnja goriva je sve vreme ista.

Ono sto primecujem vec nekoliko god unazad jeste da mi auto ZIMI radi lepo, ubrzanje na plinu je onako (ne kao na benz), ali zadovoljavajuce (plin je sekvent, redovno servisirani filteri, dizne...) dok leti vrlo cesto trza, ima neke "lagove" pri ubrzanju, anrocito naglom. Desilo mi se nekoliko puta na letovanju da mi je auto uzbrdo isao kao polumrtav konj, morao sam da se sklanjam u desnu traku, pa onda u nekom momentu "probije". Naravno, cim sam sipao gorivo u bratskoj nam CG, auto se preporodio. Ponavljam, ZIMI toga nema, ali LETI su te pojave skoro svakodnevne. Do prosle god sam iskljucivo tocio u Bosni,pun rez svake dve nedelje i sa plinom nisam imao problema. otkako su tamo digli cene, nemam interes da idem, pa sipam na NISu iskljucivo (upravo da bih mogao da pratim rad, potrosnju i sl) i mogu da kazem da sam zaista razocaran, jer je ocigeldno da je u pitanju jako los kvalitet plina. Zimi se vrv ne zezaju toliko sa mesavinom, pa je smesa bogatija stoga auto nema te simptome, dok cim prodju mrazevi, to je cesta pojava (barem ovde kod nas u Ša). Te simptome imaju u mnogi drugi sa sekventom, bukvalno iste. Moj plinadzija tvrdi da su na Lukoilu malo revnosniji i da je ipak, za nijansu, bolje gorivo, a da je na raznim "no name" pumpama jos gora situacija nego na NISu. Eto, sve u svemu, dzabe i svecice i flteri i odrzavanje kad je "čorba" očajna. Verujem da je to slucaj na svim pumpama u Srbiji ili pak nije? Kakva su vaša iskustva?

 

Uglavnom, da sumiramo, Brisk se pokazao kao dobar izbor. 400 din po komadu si cini kao best buy, jedino sto ipak verujem da bi NGK slobodno "terao" i 50-60.000 km, i da bi na taj nacin opravdale nesto visu cenu (pa bi bilo i isplativije zbog duzeg trajanja) dok ove ne smem, jer verujem da nije bezveze neko nagalsio da je max interval Briska 30.000 km. (da moze vise, valjda bi se hvalili time?). Tako da cekam jos da ih vidim na sta lice kad ih izvadim. Toliko od mene a vi prenesite i vaša iskustva. :)

Edited by cokanovic
Link to post
Share on other sites
5 hours ago, marko13 said:

Odlicne svecice, samo i NGK sam menjao isto na 20-30000km Razlika u ceni je smesna.

https://www.ngk.com/product.aspx?zpid=9332  Na zvanicnom sajtu NGK, u specifikacijama pise da je trajanje svecica 50 hiljada milja, tj 80.000 km. Da li je to max izdrzljivost ili preporuceni interval zamene? 

Link to post
Share on other sites

Menjaj ih na 20.000 i nikad nece da te glava boli, a to je jeftino da jeftinije ne moze biti na tu kilometrazu. Sta znaci izgurati 30,50, 80kkm? Menjas dok su dobre....

I da, presteluj taj sekvent kad dodje leto.

 

P.s. za sve sto je potrosno, od filtera i ulja do svecica, ako osetim razliku posle zamene, znaci da sam zakasnio sa promenom.

Link to post
Share on other sites
23 hours ago, cokanovic said:

Da malo obnovimo temu. Navrsilo se tacno 30.000km od zandjeg menjanja svecica. Poslednji put sam stavio Brisk silver za m50 motor, i na kutiji je stajala napomena da je max interval 30.000 km. Odlucio sam da poslusam proizvodjaca i da ih izvadim na vreme, pa cu javiti utiske kako izgeldaju nakon 30.000km. Trebalo bi ovih dana da stavim nove, pa cu jos videti da li cu nastaviti da ih koristim ili vracam na fabriku (NGK,Bosch). 

 

Za sve ovo vreme, nista lose nisam primetio u vezi rada ovih svecica. Svako paljenje je bilo dobro, sve vreme je motor radio mirno i na benzinu i na plinu, lepo vuku i kad vozim na benzin, nikakvih trzavica, drhtanja itd. Potrosnja goriva je sve vreme ista.

