Recommended Posts

Kupio sam skoro e46, 320d,110kw. Juče sednem u drugov e46 320d ali 100 kw, i volan kao pero motati, par puta umalo nisam sleteo sa puta koliko se lako mota a ja po navici na mom moram malo da zapne. Problem je što se u poređenju sa drugovim značajno teže mota i tek sam sad postao svestan problema :) Inače ne čuje se servo pumpa, iskreno da nisam seo u taj drugi e46 ne bih znao da treba da bude tako lak za motanje. Jeste li imali sličnih problema?

Link to post
Share on other sites

Bio je na dijagnostici kad je kupljen, majstor nije ništa primetio, a majstor nije za podceniti :) Neko mi je rekao da proverim nivo tečnosti (ulja, ATF kako već krste), al to mi deluje kao šećerna vodica, previše bezazleno. Izgleda da će majstor da radi. Hvala na odgovorima.

Link to post
Share on other sites

Sutra ću onda da se igram, skidam plastike da proverim nivo tečnosti. Ako slučajno nedostaje jel ima neka posebna varijanta ili neka vaša preporuka šta doliti? ili ispustiti ostatak pa doliti novu tečnost?

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

kakve veze ima senzor za ugao volana, one je samo senzor , ne pruza nikakvo opterecenje dok se volan mota samo je tu da ocitava neke parametre. druga na istom autu kao mom i mota volan kao da je city punto, ja na mom malo teze, ispravno sve i nema problem nikakvih, i iskren da budem nebi voleo da se volan tako lako mota

Link to post
Share on other sites

Kupio sam skoro e46, 320d,110kw. Juče sednem u drugov e46 320d ali 100 kw, i volan kao pero motati, par puta umalo nisam sleteo sa puta koliko se lako mota a ja po navici na mom moram malo da zapne. Problem je što se u poređenju sa drugovim značajno teže mota i tek sam sad postao svestan problema :) Inače ne čuje se servo pumpa, iskreno da nisam seo u taj drugi e46 ne bih znao da treba da bude tako lak za motanje. Jeste li imali sličnih problema?

Kakvih problema? :D

Ukoliko si već, kao što kažeš, proverio nivo ulja i auto terao kod dotičnog pouzdanog majstora a on nije imao nikakvih primedbi, onda problema verovatno da i nema. Ono što bi još moglo da pravi problem su gume, odnosno dimenzije istih, ali da bi se tu primetila razlika trebalo bi da su širine preko 215 ili 225 pa da primetno otežavaju posao servo pumpi. Mimo toga, zglobovi na krajevima viljuške mogu da izazivaju probleme sa upravljanjem i daju simptome koji bi se mogli asocirati sa "otežanim motanjem", ali u tom slučaju auto se generalno ponaša čudno i bez motanja volana, na primer na jačem kočenju "beži" u stranu i sl. Ako ništa od ovoga nije prisutno kod tebe, onda je problem koji si naveo samo "problem" sa ličnom percepcijom i doživljajem vožnje za volanom dva "ista" auta, koja baš i nisu ista.

Naime, BMW je seriju E46 originalno predstavio sa jednim "setup-om" kad je u pitanju letva volana/puž/servo pumpa, ali su nakon par godina proizvodnje vozači naviknuti na E36 imali puno primedbi na taj setup, kvalifikovali ga kao premekan, bezosećajan, bez povratne reakcije i sl. Onda je BMW 2000. godine promenio setup i vratio nešto od onog osećaja direktnosti koji je imao E36, smanjio servo asistenciju i povećao povratnu informaciju. Opet, nakon facelifta je ponovo bilo izmena po pitanju letve volana i servo pumpe, i to za pojedina tržišta, tako da je jako teško na osnovu samo modela znati koji je konkretan "setup" u pitanju, koja servo pumpa, i koji "ajnšlag" ima dati model. Isti taj auto, sa potpuno istom veličinom točka i gume, u tri svoje "revizije" će na poligonu imati tri različite vrednosti za prečnik polukružnog manevra, a do zbrke tek dolazi ako ta tri "ista" auta imaju različite dimenzije točka i gume. Zato i kažem, vozio si dva "ista" auta, koja baš i nisu ista.

Inače kod revizije M47N u odnosu na M47 (tvoj vs. ortakov 320d) je u pogledu serva najveća razlika da je servo pumpa potpuno promenjena, i da servo pumpu sa tvog 320d nije moguće ugraditi u ortakov 320d i obratno, jer je razlika ne samo u proizvodjaču nego i pritisku koji pumpa "gura", prečniku creva, pa i samom servo ulju. Otuda i tvoji drastično različiti utisci u vožnji dva "ista" 320d modela, i ponavljam da će razliku u utisku dodatno pojačati razlika u veličini točka/gume na ta dva auta.

Nadam se da je sad "misterija" malo jasnija. :)

Link to post
Share on other sites

Hvala puno na odgovorima, i posebno M54 na iscrpnom odgovoru, sad razumem malo bolje problematiku. Pazite bile su na njemu letnje gume R17 225-45, sad su zimske R16 205-55, i suštinski nema razlike u težini motanja. Vrlo verovatno da će biti ova varijanta da su različite pumpe i sam osećaj u vožnji. Kažem vam kad sam seo u taj drugov umalo nisam sleteo sa magitralnog puta, padala kiša, ja ga poterao da probam i u obilaženju malo oštrije namotam po navici, kad poče volan da se mota sam od sebe, bukvalno. Bio sam kod majstora u prolazu, ne čuje se pumpa, letva je dobra, pomirio sam se sa tim da ću trošiti koju kaloriju više za motanje što uopte nije loše. :dance3:

Link to post
Share on other sites