e24 635CSi, e32 735iA


Recommended Posts

evo da predstavim aute...

šestica je, naravno ljubimac br.1... kod mene je 4 godine. auto je 09/1982, znači novija linija. od opreme servo, abs, obc, centralno, recaro interijer, šiber, 4xel.prozori, getrag Z mjenjač, alu 18", alu TRX...

cqs1209243768jmec9.jpg

kalkansnow006dc7.jpg

slika036yp1.jpg

dsc00309se9oe5.jpg

dsc00520ka2.jpg

735iA je drugi automobil...

250520081390jv0.jpg

270520081408cl5.jpg

210120081011jl7.jpg

Link to post
Share on other sites
  • Replies 171
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

6-ica ti je vrh vrhova :D :) , felne mu lepo stoje i enterijer mu je u zavidnom stanju (kolko mogu da primetim, pogotovo sedista :rolleyes: :) )

7-ica ti je lepa i uredna. :rolleyes: :rolleyes:

Link to post
Share on other sites

ludnica ..... mnogo mi se vise svidja varijanta sa M5 felnama....

Link to post
Share on other sites

OCU I JA ŠESTICUUUUUUUUUUUU :prankster2: :prankster2: :prankster2: :prankster2: :prankster2: :prankster2:

Link to post
Share on other sites

hvala svima... 635 kad je ugledan pokraj ceste da se prodaje, 11km od moje kuće (a naravno nitko za njega nije znao, jer je bio čuvan ispod plahti), umalo je izazvao prometnu nesreću... jer sam morao odmah skrenuti... :prankster2: od onda do danas ja živim uz taj auto. njegova pojava i izgled su samo jedan dio priče. taj auto i dan danas, 30-ak godina nakon predstavljanja, ima što pokazati. količina tehnologije i opreme ugrađena je fascinantna... i što mene najviše veseli, sve radi kao i prvog dana...

ima to i drugu stranu priče, a to su troškovi održavanja. nije problem naći dijelove, pošto ih bmw još ima na lageru, ali su cijene... :prankster2:

evo, u nekoliko slika, mala povijest auta od kako je kod mene...

kad je kupljen...

dscf0658hg9.jpg

kad su napokon nabavljene TRX style 1 felge i gume...

dsc00487px5.jpg

dsc00418ww9.jpg

pa kad je rađena restauracije motora i prijenosa...

dsc00033zt4.jpg

dsc00049wr8.jpg

dsc00029df6.jpg

pa onda isprobavanje motora i prijenosa...

dsc00632bu4.jpg

isprobavanje 19" ( ne valja, nikako se ne vozi...)

28112007859so0.jpg

pa nabavljene 18" m5 e39 felge...

26112007845en1.jpg

itd... itd... mogao bih o njemu satima...

uglavnom, kako je to vikend auto a vikendi uglavnom završe na mitinzima, trkama i tako, trenutno je 635 bez motora...

ima mali problem u obliku rupe na klipu... :prankster2:

020520081175da8.jpg

i tako, dok se ponovo prikupljaju dijelovi za originalni motor, vrijeme se troši na ubacivanje m60 motora pošto mi je V8 uvijek bio jako drag...

Link to post
Share on other sites

Dobro je da je 6-ica :prankster2: :prankster2: zavrsila kod pravog coveka (kolko se da videti). Sedista su za svaku pohvalu.

Moj auto kad poraste ce mozda biti nesto slicno tvojoj azdaji od 6-ice.

Link to post
Share on other sites
OCU I JA ŠESTICUUUUUUUUUUUU :prankster2: :prankster2: :prankster2: :prankster2: :prankster2: :prankster2:

E pa neće da može! Viš ti šta si sve naređo i još bi šesticu...

... jer to ti ne bi stalo tu levo na spisak.

Malo šale, no ja sam načuo da je jedna u tvom komšiluku sa modifikacijama napr. 300km/h>... :pilot:

oo=oo=oo

Link to post
Share on other sites
... i tako, dok se ponovo prikupljaju dijelovi za originalni motor, vrijeme se troši na ubacivanje m60 motora pošto mi je V8 uvijek bio jako drag...

Pozdrav i sretno sa M60, usput sam naišao na ovu adresu na kojoj je izvedeno isto što i ti radiš pa možda pomogne oko tvog 640CSi!!!

http://forums.bimmerforums.com/forum/showthread.php?t=437366

Link to post
Share on other sites

hvala na linku. već mjesec dana tražim info o preradi, da si umanjim muke. ili da u startu odustanem, ako mi se ne bude svidjelo što vidim... ali nema nigdje ništa...

Link to post
Share on other sites
  • 7 months later...