Ono sto primecujem vec nekoliko god unazad jeste da mi auto ZIMI radi lepo, ubrzanje na plinu je onako (ne kao na benz), ali zadovoljavajuce (plin je sekvent, redovno servisirani filteri, dizne...) dok leti vrlo cesto trza, ima neke "lagove" pri ubrzanju, anrocito naglom. Desilo mi se nekoliko puta na letovanju da mi je auto uzbrdo isao kao polumrtav konj, morao sam da se sklanjam u desnu traku, pa onda u nekom momentu "probije". Naravno, cim sam sipao gorivo u bratskoj nam CG, auto se preporodio. Ponavljam, ZIMI toga nema, ali LETI su te pojave skoro svakodnevne. Do prosle god sam iskljucivo tocio u Bosni,pun rez svake dve nedelje i sa plinom nisam imao problema. otkako su tamo digli cene, nemam interes da idem, pa sipam na NISu iskljucivo (upravo da bih mogao da pratim rad, potrosnju i sl) i mogu da kazem da sam zaista razocaran, jer je ocigeldno da je u pitanju jako los kvalitet plina. Zimi se vrv ne zezaju toliko sa mesavinom, pa je smesa bogatija stoga auto nema te simptome, dok cim prodju mrazevi, to je cesta pojava (barem ovde kod nas u Ša). Te simptome imaju u mnogi drugi sa sekventom, bukvalno iste. Moj plinadzija tvrdi da su na Lukoilu malo revnosniji i da je ipak, za nijansu, bolje gorivo, a da je na raznim "no name" pumpama jos gora situacija nego na NISu. Eto, sve u svemu, dzabe i svecice i flteri i odrzavanje kad je "čorba" očajna. Verujem da je to slucaj na svim pumpama u Srbiji ili pak nije? Kakva su vaša iskustva?

 

Uglavnom, da sumiramo, Brisk se pokazao kao dobar izbor. 400 din po komadu si cini kao best buy, jedino sto ipak verujem da bi NGK slobodno "terao" i 50-60.000 km, i da bi na taj nacin opravdale nesto visu cenu (pa bi bilo i isplativije zbog duzeg trajanja) dok ove ne smem, jer verujem da nije bezveze neko nagalsio da je max interval Briska 30.000 km. (da moze vise, valjda bi se hvalili time?). Tako da cekam jos da ih vidim na sta lice kad ih izvadim. Toliko od mene a vi prenesite i vaša iskustva. :)

Hladan vazduh-bolje sagorevanje. Nema veze sa svecicama.

Link to post
Share on other sites
10 hours ago, hermes said:

Menjaj ih na 20.000 i nikad nece da te glava boli, a to je jeftino da jeftinije ne moze biti na tu kilometrazu. Sta znaci izgurati 30,50, 80kkm? Menjas dok su dobre....

I da, presteluj taj sekvent kad dodje leto.

 

P.s. za sve sto je potrosno, od filtera i ulja do svecica, ako osetim razliku posle zamene, znaci da sam zakasnio sa promenom.

Slazem se i trudim se da preventivno menjam sve sto je moguce. Sta podrazumevas pod tim - presteluj? 

Link to post
Share on other sites
7 hours ago, dredger said:

Hladan vazduh-bolje sagorevanje. Nema veze sa svecicama.

Pa i ja mislim da nema veze sa svecicama nego da je do goriva, jer leti kada sipam u Bosni nemam nijedan od tih simptoma. Samo kada sipam na NISu. :D

 

Link to post
Share on other sites
2 hours ago, hermes said:

Presteluj znaci nek ti neki plinadzija pogleda mapu kad je leto, tj. kad u rezervoaru imas onaj plin sa kojim imas problema. 

Hm, pa ne znam koliko je to prakticno, ali ok, probacu pa da vidimo rezultate. Hvala na savetu

Link to post
Share on other sites
  • 1 year later...

Drustvo, evo jedan update. Prosli put sam stavio BRISK svecice sa jednim krakom, za plin, odradiel su 30.000 km, dobro izgedlale, auto lepo vukao, nije bilo problema ni na plinu ni na benzinu (sem nekad zbog loseg plina o cemu sam pisao gore), medjutim pre 9.000 km sam uzeo novih 6 kom, isto Brisk, direktno od predstavnika (Makedo gas, BG). Imao sam cesto trzanje, pretpaljenje, auto se cesto mucio, nekad cak radio i na 4 ili 5 klipova... Izvadimo da proverimo stanje svecica, cak tri su bile skoro odvrnute, na dve se povecao zazor, a na dve progorelo ono telo od keramike, onako prilicno pozutelo. Resim da ih zamenim i da ubacim NGK BKR6EK koje idu po spec za moj motor. Prilikom zamene, primetim da ne mogu da ih izvadim iz cilindra, tacnije 3 se uhvate za magnet, a tri nece, kao da su od spijaltera a ne od metala. Ne deluje mi da su fals po izrade, ali eto, cisto neko upozorenje da dolaze i sa drugacijim materijalom, one platne ocigledno takodje lose, cim se svecica skoro odvrnula (a znam da sam ih sigurno dobro zavrnuo)... U kompeltu tri bile ok, tri lose. Dosle su zapakovane u kutijice one, od ovlascenog predstavnika, ali eto...vrv nedovoljna kontrola kvaliteta, sta li... Ne znaci da su sve takve,, prosli set bio odlian, ali evo, sad lete napolje nakon manje od god dana ili 9.000 km. Vracam se na NGK, do sada su ipak bile bez greske. :/

Link to post
Share on other sites