Recommended Posts

Otvorio sam temu ne znam da li je bilo reci o ugradnji metana u vozila u nasem slucaju bmw-a.

Morao sam da izvadim plin iz vozila je sam nadrljao zbog atesta sa pandurima savatali me, pa me zanima kako stoje stvari sa metanom i ima li ko iskustva sa tim, koja je cena metana, koja je cena ugradnje sistema i cena atesta, Hvala.

Link to post
Share on other sites

Otvorio sam temu ne znam da li je bilo reci o ugradnji metana u vozila u nasem slucaju bmw-a.

Morao sam da izvadim plin iz vozila je sam nadrljao zbog atesta sa pandurima savatali me, pa me zanima kako stoje stvari sa metanom i ima li ko iskustva sa tim, koja je cena metana, koja je cena ugradnje sistema i cena atesta, Hvala.

koja je kazna za neatestiran plin?
Link to post
Share on other sites

Otvorio sam temu ne znam da li je bilo reci o ugradnji metana u vozila u nasem slucaju bmw-a.

Morao sam da izvadim plin iz vozila je sam nadrljao zbog atesta sa pandurima savatali me, pa me zanima kako stoje stvari sa metanom i ima li ko iskustva sa tim, koja je cena metana, koja je cena ugradnje sistema i cena atesta, Hvala.

u svakom slucaju je ugradnja metana dosta skuplja,mislim da jo oko 700 evra pa navise,jos na to zaboravi gepek i spremi se za jacanje opruga i nove amortizere vrlo brzo,za auto sa 4klipa je puno lakse i jeftinije ugraditi sekvent koji nov kvalitetniji moze da se sredi za 400 evra plus oko 50 za atest,jeste mala razlika u potrosnji ali se brzo isplati tng,na nekih 10.000 km

Link to post
Share on other sites

imamo u firmi vw cady na metan,trosi 5-7 kg,1kg metana je oko 1,4 kubika gasa,auto izgubi sigurno 20 konja,malo je lenj,e sada ekonomika,na pumpama je skuplji nego kada bi sipao na kucnu instalaciju ali treba kompresor koji kosta oko 5000 dolara dobar,mislim da je ugradnja neisplativa ali ako vec ima metan onda ok

Link to post
Share on other sites

Metan se ne ugradjuje zbog performansi nego zbog ustede u voznji koja je nezanemarljiva,znaci ugradjuje onaj ko prelazi mnogo kilometara i ko hoce da na tome ustedi,vozio sam e39 2,2 m54 sa sekvent metanom i mogu vam reci da razlika sa plinom u istom autu ne postoji.

Nus pojave su iste kao i na plinu,check engine je obavezan,stelovanje povremeno ali da se isplati isplati se.Ovde kod nas ima dosta pumpi koje ga toce tako da nema potrebe za nekim preteranim bocama.

Jeste skuplji za ugradnju od plina ali je isplatljiviji.

Link to post
Share on other sites

Pa to ako si taksista u Bg-u ima smisla Bobane a problem je sto je autonomija na metanu smesna a gde god da krenes van grada nema gde da natocis (barem je tako bilo pre nekoliko godina). Takodje razbucas auto totalno a da ne govorimo o stabilnosti\upravljivosti sa tolikom nepredvidjenom tezinom u gepeku. E sada performanse ne znam kakve su jer nisam nikada vozio na metan ali to mi ni ne bi bio problem jer i ovako bez problema vozim lenjivca.

Link to post
Share on other sites

G) TAKSI-VOZILO

Član 10

Taksi-vozilo kojim se obavlja taksi-prevoz, pored uslova propisanih zakonom mora da ispunjava i sledeće uslove:

1. da ima ugrađen ispravan, plombiran, baždaren i opremljen sa instalacijama taksimetar, koji mora biti postavljen tako da iznos na taksimetru bude putniku vidljiv i da se njegovim uključenjem, svetlo na taksi-tabli iz tačke 9. ovog stava isključuje;

2. da ima ispravan suvi protivpožarni aparat sa važećim rokom upotrebe, na pristupačnom mestu;

3. da ima ispravno grejanje, ventilaciju i unutranje osvetljenje;

4. da ima blok računa u kojem je svaki list overen pečatom;

5. da je čisto, uredno obojeno i bez unutranjih i spoljanjih otećenja (estetski izgled);

6. da je važeći cenovnik usluga tako postavljen u taksi-vozilu da je vidljiv putniku;

7. da na vidnom mestu ima istaknutu taksi legitimaciju taksi-vozila, i taksi legitimaciju taksi-vozača, a u gornjem desnom uglu vetrobranskog stakla nalepnicu izdatu u skladu sa članom 11. stav 1. ove odluke;

8. da taksi vozilo nakon 1. marta 2013. godine, mora da zadovolji uslove u pogledu granice izduvne emisije propisane najmanje normom "EURO 3";

9. da na krovu vozila ima taksi-tablu, visine od 14 cm do 20 cm, dužine od 40 cm do 60 cm, koja je sa obe strane istog izgleda, postavljena paralelno sa vetrobranskim staklom, opremljena uređajem za osvetljenje i sadrži podatke propisane članom 28. stav 1. alineja prva i treća ove odluke;

10. da ima upravljač na levoj strani taksi-vozila.

Preduzetnik koji nije u sistemu radio veze obavezan je da cenovnik iz tačke 6. ovog člana, istakne i na zadnjem desnom bočnom staklu.

Link to post
Share on other sites

Nije iskljuceno da neke opstine nemaju to pravilo ili ga se jednostavno, ne pridrzavaju. Narocito ako je u pitanju nestabilna politicka kombinacija na vlasti. To u ovoj temi i nije toliko bitno. Ono sto je bitno, e30 je auto star 25+ godina. Na prste ruke se mogu nabrojati ispravni primerci, cak se ni otpadzije vise ne bakcu sa njima. Kao sto je vec i receno, metan je za vozila koja su non stop u pokretu i koja prelaze ogromnu kilometrazu. Koliko god je ja voleo, kockica vise ne spada u tu grupu.

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...
  • 4 months later...

Pozdrav svima!

Imam e46 sa M43TU B19 motorom, ugrađen je sekvent plin prije godinu dana,  (tomaseto AT09 isparivač, STAG Go Fast računar i dizne 2 oma tomaseto IG01), naime prije mjesec dana mi se pojavio problem i ne mogu da ga rijesim, pa vas molim za pomoć!? Auto na benzin radi savršeno, kada prebaci na plin radi neravnomjerno (kao na 3,5 klipova (-: ) na leru a u vožnji se na 2000 do 3000 obrtaja u bilo kojoj brzini osjeti podrhtavanje motora (vidi se na ručici mjenjača kako se trese). Kada ga spojim na INPU i uradim ROUGH test na benzinu je OK a na plinu mi pokazije da ne radi jedan klip! Pokušao sam staviti VALTEK 3 omske dizne i čim ih stavim uradim kalibraciju bude dobro par dana i opet isto. Kada vratim tomaseto dizne 2 oma isto bude par dana i po starom, ne radi glatko i ima te vibracije i neravnomjeran rad  na leru i u vožnji? POMAGAJTE

Link to post
Share on other sites