Recommended Posts

U zemljama gde se zakon postuje ko prodje tehnicki, ispravan je 100%. Policija se time ne bavi,  nije kao kod nas gde na tehnickom sve prolazi :) sad su malo stegli oko folija, ali zato ostalo ne kontrolisu jos uvek( korozija, trap, izduvni gasovi..)

Link to post
Share on other sites
  • Replies 365
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Svi imaju neku svoju verziju ali istina je da ti treba atest i da mogu da cimaju koga god zele.

U zemlji u kojoj si moras da postujes zakone koji vaze odakle god da si. Da li nas policajac zna nemacki ili ne to nije bitno. Ne zna ni Nemacki pandur srpski pa ce ti pisati kaznu ako nisi po njihovim zakonima!

Sto se tice ostale opreme PP i to. To je vec od drzave do drzave. Po meni treba svako da ima PP i osnovne stvari. Daj boze da nikada ne zatreba!

Ali koliko ste puta samo videli auto koji je izgoreo!

Link to post
Share on other sites

Pridružujem se klubu skidača folije :) . Nisu hteli da me puste na tehničkom.

 

Послато са GT-I9515 уз помоћ Тапатока

 

 

 

 

Link to post
Share on other sites

Opa znaci dole zatezu sve vise i vise bice veselo evo ja sam gledao jednu sedmicu sa zatamnjenim staklima samo zadnja bocna i zadnje staklo upisano sve u brif dobio auto tüv tako da to je ja mislim ok za nase policajce i da nece praviti problem ako budem kupio taj auto inace mislim da je smesno to raspravljati sa nasom policijom jer 99 posto njih nezna Nemacki jezik

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Link to post
Share on other sites

99 % policajaca ne zna nemački jezik? Šta očekuješ kad ne znaju ni maternji jezik.

Послато са GT-I9515 уз помоћ Тапатока

Link to post
Share on other sites
14 hours ago, vranjin said:

99 % policajaca ne zna nemački jezik? Šta očekuješ kad ne znaju ni maternji jezik.

Послато са GT-I9515 уз помоћ Тапатока
 

A dobro sada, da li policajci u Nemackoj znaju neki drugi jezik? Da li znaju Engleski? NE

Zasto bi nas morao da zna Nemacki!

Link to post
Share on other sites

Moj komentar je bio usmeren u drugom pravcu [emoji4]

 

Mada, mislim da bi trebali da znaju jedan svetski jezik.

Послато са GT-I9515 уз помоћ Тапатока

 

 

 

 

Link to post
Share on other sites

Po mnogo razvijenijim zemljama ljudi ne pricaju ni jedan jezik. Tako da stvarno ne ocekujem od nasih da pricaju.

Jedino u evropi gde ti 98% stanovnika prica eng + jos neki jesu nordiske zemlje. Ali njihov obrazovni sistem je pojam u svetu.

Link to post
Share on other sites
Just now, marko13 said:

Po mnogo razvijenijim zemljama ljudi ne pricaju ni jedan jezik. Tako da stvarno ne ocekujem od nasih da pricaju.

Jedino u evropi gde ti 98% stanovnika prica eng + jos neki jesu nordiske zemlje. Ali njihov obrazovni sistem je pojam u svetu.

Mene zaustavio policajac na autoputu u blizini Brna, on na češkom - ja na engleskom, sanse nema da se razumemo...

Ja na srpskom - on i dalje na češkom, sve se razumesmo!??

Link to post
Share on other sites

Kod nas za strane drzavljanine komunikacija ide engleskim jezikom bez problema.

Послато са SM-J730F уз помоћ Тапатока

Link to post
Share on other sites

Nisu u obavezi ali s obzirom da smo tranzitna zemlja trebalo bi. Gledao sam nekoliko klipova sa našim saobraćajcima i strancima. Da nije žalosno bilo bi smešno. Znači, komunikacija. Druga stvar, ako policajac uzme od vozača kojeg je zaustavio neki papir kako će znati da rastumaci? Bar osnovne stvari.

Послато са GT-I9515 уз помоћ Тапатока

Link to post
Share on other sites

Opet kazem, a zasto bi znao? Sta bi ti da dobijes Dr Mr koji prica barem 3 jezika sve to za 40-50000din...

Nije da ih branim, ali zasto bi morali da znaju neki strani jezik. Nije obavezno za to radno mesto. Ko zna super, lakse i njemu da se snadje.

Link to post
Share on other sites

Ima, zovi bilo koji servis koji radi ugradnju folija. tzv. UV folije. To imam na prednjim staklima, nije isto kao kada zatamnis ali je bas osetno. Znaci mnogo.

Evo ovi imaju.

http://www.tamnastakla.com/cenovnik.html

Ne pise u cenovniku ali imaju.

