Recommended Posts

Tragedija je u tome mi placamo te spodobe od ljudi da izmisle novi nacin kako da nam iz dzepa izvuku i poslednji dinar. 

Link to post
Share on other sites
  • Replies 365
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Kao i za bilo koju prepravku na automobilu (uzmimo npr plinsku instalaciju), logicno je da nije dovoljan samo sertifikat proizvodjaca, boce npr i sl... jer sam po sebi sertifikat ne znaci nista, mozda je falsifikat, policajac ne zna koje su folije sertifikovane itd... Puno je razloga zasto je potrban i Atest od strane ovlascenog organa, ali je problem sto je taj atest preskup za tu vrstu prepravke , ejr sama kontrola fojila traje jedan minut i krace od toga i to je sve. Pecat da je to ok bi svakako trebalo da kosta u vrh glave 1000 din i to je to, a sa svim potvrdama, taksama, uverenjima i sl izadje skoro 100 eur, e u tome je kvaka. Uskoro ce to traziti i za ksenone i razne druge prepravke na vozilu. U Evropi je to sve takodje potrebno, ali sve ima svoju razumnu cenu i niko to onda ne zeli da izbegne s obzirom da su kazne visoke. A da su folije potrebne zadnjih godine, bogami jesu, leta su jaca, vrucine krecu jos u aprilu. Dokazano je da sa folijama se manje koristi klima uredjaj, samim tim i potrosnja vozila je manja, manje zagadjenje, bezbednija voznja itd... Ali avaj, idioti to sve znaju, ali im je preca pljacka sopstvenog naroda. U Srbiji se voznja automobila jos uvek smatra luksuzom, nazalost.

 

Link to post
Share on other sites
On 1/7/2018 at 3:46 PM, cokanovic said:

Slazem se potpuno to za xenone, takodje i za zatamnjena prednja stakle, bespotrebno skroz. Zadnja ok. 

Za xenone se slazem i ja 100%, ali gresis mnogo za prednja bocna stakla.

Imao sam ih na Civic-u (50%) i razlika sa i bez kad je u pitanju przenje sunca je drasticna - sada su mi samo zadnja fabricki zatamnjena :-/

 

On 1/5/2018 at 6:34 PM, vukasinn said:

Pozdrav svima nadam se da mogu ovde da pitam nesto..trenutno vozim bmw e39 sa zatamnjenim zadnjim delom od B stuba  naravno nemam atest jer je to ko sto i sami znate prilicno komplikovano..pa sad videcu kad bude bila registracija kako ce to da ide..ali sobzirom da auto prodajem radi kupovine novijeg modela e60 gde vidjam dosta kojima je zatamnjeno pozadi i rekao bih fabricki kako da znam dali je zatamnjen fabricki koja oznaka mora da ima na staklu ako neko slucajno zna..??Hvala unapred i izvinite ako sam omasio da ne pitam u ovoj temi

Imas oznake na staklima, ali se to vrlo lako vidi i bez otvaranja prozora. Sa otvaranjem se vidi iz aviona, naravno.

http://www.elsie.com.ua/eng/mark.html

http://www.carwindshields.info/windshieldmarkings

 

On 1/7/2018 at 9:31 PM, cane said:

Mora da se proveri stepen refleksije, zamisli da neko stavi one ogledalo folije. Na BMWu u Srbiji ne mogu da se atestiraju folije sve i da hocemo, Delta ne izdaje onu potvrdu proizvodjaca koja je potrebna

Delta ne daje papire, a prodaje test vozila sa nalepljenim folijama :)

Link to post
Share on other sites

Mene su juče nesretnici zaustavili upravo zbog zatamnjenih stakala kod ZOO vrta ispod Kalemegdana. Izvukoh se, a kasnije sam se čuo sa par drugara i informacija ukupna je slijedeća:

  • A-B stub odnosno stakla vozačkih i suvozačkih vrata - maksimalno 30% zatamnjenja,
  • od B stuba na dalje može i da se prekreči po novom, nije bitno uopšte,
  • kad zaustave, kazna obuhvata:
  1. kaznu,
  2. skidanje tablica na licu mjesta,
  3. vanredni tehnički pregled.

Da bi se dobile tablice nazad mora da se uradi jedno od dva:

  • skidanje folija i potvrda sa vanrednog tehničkog pregleda da je vozilo u skladu sa ZLOBS-om, plaćanje kazne i ostalih zajebancija - oko 150€

ILI

  • atestiranje stepena zatamnjenja, full procedura preko AMSS CMV i AZBS - oko 300€ (npr. za Renault je saglasnost proizvođača za folije 100€).

