Recommended Posts

Zamenio sam autić, pa je red i da predstavim prinovu mojoj porodici :)

Nas novi ljubimac je E36 318i M43 motor, proizveden davne 1995 godine, na satu mu piše nešto iznad 230k km (ko zna koji put ih gazi :) ). Boja CORDOBAROT.

Od opreme ima:

  • Podizače stakala napred i pozad
  • Dvozonsku dig. klimu
  • Naslon za ruku
  • Samopotamnjujući retrovizor
  • Temp senzor sa satom
  • 2 airbega

Ja sam mu dokupio još 16" felne (odavno sam pikirao iste), xenon projektore i "belu" optiku napred, sa strane i pozadi. Dokupio sam i COB Angel Eyes ali ih još nisam "ugradio".

Deluje mi za sada dobar, ima standardni "problem" sa m43 motorom (pušta ulje na kućištu filtera ulja) pa ću to da mu zamenim u skorije vreme. Amortizeri mu nisu baš najbolji, tako da me očekuje i ta "investicija". Ostalo nisam primetio da nešto "fali". Ono što me oduševljava je da je dosta tih i miran kada radi.

Hteo bih još da mu promenim prednji branik, stavio bi od "novijeg" tipa. Onaj sa plastičnom rešetkom. I kupio sam trokraki volan, pa ću da zamenim ovaj.

Evo i nekih sličica za početak.

IMG_20140608_143330.jpg

IMG_20140702_085111.jpg

IMG_20140608_201031.jpg

IMG_20140608_201023.jpg

IMG_20140606_141247.jpg

IMG_20140606_123039.jpg

IMG_20140606_123021.jpg

IMG_20140606_141238.jpg

IMG_20140611_235501.jpg

I za kraj dve sa mora :) gde nas je lepo odvezao i vratio.

IMG_20140618_191324.jpg

IMG_20140620_172441.jpg

Link to post
Share on other sites
  • Replies 211
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Lepo izgleda bas. Koliko vidim i limarijski je bas dobar. Ima li plin? :prankster2: Kolika mu je potrosnja kad si vec isao na more sa njim sigurno znas?Kako se ponasa taj motor u odnosu na tu skoljku? Kako su se pokazali ti motori?

Link to post
Share on other sites

Lepo izgleda bas. Koliko vidim i limarijski je bas dobar. Ima li plin? :prankster2: Kolika mu je potrosnja kad si vec isao na more sa njim sigurno znas?Kako se ponasa taj motor u odnosu na tu skoljku? Kako su se pokazali ti motori?

Ima plin, neki sekvent ... moraću da pogledam marku (nisam ga ja ugrađivao).

Uradio sam mu sve servise pre mora pa i servis plina ...

Ovo mi je drugi M43 sa plinom. Pre sam imao ZAVOLI sekvent i baš sam bio zadovoljan.

Ide lepo, mislim, ide lošije sigurno od 2.0 + ali nije loš. Šta znam ja sam zadovoljan.

Pun gepek, ja 115kg, ženče 55, i dva deteta po 10 :) potrošnja do tamo je bila oko 8l - 9l na 100 km (imaj u vidu da sam išao po autoputu i to max 120 - 130, dvoje dece je u kolima :) ). U gradu Beogradu mi je od 11 do 12 l po 100 km (juče sam sipao punu bocu , u z nadljudske napore u nju stane 43l a prešao sam 390 i neki km po gradu, sobzirom da neki km tu pređem i na benzin ... računaj 12l/100km, uzmi dodaj malo, ali to je to otprilike). Nekada sa punom bocom, ako ima malo i izvan grada pređem oko 400km, tako je bio i prošli što se tiče potrošnje.

Što se samih motora tiče, baš ni jedan problem nisam imao. Pređem godišnje oko 30 - 35k sa svojim autićem. Ulje menjam na 10k (čisto pošto sumnjam u kvalitet istih), dok sam bio u Švabiji ,u radnji nisam našao litar Mobil-a ispod 24€, a ovde je ispod 10€ :). Ovde sipam Motul i za sada nisam imao problema.

Limarijski nije loš, nigde nisam primetio da je pustio rđu. Odozdo je baš zdrav (bar meni tako deluje). Vidi se da je čuknut u prednjem desnom delu, tu se vidi da je farban ćošak haube. Polomljene su mu i žabice na faru što drže žmigavce. Koliko sam primetio, ostatak nije farban. Ovako na slikama se ne vidi, ali ima dosta onih sitnih ogrebotina po sebi, od godina koje je preživeo :). Tako da se razmišljam da ga oteram na neko poliranje ...

Ima ovu "ajkula" antenu koja mi ide na nerve opasno, ali je neko izbušio ladno krov i stavio antenu ispod toga :( Tako da će to da ostane na njemu ... nemam nameru da farbam ceo krov da bi zatvorio jednu rupicu.

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

Napokon sam se pozabavio farovima

Ove cob AE svetle za sve pare! :) Topla preporuka. Samo ako neko bude to pukim slučajem ugrađivao (ciguligu za 50€ :) ), neka obrati pažnju da "stabilizatore" stavi dalje od xenona ... oće da riknu kada se upale xenoni a oni blizu. Ja sam ih sada izvukao skroz do koševa.

IMG_20140729_170237.jpg

IMG_20140729_170243.jpg

Moram i neku noćnu sliku da napravim, ali sa dSLR-om, telefonom se ništa ne vidi ...

IMG_20140730_170400.jpg

A evo je jedna i sa njegovim drugarom sa parkinga :)

IMG_20140730_170345.jpg

Link to post
Share on other sites
  • 5 months later...

