Recommended Posts

  • 1 year later...
  • Replies 176
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Slabo pomenusmo tds... Koje ulje mu navise prija? Ima jedan post gde je preporuka castrol 10w-40, ali mislim da je dosta kopije castrol-a kod nas, pa ne bih da sipam... I na koliko km se menja? Ovo mi je prvi dizel :)

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

Da i ja kažem nešto o ovome, možda nekome pomogne. Već 4-5 godina sipam samo Lukoil-ovo ulje u sve automobile (VW 19tdi noviji i 1.9tdi stariji, bmw 2.0d 150ks). Prezadovoljan sam tim uljem! U pitanju je sintetika, u sva tri slučaja. Naime, u početku sam poručivao ulje iz Nemačke, Švajcarske od rođaka, ali pošto puno prelazim, često menjam ulje pa više nisam mogao da im dosađujem. Razmišljao sam koje ulje da kupim, jbg. nemam poverenje u ove naše radnje, pa sam to u startu odpisao. Razmišljao sam da kupim ulje na pumpama, prvo sam hteo na OMV-u da kupim, pa sam ipak kupio na MOL-u. Sipao samo jednom, nije se loše pokazalo ali kada sam čuo da oni po Srbiji imaju pumpe koje su pod franšizom, odmah sam odustao. Raspitao sam se i saznao da Lukoil nema franžizu u Srbiji, pa sam kupio da probam, zamenio prvi put pre 5god. i evo dan danas samo njihovo ulje koristim. Menjam dva do tri puta godišnje ulje na sva tri auta (jednom godišnje i na ženinoj corsi), i na svim automobilima se pokazalo odlično! Nije ni skupo (oko 800din/l). Preporučio sam ga svima koje poznajem, mnogi su probali i takođe su zadovoljni. Ja ga za sada ne menjam, možete i vi probati.

Što se tiče potrošnje, nijedan auto mi ne potroši ni gram do 10 000km. Pošto menjam ulje na 12 do 15 000, u tom periodu posle pređenih 10 000km auto počne da troši ulje ,tako da na kraju zamene potroši do 1l. To sam više puta proveravao i uvek je bilo tako...nekada počne ranije da troši (oko 9 000km) a nekad kasnije (oko 11,12 000km) ali je uvek tu negde i uvek na kraju potroši ceo litar.

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

To kada krene da ga troši znači da je vreme za zamenu jer je ulje izgubilo deklarisana svojstva. 10k do potrošnje je super cifra, znači da je ulje solidno.

Link to post
Share on other sites
  • 1 year later...

Samo da pitam vezano za ulje za M3 e46, bilo je 10w60, sipali nedavno 5w40 ali se razmisljamo da ispustimo i ponovo vratimo na staro jer citajuci po raznim stranim forumima preporucuje se iskljucivo ovo prvo, moze li se znati koji je razlog ? Nije problem za dolivanje, veca je briga dal nesto moze da strada sadasnjim uljem ?

Link to post
Share on other sites
  • 9 months later...

Imam jednu nedoumicu u vezi merenja nivoa ulja. Kada izmerim ujutru na meracu je malo iznad minimuma, a kada vozim auto i posle nekoliko sati izmerim onda je na maksimumu. Zanima me koji je rezultat tacan? 

Link to post
Share on other sites
49 minutes ago, Magnifico said:

Imam jednu nedoumicu u vezi merenja nivoa ulja. Kada izmerim ujutru na meracu je malo iznad minimuma, a kada vozim auto i posle nekoliko sati izmerim onda je na maksimumu. Zanima me koji je rezultat tacan? 

Ako si siguran da je auto na ravnom u trenutku merenja, onda je tacan prvi. Nisam te najbolje razumeo, jel ga meris odmah psole voznje ili nakon nekog vremena kad odstoji malo? U svakom slucaju, kad je motor hladan i auto na ravnom, izvadis merac, obrises krpicom, vratis merac do kraja, izvadis opet i koliko pokaze toliko ima ulja. Nema tu neke filozofije. Obrati paznju na crtu donjeg nivoa i gornjeg nivoa. Razlika izmedju dve crte bi trebalo da je oko litar ulja. 

Link to post
Share on other sites

Auto je sigurno na ravnom, a buni me to sto je velika razlika. Dakle u prvom slucaju je motor hladan, nije radio dan, dva...A u drugom slucaju, na primer vozen ujutru sat vremena i ostavljen da stoji do predvece, tada kad izmerim ulje onda je na maksimumu.

Link to post
Share on other sites
21 minutes ago, Magnifico said:

Auto je sigurno na ravnom, a buni me to sto je velika razlika. Dakle u prvom slucaju je motor hladan, nije radio dan, dva...A u drugom slucaju, na primer vozen ujutru sat vremena i ostavljen da stoji do predvece, tada kad izmerim ulje onda je na maksimumu.

isto iskustvo imam i ja sa mojim..

