Bmw e46 rashladna tecnost


Recommended Posts

Pozdrav svim clanovima! :)

Novi sam na forumu pa ne znam cak dal sam i otvorio topic na dobrom mjestu ali nadam se da cete mi pomoci u svakom slucaju.

Postao sam vlasnik BMW-a e46 2003 2.0 110kw prije mjesec dana.

Kako je dosla zima moram sam da provjerim permant ali sam zatekao vodu...

Gledao sam po netu svasta i citao kako se mijenja rashladna tecnost i nije se cinilo komplikovano pa sam odlucio sam da uradim.

Kupio sam danas neki Valeo G-12 antifriz rozi i kreno da to radim i naisao na problem.

Nasao sam saraf ispod hladnjaka koji se treba odvrnuti da izadje tecnost iako kazu da nece bas sve izaci ali eto...

I odvrnem ja taj saraf i nista se ne desava nece da curi voda uopste a odvrno sam i onaj cep gore od hladnjaka da pusta vazduh...

I onda sam zavirio i vidio da je voda smedjkasta i prvo sto sam skonto da je od korozije..,

Sta mi je ciniti i dal je to neki veliki problem?

Do sad nista nisam mjenjao na autu sluzi me fino za sad.

Molim vas da mi sto prije odgovorite kako bi sutra mogao nesto poduzeti u rjesavanju problema. :)

Hvala unaprijed

Pozdrav

Link to post
Share on other sites

Procackaj malo tu rupu zicom i krenuce voda. Ukoliko je dugo bila voda unutra moguce je da ce sada poceti da pusta rashladnu tecnost na nekim mestima. A to sto si nasao vodu unutra nije pohvalno za proslog vlasnika, nadam se da ti nece stvoriti neki problem u buducnosti. Uvek pomesaj antifriz pre sipanja u auto i ozraci lepo sistem :)

Link to post
Share on other sites

Ma otvori cep dole na hladnjaku, odvrni i taj na bloku, izmesaj prvo antifriz i destilovanu u nekoj vecoj posudi i tek onda sipaj, nikako direkt koncemtrat

Samo sto bmw sipa u svoje motore g11, bar tako preporucuje...

Link to post
Share on other sites

Hvala puno, znaci sav posao je da odvrnem sarafic i pustim da ide koliko god ima vode...

Koliko ce stati rashladne tecnosti u sistem?

Ja sam kupio 3L 100% i kad pomjesam sa destilovanom vodom dobicu 6 litara, da li je to dovoljno da napunim sistem?

A ozracavanje se vrsi tako sto zavrnem poklopac i upalim auto i polako odvrnem onaj sarafic dok ne pocne curiti samo permant?

I ima li razlike kad se to radi na tek upaljenom autu i kad je auto na radnoj temperaturi?

Pozdrav

Link to post
Share on other sites

U principu, nece ni izaci bas sve ali to je to... ako je u pitanju sestak  trebace ti oko 10l tecnosti(malo manje posto ce malo i ostati)

Ozracavanje zna da bude malo komplikovano, ako ne znas, to bolje ostavi nekom majstoru

Link to post
Share on other sites

A da ja to zamjenim i uspem novu tecnost pa da onda odem do majstora da to ozraci?

Dal ce biti problem 3-4 kilometra ako sistem nije ozracen?

Ja sekunde razmisljao ne bih da znam da ima dobar majstor ovde je to sve boze sacuvaj.

Opet vise volim sam sebi raditi polako pazljivo neko krkanima onim voziti gdje je cekic i pajser glavni alat.

Tj ako nije bas prekomplikovano ima li negdje objasnjenje mozda i mogu sam oraditi.

Pozdrav :)

Link to post
Share on other sites

Prvo sipas r.tecnosti koliko sam uzme, onda upalis auto i grejanje na max a najmanja brzina ventilatora, dolivas da stalno bude u boci tecnosti i popustas redom srafove za ozracivanje dok ne izlazi na njoh samo tecnost bez vazduha, kad to zavrsis trebako bi da u boci vidis sa strane tanki neprekidni mlaz tecnosti koja se vraca i to je to :)

Link to post
Share on other sites

ja sam iz Bosne tacnije Gradiska.

vjerujte da sam pitao u par radnji sa autodijelovima za taj plavi ili zeleni ili najvise onaj BMW-ov da se ne sikiram oko toga ali nema ljudi ovde se ne moze nista naci kako treba. A citaju po forumu procitao kako kazu da ovaj g12 manje nagriza pa kako je ova moja voda smedja od korozije kontam kad bih nasuo taj sto puno nagriza da bi procurilo na 365 mjesta. 

