E60 530d 173kw - Sivko


Recommended Posts

Lci znaci "Life cycle impulse" odnosno da se radi o facelift verziji doticnog modela. Ima tu puno vise od svjetala: od motora, preko unutrasnjosti, mjenjaca do vanjskih detalja na karoseriji i svjetala, i jos dosta toga. Uglavnom puno bolji auto od pre-lci verzije.

Link to post
Share on other sites
  • 11 months later...

Evo da napravim mali update što je sve do sada napravljeno na autu:

Kompletno remenje i klizači (original BMW)
Remenica radilice (Corteco)
Elektromagnetni ventil EGR-a, EGR očišćen (čađi gotovo da nije bilo, tek tanka naslaga)
Termostat EGR-a i glavni termostat (original BMW) - pri tome naravno i izmjenjena rashladna tekućina
Grijači motora (Bosch) - svih 6
DPF očišćen termičkom obradom (izašlo cca 120g pepela)
Separator uljnih para sa kućištem (filcani od e39)
Sve nove brtve usisne grane, zadihtane klapne na postoljima
Pumpa vode (Hepu)
Hardy ležaj kardana (Febi)
Očišćen i podmazan spoj prednjeg i zadnjeg kardana
Ulje u atomatskom mjenjaču (8l Febi), original karter+filter, brtva konektora
Svi filteri, ulje Mobil 5w30, kočiona tekućina
Dezinfekcija i punjenje klime
Ljetne gume Goodyear UltraGrip Performance 225/50/17
Zimske gume Nexen Winguard Snow'G Wh2 225/50/17
Novi poklopci za vijke na felgama
Guma na štoku prednjih vozačevih vrata i prag (to je jedino bilo pohabano od ulaženja i izlaženja)
Izmjena led diode na prednjoj lijevoj kvaki
Izmjena led diode - džep zadnjih lijevih vrata (auto ima komplet unutarnju led rasvjetu)
Monzol 5c aditiv za gorivo - može ga se uzet jedino u Njemačkoj, radi se o mješavini dvotaktola
Uzeo sam i dijagnostiku za auto koja odlično radi - INPA, DISv57, Tool32, Progman v32, NCS Expert, BCT250, WINKFP
Ovjes nisam dirao ništa jer je sve ok, auto je utegnut, ništa ne lupa, nema cvrčaka.

Ono što još planiram odradit na autu u skorije vrijeme:

Prednji diskovi i pločice (idrive pokazuje još 50000 km, dakle nije hitno)
Akumulator je još uvijek prvi tako da će i on vjerojatno doći na red, ali još ne pokazuje znakove slabosti (star je 8 godina)
Ulje u diferencijalu i servo uređaju
Eventualno felge - još ne znam koje, za sada sam sretan s ovima
LED Angel Eyes - ako netko ima preporuku neka slobodno kaže

Stavit ću par svježih slika ovih dana sa zimskim gumama s kojima sam za sad prezadovoljan.
Sve u svemu, super sam zadovoljan s autom, ide k'o avion, ne troši puno, godinu dana je kod mene i još nikakvih neočekivanih problema.

Pozz, Nix

Link to post
Share on other sites

Ma svagdje, nikako naći majstora koji će mi napravit ono što hoću. Sve su to uzimači novaca, ne zanimaju ih manji poslovi gdje nema hrpa para. Uglavnom servise odradim u Osijeku, Vinkovcima i Vuki kraj Đakova.

Link to post
Share on other sites

Sta je smijesno kolega? Jedno par mjeseci mi se čuo nekakav zvonki metalni zvuk kad sam prebacivao iz R u D i obrnuto. Nitko nije znao sta je dok nisam napokon dosao u bmw servis. Tamo su rastavili kardan, očistili i podmazali spoj, sastavili i to je bilo to. Nadam se da nisi mislio da su ga krpom prebrisali...

Link to post
Share on other sites

Sta je smijesno kolega? Jedno par mjeseci mi se čuo nekakav zvonki metalni zvuk kad sam prebacivao iz R u D i obrnuto. Nitko nije znao sta je dok nisam napokon dosao u bmw servis. Tamo su rastavili kardan, očistili i podmazali spoj, sastavili i to je bilo to. Nadam se da nisi mislio da su ga krpom prebrisali...

Da,mislio sam da su ga krpom prebrisali :)

Daj leba ti ako mozes da mi kazes sta su cistili i podmazivali,koji spoj?Stvarno neznam nista o tome,u principu znam sta je kardan, ali ne znam sta su mogli da ciste i podmazuju a da ti vise nemas udarce(zvuke) pri saltanju.

Spoj kardana je u nutevima koji se ne ciste i podmazuju,centralni lezaj takodje,krst na pola kardana takodje,jedino ako su rasturali zglob na kardanu koji dodje na diff,i ako je izgubio mast onda ti ne valja gumica.

A tako si se izrazio da mu dodje kao da su ga krpom obrisali,izvini kolega ako sam te uvredio :)

Link to post
Share on other sites

Ovako: kardan se sastoji iz dva dijela, prednjeg koji je spojen na mjenjac preko Hardy zgloba i zadnjeg koji se spaja na diff preko homokinetickog zgloba. Tu je jos i centralni lezaj koji drzi kardan zbog njegove tezine, krst kardana i na kraju spoj prednjeg i zadnjeg kardana o kojem pricam. On izgleda tako da jedan ulazi u drugi, a spoj je nazubljen. U tom spoju se nakupilo prljavstine odnosno rdje i zbog toga je bilo mrvicu lufta pa je kardana svaki puta pri promjeni smjera vrtnje napravio klik. Posto je to masivna cijev, taj zvuk se cuo vrlo glasno i zvucao je kao da nesto zazvoni. To me naravno zivciralo i morao sam to rijesit. Nisi me uvrijedio, nego ja nisam bas to jasno napisao pa se moze svasta iz toga protumacit. Sve ok...

Link to post
Share on other sites