Link to post
Share on other sites

U uputstvu koje dobijes uz e46 kaze da se ulje meri 5-10 min nakon sto je auto radio. I to tako sto se izvadi merac, obrise, vrati pa ponovo izvadi i "ocita". 

Link to post
Share on other sites
1 hour ago, smg said:

U uputstvu koje dobijes uz e46 kaze da se ulje meri 5-10 min nakon sto je auto radio. I to tako sto se izvadi merac, obrise, vrati pa ponovo izvadi i "ocita". 

Jel to samo kod E46 tako? I u cemu je fora?

Link to post
Share on other sites
9 hours ago, smg said:

U uputstvu koje dobijes uz e46 kaze da se ulje meri 5-10 min nakon sto je auto radio. I to tako sto se izvadi merac, obrise, vrati pa ponovo izvadi i "ocita". 

Da mi uputstvo nije na italijanskom mozda bi i znao za to :D

Link to post
Share on other sites
8 hours ago, cokanovic said:

Jel to samo kod E46 tako? I u cemu je fora?

Nemam pojma, za e46 sam pročitao. Kad sam kupio auto, dok sam čekao prenos, bistrio sam uputstvo :D:D:D (tu sam video i da volan može gore dole, napred nazad :) ). Nije loše pročitati uputstvo.

Evo isečka za proveru ulja.

bmwe46oil.jpg

 

Link to post
Share on other sites
28 minutes ago, Magnifico said:

Da mi uputstvo nije na italijanskom mozda bi i znao za to :D

Imaš po netu da skineš za e46 na engleskom. Ako se ne snađeš, ja imam neko za američko tržište.

Link to post
Share on other sites
12 hours ago, smg said:

U uputstvu koje dobijes uz e46 kaze da se ulje meri 5-10 min nakon sto je auto radio. I to tako sto se izvadi merac, obrise, vrati pa ponovo izvadi i "ocita". 

Tako se meri na svakom autu.

(koji uopste ima "manuelni" merac :) )

Link to post
Share on other sites
Just now, Delija said:

Tako se meri na svakom autu.

(koji uopste ima "manuelni" merac :) )

Meni je "pobrljavio" senzor za nivo ulja. Menjam ga na sledećem malom servisu. Pa mi je ostao samo manuelni metod :D. Ja uglavnom petkom pogledam kada se vrnem sa posla, kako ne bi matorijaner ostao bez ulja :D

Link to post
Share on other sites

Hvala na pomoci, da mi je neko rekao da se ulje meri posle 5 minuta ne bih mu verovao, uglavnom svi pricaju da se meri kad je hladan. Ali ako fabrika kaze da je posle 5minuta onda je to tako :D

Link to post
Share on other sites

Da, ali to sve stoji za E46...nisam siguran da je to uputno i za starije BMW modele, tipa E34 E30 E28...Rashladna tecnost se meri (gelda) kad aje hlada, zato valjda i psotoji oznaka KALT na prelivnom sudu pored hladnjaka ili pozadi kod dizela. Na satrijim autima, ulje sam uvek merio kada je motor hladan ili kada se malo ohladi posle voznje,u principu uvek daje istu vrednost. 

 

Link to post
Share on other sites

Zar nije logicno da se saceka malo vise od 5 min?

Prvo, zagrejano ulje je mnogo promenilo zapreminu, drugo treba sigurno vise od 5min da se svo ulje slije u karter.

Mogao bi neki majstor da se javi i kaze kako on proverava ulje :D 

Link to post
Share on other sites

kad vec vidoh temu da upisem nesto

godinama vozim bmw,imao ih nekoliko,i pored auta uvek imam neka teretna vozila...

uvek na svakom gledam ulje i vodu ujutru pre paljenja. i uvek je ta metoda bila 10000% precizna

 

kupio e39ku pre skoro 5 godina,jutro posle kupovine otvaram haubu da proverim ulje i ostale tecnosti.

kad sam izvukao merac,suv kao barut,jeza me obuzela. ponovim,on pokazuje ulje na MAX,obrisem ponovim isto na MAX...

i dan danas,posle skoro 5 godina kod mene,ulje kad god proveravam,merac bude suv kad ga izvadim,kad stavim ponovo pokaze ulje na meracu. Auto nikad nije trosio ulje niti sam ikad dolivao,servis na 15.000km i to je to.

 

nemam predstavu kako je moguce da merac bude suv kad se ujutru izvadi i kad vratim ponovo pokaze ulje na njemu...

Link to post
Share on other sites

kod e39 prvo izvuces merac obrises pa vratis nazad, dok je izvucen ulje udje u taj deo za merenje i vidis koliko ulja imas :) na meracu, ne treba nista da te brine to je poslednji moel bmw koji nesto valja

 

pozdrav

Link to post
Share on other sites