Saveti za E30


Recommended Posts

Ako moze mala pomoc sa informacijama kako bih napravio bolju sliku i racunicu.

Pre oko 8 god. sam prodao kockicu i nikako da je prezalim. I sad bih hteo ponovo da kupim kockicu, Ali bih hteo da je malo jaca. Pa mi treba par saveta da ne bi bio abortus projekat, da stvorim jasniju sliku pre nego sto se zaletim.

Iz prve sam mislio da idem na varijantu 327i, ali sam onda procitao temu http://www.bmwclubserbia.com/forum/index.php?showtopic=25306i malo razocarao. I odma jedno kratko pitanje u vezi te teme. Kako da raylikujem eta od super eta motora?

U gore navedenoj temi pise da je mnogo bolje ubaciti M50B25. Moje pitanje sta se radi sa kardanom i eventualno sa diferencijalom? Sta se i kako prepravlja?

I procitao sam negde na forumu da je neko ubacio M54 u kocku. Ako bih ubacivao ubacivao drugi motor najvise bih voleo da ubacim m54b30. Sta tu treba sve da se menja?

Ono sto me najvise interesuje koliko kostaju ovakve prepravke, ugrubo. Stim sto bih menjanje ili budyenje motora, menjaca diferencijala i ostalih bitnih stvari prepustio strucnom licu.

:e30:

Link to post
Share on other sites

Ako moze mala pomoc sa informacijama kako bih napravio bolju sliku i racunicu.

Pre oko 8 god. sam prodao kockicu i nikako da je prezalim. I sad bih hteo ponovo da kupim kockicu, Ali bih hteo da je malo jaca. Pa mi treba par saveta da ne bi bio abortus projekat, da stvorim jasniju sliku pre nego sto se zaletim.

Iz prve sam mislio da idem na varijantu 327i, ali sam onda procitao temu http://www.bmwclubserbia.com/forum/index.php?showtopic=25306i malo razocarao. I odma jedno kratko pitanje u vezi te teme. Kako da raylikujem eta od super eta motora?

U gore navedenoj temi pise da je mnogo bolje ubaciti M50B25. Moje pitanje sta se radi sa kardanom i eventualno sa diferencijalom? Sta se i kako prepravlja?

I procitao sam negde na forumu da je neko ubacio M54 u kocku. Ako bih ubacivao ubacivao drugi motor najvise bih voleo da ubacim m54b30. Sta tu treba sve da se menja?

Ono sto me najvise interesuje koliko kostaju ovakve prepravke, ugrubo. Stim sto bih menjanje ili budyenje motora, menjaca diferencijala i ostalih bitnih stvari prepustio strucnom licu.

:e30:

Po meni najbolja opcija je m50b25

Javit ce ti se neko strucniji ko je to vec radio

Po meni jeftinija opcija je m50b25 , ako hoces snage 190 konja je dosta za tu karoseriju ipak je to lak auto

Link to post
Share on other sites

mogu i konji i obrtni momenti da kazu sta hoce, ne moze da se zavede u saobracajnu nista osim m20...

Nzm kako je u Srb ali kod nas u Cg sve moze :D

Link to post
Share on other sites

Nzm kako je u Srb ali kod nas u Cg sve moze :D

Ne znam koliko si upucen ali je I u Cg promijenjen zakon o swap-u motora tako da se bolje raspitat na Masinski fakultet kakva je procedura i zakon

Послато са SM-G850F уз помоћ Тапатока

Link to post
Share on other sites

Ako hoces regularno, nije bas da moze sve ;)

Послато са SM-G900F уз помоћ Тапатока

Kako za koga :D ....

Link to post
Share on other sites

pa bre , sef kaze da je evropski put jedini...a kada na red dodje usaglasavanje zakona sa evropskim zakonima u saobracaju , bice kuku lele .... od ksenona , vecih felni i sirih guma , pa sve do provere izduvnih gasova .

Link to post
Share on other sites

Predpostavimo da zavodjenje motora u saobracajnu nije problem.I troskove oko papirologije da ostavimo sa strane.

Koliko bi me kostalo ubacivanje m50b25?

Koliko bi me kostalo ubacivanje m54b30?

Koliko bi me kostalo ubacivanje m30b35?

Da li kod svakog motora mora i menjac da se menja?

Kako se resava problem kardana? Da li na ove menjace moze da se kaci kockin kardan, i koje prepravke su neophodne?Diferencijal ostaje kockin ili?

Koliko otprilike kosta prepravka na 2.7i ako bi radio sa delovima sa ostalih BMW modela, znaci bez nekih retkih i skupih performans delova ili bar minimalo koriscenje istih.

Jasno mi je da ne moze niko precizno da mi kaze, ali neke okvirne cene i sta je potrebno sve uraditi. Kako bih mogao da se usmerim u neku stranu i da detaljnije istrazujem i pripremam se.

Par drugara je vec imalo abortus projekte, pa bas ne bih voleo to i ja sebi da dozvolim. Vec bi zeleo da ceo projekat zavrsim u godinu dana ili da totalno odustanem od projekta i trazim nesto mladje.

Link to post
Share on other sites

Ako ti je osnova m20b20:

1. 9.7:1 klipovi od m20b25 u ful stanju, klipnjace ostaju od m20b20.