Majstori kako sam vec pisao odneses da ti naspe antifriz on ti to napravi a sjebe 10 drugih stvari.

Ja sam kupio 3 litre tog antifriza i mogu napraviti 6l 50% antifriza da uzmem jos jednu bocu ili da dosipam jos destilovane vode da bude rjedji?

Link to post
Share on other sites

 

Odradio sam to ozracivanje nije mi jasno zasto ova sipka nece da bude izmedju min i max pa mi recite da li je ovo uredu?provozacu auto jer nisam jos pa cu vidjeti kako se ponasa temperatura...Ako nije dobro ozracen sistem trebao bi dizati temperaturu?I stalo je oko 5 litara tecnosti, napravio sam 6 litara i ostalo je mozda litar.

Od svega toga najgore je to sto sam ja baksuz kad sam upalio motor da se ugrije da ozracujem sistem ona sajbica u koju se uvrce sarav koji drzi onu masku motora tj poklopac zatreskao se u pao tu negdje i krenuh da ga dohvatim i upade negdje dole dublje...Ugasim motor i trazi 2 sata trazenja juce danas isto tako nesto i odustao sam nema pa nema.trazio ispod auta po travi ali nema pa sam se bojao da nije upao negdje da nesto osteti.Nasao novu sajbicu i zavrnuo ali nisam nasao onu.

Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Sladjan94 said:

 

Odradio sam to ozracivanje nije mi jasno zasto ova sipka nece da bude izmedju min i max pa mi recite da li je ovo uredu?provozacu auto jer nisam jos pa cu vidjeti kako se ponasa temperatura...Ako nije dobro ozracen sistem trebao bi dizati temperaturu?I stalo je oko 5 litara tecnosti, napravio sam 6 litara i ostalo je mozda litar.

Od svega toga najgore je to sto sam ja baksuz kad sam upalio motor da se ugrije da ozracujem sistem ona sajbica u koju se uvrce sarav koji drzi onu masku motora tj poklopac zatreskao se u pao tu negdje i krenuh da ga dohvatim i upade negdje dole dublje...Ugasim motor i trazi 2 sata trazenja juce danas isto tako nesto i odustao sam nema pa nema.trazio ispod auta po travi ali nema pa sam se bojao da nije upao negdje da nesto osteti.Nasao novu sajbicu i zavrnuo ali nisam nasao onu.

Rodjo dobro je to, sad samo cepaj, ta sipka treba da bude ravna sa tom budzom gde se zavija cep, tako pise u uputstvu. A plasis se da ti nije sajbna upala pod zupcasti? :D:D:D

Link to post
Share on other sites

Hehe :) a znam da nema zupcastog upala je izmedju nekog dijela sa rebrima u kojem se vide neke bakarne zive...nije ni oko onog remenja ali sta znam gdje je mogla zapasti kontam da moze nastetiti svakom dijelu koji se vrti :) Nadam se da nece...

A to sa nivoom vode znam da treba biti ravna sa cepom ta sipa ali ne moze da ispustam dole vodu dok se ne poravna?

Ozracio sam sistem i sad ona mlaznica vidi se na videu da ide fino bez prekida od vazduha kontam da sam dobro odradio.

I da hoce li smetati ako ostavim ovaj nivo vode u hladnjaku?

Link to post
Share on other sites
  • 11 months later...

Pozdrav,

Da li je svejedni koju marku rashladne tecnisti sipati, sve dok je g11 ?

Kod nas nema neki izbor, ima comma, dynamax, neki srbijanski, permant (modrica domaci) i to je to uglavnom.

Sent from my Letv X500 using Tapatalk

Link to post
Share on other sites
2 hours ago, boka003 said:

Pozdrav,

Da li je svejedni koju marku rashladne tecnisti sipati, sve dok je g11 ?

Kod nas nema neki izbor, ima comma, dynamax, neki srbijanski, permant (modrica domaci) i to je to uglavnom.

Sent from my Letv X500 using Tapatalk
 

Kvalitet je u svakom slucaju bitan. Guglaj na net-u za svaku od tih marki, pa pokusaj da doznas nesto o njima. Sa tog spiska, za Permant/Modrica jedino sto se zna da je ok.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...