Projekt: BMW e24 sa V8 motorom (M60)

Pošto je motor u 635CSi ispustio dušu, a nastali problem je trebalo riješiti, počeo sam slagati moguće „scenarije“… i kad je žiri završio sa „vijećanjem“, izabran je pobjednički! V8…

Kako o temi nema tutoriala, nema slika, iskustava ili gotovih auta, morali smo biti „prvi“… Stoga, ovo je opis problema sa kojima sam se susretao ovaj tjedan.

-prvotno je odabran motor. M60B40 sa ručnim mjenjačem. Međutim, nedugo nakon toga se ukazala prilika za kupnju cijelog auta sa M60B30 motorom što sam i učinio. Konji mi nisu bili važni, a ovdje sigurno imam sve dijelove koji će mi možda trebati.

030720081793ft1.jpg

-motor je izvađen, i show je počeo…

-sve što smo do tad znali, je to da motor treba ići ovdje…

030720081831nw2.jpg

Ugradnja:

-Kako je motor morao biti umetnut zajedno sa mjenjačem, kao prvi problem se pokazao dio veznog lima ispred hladnjaka, jer zbog njega nismo mogli dobiti potreban kut umetanja… to je riješeno.

030720081835am6.jpg

-nakon stavljanja motora u koš, postalo je vidljivo da mjenjač i ispušne grane zahtijevaju veliku širinu na ulazu u tunel, koju imaju e34/e32 V8 modeli. Ovdje se vidi kako je ispuh savijen oko upr. mehanizma (crveno)

030720081829pc2.jpg

030720081813ah0.jpg

-rješenje je bilo povući motor naprijed prepravljanjem nosača motora, ali to se pokazalo nemoguće. Razlika u udaljenosti prednjeg mosta od „zida“ kabine je nekih 15ak cm između e34 i e24 modela. I iako je sve skoro identično (osim dohvata stražnjih ramena), ovo se pokazalo kao veliki problem.

-V8 se ne može povući naprijed zbog…

030720081841oe4.jpg

1: ispušnih grana sa vozačke strane (žuto označeno). Izmotana je u centimetar oko upravljačkog mehanizma. Ovo sam pokušao riješiti skidanjem svega, i montiranjem letve volana sa e36. ovo nije sretno rješenje zbog kuta spajanja šipke volana sa ulazom na letvu. Odustalo se od toga.

2: V8 motor ima nepravilno dno motora. Karter je skroz naprijed i dolazi ispred mosta. To je dobro. Ali isto tako stražnji kraj motora nije ravan, već sa spušta iza mosta (na slici se slabo vidi, bijelo označeno) i ako se motor povuče naprijed, spone pri skretanju zapinju za motor/anlaser (zeleno). Ukruta mosta i stabilizator nisu problem, pošto se mogu prepraviti/spustiti par cm.

Ostale prepravke uključuju…

3: nosač ABSa se mora ukloniti i pomaknuti gore/naprijed (crveno)

4: kočnice – mora se montirati sistem iz e34 sa servom iza prednjeg fara, znači serijski ide van. Za sve ovo ima mjesta.

Kad sam kod kočnica, mehanizam/adapter se može postaviti tako da se donji dio skrati kojih 5 cm i ušarafi na upravljački mehanizam (crveno, slika dolje). Tu je čvrst spoj i trebalo bi držati. Šipka se može dovesti naprijed do serva uz malo motanja. Isto nije problem.

040720081861sm3.jpg

Još jedna prepravka uključuje zamjenu upr. mehanizma. Pašu na „šaraf“. Na e24 je on u „hladovini“ i sa dosta mjesta oko sebe. Kod V8 je on na par centi ispod ispušnih grana i zato su servo vodovi drugačije posloženi i zaštićeni (crveno). Crijevo označeno žuto se može prepraviti/izravnati i time se dobije mjesto za kočione vodove i šipku kočnice.

E24

040720081856yn7.jpg

V8

040720081853fr4.jpg

Akumulator mora u gepek. Kad se sve zbroji, motor mora leći na most bez prepravki nosača motor, a prostor se mora osloboditi prepravkom tunela/proširivanjem. Ali to onda povlači probleme sa kabinom (tabla, ventilacija, papučice…) na koje ja nisam spreman. Stoga, na žalost, nakon 14 puta stavi/mjeri/vadi/guraj nos svagdje, odustajem od ovog scenarija…

ovako je trebalo biti/ostati...

030720081844fz8.jpg

iako, takav auto bi bio odličan race projekt. Motor je dosta lakši od m30, ima niže težište i povučen je 15ak cm nazad, u kabinu školjku i po gasu… ali ovaj e24 nije za to.

Eto, ako ikoga muče isti problemi, nadam se da će ovo pomoći. Ja da sam znao ovo što sada znam, uštedio bih si puuuno vremena, živaca, flastera i love…

Uzdravlje!

Link to post
Share on other sites