Progoreo mi je bio dihtung između izduvne grane i glave motora ... svratim jedan dan do Sarajevske i kupim dihtung. Kao zameniću ga očas posla. Elem, kako je progoreo, valjda od toplote izduvnih gasova "izgoreli" i brezoni. Pa su mi pukla tri brezona kada smo odvijali :(. Na kraju izvalimo i da je progorela i izduvna grana ...

Epilog je da je motor išao napolje, da smo razbušili brezone, izvukli partrlje, uvili nove brezone. Kad je motor već bio napolju, zamenili smo set lamele, ceo menjač (ovaj je balio). Lepo sam oprao motor. Cela operacija je trajala 1.5 dan (dugo smo se mučili oko brezona). Zamenio sam još neke sitnice, dizne, nosače motora, nosače menjača, jednu remenicu ... motor je sada neuporedivo tiši, a auto ide dosta bolje (uglavnom zbog lamele).

Evo i poneka sličica:

Motor spreman za vađenje -

IMG_20141226_191636.jpg

IMG_20141226_213344.jpg

Izvađen motor od kosilice :) -

IMG_20141226_215845.jpg

Razdvojen menjač (stari će verovatno da posluži za edukativnu svrhu, nisam nikada video rasklopljen menjač) -

IMG_20141226_221437.jpg

"Novi" brezoni -

IMG_20141227_161236.jpg

Vraćen motor, koji prede :) -

IMG_20141228_162228.jpg

Link to post
Share on other sites

Igrao sam se malo preko praznika, ugradio sam poklone od deda mraza :) (tempomat i trokraki volan)

Prvo sam iščupao svu instalaciju iz donora (sve busknice iz fan konektora sam pažljivo rastavio), i uvezao je trakom, to je izgledalo ovako:

IMG_20150108_194658.jpg

Onda sam počeo sa ugrađivanjem. Šeme sam pokupio iz BMW - Electrical Troubleshooting Manual za e36ice.

Tempomat se sastoji iz:

- Aktuatora sa sajlom

- Tempomat modula

- Ručice tempomata

- Prekidača za kvačilo (isto je kao i prekidač za kočmnice - rastavlja masu)

- Instalacije

Modul se smešta iza kasete i skroz gornju poziciju.

IMG_20150109_114224.jpg

Razvlačenje instalacije je blago mukotrpan posao i on mi je oduzeo najviše vremena. Instalacija počinje od dela ispod kasete, pa se provlači kuda ide i fabrička, iza modula za klimu, iznad volana i tu se račva, jedan deo ide kroz rupu za instalaciju što ide u tablu za osigurače. Ko je to skidao, zna kakva je to muka (pogotovo što je kod prethodnog vlasnika neko ugrađivao alarm, onako stučno - to moram da prepravim nekada kada budem imao višak par dana). Ispod volana ima parFAN konektora koje je potrebno spoijiti (napon x 2, signal brzine, signal obrtaja, signal kočnice i signal za dijagnostiku). Pored toga, potrebno je "udenuti" prekidač kod pedale za kvačilo i povezati "džek" na instalaciji. Svi konektori završavaju u FAN konektokirama sa vozačeve strane osim mase koja završava u FAN konektorima na suvozačkoj strani. Kutiju sa FAN konektorima je malo teško "iščupati" sa vozačeve strane ...

Sve to kod mene izgleda ovako:

IMG_20150109_130300.jpg

IMG_20150109_130305.jpg

Nakon toga postavljen je i akutator i povezana je sajla za gas.

IMG_20150109_170953.jpg

Nakon toga još samo ručica i sklapanje rasklopljenog

IMG_20150109_233218.jpg

Nakon sve igrarije urađena je test vožnja, i tempomat radi kao da je došao uz kola :)

Link to post
Share on other sites

Pedantno i temeljno. Tako treba raditi sve oko auta! Ovo je dokaz da nije sve u parama, za ovako nesto treba, pre svega, puno ljubavi i truda. Svaka cast, sve pohvale s' moje strane! :clapping:

Link to post
Share on other sites

Svaka cast za ovo... :D po ovom vremenu me mrzi i sijalicu da zamenim :D

Hvala :)

Ma mene uglavnom mrzi da ustanem, a posle može šta 'oćeš :)

Ima stvari koje i mene mrze opako, nebo mi visi otkako sam uzeo auto, i crvči mi onaj veliki ventilator klime otkako sam ga uzeo (s'tim što sada kada je hladno mi opako ide na nerve). Sve je to "puno" posla za malo "dobiti" pa čeka toplo vreme :)

A drndao bi ga dosta više da ne radim k'o crnac :( Uglavnom private šljakam vikendima, kada je ujedno i jedino vreme kada mogu da se zanimam ljubimcem ...

Ja prosto ne znam šta bi radio da kupim neki nov auto :) svoj psihički spas sam našao u krševima :). Je*eš auto kome sve radi :)

Link to post
Share on other sites

Sve pohvale za trud. Takodje meni je ova boja vrh.

Hvala, boja je super dok je čist :) što jadan nije bio više od mesec dana ...

Pedantno i temeljno. Tako treba raditi sve oko auta! Ovo je dokaz da nije sve u parama, za ovako nesto treba, pre svega, puno ljubavi i truda. Svaka cast, sve pohvale s' moje strane! :clapping:

Hvala :) Ovo je meni svojevrstan beg u "zdrav razum" :)

Link to post
Share on other sites

Kad si menjao volan, jesi morao da menjas onu plastiku sto drzi rucice migavaca i brisaca? Zbog one bele sisice (iglice) :) Meni je ona sa desne strane, a na trokrakom volanu je predvidjeno da bude sa leve, pa mi se cuje da krcka kad motam pun krug.

Link to post
Share on other sites