Recommended Posts

Da li je neko iz Novog Sada skidao klapne u poslednje vreme?

Ako jeste, gde je to rađeno i koja je okvirna cena za taj zahvat? Videh neke cene od 30 do 50 evra, ali su to stari postovi iz 2013. godine, tako da me zanima novija cena.

Koliko sam shvatio, dok se ne skine usisna grana, ne mogu ni znati da li je na mom to već odrađeno?

 

Hvala unapred!

Link to post
Share on other sites
  • Replies 93
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Nemam, možda su i skinute. A ako i nisu, to znači da 15 godina niko nije našao za shodno, pa valjda ja neću biti takav baksuz da se to prelomi na meni i strada motor.

Mada me plaše pisanja na raznim forumima, video materijali na Ytjubu i slično.

Ne znam u kojoj  je to meri zaista kockanje sa motorom, tj. koliko se to često/retko dešava?

Ako je to toliko problematično, zar ne bi svaki motor sa takvim usisom morao biti davnih dana kod prethodnog vlasnika oslobođen klapni?

 

Link to post
Share on other sites
5 hours ago, pesimista said:

Nemam, možda su i skinute. A ako i nisu, to znači da 15 godina niko nije našao za shodno, pa valjda ja neću biti takav baksuz da se to prelomi na meni i strada motor.

Sa kilometrazom dolazi i veca sansa da zavrse tamo gde ne treba, dosta veca sansa je da ce pre otpasti kod tebe u roku od pola godine nego u prvih 5 godina voznje... Razmisli dobro oko klapni dal se isplati da rizikujes da ih ne skidas, skidanje je 20ak evra, a popravka ako upadne u motor barem 10x veca

Link to post
Share on other sites

Videću sutra kod majstora, idem da zamenim hard gumu kardana. Raspitaću se za cenu, mada mi 20 evra deluje suviše optimistički. Samo oni poklopci od 22mm su oko 20e, a gde su ruke.

No svakako planiram da ih skinem, samo da nađem servis koji to radi valjano.

Link to post
Share on other sites
9 hours ago, pesimista said:

Videću sutra kod majstora, idem da zamenim hard gumu kardana. Raspitaću se za cenu, mada mi 20 evra deluje suviše optimistički. Samo oni poklopci od 22mm su oko 20e, a gde su ruke.

No svakako planiram da ih skinem, samo da nađem servis koji to radi valjano.

Ja te poklopce ni nemam, a skinuo sam klapne odavno... Voleo bih da mi konacno neko objasni njihovu ulogu jer sa tim poklopcima zatvaras skroz otvore gde su bile klapne i ne vrse istu ulogu kao klapne... Klapne su na nizim obrtajima zatvorene, posle toga su valjda otvorene, a posto ja auto uglavnom vozim na 2000+ obrtaja mislim da je barem meni to nepotrebno osim ako neko ima detaljno objasnjenje oko toga

Link to post
Share on other sites

Našao sam majstora koji bi mi uklonio klapne za 40 evra. Moram proveriti na još jednom mestu, ali to je to.

Sad samo jedno pitanje: da li da kupim pre odlaska one čepove od 22 mm ili da samo uklonim klapne a da ostanu poklopci(u nedostatku boljeg izraza) od klapni?

Majstor nije ponudio te poklopce niti rekao da mu trebaju, pa verujem da će samo odseći leptire.

Tj. da budem precizniji: kako su vama odstranjene klapne, prostim uklanjanjem tog dela koji može da se otkine i upadne ili skidanjem celog mehanizma i ubacivanjem tih čepova?

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Nedelju dana je prošlo od skidanja klapni na usisnoj grani, još osluškujem i preispitujem promene u vožnji; ono što je nesumnjivo drugačije je zvuk.

Nažalost, motor sada zvuči kao traktorčić u poređenju sa zvukom koji se čuo u leru dok sam imao klapne.

Razlika uopšte nije zanemarljiva; uporedio bih je sa osećajem koji sam imao kad sam sa 205/55/16 prešao na 225/45/17 - u tom slučaju veća neudobnost, a sad me je sramota na semaforu zvuka koji se čuje ispod moje haube.

Link to post
Share on other sites
1 hour ago, pesimista said:

Nedelju dana je prošlo od skidanja klapni na usisnoj grani, još osluškujem i preispitujem promene u vožnji; ono što je nesumnjivo drugačije je zvuk.

Nažalost, motor sada zvuči kao traktorčić u poređenju sa zvukom koji se čuo u leru dok sam imao klapne.

Razlika uopšte nije zanemarljiva; uporedio bih je sa osećajem koji sam imao kad sam sa 205/55/16 prešao na 225/45/17 - u tom slučaju veća neudobnost, a sad me je sramota na semaforu zvuka koji se čuje ispod moje haube.