2. Odneses blok na busenje prema klipovima, takodje se krati za 0.5mm.

3. Radilica od m21b24 ili ete za 2.7l, m52b28 za 2.8l (za tu potrebne prepravke), m54b30 za 3.0l (ne znam jel iko ovo radio kod nas).

4. 885 glava iz m20b25, poliraju se i portuju usisni i izduvni kanali, rade se komore, velntili i sicev, krati se za 0.3mmi.

5. Bregasta dbilas/schrick 272+, klackalice nove, opruge nove (zavisi koje od nabrijanosti bregaste), stelujuca remenica.

6. Usisna grana sa leptirom od m20b25, dizne m30b35.

7. AlphaN mapiranje (eliminises protokomer), dal ces piggyback ili standalone ecu tvoj izbor.

Ispadne oko 2000e (mehanika 1200e, elektronika 800e).

Link to post
Share on other sites

Ako stavljas m5X ili m30 moras da menjas menjac i odnos na difu. Kardan resis tako sto uzmes od 325e ako se ne varam.

A menjac na m50 je 1:1 u 5 to je zf menjac. Za m20 je getrag ima vici i manji. Mozes da ostavis menjac i ostalo od 320i ako pakujes na 2.7 ili vece. Odnos getrag 260 je 1:1 u 4.

U prevodu za m5x treba ti 3.25:1 ili slicno za diff. Fabricki na e30 325i je 3.73:1. Izbegavao bi m30 jer postaje egzotigka a kada vec menjas, stavljas moderniji motor valjda?

Kao sto je Filip naveo, ako ces to da uradis kako treba onda nije jeftino, jos ako ides na standalone resenje onda cini mi se skuplje.

Link to post
Share on other sites

Ako stavljas m5X ili m30 moras da menjas menjac i odnos na difu. Kardan resis tako sto uzmes od 325e ako se ne varam.

A menjac na m50 je 1:1 u 5 to je zf menjac. Za m20 je getrag ima vici i manji. Mozes da ostavis menjac i ostalo od 320i ako pakujes na 2.7 ili vece. Odnos getrag 260 je 1:1 u 4.

U prevodu za m5x treba ti 3.25:1 ili slicno za diff. Fabricki na e30 325i je 3.73:1. Izbegavao bi m30 jer postaje egzotigka a kada vec menjas, stavljas moderniji motor valjda?

Kao sto je Filip naveo, ako ces to da uradis kako treba onda nije jeftino, jos ako ides na standalone resenje onda cini mi se skuplje.

Zato bih najradije m54b30 ubacio. Ima li neko okvirne cifre za m54b30?

Ako ti je osnova m20b20:

1. 9.7:1 klipovi od m20b25 u ful stanju, klipnjace ostaju od m20b20.

2. Odneses blok na busenje prema klipovima, takodje se krati za 0.5mm.

3. Radilica od m21b24 ili ete za 2.7l, m52b28 za 2.8l (za tu potrebne prepravke), m54b30 za 3.0l (ne znam jel iko ovo radio kod nas).

4. 885 glava iz m20b25, poliraju se i portuju usisni i izduvni kanali, rade se komore, velntili i sicev, krati se za 0.3mmi.

5. Bregasta dbilas/schrick 272+, klackalice nove, opruge nove (zavisi koje od nabrijanosti bregaste), stelujuca remenica.

6. Usisna grana sa leptirom od m20b25, dizne m30b35.

7. AlphaN mapiranje (eliminises protokomer), dal ces piggyback ili standalone ecu tvoj izbor.

Ispadne oko 2000e (mehanika 1200e, elektronika 800e).

Hvala na informacijama. Ja sam mislio da ova prepravka ne prelazi 1000e...

Link to post
Share on other sites

M54 i ostale zajebancije nece biti ispod 1000 ako planiras da vozis taj auto. Ili sam sve uradis i sve da nabavis za najmanje pare sto mozes. A onda je veliko pitanju u kakvom je stanju m54 za te pare. M54, menjac, diff, kardan, karter da se upasuje, instelacija, auspuh i perepetije (nosaci, hladnjak, creva, itd).

Link to post
Share on other sites

M54 i ostale zajebancije nece biti ispod 1000 ako planiras da vozis taj auto. Ili sam sve uradis i sve da nabavis za najmanje pare sto mozes. A onda je veliko pitanju u kakvom je stanju m54 za te pare. M54, menjac, diff, kardan, karter da se upasuje, instelacija, auspuh i perepetije (nosaci, hladnjak, creva, itd).

Hvala na informacijama. Moracu dobro da raymislim.Da bar ovo sa

zakonom nisu zakomplikovali i da ne kosta koliko kosta...

Link to post
Share on other sites

Moj savet je da ne pipas motor, nego vesanje, felne i sve da bude na svoje mesto. Pa kada ti dosadi lepa voznja kockom. Kupis nesto sa vise mogucnosti kao e36 (ako nadjes dobar ali tesko), za skoro sve je jeftiniji, imas dosta veliki izbor motora i naravno polovnih delova. E30 je postao skupa igracka ako planiras da uradis bilo sta ozbiljno, godine su to.

Link to post
Share on other sites