Dekarbonizacija motora i vodonik generatori


Recommended Posts

Pozdrav ljudi,zanima me vase iskustvo/misljenje o dekarbonizaciji motora? Da li to treba raditi? Gde raditi? Takodje u poslednje vreme je postao popularan ovaj vodonik generator,ima li neko iskustva sa njim? Smanjuje li potrosnju? Koliko je smanjuje? Moj drugar vozi octaviu i ima to i kaze da mu smanjuje potrosnju za nekih 10 % i kao malo konja je dobio vise.Iskreno,ako je samo tih 10 % meni se to i ne bi isplatilo,ja potrosim oko 100e mesecno na gorovio,to znaci usteda od 120 e na godinu dana a to cudo kosta 300 e.Bilo kako bilo zanimaju me vasa iskustva i misljenje

Link to post
Share on other sites
  • 1 year later...

Sto se vodonik-generatora tice: covek iz Sombora koji godinama usluzno prevozi lim za firmu u kojoj radim ima to na svom kamionu, neki Iveco ili tako nesto. Platio ga je 1000e i kaze da ustedi 20-30 % goriva, zavisno od uslova. Licno sam video tu napravu, deluje prilicno jednostavno.

A dekarbonizaciju sam evo bas malopre uradio na C klasi (W203), 220 cdi, okruglo 300 000 presla. Lik ubaci crevo u usis, upalis auto, on upali masinu i auto radi na leru ~45min. Kaze mi da bi bilo dobro da se auto odmah istera na auto put i da se malo iscepa, da sve sto je zaostalo izadje na auspuh.

Ono sto sam prvo primetio, dok jos nisam izasao na autoput, je da mi vise ne chadi na auspuhu kad zabodem kickdown. Zatim sam ga trecom vozio na ivici crvenog podrucja do iskljucenja za Vrcin, vratio se isto tako, uz Bubanj potok se popeo kickdownom i posle jos malo cepnuo od semafora do semafora. Rano je jos da donosim zakljucke, ali imam utisak da su medjuubrzanja primetno bolja. Praticu situaciju sledecih par dana...

Link to post
Share on other sites

ista situacija ja sam danas radio dekarbonizaciju ne zato sto imam problem vec sam dosta citao na forumim a stranim pa i kod nas..pa reko ajde da probam.

4000dinara i sat vremena na vodoniku...toliko je trajao ceo ciklus.

skinuse plastiku od usisa i gurnu crevo samo, ukluci masinu ja upalio auto i tako u mestu sat vremena...u pocetku je iz auspuha izlazila kao para jedno pola sata posle toga sve manje i manje. kad sam zavrsio sa procesom, receno mi je na auto put i pun gas u pbrtaj...tako sam i uradio i ako dizeli nemaju neke visoke obrtaja, ali 3 brzina do crvene zone pa cetvrta do crvene zone,

cim sam krenuo iz cvojiceve do auto puta, auto je totalno bio druga prica, gas je primao odma, bez cekanja i razmiljanja...

kad sam izasao na auto put kod mostara pa do bubanj potoka..nisam mogao da se nacudim kako auto puni, to je neverovatno i sto me zanimalo gledao sam na retrovizoru,ama bas nema ni malo dima bilo da je na 2,3 ili 4 ipo hiljade obrtaja u bilo kojoj brzini. sta se tu unutra usisa i ventila desilo ne znam ali ocigledno da je vodonik rastvorio sve masne naslage karbina tj garezi i one su izletele enapolje u gasovitom stanju.

da reklamiram nekoga nemam nameru jer i ja za svoju reklamu firmu placam reklamu niko me ne raklimira dzabe ali da sam odusevljen jesam.

ponistio sam potrosnju na bordu kod gazele i provozao se do bubanj potoka i nazad pun gas na oko 4-4500 obrtaja, potrosnja mi je bila dosta manja, ali o tome cim istestiram tacno na cepu narednih dana..

toliko od mog iskustva i dekarbonizacije

Link to post
Share on other sites

Pa i ja sam uradio iz istog razloga, vec neko vreme me zulja da probam! Motor mi je odlican i pored visoke kilometraze i kontam ne moze da skodi, reko probacu pa sta bude. Ja nisam primetio bas toliki napredak al videcu jos, definitivno se nesto dobro desilo! Radio sam u Cvijicevoj (da ne reklamiram, ima na netu) koliko znam jedino oni to rade. Cena tretmana motora do 3000 ccm je 4000din koliko sam i ja platio posto mi zapremina prebacuje 2000ccm.

