akumulator za e46 320d


Recommended Posts

Meni jutros upalio posle trećeg verglanja. To mi se desilo prvi put, ali kratko ga i imam (od marta ove godine).

Napolju je bilo nešto sitno ispod 0 C, tabla je pokazivala -1.5 C.

Grejače sam proverio letos, jedan i zamenio.

Da li da planiram kupovinu novog akumulatora ili je normalno da zimi kilavije pali?

Samo da napomenem da mi je ovo prvi dizel, ranije kada bi mi se to dešavalo, punio bih stari akumulator ili kupovao novi.

Akumulator je u prtljažniku, vidim da je pričvršćen toreks šrafom i šrafovima sa strane, koje su to gedore i koji torex?

Da li je desni plus? Mora li se voditi računa o dimenzijama akumulatora?

Hvala!

Link to post
Share on other sites
33 minutes ago, pesimista said:

Meni jutros upalio posle trećeg verglanja. To mi se desilo prvi put, ali kratko ga i imam (od marta ove godine).

Napolju je bilo nešto sitno ispod 0 C, tabla je pokazivala -1.5 C.

Grejače sam proverio letos, jedan i zamenio.

Da li da planiram kupovinu novog akumulatora ili je normalno da zimi kilavije pali?

Samo da napomenem da mi je ovo prvi dizel, ranije kada bi mi se to dešavalo, punio bih stari akumulator ili kupovao novi.

Akumulator je u prtljažniku, vidim da je pričvršćen toreks šrafom i šrafovima sa strane, koje su to gedore i koji torex?

Da li je desni plus? Mora li se voditi računa o dimenzijama akumulatora?

Hvala!

Moj nije preziveo -11 prethodne noci i stajanje dva dana. Kada sam dao kontakt, napon je bio priblizno 10v, nije ni zaverglao.

Odmah sam narucio novi FIAMM (akumulator godine na kontinentu u 2017. i 2018.godini) od 90Ah. On je duzine 315mm,  a duzina lezista u vozilu je oko 350mm.

Desni plus je u pitanju, a za odvijanje pricvrscivaca koristi 13-icu iz seta u gepek vratima i naravno 10-ku za klemne.

Ako su grejaci dobri, a siguran si da je duze verglao zbog akumulatora, odmah ga menjaj, jer je izdao na prvom minusu, znaci da mu je potpuni kraj blizu.

Link to post
Share on other sites

Ako je dužina ležišta 350 mm, kolika je visina?

Planiram da kupim jeftiniji brend a veći kapacitet, zato pitam. Razmišljam o 100 Ah (800A), a on je malo većih dimenzija. Broj niži mi je 88 Ah (720A), a mrsko mi je da sve raskačujem sutra pre nego što odem u nabavku.

Bio bih zahvalan na dimenzijama i informaciji da li je moguće ubaciti veći akumulator. Takođe, da li će anlaser adekvatno puniti veći?

Hvala

Link to post
Share on other sites
9 minutes ago, pesimista said:

Ako je dužina ležišta 350 mm, kolika je visina?

Planiram da kupim jeftiniji brend a veći kapacitet, zato pitam. Razmišljam o 100 Ah (800A), a on je malo većih dimenzija. Broj niži mi je 88 Ah (720A), a mrsko mi je da sve raskačujem sutra pre nego što odem u nabavku.

Bio bih zahvalan na dimenzijama i informaciji da li je moguće ubaciti veći akumulator. Takođe, da li će anlaser adekvatno puniti veći?

Hvala

Koliko me secanje sluzi, mislim da je 195mm najveca dozvoljena visina, svakako ti to nije bitno, jer AK veceg kapaciteta su duzi i nizi od slabijih.

Ja idem na ovu varijantu - 90Ah/800A u dimenziji 353x175x190 mm, u utorak mi stize.

Sto se tice punjenja, znam provereno da sa 90Ah nece biti problema, jer sam u proslom E46 (110kw ‘02) imao od 96Ah Bosch slim i savrseno je radilo sve.

Link to post
Share on other sites

Danas premerio napon na akumulatoru:

12.02V pre prvog paljenja, 14.10V dok radi na leru, 12.45V kad sam ga ugasio posle merenja na leru, radio minut-dva.

Da li je za menjanje ili može da izgura još?

Kad sam rekao da su grejači prekontrolisani, nisam napomenuo da nije proveren relej grejača, možda on pravi problem pri niskim temperaturama?

