automatski menjac E34


Recommended Posts

Poštovani ljubitelji "bemvejnova",

želeo bih ovom prilikom da podelim sa vama iskustvo koje sam imao prilikom promene ulja u automatskom menjaču. Priča počinje ovako: Od pre godinu dana ponosni sam vlasnik e34-ke koja je u izuzetno dobrom stanju i sa veoma malo pređenih (realnih) kilometara. Pošto sam po pitanju održavanja picajzla, jedna od stvari koje sam hteo pod obavezno da obavim bila je i promena ulja u automatskom menjaču. Prvo što sam uradio pozvao sam ovlašćeni bmw servis da vidim cene delova i da mi kažu koje ulje ide u njega. Uglavnom u Delti u BG mi kažu cenu za filter ulja i dihtung ali mi za ulje kazu da pogledam koja je nalepnica na menjacu. Ako je zelene boje, onda ide skuplje ulje, a ako je crne onda ide jeftinije. Podvucem se ja pod auto, pogledam oznaku i vidim (na sreću) da je crna nalepnica, a da je menjač 5hp18 (proizvođač ZF). Prođe malo vremena od tad, skupim keš, pozovem ponovo Deltu da kupim delove i ulje, dobijam od njih informaciju, po broju šasije, da u moj menjač ide ulje čija se cena od one,kada sam zvao prvi put, drastično promenila. Pozovem BMW servis i u Novom Sadu i dobijem trecu cenu. Tako zbunjen krenem da se raspitujem i otkrijem nešto što me zaprepastilo i zbog čega garantovano tvrdim da u Srbiji 80% majstora koji se bave ovom problematikom ne zna koje ulje ide u koji menjač, ili što je još gore namerno sipa ulje koje po specifikaciji ne odgovara određenom tipu menjača. Objasniću i zašto tako mislim.

Posle ove zajebancije sa ovlašćenim bmw servisima, krenem da čačkam po netu i iskopam da u moj tip menjača ide ulje koje mora da zadovoljava standard TE-ML11. Sa tom informacijom odem u prvi servis u Veterniku da pitam da li imaju takvo ulje. Tip mi kaze nista ne brini, imam ulje koje zadovoljava dexron III standard, ali ti ne mogu garantovati koliko će ti preći menjac sa tom promenom jer ne znam u kakvom ti je stanju menjač. Uzgred standard njegovog ulja je bio TE-ML14 (Castrol transmaxx dex III)

Pa jbt u menjaču imaš magnete, ako se na tim magnetima nakupilo metalnih opiljaka, znači menjač je u qrcu. Onda kažeš kad ga otvoriš, druže ovde postoji problem. Isto tako ako se ulje oseti na spaljenu gumu i ako je crno, menjač je pred riknjavanjem, a ne sipaš ulje drugog standarda i kao ne znaš koliko će preći. Ista takva priča u servisu koji se 20 godina bavi remontom automatskih menjaca (Sopot). Znači od svih majstora koje sam zvao, SAMO jedan je imao ulje sa propisanim standardom. Ako se bilo ko od vas odluci na ovaj korak, slobodno me kontaktirajte sve cu vam objasniti...

Prihvatam i kritiku da sam lud sto sam bilo sta dirao, ali hteo sam da ispostujem fabricku preporuku o menjanju ulja u automatskom menjacu.

Pozdrav

Link to post
Share on other sites

ako je crveno ulje nediraj nista...mada nije zgorega promeniti i oprati ili zameniti filter menjackog ulja.

dextron 3ka kod tebe ide,ja sam castrol sipam ,vozim automatika isto..smrdelo je staro ulje,nije bilo crno,promenio sam i nis.auto ide isto ko sto je iso malo bolje salta...

sad otkud znam mozda neko ima neko drugo iskustvo ali eto.

tako su me plasili i za toyotu supru automatik pa nista,zamenio ulje filter i radila je,cak i dan danas se vozi,

isto je tako bilo i za 3ku kockicu..te ti crko menjac te ono te ovo,a njoj je bilo ulje ubi boze,zamenio i to je to otkud znam isla je,mada iskreno isla je i pre toga samo je malko vise slajfala lamela ili sam ja takav utisak steko,novo ulje sigurno nemoze da mu steti...

mada ako je sve ok,ako ti je cisto lepo ulje nedraj nista, :pleasantry:

Link to post
Share on other sites

Gledam vas sta zborite i sad ne znam dal' da menjam ulje ili ne....

Vec godinu dana sam vlasnik jedne 34-ke i sve servise sam uradio sem servis menjaca...

Neko kaze da ide dexron II neko kaze da ide III, isto tako kazu da cu mozda da imam neke komplikacija da nece da povuce menjac ulje ako nije dobar...

Stvar je u tome da meni menjac pupupup... odlicno radi na ravnom krece auto bez gasa, na blagoj uzbrdici on stoji ne vraca se unazad, lepo salta bez trzanja...

A znam da je servis u menjacu uradjen pre oko 60 000, znaci da bi trebalo da se odradi ponovo, ali nisam siguran gde bi bilo to najbolje da uradim jer sam iz Kragujevca a ovde nema niko toliko struucan za BMW...

Link to post
Share on other sites

Ulje u mom menjacu je bilo bele boje, i mora da bude bele boje ako nije nikada menjano. Ono sto je jos bitnije je to da je ulje koje sam zamenio isto bilo bele boje, ali najvaznije je cinjenica da sam kao sto sam i napisao u prvom postu pronasao servis koji ima ulje odgovarajuceg standarda. Igrom slucaja je bas od proizvodjača koji i pravi menjace (ZF, a ulje je lifeguard). Sama procedura zamene ulja je pi*kin dim, ako imas dizalicu i moment kljuc, kao i dovoljno dugo crevo sa kanisterom. Ovo je bitno zbog pada koji ti je potrban da bi napunio karter. Ako te interesuje bilo sta slobodno pitaj, moze i na PM.

Trazeci ulja koja ispunjavaju standard te-ml11 nasao sam samo dva, prvo je bilo ovo koje sam pomenuo, a drugo je bilo REPSOL, u Šapcu, ali ga nisu imali na lageru. Znam i da je bilo skoro duplo jeftinije od ovog ZF ovog. Istina je da kod mene ide dexron 3ka, ali NAGLASAVAM da je fora da mora da ispunjava standard TE-ML11. Svako ko kaze drugacije improvizuje. Ako mislite drugacije slobodno sipajte modricinu dexron III koja je najjeftinija i neka vam je sa srecom.

Susice, pogledaj koja ti je oznaka i nalepnica na menjacu (boja) i ostavljam ti post sa vrstom ulja za tvoj menjac. Ako se odlucis da ga menjas najbitnije je da uzmes pravo ulje i da kupis dihtung i filter od proverenog uvoznika. Sama procedura promene je smesna, sto mozes videti i na ovom klipu koji ostavljam: http://www.youtube.com/watch?v=Si8HXqpgz9A

Link to post
Share on other sites

I jos jedna zanimljiva stvar,

u jednom od zvanicnih servisa (bmw) su mi rekli: "Ako ti ne pravi probleme nista ne diraj". Sto i ima smisla jer polovan, ispravan menjac moze da se nadje za 200 evra, a na promenu ulja, filtera i dihtunga morate potrositi minimum 100 evra. Medjutim ja sam od onih koji vole da im je na autu sve pod konac, i znam da bi se nervirao kada bi mi menjac poceo praviti sra*ja. Vodjen logikom da pare ne mogu kupiti živce ;-) promenih ulje i sada miran cekam sledeci interval. (bar se nadam da sam miran :prankster2:

Link to post
Share on other sites