e46 m43 gubi vodu


Recommended Posts

Ljudi imam vec duze vremena problem sa gubljenjem vode u hladnjaku. U pitanju je M43, 318i 2001. Prosli mesec sam kupio i nov hladnjak (iz auto line), sipao crveni antifriz i opet gubi vodu. Menjao sam i ekspanzionu posudu, pre izvesnog vremena. Creva su ok, nisu pod pritiskom. Prosle godine pred more je odradjen servis, zamenjeno ulje sipano orginalno bmw-ovo kaisevi, filteri, zamenjena neka plasticna pasteta i ovaj ventil (11 72 1 708 575) Ne znam sta moze da bude problem. A nikako da vidim gde curi voda. Nesto sam umislio da kada koristim grejanje, hladjenje ili klimu, da gubi vodu u sistemu, a kada ne koristim da ne gubi. Da li je to moguce?

Link to post
Share on other sites

Pogledaj na zadnjoj strani motora ima plasticni dekl sa holenderom za crevo, tu najcesce pusta vodu na M43. Malo je teze dostupno

Pogledacu veceras pa javljam sta je. U glavnom vise mi dosadilo da mu svakih nedelju dana dosipam vodu.

Link to post
Share on other sites

Imao sam isti problem.Da ti skratim muke,najbolje je da odes kod nekog bmw majstora i da promenis SVE RACVE cak i ako ne pustaju nigde.Ja sam tako menjao jednu po jednu i sve mi se smucilo dok to nisam resio.

Link to post
Share on other sites

Ja sam apsolutno sve zamenio i dalje nisam siguran... Prvo mi je curili na crevu od glave do posude, crevo zamenim, pocne da pusta na posudi, posudu zamenim opet curi, zamenim sve racve, trrmostat, hladnjak, racve od plina, sve sem mesaca plina i dalje curi oko 2deci za 7 dana ali sad vise ne vidim gde curi, pritisak meren na 2 i 3 bara, prilikom turaze i na leru ne pada i ne dize se pritisak, vode u ulju nema, na auspuhu nema a fali... posto sam od nove godine do sad zajedno sa dosipanjem antifriza potrosio blizu 400e na rashladni sistem pukao mi film i pre par dana sam nasuo tecnost za zaptivanje i za sad ne fali tecnosti, videcu u buduce da li sam resio problem...

Link to post
Share on other sites

Prvo jedno veliko HVALA :) kolegi sa foruma StunterSM-u sto je rekao za ovu racvu da ume da pravi problem.

Evo da pokazem svima sta je bilo kod mene. Nadam se da sam resio problem. Kupio sam ovu racvu (Connector 11531708808) koja ide u alu blok motora sa zadnje strane. Drze je dva safa. Treba skinuti i dva creva. Teze se skida sama racva, jer je bas ne pristupacno i kada se skine filter klime i ona plastika ispod njega. E sad kod mene je i pre skidanja moglo rukom da se napipa da je racva mokra od vode i antifriza. Kada smo drugar i ja skinuli racvu jedan deo je ostao u bloku motora, tu je ona i pustala, sto se moze videti na slikama ispod. Onaj deo sto je ostao smo nekako izvadili safcigerom. E sad ja nisam znao, ali ima dve gumice za racvu jedna se dobija uz samu racvu, a druga stoji u okruglom lezistu na bloku motora i racva kada se zavrne vrsi pritisak na ovu drugu gumicu. To je gumica br. 2 Ta orginalna je bila u mnogo losem stanju. A ja je nisam kupio, pa sam improvizovao i od nekog starog okruglog gumenog drzaca motora isakao odgovarajuci deo. U principu istog je precnika bila ta improvizovana gumica. A ova prava gumica na racvi nam je pukla pri prvom pokusaju zavrtanja, pa sam kupio neku za vodovod slicnog precnika. Sve u svemu leglo je sve i sad ne pusta. Nadam se da ce tako i da ostane. Slikao sam sve, pa koga muci problem sa gubitkom vode na m43 da zna sta mu je ciniti.

11531708808.jpg

Link to post
Share on other sites

Daj boze da te improvizovane gumice izdrze tu temperaturu,trebao si samo pored svega toga da zadihtujes Victor reintz-om i ne bi nikad pustilo.

Link to post
Share on other sites

Ne znam za taj Victor reintz? Sta je to nekakav silikon, dihtung?