Kad si na semaforu, ugasi auto. Em ce svi govoriti "jbt, vidi sta je bembara, radi a ne cuje se" kao kod čika Kureta. A i neces zagadjivati okolinu. Manuelni start-stop :-)

Link to post
Share on other sites

Kad smo kod te cuvene prevare Start/Stop

Realno svakome sa osnovnim tehnickim obrazovanjem je jasno koliko je to lose po auto, novcanik, pa i tu okolinu o kojoj satro toliko brinu...

Inace uvek sam pricao...

Dizel za traktor!

Plin za sporet!

Benzin za kola!!!!

Link to post
Share on other sites

Ima da se podesi da pamti poslednje setovanje. Ali mora preko kompa. Tako da je meni sada ugasen i tako stoji uvek.

Posto su namerno to napravili da ti ugasis a posle gasenja kola on opet upali.

Dokazano ne stedi gorivo, ne stedi sredinu, unistava motor, unistava anlaser, akomulator... jednom reci govno!

Link to post
Share on other sites
1 hour ago, marko13 said:

Kad smo kod te cuvene prevare Start/Stop

Realno svakome sa osnovnim tehnickim obrazovanjem je jasno koliko je to lose po auto, novcanik, pa i tu okolinu o kojoj satro toliko brinu...

Inace uvek sam pricao...

Dizel za traktor!

Plin za sporet!

Benzin za kola!!!!

Malo je taj video kontradiktoran tome sto si napisao :). Covek je u sustini objasnio zasto nije stetno po automobil :) ali da je ujedno i usteda jako mala (u jedinici hamburgera) :).

Licno nisam nikada imao auto sa start stop sistemom, vozio sam par rentala ... nije me bas toliko smaralo (vise me smaralo to sto sija lampica kada ga ugasis :) ). 

Na svom automobili bi ga ugasio (ako bi moglo da ne svetli lampica). No, vozim toliko matore automobile, da to tada nije bilo fancy :) 

Link to post
Share on other sites

On je u pravu ali iz perspektive coveka iz jedne od najbogatijih zemalja planete. Nije ni uzeo u razmatranje kanturine koje mi vozimo a to imaju a to je 10+god.

Nece ni jedan da rikne u prvih 5-7god. Zato ni ne prica o tome. Ali tu smo mi, mi smo ono 10god pa posle. Kada je auto realno dosao na kraj svog puta sto se civilizovanog sveta tice.

Link to post
Share on other sites
1 hour ago, marko13 said:

On je u pravu ali iz perspektive coveka iz jedne od najbogatijih zemalja planete. Nije ni uzeo u razmatranje kanturine koje mi vozimo a to imaju a to je 10+god.

Nece ni jedan da rikne u prvih 5-7god. Zato ni ne prica o tome. Ali tu smo mi, mi smo ono 10god pa posle. Kada je auto realno dosao na kraj svog puta sto se civilizovanog sveta tice.

Pricao je o eksploatacionom periodu od 20g, tako je bar napomenuo :). Na tom periodu je radio matematiku. Mnogo mi romantizujemo taj "civilizovani" svet. Ja sam u Minhenu (jednom od najbogatijih gradova Nemacke) video koliko hoces e36ica i 46ica ... Jedno je tacno, ti automobili su tamo u boljem stanju nego nasi ovde, i u manjem procentu, ali nije bas da svi tamo voze ispod 5 - 6 godina automobile. Pogledaj samo koliko se istih tih e46ica prodaje po mobile.de.

Link to post
Share on other sites

Sve znam, nisam od onih sto je od inostranstva video samo Paraliju :D

Znas u koliko su boljem stanju preko kola. Isto nije isto svabi i tom australijancu kada mu zvekne AK ili anlaser kao nama. On ga promeni i ne oseti... A kod nas te zavije u crno.

Link to post
Share on other sites
35 minutes ago, Indorile said:

Znas kako se kaze, opruzi se covek kolko je dugacak :)

Kada bi po tome gledali realno je da niko ne bi smeo da sedne u bilo sta jace og Golfa 2

Pa prosecna plata 250-300e a kola o kojima uglavnom pricamo 5000-10000e

Kada bi svabi sa prosecnom platom od 2500-3000e rekao da kupi polovnjak od 10god za 50000e svaba bi te ubio!

Link to post
Share on other sites

Lose ti je poredjenje podosta jer ne navodis koji su to automobili od 10000e jer mozes da uzmes novog punta na kredit kao i E65 760i za te pare, a troskovi odrzavanja i voznje nisu ni priblizno isti.

Sa platom od 300e nema sta da trazis u luksuznom automobilu koji sada vredi od 5000 do 10000e, jer se on i dalje vozi i odrzava kao auto od 50000e+ koliko je kostao kao nov, kao sto sa platom od 3000e nema sta da trazis u polovnom autu od 10 godina koji kosta 50000e jer je taj kao nov kostao preko 150000e.

Kupujes klasu prema svojim mogucnostima i to odrzavas kako treba, a ne vozis E60 sa celavim gumama starim 8 godina gde od servisa sipas gorivo. Matematika je vrlo jednostavna.

Link to post
Share on other sites