Da se ne bih zajebavao sa majmunima dok to sve zajedno ne spuste na 50€, odljepih sinoć prednje folije. Od mene dinara vidjeti neće po tom pitanju. A čim budem mogao da ih vratim, vraćam ih.

Koliko sam čuo i pročitao BMW ne izdaje više nikakve potvrde nizašta, tako da sa našim autima jednostavno nije moguće izvršiti atest atestiranih folija (jer da bi mogao da atestiraš zatamnjenje, moraš dostaviti potvrdu koja tačno folija je naljepljena i ta folija mora da ima sertifikat, pa onda atestiraš atestirane folije - kretenizam).

Mogu li se negdje naći prednja fabrički zatamnjena stakla za E46? Ukoliko tako nešto uopšte ne postoji...

Link to post
Share on other sites

Pa da, o tome smo pricali. Mada, koliko znam AMSS prihvata da atestira stakla i na BMW i bez te potvrde, ima neka caka, ali msm da je uslov da se sve odradi kod njih ili u nekom od njih ovlascenih servisa auto-stakala. Placa se isto neka taksa kao da si platio potvrdu od Delte. 

Link to post
Share on other sites

Kako mi juče pandur reče, to je izmjena u odnosu na prethodnu reviziju zakona, jer po novom se zadnja stakla uopšte ne gledaju. Bitno je da prednja nisu ili jesu do maksimalno 30%.

Link to post
Share on other sites

Stakla iza ravni vozača mogu da se slobodno zatamne. A ako naletis na nekog pametnog policajca kažeš mu da ti piše prijavu i onda ga posle tuzis. Ispustio si zbog njega pos'o od recimo 30.000 eura.

Послато са GT-I9515 уз помоћ Тапатока

Link to post
Share on other sites
3 hours ago, castor said:

Mogu li se negdje naći prednja fabrički zatamnjena stakla za E46? Ukoliko tako nešto uopšte ne postoji...

Da odgovorim sam sebi, a možda i još nekoga interesuje. BMW proizvodi i očigledno za novije modele mogu da se naruče fabrički zatamnjena stakla. Primjer za moj auto:

http://bmwfans.info/parts-catalog/E46-Touring/Europe/330d-M57N/L-N/mar2003/browse/vehicle_trim/glazing/#pos_2

Ispod 95€ negdje preko, kod nas po iskustvu 120+ po staklu. I nema zajebancije ni sa kime za 250 €...

2 Side window, green, door, front left  
 
 i  51 33 8 196 025
 
    1

3.2 kg

93,34 
  Side window, green, door, front right  
 
 i  51 33 8 196 026
 
    1

3.2 kg

93,34 
 

A takođe imaju i infrared šoferke. Cijena sitnica.

Link to post
Share on other sites
3 hours ago, castor said:

Mene su juče nesretnici zaustavili upravo zbog zatamnjenih stakala kod ZOO vrta ispod Kalemegdana. Izvukoh se, a kasnije sam se čuo sa par drugara i informacija ukupna je slijedeća:

  • A-B stub odnosno stakla vozačkih i suvozačkih vrata - maksimalno 30% zatamnjenja,
  • od B stuba na dalje može i da se prekreči po novom, nije bitno uopšte,
  • kad zaustave, kazna obuhvata:
  1. kaznu,
  2. skidanje tablica na licu mjesta,
  3. vanredni tehnički pregled.

Da bi se dobile tablice nazad mora da se uradi jedno od dva:

  • skidanje folija i potvrda sa vanrednog tehničkog pregleda da je vozilo u skladu sa ZLOBS-om, plaćanje kazne i ostalih zajebancija - oko 150€

ILI

  • atestiranje stepena zatamnjenja, full procedura preko AMSS CMV i AZBS - oko 300€ (npr. za Renault je saglasnost proizvođača za folije 100€).

Da se ne bih zajebavao sa majmunima dok to sve zajedno ne spuste na 50€, odljepih sinoć prednje folije. Od mene dinara vidjeti neće po tom pitanju. A čim budem mogao da ih vratim, vraćam ih.

Koliko sam čuo i pročitao BMW ne izdaje više nikakve potvrde nizašta, tako da sa našim autima jednostavno nije moguće izvršiti atest atestiranih folija (jer da bi mogao da atestiraš zatamnjenje, moraš dostaviti potvrdu koja tačno folija je naljepljena i ta folija mora da ima sertifikat, pa onda atestiraš atestirane folije - kretenizam).

Mogu li se negdje naći prednja fabrički zatamnjena stakla za E46? Ukoliko tako nešto uopšte ne postoji...

