Povećanje snage na m52b20 (e39 520i) motoru


Recommended Posts

Pozdrav svima..

Istražujem forum, međutim imam stvarno problema da nađem neke kvalitetne informacije za "tuning" ovog motora..

Gledao sam po stranim sajtovima i svi predlažu ubacivanje 2.5 ili 2.8 motora, ali eto, dok imamo ovakve zakone i registraciju od 100.000+ rsd za takve motore takva igrarija ne predstavlja opciju u ovom momentu, barem meni...

Dakle, šta je moguće odraditi, eventualno i bez posete majstoru da se dobije malo više snage ili obrtnog momenta od ovog auta? Našao sam neku "stroke" varijantu, da se ubacuju klipnjače od 2.8, kao i usis i još kojekakve stvari, pa me interesuje da li je to iko radio, koji su rezultati, i koju bi eventualnu prepravku radili na ovom motoru a da ne košta kao sam auto :)

Link to post
Share on other sites

http://www.bmwclubserbia.com/forum/index.php?showtopic=25385Evo pregledaj za početak ovo :)

A da bi napravio Strokera od svog motora, morao bi blok da promeniš i da staviš od M50B20tu, zatim ide obrada bloka,cilindara za veće klipove od 2.8 motora. Pakovanje radilice,klipnjače, glave motora od 2.8, druge bregaste itd.

Link to post
Share on other sites

Kupis m50b20 , i odradis 3.0 stroker

Radilica od m54b30 , klipnjace moze od m50 ostavit iste su 135mm , klipovi od m54b30 takodje .

I dobijes repliku s50b30 US e36 m3 motor

Uz to ti treba kompjuter sa zadnjom cifrom 413 i cip sa kupis od bmw e36 m3 US ako hoces max da uzvuces

Ako se odlucis za 3.0 stroker dobro se informisi ima tu jos par sitnica koje moras nabaviti .

Po meni je najlakse ubaciti jaci motor , ali ako hoces da zadrzis reg odradi stroker

I dobit ces puno snage , ako hoces da sve iskoristis moras i differencijal upakovat 3.15 ili 3.23

Sve kosta ....

Zato olovku u ruke ,sve na papir da vidis na cemu si , kada sve saberes odmah dodaj +30% uvjek se nesto nadje

I ja sam se informisao planiram u skorije vrijeme odradit isto stroker 3.0

Sve mozes naci na google radjeno je mnogo puta 3.0 , 2.8 stroker samo se potrudi i naci ces sve sta ti treba

Link to post
Share on other sites

Rezultate na koje sam ja naisao sa 3.0 strokerom , provjerenih na dyno se krecu oko 220 do 240ks do 300nm

Ima tu dosta posla

Ti znas sta je najbolje po tvoj dzep , ako hoces da se drzis registracije onda ti je ovo jedina opcija od ovih "jeftinih" varijanti

Ima tu jos dosta stvari da se dodaju na listu sta sve treba samo sam ti ukratko opisao

Pozdrav

Link to post
Share on other sites

Malo sam istraživao, tek par dana koliko stignem, ali isključivo za navedeni motor odnosno m52b20.. Sve mi deluje kao da se bez drugog motora ne može izvući ni 10ks :D

Osim strokera, turba i s/chargera, ima li još šta da se uradi? Chipovanje niko nije predložio za ovaj motor po forumima, a momak koji to i radi mi kaže da za 100€+ koliko košta čip nema rezultata značajnih, pa onda gledam šta mehanički može da se izmeni da bi bio makar malo bolji odziv auta, jer mi ipak ne treba za trke i drift, nego za svaki dan.. Sve što je moglo da se zaprlja, zaguši i slično sam očistio, zamenio, izduvao, ali ni tad nema baš rezultata..
Gledam baš ovaj motor da ostane jer mi je sad više izazov da izvučem malo snage još iz njega nego da idem lakšim putem i menjam komplet motor.. :)

Da li bi recimo zamena filtera vazduha za pečurku išta promenila? Sve DIY varijante se vrte oko toga, kako auto dobija više vazduha tad i kako se stvara veća eksplozija u motoru, te se oseti razlika, mada meni to više deluje da ljudi stavljaju zbog tog "racing" izgleda pod haubom...