 

Inače, grubo mereno, dimenzije prostora za smeštaj akumulatora su visina: oko 19 cm, a stranice: oko 21 cm kraća i oko 35 cm duža.

Moj trenutni akumulator je: http://www.maf500.com/2774/Batteria-auto-rhiag-RH31T-80AH-740EN

 

Link to post
Share on other sites

12v u mirovanju ce ti pokazati svaki ziv akumulator, u leru pokazuje 14 zbog alternatora i punjenja. .

akumulator se meri na opterecenje, znaci na verglanju meris unimerom, ne sme da padne ispod 10v, ako padne ispod onda je za kantu, ako je iole iznad, posluzice jos neko vreme..

a mozes da ga odneses u neki aku. service, na tester opterecenja isto. .

 

Link to post
Share on other sites
5 minutes ago, TOKYO said:

12v u mirovanju ce ti pokazati svaki ziv akumulator, u leru pokazuje 14 zbog alternatora i punjenja. .

akumulator se meri na opterecenje, znaci na verglanju meris unimerom, ne sme da padne ispod 10v, ako padne ispod onda je za kantu, ako je iole iznad, posluzice jos neko vreme..

a mozes da ga odneses u neki aku. service, na tester opterecenja isto. .

 

Koliko je merodavan obc test?

Link to post
Share on other sites

merodavan je da ti kaze da li ti je punjenje dobro, ali ne za test akumulatora. .

Link to post
Share on other sites

Imam vw sharan, 99 god, 1.9tdi. Za sljaku ga koristimo. Na motoru su raskaceni grejaci, letos je palio kao mina pa se nisam ni sekirao. Od kako su jutarnje temperature u minusu, malo lose radi prvih npr pola minuta. Pali na pola kljuca bukvalno, ali mi se ne svidja zvuk kad upali, bojim se da nesto ne otkine. Jel moze da mu skodi sto nema grejace ili da picim sve normalno?

Link to post
Share on other sites

alo, to je  wagen  sa 1.9 tdi agregatom, sta njemu moze da skodi??

Link to post
Share on other sites

Pa ja isto kontam da je tenk, ali tako cekica kad ga upalim. Bas neprirodno. A zao mi da otkine nesto jer je stvarno dobar auto za to za sta ga koristim. Zvuk kao oni na youtube kad pale na -40, pa kad tek sastavi. Razmisljam da mu sipam neko bolje ulje, jer mu sad sipam 15-40 i menjam na 5-6.000, a ne znam jel bi mu pomoglo.

Link to post
Share on other sites

Cekica zato sto nemas grejaca...

Na nekim autima posle paljenja na hladnoci,grejaci ostaju upaljeni i po nekoliko minuta. Bas zbog toga da bi odrzavali ravnomeran rad motora,dok se malo ne razgreje...

Kod mene na pezou 1.9d, 100sekundi rade grejaci...

Link to post
Share on other sites

bravo, upravo tako, mada na ovom tdi-u rade samo u pred paljenju..

@dredger

to ulje ne ide u taj motor, pogotovo ne zimi. . .

Link to post
Share on other sites
1 hour ago, TOKYO said:

merodavan je da ti kaze da li ti je punjenje dobro, ali ne za test akumulatora. .

Kakva je situacija sto se tice napona? Ja uredno vidim napon u mestu, pad pri paljenju itd. Na paljenju pade na 8.X i posle par dana zakuca skroz?

Link to post
Share on other sites

Jel PD motor ili bosch pumpa?

U stvari.., 99-te mislim da jos nije izasao PD, znaci verovatno pumpa, sipaj bar 5w40, 15 je bas gusto za zimu.  .

Ja leti vozim gusce zimi redje udje....

Link to post
Share on other sites
3 minutes ago, TOKYO said:

Jel PD motor ili bosch pumpa?

U stvari.., 99-te mislim da jos nije izasao PD, znaci verovatno pumpa, sipaj bar 5w40, 15 je bas gusto za zimu.  .

Ja leti vozim gusce zimi redje udje....

Izmedju 15-40 i 5-40, razlika u podmazivanju pri hladnom startu je oko 8s.

Link to post
Share on other sites
On 12/1/2018 at 8:19 PM, TOKYO said:

merodavan je da ti kaze da li ti je punjenje dobro, ali ne za test akumulatora. .

Ma moze okvirno. Stavi na diagnostiku i gleda na koliko padne pri paljenju. Ali to moze i svaki unimer. Samo ti onda treba jos jedan par ruku da vergla dok ti drzis unimer ?

Link to post
Share on other sites