Recommended Posts

Samo da kazem da mi ne trebaju odgovri tipa "Guglaj", "Sto ce ti to, ubaci 2.5", "To kosta" i sl. nego konkretno odgovor na sledeca pitanja...

Ima li neko sa foruma da je radio nesto oko ovoga motora po pitanju dizanja kompresije? ravnanje bloka i glave(za koji djelic milimetra), druga bregasta ili fabricka, druge klipnjace ili fabricke i sl.

Zanima me koliko motor moze da izdrzi a da to bude auto za svakodnevnu upotrebu. Blok i glavu je najlakse istanjit, ali koliko ostale stvari mogu istrpjet? Ne bih predaleko isao sa time ali bih volio da imam nekih 150ks tj da izadjem na 11:0 kompresiju. Koji od motornih djelova mogu podnijet tako nesto, a koji mogu ici drugi?

PS Mislim da na ovom forumu ima dovoljno strucnih ljudi koji mogu da pisu na ovu temu, a isto tako mislim da je interesantno za dosta vlasnika m42 motora, pa eto...raspisite se slobodno ;)

Link to post
Share on other sites

Evo ja sam sebi da odgovorim :)

Pojedine kolege su mi odgovorili na pitanje, pa eto ako nekog jos zanima da napisem. Bilo koje vece odstupanje na motoru kosta dosta jer se mora ispratit sa dosta djelova kako bi to bilo pouzdano. Ako je motor slabo odrzavan, kao prvo treba odraditi sve servise(mali, veliki, svjecice, sva ulja, filtere, pumpe, ocistit dizne). Posle toga otvorit glavu i ispolirat komplet kanale, ventile, siceve i usisnu granu, pa sa svim tim zamijenit dihtunge. Kad dodjete do toga, treba prekontrolisat karike i lezajeve. Dobro bi bilo da glavu iztanjite za par djelova milimetra kako bi dobili na kompresiji, posle toga ima varijanta sa kutijom od m20b25 i panelnim filterom veceg protoka vazduha ili od s50b30 motora da se stave itb-ovi , mapiranje + pomjeranje blokade na 7k, zamajac od m20, srednji protocan lonac kao i zadnji neki aftermarket lonac. Posle toga bi valjalo stavit bobine direktno da idu na svjecice (CoP-coil on plug) i sperovani diferencijal 4.10. Meni je mjenjac od m40b16, pa mislim da je kraci taman onoliko koliko treba da ih motor izvrti brze nego sto bi to na fabrickom mjenjacu od is-a.

Nista specijalno, ali prava stvar za vas m42 ;)

Posle toga se mirno mozete stekati za neke bregaste, podizace, bolje lezajeve, radilicu od dizela i tako to :)

Zdravo bili, pa svi vrceli preko 7000

Link to post
Share on other sites

Ako je 4 direktna, onda ti je u cetvrtoj ulaz izlaz 1:1, sto znaci bukvalno kao da imas 6 brzina, tj 4+1. Dok ko ovih sto je peta direktna, sama peta je 1:1 ulaz izlaz. Za slabije bolji je kad je peta direktna, ako se nesto ludo pravi onda je 4+1 pun pogodak. ZOKIJEVA SKOLA JBT :D

Link to post
Share on other sites

4-ta jeste direktna na m4o i m42 ali menjaci nisu isti....

Link to post
Share on other sites

Oni sto su "zavrceli" m42 i m50 na 7000 obrtaja, znaju da se fabrickim bregastim klipovi tad stignu ventile :prankster2:

A i sto se menjaca tice cini mi se, da sad ne proveravam, da su isti na 1.6i i 1.8is, da je 4-ta brzina direktna

znaci ne moze 7k bez ostrijih bregastih?

Link to post
Share on other sites

Mozda ti ovo pomogne

Adjust the cam timing - You know how on the E30 M3 you have to buy a $300 kit with adjustable cam sprockets to tune your cam timing? Not on the 318iS! The M42 is equipped with tunable cam sprockets from the factory. So pull your Cosmoline covered valve cover off and with the proper tools you can tweak your intake and exhaust cams up to 6 degrees +/- to provide more top end horsepower or more low end torque. See, you don’t have to blow a grand on a set of Schrick cams to make your M42’s cams a little hotter. The best setup is to adjust the intake cam to 5 degrees (advanced) and leave the exhaust cam alone. I would recommend having a shop do this work.

http://www.r3vlimited.com/Tech/318is.htm

Link to post
Share on other sites

koliko sam ja razumio, ako se stavi ovakav setup onda se izduvni ventili ne ispiraju kako treba(ako je usis duze otvoren od izduva i obratno)...ne bih radio takve stvari, to mi je ekvivalentno sa cackanjem afm-a kako bi auto islo brze. sigurno postoje djelovi fabricki koji mogu da trpe, mada veci dio njih mora da se ubacuje naknadno kako bi se dobilo na performansama

Link to post
Share on other sites

Oni sto su "zavrceli" m42 i m50 na 7000 obrtaja, znaju da se fabrickim bregastim klipovi tad stignu ventile :prankster2:

Koji su to sto su IS zavrteli na 7 soma pa im je stigao klip ventil??

Link to post
Share on other sites

stavlja se blokada na 7200 obrtaja, zato sto vise od toga nije bezbedno, 7500 obrtaja ne bi bilo bezbedno. I nije do bregastih nego do hidropodizaca zato ne moze vise, ako hoces da guras preko 7200 obrtaja mora da se stavi umesto hidropodizaca stelujuci obicni podizaci i druge opruge, ima to da se kupi uz agresivne bregaste.

A glavu bi trebao da smes da spustis i do celog milimetra bez ikakvog problema, kako imam neke podatke m42 sa shrickovim bregastim ventil je podignut 1.2 milimetra u GMT i usisni i izduvni, tako da ima dovoljno lufta, mada svakako pre paljenja okrenuti nekoliko krugova rucno motor da se vidi jel se sve okrece kako treba. Nemoj da se zeznes samo da obradis glavu pa kad kupujes dihtung daju ti deblji i onda nisi nista postigao. Blok nemoj da ti pada na pamet da obradjujes, tj skidas nekoliko sa njega.

A sto se tice stelovanja bregastih to mozes slobodno, pa nastelujes kako ti odgovara, da li za vecu max snagu a ujedno gubitak momenta na nizim obrtajima ili veci moment na nizim obrtajima a manju max snagu. Kad poranis usisnu bregastu dobijes na momentu, kad je zakasnis dobijes na max snazi. Naravno ako vec nema obelezeno morao bi da napravis alat da meris za koliko si stepeni pomerio. Izduvnu nema potrebe da diras.

Link to post
Share on other sites