ventilator klime u dash bordu


Recommended Posts

Pozdrav ljudi!

Imam bmw5 e 39 2000god. i slucajno sam cuo da mi radi bez prestanka onaj mali ventilatorcic u klimi u instrument tabli.Znaci nije rec o ventilatoru klime koji stoji ispred hladnjaka,nego u instrument tabli klime .Taj ventilator je velicine 5-6 cm manje vise u omeru.

Dakle radi nonstop i kad je klima i auto ugasen i zakljucan.Predpostavljam da nebi trebao da radi nonstop pa me zanima sta moze biti problem i kako da ga resim ,moram li kupovati celi taj deo ili.. pozdrav i hvala unapred

Link to post
Share on other sites

na e34 taj ventilator radi jos 5-6 minuta po gasenju auta, bez obzira da li je zakljucan ili ne. Tako da verovatno i na e39 radi slicno

Link to post
Share on other sites

Ne valja reostat ili jez klime,proveri prvo kontakte na dzeku reostata,on ti se nalazi kod suvozacevih nogu sa te strane kutije,isprati zice do crnog dzeka,iskljuci ga,naprskaj sprejem i dobro ga vrati,pritisni dobro i prati sta se desava.

Kad ugasis auto ako jos uvek radi probaj rukom da ga mrdas da vidis hoce da stane ili da prekida.

Ako ne staje nikako menjaj reostat,moze da zapali auto.

Link to post
Share on other sites

U centralnoj jedinici klime (digitalna) postoji mali ventilator koji usisava vazduh iz kabine kako bi mogao da meri temeraturu da bi klima odradila svoje kad je stavis na "AUTO". Taj mali ventilator ostane da radi jos par minuta po gasenju auta. To je normalno. Ugasi auto, izvadi kljuc i sedi u njemu neko vreme, i videces da ce prestati da vrti. Ukoliko ipak ne prestaje, onda ti je crkla centralna jednica klime.

Link to post
Share on other sites

Jeste,ali postoji razlika u duvanju malog i velikog ventilatora,ako duva vazduh na resetke ili na soferku onda nije mali vent.I kod mene se ne pali ni mali ventilator kad ugasim auto,znaci sve se iskljucuje.

Mali moze da radi ako kontrolna jedinica klime nije odgovarajuca za taj model.

Link to post
Share on other sites

Ne valja reostat ili jez klime,proveri prvo kontakte na dzeku reostata,on ti se nalazi kod suvozacevih nogu sa te strane kutije,isprati zice do crnog dzeka,iskljuci ga,naprskaj sprejem i dobro ga vrati,pritisni dobro i prati sta se desava.

Kad ugasis auto ako jos uvek radi probaj rukom da ga mrdas da vidis hoce da stane ili da prekida.

Ako ne staje nikako menjaj reostat,moze da zapali auto.

Hvala na odgovorima svima.

Evo patim se i dalje.Od juce mi je auto u garazi i danas izadjem da vidim dali radi ventilator i nazalost radi jos uvek bez prestanka.

Bobane probao sam sto si mi savetovao,ali nisam siguran sta je reostat,ali sam nasao kod nogu suvozaca odozgo je jedna zastitna tabla,nju sam izvukao i podvukao sam glavu dole i nasao jednu belu kutiju duzine 19,5 cm i sirine 8,5 cm sa prednje strane ima tri "uticnice" bela,crna i jos jedna duza Crna.kada iskljucim crnu malu nista se ne desava,kada iskljucim belu mali ventilator se iskljuci ali istovremeno mi se upali sirena ,valjda od alarma.Probao sam da nasprejam prodrmam stisnem jace,ali ventilator i dalje radi.

E sad moj problem je poceo kada su mi na centralnoj jedinici klime bolje receno displeju poceli da nestaju brojevi,ustvari gasila se sama od sebe,i kada se ugasi ja bi prstom pritisnuo plastiku nabio je malo unutra i ona bi radila bez problema.Tako bi mi bila ispravna i mesec dana i nisam na to gledao kao veliki problem,a onda je pocela da se iskljucuje sve cesce i cesce pa sad kad stisnem nece ni dve tri sekunde da radi. E sada sam nabavio polovnu ali ona je od modela 97 a moj je 2000 god.pa mi taj ventilator radi non stop.

Dali je moguce da je ova koja je orginal od modela 2000god. pokvarena pa zato vrti nonstop,a na ovoj polovnoj vrti sto je iz 1997 godine ili bolje receno ne pashe za moj model,ili je ipak otisao taj reostat ili Jez klime,mada neznam ni to sta je?

Hvala na pomoci pozdrav.

Link to post
Share on other sites

Rekoh eventualno, zadnja opcija :) . Ako mozes da nadjes negde jedinicu klime pa da vidis, najvece sanse su za nju.

Link to post
Share on other sites

Ne znam kako bi proverio jer nije da proveris da li radi ovo ili ono. To je bus komunikacija izmedju generalnog modula i klime.

Link to post
Share on other sites

Nisi ti pronasao odgovarajuci dzek o kom sam ti pisao,znaci na samoj kutiji klime sa strane suvozaca,skines ono parce tepiha sto stoji pored konzole,i iza njega skroz skoro do pozarnog lima imas crni dzek koji ide na reostat.

Ali pisao sam gore moze da bude da ta jedinica klime koju si kupio nije odgovarajuca za tvoj modul pa brljavi,ima razlika u godistima,vidi da nadjes iz 97god za probu.

Provereno ova iz 97 koju ja imam ne odgovara na 2000god,i obrnuto, tako da postoji velika verovatnoca da je samo tu problem.

Link to post
Share on other sites

Nisi ti pronasao odgovarajuci dzek o kom sam ti pisao,znaci na samoj kutiji klime sa strane suvozaca,skines ono parce tepiha sto stoji pored konzole,i iza njega skroz skoro do pozarnog lima imas crni dzek koji ide na reostat.

Ali pisao sam gore moze da bude da ta jedinica klime koju si kupio nije odgovarajuca za tvoj modul pa brljavi,ima razlika u godistima,vidi da nadjes iz 97god za probu.

Provereno ova iz 97 koju ja imam ne odgovara na 2000god,i obrnuto, tako da postoji velika verovatnoca da je samo tu problem.

Pozdrav Bobane!

Pronasao sam reostat i izvadio crni dzek a izvadio sam i reostat.Vratio sam sve nazad malo nasprejao i probao nabijati i drmati dzek ali nista se nije promenilo,ventilator vrti jos uvek.Ono prvo sto sam ja skinuo pa si rekao da to nije to,bio je general modul.

E sad kad znam sta je reostat a sta general modul,sada sam nabavio general modul iz 97.jedinica klime mi je iz 97.a nabavio sam i reostat iz 97.

Sta mislis,ako sve to izmenjam i stavim iz 97.godine dali ce to uticati na elektroniku ostalih delova ,pa naprimer da mi pocne nesto drugo da se kvari ili da pocne kako ti kazes da "brljavi",jer neznam dali general modul upravlja samo klimom ili sa jos necim ?

General modul i reostat mogu lako da promenim ali nisam siguran dali cu tako resiti problem koji imam , a dobiti drugi koji nisam imao:(

Link to post
Share on other sites

drugar ako ti je auto po VIN-u 2000god i ako je restayl, 90% mislim da nista od tih delova neodgovara sa pre-restayl modela

Link to post
Share on other sites