Za pezoa 307 me izaslo oko 120e napred te UV a iza i zadnja soferka tamna folija.

Videcu kada izleti neki dinar viska da BMW ceo(sem soferke naravno) bacim u tu UV foliju.

Link to post
Share on other sites
26 minutes ago, crni82 said:

ajde strucnjaci recite vi meni jek postoje providne foljije koje stite od sunca , ili mora da bude tamnija?

Smislice nacin za otimanje para i za ovo hhaahahhaha

Link to post
Share on other sites

Bukvalno sve iole solidne folije filtriraju (i reflektuju) >99% UV zracenja, koje jeste najbitnije da bude filtrirano zbog stetnosti, ali to je samo 3% energije suncevog zracenja. Mnogo znacajniji (za grejanje) ostatak predstavljaju vidljiva svetlost i IR zracenje..

070308-1720-infraredrej2.jpg

Filtriranje/reflektovanje vidljive svetlosti (44% ukupnog zracenja) je, naravno, proporcionalno zatamnjenju/refleksiji folije i tu nema mnogo matematike.

IR zracenje predstavlja preostalih 53% ukupnog zracenja i postoje folije koje filtriraju i taj spektar (naravno, ne potpuno), ali su one prilicno skupe i to ne rade ove jeftine folije kojima se ceo auto pokriva za "magicnu cifru od 100 evra" iliti rade to vrlo slabo.

 

Da skratim razlomke - ako hoces da platis, i providne folije mogu da odrade solidan posao.

Link to post
Share on other sites

Nisam analizirao detaljno (ne znam ni kako bi). Ali moje naocare sa "transition" staklima se tamne na UV svetlu. Ni u e36, ni u e46 mi se ne zatamljuju na staklima bez folija (sto mi inace i smeta, pogotovo leti). Tako da mislim da i obicno staklo ne propusta UV spektar svetla (popularnije UV zrake :) ) ... to bi bilo lepo kada bi neko mogao da proveri ... 

Moja kuma radi u opticarskoj radnji, pa sam joj nosio kineske kopije Oakley naocara na proveru. Znam da za stakla za naocare posotji naprava koja to meri.

Link to post
Share on other sites

Najobicnije staklo filtira preko 90% UVB zracenja.

UVA zracenja ima mnogo vise od UVB (manje ga filtrira ozonski omotac i oblaci) i opasnije je - prodire dublje u kozu.

UVA je ono sto pravi problem i njega filtrira samo laminirano staklo (sa folijom izmedju slojeva stakla), kakva je soferka) i/ili folija na bocnim staklima.

 

p.s. UVC je najopasnije, ali ga ozonski omotac skoro u potpunosti filtrira.

Link to post
Share on other sites

Skinuh danas ljepilo sa stakla. Probao sam za vikend sa dve vrste acetona, sa dve vrste razređivača (i uljni i nitro), kao i sa 96% alkoholom. Slaba vajda. Danas sam od koleginice uzeo Xylol, neki organski rastvarač i ide kao sumanuto. Samo ljepilo ako nije zagrijano je dosta tvrdo. Ono što sam ja radio, jeste da sam natopio krpicu ovim sredstvom, dobro premazao jedan komad površine i onda se kao od šale skida sa onom grebalicom/nožem/žiletom za naljepnice, da nije za vjerovati. Omekani ga i postane kao tanak gumeni film. Ogulio velike površine do ivica i uglova, a onda uzeo krpicu i na one male limene špahtle za kitovanje navukao tu krpicu koju sam ponovo prethodno namočio i onda krenuo da gulim ostalo.

Vozačka vrata sam rasturao skoro skroz, skidao tapacirung (vjerovali ili ne, ja sam ga prvi skinuo, do sada nije skidan, ona siva pjena što odvaja tapacirung od unutrašnjosti vrata i mehanizma za podizanje/spuštanje prozora je zalijepljena okolo-naokolo skroz), pokušavao da skinem onaj keder do stakla sa unutrašnje strane da sve lijepo očistim, dok na suvozačkim vratima nisam skidao ništa.

Vremenski sam utrošio oko 2.5-3 sata, s time da sam na vozačka vrata potrošio oko 2-2.5 sata, a ostatak vremena od pola sata - na suvozačka. Som. Mogao sam i jedna i druga da završim bez drkanja i skidanja tapacirunga za cirka 45 minuta sveukupno.

Link to post
Share on other sites

Meni nije poenta da se zastitim od UV zracenja. Sta cu kad sam van kola? Opet sam izlozen UV zracenju i gde god da se okrenem tu je UV. Lepo se na onom dijagramu vidi da je IR zracenje koje zagreva i od tog mi je bitno zastiti auto. 

Link to post
Share on other sites