 

kako si odlepio folije,jel mogu odlepiti sam ili moram ici negde

Link to post
Share on other sites

Uzmeš skalpel i lagano negdje na sredini sjecneš par cm. I onda lagano tu gdje si sjecnuo foliju gurneš ćošak skalpela i "oslobodiš" par cm. Onda uzmeš prstima i lagano čupaš. :D

Link to post
Share on other sites

Najlakse se skida kada se zagreje fenom,i krenes sa jedne strane sa ivice ili gde vec i odlepi se ,lepo skine i lepak sa sobom.ako su folije losijeg kvaliteta i dugo bile na autu bez grejanja se kidaju u komadice,ja bez industrijskog fena i dobrog grejanja nisam mogao da skinem stare folije kidale su se.onda sam zagrejao ind fenom skoro do tacke topljenja folije i skinulo se lepo sa zadnje soferke.kod svezijih folija je dovoljan javi fel za kosu.inace kada se skida bez grejanja zna da ostane sav lepak.na staklu onda je mukotrpno sav taj lepak skinuti krpom.i nitrorazredjivacem

Link to post
Share on other sites
21 hours ago, vranjin said:

Stakla iza ravni vozača mogu da se slobodno zatamne. A ako naletis na nekog pametnog policajca kažeš mu da ti piše prijavu i onda ga posle tuzis. Ispustio si zbog njega pos'o od recimo 30.000 eura.

Послато са GT-I9515 уз помоћ Тапатока
 

Svejedno moras da imas atest. Svaka promena na vozilu zahteva atest, To pise u zakonu. Dozvoljeno je do 100% ali uz atest, zato panduri samo to i traze. Nece on da proverava nivo zatamnjenja na ulici i sl, niti mu ej to posao. 

Link to post
Share on other sites
16 hours ago, wice said:

Najlakse se skida kada se zagreje fenom,i krenes sa jedne strane sa ivice ili gde vec i odlepi se ,lepo skine i lepak sa sobom.ako su folije losijeg kvaliteta i dugo bile na autu bez grejanja se kidaju u komadice,ja bez industrijskog fena i dobrog grejanja nisam mogao da skinem stare folije kidale su se.onda sam zagrejao ind fenom skoro do tacke topljenja folije i skinulo se lepo sa zadnje soferke.kod svezijih folija je dovoljan javi fel za kosu.inace kada se skida bez grejanja zna da ostane sav lepak.na staklu onda je mukotrpno sav taj lepak skinuti krpom.i nitrorazredjivacem

Kao neko ko je skidao sa svojih prednjih stakala bez fen-a, najbolje je posle lepak skinuti medicinskim benzinom. Sve sam živo probao, najbolje mi je radio med benzin i vata (da vata, ne znam zbog čega).

Ali i tako je mukotrpan posao ...

Ja ću najverovatnije da skinem i pozadi, stvarno ne bi podneo da me neki majmun drka na sred puta zbog folija (koje nisam ni stavljao). Već sam imao drkanje oko produžetka registracije, jedva sam našao agenciju koja je htela da mi registruje auto ...

Naopaka država, naopaka ...

Da je atest do 100€, dao bi klošarima pa nek ide život. Ovako čujem da košta od 250 - 300€ ... ako uopšte i može da se atestira ... to mi je malo mnogo.

Link to post
Share on other sites
19 hours ago, hermes said:

I prednja i zadnja stakla su isto fabricki zatamnjena.

Nisu. Konsultovao sam se sa Delta BMWom i dobio odgovor na osnovu broja šasije da su prednja stakla fabrički zelena, a zadnja da je opcioni S761A paket zatamnjenih stakala.

Quote

761 – imate prednji vtrobran  u zelenoj boji , vozac I suvozac stakla u zelenoj boji , pozicije 3,5 I 6 kao sa slike fabrički TINTED zatamnjena , pozicija 4 crna.

Pozicije:

w1q.png

 

Pregledao sam moja stakla i nisam našao nikakvu dodatnu oznaku na njima.

Link to post
Share on other sites

Upravo me zaustavili sa firminim putnickim sprinterom i trazili mi atest za stakla od B stupa pa na dalje.. Pustili su me ovaj put uz opomenu, kazu sledeci put skidaju tablice

Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Simson said:

Upravo me zaustavili sa firminim putnickim sprinterom i trazili mi atest za stakla od B stupa pa na dalje.. Pustili su me ovaj put uz opomenu, kazu sledeci put skidaju tablice

Pa da, nema vise zezanja. Sve ce se uskoro placati, svaka prepravka, sve zivo i to po paprenim cenama, visestruko vecim nego u EU. Dok cutimo, ici ce i brze i jace i bolje...za nase dobro. ;) 

Link to post
Share on other sites