Klima čas radi čas ne...


Recommended Posts

Auto je:

e39 2001 god, m47d20 520d DDE 3.0

E ovako trenutno me muči sledeći problem.

Klima čas radi čas ne, znači periodično... Par nedelja radi pa ne, pa opet radi i tako dalje...

E sad kad ne radi, ventilator klime mi se uključuje na maksimalnu brzinu, znači kad dam kontakt on odradi onaj test, cimne malo ulevo pa zavrti udesno i tako postepeno do maksimalne brzine, i na kontaktu i kad se upali auto isti djavo. Kompresor klime mi se ne uključuje, na panelu u kabini zasvetli pahuljica sve regularno ali od klime ništa.

Kad sljaka onda sve regularno ventilator klime se pali samo kad je klima uključena, kompresor se uključuje itd.

Klimi je zamenjen freon, znači freona ima...

Na dijagnostici Carsoftovoj kad ne šljaka izbacuje grešku

52 Engine ventilator actuation (Aktivacija elektricnog ventilatora)

A na INPI

82 Electric fan (Elektricni ventilator)

Activation Open circuit or KS after B-

Errorcode: 52 44 3C 78 6F FB E5 76 46 FC A4

Priključio sam ventilator drugi ista priča. Menjao centralnu jedinicu klime isto.

Proverio sve žice sve su ok.

Ovi znalci i majstori iz Niša me ubedjuju da klima nema sanse da mi sljaka jer je kao problem u kompjuteru motora. Ja im kažem da čas radi čas ne radi a oni ma nisi vido ti lepo nema sanse da readi i tako i to bolji niški električari tj. kao elektroničari... Haos

Ako nekom nešto padne na pamet nek prozbori.

Unapred hvala

Link to post
Share on other sites

Meni je tako pravio problem,u pitanju je bio presostat na klimi.

Isto je tako ludeo,ukljuci ventilator na ful brzinu i nastavi da radi i kad ugasim klimu duze vreme.Proveri prvo njega izvucu dzek i vidi da li je masan unutra ako jeste sigurno je to,taj presostat ti je oko 20e kod Bokija u Sapcu. :dance3:

Link to post
Share on other sites

Ja sam imao slican problem ali kod mene bila ona zica napajanja sto aktivira magnetno kvacilo na kompresoru , kad mu naidje da nece dovedi zivi plus direkt za + dzampera na onu zicu na kompresoru da mu ti odredis kad da se ukljuci a ne centralna jedinica klime. Ne kosta da probas.

Link to post
Share on other sites

E da...pogledaj onaj famozni osigurac od 50A koji ide iznad kasete kod suvozaca , mozda on ima los kontakt ili je neko motao licne pa on zeza elektricni ventilator.

Link to post
Share on other sites

Taj djavo od prestotata menjan isto, probano...

Osigurač dobar, mogli su više da ga zavuku....

Pazi kad mi ne sljaka klima,i kad mi se javi ta greska vezana za el. ventilator, ja preko inpe aktiviram kompresor i on radi ,imam hladan vazduh u kabini, ali na dugmetu (pahuljica) neće.

Takodje kad proveravam tastere centralne jedinice vidi se da taster odradi svoje...

Tu je zajebano sto signal ventilatoru klime daje komp motora...

Hvala momci na brzim odgovorima...

Link to post
Share on other sites

E da sta mi znaci ovo sto mi inpa izbacuje

Activation Open circuit or KS after B-

Otvoreno kolo aktivacije to znam a ovo drugo? Ovo KS posle B-, šta je to?

Link to post
Share on other sites

Probaj da mrdnes dzek koji dodje na reostat,hoce tu da gubi kontakt,malo ocisti sprejem nekim te kontakte,stegni buxne,kod mene je bio taj problem,samo sam jednom mrdnuo dzek i vise nije pravio problem.

Link to post
Share on other sites

tvoj auto ima prednji ventilator sa tri zice i on ti je riknuo

klima prestne da radi zato sto pritisak u sistemu toliko poraste da ga presostat automatski iskljuci da ne bi doslo do ostecenja instalacije i kompresora

Link to post
Share on other sites

Pa da ventilator je sa tri žice, -, +, i signal sa kompa...

Ali Bato prikačio sam i drugi ventilator (doduše polovan) i ista priča... Ode na maksimalnu brzinu.

Jel znaš možda koju voltažu treba da ima ova signalna žica? Osciloskop nemam....

Link to post
Share on other sites

Pa znam... Zato sam naglasio ovo za osciloskop. Kad bi neko probao da izmeri voltažu, ko ima ovaj ventilator sa 3 žice, čisto da uporedim.

Znači kad miruje ventilator i kad se uključi klima, tj. kad radi vent.

Link to post
Share on other sites

Ako si u prolazu mozemo prikaciti osciloskop, doduse moj nije za auto nego lab ali nema veze :) .

Evo okacio sam OVO ako ti nesto pomogne. Obrati paznju na stranu 24 jer se tamo pomonje greska kao tvoja.

Link to post
Share on other sites

Klima prvo u startu zavrti ventilator i iskljuci. Tad od inercionog vrtenja ventilatora sam motor ventilatora generise napon i salje jedinici klime koja tad dijagnostikuje da li je motor ispravan.

Link to post
Share on other sites

Pa da i meni prvo na kontaktu zavrti malo u levo, suprotno od kazaljka na satu, pa stane.

E onda se uključi avion režim :-) .

Link to post
Share on other sites

Nema veze to dal radi el ventilator sa paljenjem klime jer je meni klima radila bez njega, znaci ventilator je bio skroz skinut, jedino sto kad radi u mestu pa podigne pritisak u sistemu onda se akrivira presostat i ugasi na kratko kompresor a na otvorenom kad sam koristio klimu sve bilo ok jer je imao hladjenje usled kretanja.

Link to post
Share on other sites

E vidiš kod mene je povezano...

Kad flešira ventilator, tj. kad je non-stop uključen, klima ne radi i obratno kad se ne uključuje ventilator klima radi i nestane greska ova bez ikakvog brisanja.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Sredio sam sajlu :-)

Još nešto sam primetio, brzina ventilatora se menja. Na leru je slabija nego u pokretu. Tj. kad vozim i kad stanem tačno se čuje kako se brzina ventilatora smanji.

Link to post
Share on other sites