Pročitao sam temu što je @Piske predložio i tu ima Boga mi puno posla ali i odličan je rezultat što se snage tiče, jedino mi se na kraju zvuk ne sviđa sa s/chargerom, nije mi to to :)

Hvala svima koji su se do sad javili, a ko god još ima neki savet ili ideju vezanu baš za m52b20, nek piše :))

Link to post
Share on other sites

Sto se tice cipovanja , ja se bavim time , kratko i jasno da ti odg , preskoci nista neces dobit , stavljanjem pecurke neces nista dobiti ....

Nazalost nista ne mozes uraditi , jedine opcije su ti drug motor ili stroker :)

Link to post
Share on other sites

Sto se tice cipovanja , ja se bavim time , kratko i jasno da ti odg , preskoci nista neces dobit , stavljanjem pecurke neces nista dobiti ....

Nazalost nista ne mozes uraditi , jedine opcije su ti drug motor ili stroker :)

jel tako isteras i musteriju, sa tom pricom, kada ti dodje u servis sa pomenutim autom, odnosno motorom?! :lol2: malo sale, da mi se ne istripujes

Link to post
Share on other sites

jel tako isteras i musteriju, sa tom pricom, kada ti dodje u servis sa pomenutim autom, odnosno motorom?! :lol2: malo sale, da mi se ne istripujes

Hahahahaha :D

Link to post
Share on other sites

Imao sam 2000cc M52, 2800cc M52 i sada imam 2500cc M54. Registracija je 58.000 dinara, za 2000cc je oko 30.000 dinara. Za 28.000 dinara na godistem nivou (250 evra, ni toliko), ti sto hoces da napravis na M52B20 ima da te kosta oko 1200-1500 evra, ti imas skoro 5 godina da otplacujes registraciju, a dao bi pare odjednom. Moj predlog je da kupis 2500cc M52B25 ili M54B25 i to je to skoro 200HP i 245 Nm.

P.S. I ja bih voleo da imam V8 4.4, ali jbg...

Link to post
Share on other sites

M52b25 je 523i .

M52TU je nesto drugo,taj 523 ne ide nista bolje od b20,nijanse su u pitanju 20 pisljivih konja i nesto malo NM,ne isplati se placati reg za te performanse.

Ili Tu ili m54,523i u m52 varijatni ti ne treba.

Link to post
Share on other sites

Ništa, u tom slučaju će biti fabrika, u što je boljem stanju mogućem i navikavanje dok ne bude nešto jače došlo još... ;) Ako ništa drugo, biće u perfekt stanju kad dođe do prodaje :)

Link to post
Share on other sites

Ništa, u tom slučaju će biti fabrika, u što je boljem stanju mogućem i navikavanje dok ne bude nešto jače došlo još... ;) Ako ništa drugo, biće u perfekt stanju kad dođe do prodaje :)

Puno predjenih km :pleasantry: :pleasantry:

Link to post
Share on other sites

a koj ce ti brzi auto, bolje napravi da ti unutra bude tip-top da uzivas dok kruziras. Ja imam 3.0 dizela, ali mojim nacinom voznje u ovu peticu bi mogao i 1.6 hdi da stavim, ne bi' izvalio...

Link to post
Share on other sites

Hahahahaha :D

pa braaate... :D

M52b25 je 523i .

M52TU je nesto drugo,taj 523 ne ide nista bolje od b20,nijanse su u pitanju 20 pisljivih konja i nesto malo NM,ne isplati se placati reg za te performanse.

Ili Tu ili m54,523i u m52 varijatni ti ne treba.

nikad mi nece biti jasni ljudi oji kupuju m54b22 i m52b25-ja ga zovem ustrojeni 2.5

Link to post
Share on other sites