Recommended Posts

Nabavio sam neki unutrasnji retrovizor sa automatskim zatamnjivanjem, sa tzv. elektrohromatskim ogledalom

Mislim da je od neke kasnije generacije e36, na dnu ima dugme 0-1 i ima senzore..

e sad retrovizor ima dzek sa ukupno 9 zica, ali do samog ogledala ima dve zice, crna i crvena..

ne bih povezivao sve to, ali bih da namestim bar da radi prekidac 0-1, pa me interesuje da li neko zna koja je velicina napona u pitanju,

mislim na napon koji dolazi do ogledala?

Pretpostavljao sam da nije 12V, a posle sam nasao da je u pitanju neki mali napon

Evo ovde nesto o tome ali nema nigde velicina napona

http://www.m3forum.net/m3forum/showthread.php?t=390364

http://forums.bimmerforums.com/forum/showthread.php?t=1198223

Link to post
Share on other sites

Vidim i da ima neku antenicu unutra tako da verovatno ima jos neki senzor unutra, sta ide jos preko njega, da nije neko daljinsko zakljucavanje?

Inace od tih devet zica ima ljubicasta, bela, zuta, zelena, plava, roze, braon, crna, crvena

Link to post
Share on other sites

Nemam pojma na kloliko volti radi. Gledao sam po internetu ali nisam nista nasao :( . Mozes uzeti neki ispravljac sa regulacijom i povazati sa ogledalom i polako dizati napon dok ne vidis efekat.

Link to post
Share on other sites

Heheh.. vec sam spremio da to sutra uradim :D

Mada sam ja uspeo da nadjem kad sam pretrazivao "elektrohromatska stakla" na jednom mestu da je 1.5v, a na drugom pise 2-3V

Ili da na glavni dzek na braon i crvenu dovedem 12V kroz elektroniku pa da vidim sta ce da bude, mozda propusti pa izmerim onda napon na ogledalu :)

Link to post
Share on other sites

u principu su ti bitna tri voda, plus, minus i signal za rikverc, eventualno i signal za paljenje svetla.

retrovizor radi pomocu dve fotocelije koje stalno mere razliku u intenzitetu svetla,

ako na zadnjoj foto celiji bude mnogo vise svetla nego na prednjoj, onda elektronika

pusta malu voltazu na elektrohromatski gel i on se zatamnjuje. inace, sve to radi na 12V!

Link to post
Share on other sites

Probao sam danas direktno na ogledalo, zatamnjuje se na naponu od 1.5-2V

Medjutim odustao sam za sada od toga, odnosno od provlacenja kablova, imam zavesicu na zadnjem staklu tako da mi u praksi to verovatno nikad nece zatrebati :)

Samo sam preradio nosac da mogu da "nataknem" na kuglu od nosaca za E30

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...
  • 7 years later...