Link to post
Share on other sites
  • 2 years later...

Pa to je to isto što vam ja pričam u temi vozilo na vodu, dekarbonizacija to je čišćenje prostora za sagorevanje i povećanje oktanske vrednosti. Mala oktanska vrednost dovodi do polusagorevanja, ne sagori gorivo do kraja Ima nus produkt, Ima otpadak u vidu čadji. Vodonik Ima preko 150% oktansku vrednost, čime izadje iz auspuha u gasovitom stanju vezuje se za kiseonik i gradi vodenu paru. 

CO je ugljenmonooksid a to je zagadjivač, šta tu vodonik radi, pa dekarbonizuje, odvaja C od O, odvaja ugljen ili karbon od atoma kiseonika i sagoreva sa kiseonikom čisto. 

 

 

 

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

Ovo dugo nije bilo aktuelno, malo mi je falilo da slucajno otvorim novu temu.

Da li je radio jos ko? A koja su iskustva vas koji ste radili i to vidim jos pre 2-3god.

Link to post
Share on other sites

Nisam radio, dobio sam razlicite savete kada sam pitao da li da radim. jedni kazu nemoj da diras, jer mozes da negde gde je ta cadj zapusila neku falinku, otpusice se i napravise belaj. Drugi kazu super je to procistice ti auto i bolje ce da ide, sagoreva, manje ce da trosi. Procistice ti EGR, DPF bla bla. Kome verovati, nemam pojma. Nesto nisam za to da radim to, kakve sam kurate srece ima nesto svasta da poriknjava. :) Ako je neko radio neka javi :)

Link to post
Share on other sites

To sto kazu pusti da drzi mi nesto ne pije vode...

To kao kada sam uzao na motoru da menjam ulje kocionom sistemu pa mi propisao zadnji kocioni. Drzalo ga je prljavo ulje :D

Ali bolje tako nego negde gde ne zelim da se to desi.

Link to post
Share on other sites

Nesto mozgam, to je slican proces kao kada uzmes da cistis usis i protokomer.

Prosle god sam to radio na e30 skinuo sam protokomer i ocistio bas sa nekom hemijom za to.

Onda uzeo sprej za usis i dok auto radi ti lepo sipas da ocisti gluposti. Ide cela doza 750ml i posle toga malo vozikanja u obrtajima da izbaci sve.

Posle kao da je radio mirnije. Na nekim da kazem "putnim" obrtajim oko 2000 je radio lepse!

Kapiram da je ovo slicna prica.

Link to post
Share on other sites

Ova dekarbonizacije prica ti pusta vodonik kroz sistem koji gori na visokim temperaturama i time sagoreva cestice cadji koje su se zadrzale u sistemu. Verovatno je slicna prica samo dosta intenzivnije cisti/gori. Ja ne da ne umem da rasklapam ovo moje, nego ne bih to sam radio, nema sanse. Fazon moj auto ima DPF filter koji s vremena na vreme radi regeneraciju(sagorevanje cadji). Kada ga vozis po gradu kratke relacije desi se da se zapusi jer se nedovoljno ubaci u obrtaje da bi pokrenuo regeneraciju i onda ova dekarbonizacija ocisti lepo sve. mene samo plasi da ne otvori neki problem koji je cadj resila :D:D

Link to post
Share on other sites
21 hours ago, chevu1990 said:

Menjac mi je uterao strah u kosti :D:D Ne bi trebalo, ali u zadnje vreme  nemam srece, pa cu da sacekam da prodje ovaj nesrecni period :D:D sta cu sujeveran sam :)

Juce sam probao. Da ga ne ureknem jos radi... Utisci... Pa probao sam 300km/h nece :( probacu nizbrdo :D

Salim se, auto radi ok, ma da je i pre radio ok. Mozda sam eto nesto ocistio, ipak je ovo matori auto na prljavi dizel... Ako je skinuo nesto od prljavstine ja sam zadovoljan. E da, u Zemunu, Ugrinovacka tu sam radio.

Link to post
Share on other sites

 

28 minutes ago, marko13 said:

Juce sam probao. Da ga ne ureknem jos radi... Utisci... Pa probao sam 300km/h nece :( probacu nizbrdo :D

Salim se, auto radi ok, ma da je i pre radio ok. Mozda sam eto nesto ocistio, ipak je ovo matori auto na prljavi dizel... Ako je skinuo nesto od prljavstine ja sam zadovoljan. E da, u Zemunu, Ugrinovacka tu sam radio.

E super, znaci sad moram ja :D:D

Link to post
Share on other sites