Ona gumica sto se dobija na racvi je nikakvog kvaliteta. A ova druga, se moze videti na zadnjoj slici u sredini, ova okrugla. Sva je pohabana. Nju nisam hte da vracam. A probali bez nje i ne drzi. Tako da sam imprvizovao. Videcemo za nedelju dana da li ce da drzi. Jutors sam bio na auto putu i sve super radi.

Link to post
Share on other sites

Na zalost nije to jedina racva koja je problematicna.Problematicni su svi plasticni delovi na rashladnom sistemu tako da s vremena na vreme kontrolisi nivo tecnosti za svaki slucaj.Postoji i lampica koja se pali na kontrolnoj tabli kad nivo padne na kriticni nivo ali nemoj mnogo da se oslanjas na nju.

Pozdrav

Link to post
Share on other sites

Na zalost nije to jedina racva koja je problematicna.Problematicni su svi plasticni delovi na rashladnom sistemu tako da s vremena na vreme kontrolisi nivo tecnosti za svaki slucaj.Postoji i lampica koja se pali na kontrolnoj tabli kad nivo padne na kriticni nivo ali nemoj mnogo da se oslanjas na nju.

Pozdrav

Najveca boljka na e46 M43 - rashladni sistem. Ceo.

Kada sam ga kupio, preventivno sam promenio sve osim dva creva i eksp. posude (bivsi vlasnik je promenio).

Meni i dalje ponekad malo gubi vodu (jedina neispravna stvar na vozilu).

Ne mozemo naci gde, jedva da ima traga, a narocito zbog toga sto kada predjem npr. 900 km u jednom potezu i nemam uopste gubitak tecnosti,

a onda vozim samo u gradu i izgubi 2-2,5 dl, posle nekog vremena, npr.dva-tri meseca.

Pretpostavljam da kada postigne radnu temperaturu i kada se zagreju (imamo sklop plastike, dihtunga i bloka motora) svi delovi,

dihtovanje je u potpunosti u redu.

Dok na kratkim relacijama, pali-gasi, relacije od 10-tak - 15 min, dolazi do gubitka tecnosti.

Mada je kod mene toliko mali gubitak, da dva ili tri puta godisnje dolijem sve ukupno mozda do 1 lit.,

pa iako me nervira, ne vredi ga cackati, ali najveca je sumnja na ta dva dihtunga i na toj zadnjoj racvi.

Link to post
Share on other sites

Ja sam apsolutno sve zamenio i dalje nisam siguran... Prvo mi je curili na crevu od glave do posude, crevo zamenim, pocne da pusta na posudi, posudu zamenim opet curi, zamenim sve racve, trrmostat, hladnjak, racve od plina, sve sem mesaca plina i dalje curi oko 2deci za 7 dana ali sad vise ne vidim gde curi, pritisak meren na 2 i 3 bara, prilikom turaze i na leru ne pada i ne dize se pritisak, vode u ulju nema, na auspuhu nema a fali... posto sam od nove godine do sad zajedno sa dosipanjem antifriza potrosio blizu 400e na rashladni sistem pukao mi film i pre par dana sam nasuo tecnost za zaptivanje i za sad ne fali tecnosti, videcu u buduce da li sam resio problem...

Sada, pitanje je koliko ti je motor radio za tih 7 dana, ali gubitak od 2 dl. na prosecnu voznju od 7 dana bi ako nije neki ozbiljniji problem mogla tecnost za zaptivanje da resi.

Na dva vozila mi je uspelo.

Ali, hocu i da ti kazem da imam ovaj motor vec 3,5 god. i stvarno je veoma zahvalan i jednostavan, u krajnjoj liniji zbog toga sam ga i uzeo.

Posle ozbiljnog servisa koji sam uradio prilikom kupovine, sada imam samo obicno odrzavanje i bez ikakvih problema me verno sluzi.

Link to post
Share on other sites
  • 3 years later...

Zdravo, BMW 318d 2005 godište, gubimi tečnost antifriz na 100 km otprilike po jednu čašu,gubijo je antifriz na termostat eger ventila ali od kada sam to zamenio gubi više, ispod auto nisam video da ima neki trag od antifriza ili vode.... 

 

Link to post
Share on other sites
8 hours ago, ilovebigasses said:

Verujem da se ponasa dobro 😄 i moj se isto ponasao dobro. Ali to nije strasno, glava, obrada i dihtung.

Otprilike kolko to košta i neka preporuka za majstora 

Link to post
Share on other sites

Postojili mogućnost pošto sam menjao termostat eger ventila da nisam dobro ozracio i da ima vazduha u sistemu za hlađenje i da od toga gubi vodu jbg 

 

Link to post
Share on other sites