Elektricni ventilator umesto viska


Recommended Posts

Cao svima. Treba mi pomoc. Resio sam da stavim elektricni ventilator umesto viska na Bmw 525i M20 motor. Imao sam ideju da povezem (+) na bombinu a (-) na akumulator,tako da kad dam kontakt ventilator radi ali ipak mislim da bi vek trajanja ventilatora bio mnogo kraci.... Voleo bi da povezem da se upali ventilator kad motor dostigne radnu temperaturu, ( Predpostavljam da mora preko termo davaca). Jel mozete mi objasniti kako da resim ovu dilemu. Hvala unapred.

Link to post
Share on other sites

Nemoj stavljati da stalno vrti ventilator, ne valja ni za njega ni za motor.

Drugo, nemoj sa bobine uzimati struju nego izvuci neki jaci plus preko osiguraca.

Link to post
Share on other sites

Konjaza mi nije toliko bitna,taj motor ima 192 konja i to je ozbiljna konjaza.... Kazu za tih 5 konja vise posto visko opterecuje radilicu... Mislio sam da namestim preko termo davaca da kad je temperatura vode 80 upali direkno ventilator. Dali neko zna koji termodavac da stavim i kako da ga povezem.... Mislio sam cak i da ugradim prekidac u kabini pa da ga ja aktiviram sam....

Link to post
Share on other sites

prijatelju zameni visko,nemoj budziti kablove i zice

ili ako bas neces visko,bas zelim da cujem razlog zbog cega stavljanje el ventilatora,ako moze naravno razlog i objasnjenje

Link to post
Share on other sites

Ja kupio nov, tj tri komada smo kupili i stavili na auta. Cim se upali auto visko je aktiviran 10-15 sekundi, popusti i ne pali se do trenutka kad mu je to vec potrebno. Sva tri potpuno isto rade, kupljeni su u austriji.

Ps

A tamo u temi sa 330ci me zezas kako ga ne cujes nikad :p Najbolje je na autu zameniti pumpu, visko i termostat, uzeti dobru marku i miran si. Bmw je inace poznat da hoce lako u crveno ako stedis na ovim delovima. Ovo pisem da se uradi, iako je sve ispravno ako planiras da vozis duze vreme auto

Link to post
Share on other sites

.Pazi meni apsolutno nije bitno za tih famoznih 5ks koje dobijas bez viska.... Meni je procurila vodena pumpa, i kad sam poceo da je skidam primetio sam da je visko zavaren jer je nekom u proslosti pukao... I taj neki majtor ga je zavario i sta se desava, automacki opterecuje vise motor,pumpu i naravno povecava potrosnju... Polovan visko kosta 25e a ja sam imao u garazi ventilator isto od 525 e34 ali samo M50 motor. I dosao sam na ideju da postavim njega, privremeno sam ga prikacio na prekidac u kabini,znaci ja ga palim po potrebi a u buducnosti cu staviti jednu T racvu na crevu sto ide iz bloka i povezacu jedan termo davac i pali ce ventilator kad je voda dostigla temperaturu tipa 80 stepeni......

Link to post
Share on other sites