Nosaci motora i menjaca 320d


Recommended Posts

E sad kako znati da je riknuo nosac a nije ostecen vizuelno? Kod mene su i nosaci motora i menjaca celi a imam pomalo vibracija na leru i kad gasim zatrese. Nosaci menjaca su bas bas meki i koliko vidim stari 15 godina, na jednom nosacu motora vidim da je meyle a drugi ne mogu da vidim,uglavnom opusteno pomeram motor levo desno. Da li i nosaci menjaca uticu na vibracije u leruu? Remenica na radilici vizuelno ne baca a i gumeni deo je zdrav, pletenica je menjanakod prethodnog vlasnika ali komotno mogu da drzim ruku na auspuhu(dok je hladan naravno :D ) i nista ne vibrira tu. Tresenje pri gasenju je isto i sa stisnutim i pustenim kvacilom.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Isti "problem" imam i ja. Problem je pod navodnicima jer ni sam ne znam da l je realan ili sam umislio. Pre par meseci kad sam uzeo kola i uradio mali servis, majstor ga je pretresao i jedino što mi je rekao da bi trebalo da se zameni u dogledno vreme su ti nosači. Nisam ni razmišljao o tome do pre neki dan kada sam dao kolegi da provoza jer i on gleda neki 320d da kupi, a koji je iskusniji vozač od mene i svakako se više razume mi je rekao da mu se čini da malo više trese kada se gasi nego što bi trebalo. Isto tako na menjaču se osećaju vibracije, ali su toliko sitne da sam se ja vodio logikom da one moraju da se osete u toj nekoj meri. Sada je to počelo da me kopka pa imam par pitanja vezano za njih, ako neko može da mi pomogne.

Prvo me interesuje kako mogu sam da proverim njihovo trenutno stanje. Guglao sam na netu i video kako izgledaju, pa me zanima šta se na njima troši, da li je u pitanju ta guma ili ima još nešto?
Druga stvar koja me zanima jeste koliko ih ima, 2 ili više i da li se menjaju u kompletu?
Što se tiče treće stvari, možda ću da skočim na drugu temu, ali meni je nekako logično da su povezane stvari u pitanju. Interesuje me da li se preporučuje uz nosače motora da se menjaju i nosači menjača? Da li uopšte ima veze jedno sa drugim i koliko nosača menjač ima?

Na netu ono što sa ja video, nije neka ponuda, uglavnom neki silux. Da li su ti ok, i ako ne koje da gledam?

Link to post
Share on other sites
8 minutes ago, Bojan Barisic said:

Isti "problem" imam i ja. Problem je pod navodnicima jer ni sam ne znam da l je realan ili sam umislio. Pre par meseci kad sam uzeo kola i uradio mali servis, majstor ga je pretresao i jedino što mi je rekao da bi trebalo da se zameni u dogledno vreme su ti nosači. Nisam ni razmišljao o tome do pre neki dan kada sam dao kolegi da provoza jer i on gleda neki 320d da kupi, a koji je iskusniji vozač od mene i svakako se više razume mi je rekao da mu se čini da malo više trese kada se gasi nego što bi trebalo. Isto tako na menjaču se osećaju vibracije, ali su toliko sitne da sam se ja vodio logikom da one moraju da se osete u toj nekoj meri. Sada je to počelo da me kopka pa imam par pitanja vezano za njih, ako neko može da mi pomogne.

Prvo me interesuje kako mogu sam da proverim njihovo trenutno stanje. Guglao sam na netu i video kako izgledaju, pa me zanima šta se na njima troši, da li je u pitanju ta guma ili ima još nešto?
Druga stvar koja me zanima jeste koliko ih ima, 2 ili više i da li se menjaju u kompletu?
Što se tiče treće stvari, možda ću da skočim na drugu temu, ali meni je nekako logično da su povezane stvari u pitanju. Interesuje me da li se preporučuje uz nosače motora da se menjaju i nosači menjača? Da li uopšte ima veze jedno sa drugim i koliko nosača menjač ima?

Na netu ono što sa ja video, nije neka ponuda, uglavnom neki silux. Da li su ti ok, i ako ne koje da gledam?

Pa lemfoder svi preporucuju, samo delovi su 100e ako ne i vise, imaju 2 nosaca menjaca i 2 nosaca motora. Ja ne diram nista

Link to post
Share on other sites

Nosaci motora se nalaze ispod motora. Najlakse da ih proveris je tako sto neko u kolima proba pod rucnom da krene iz mesta a ti gledaj da li se mnogo pomera motor u stranu. Oni se ne trose vec se lome, odvoji je uglavnom gornji metalni deo koji se srafi od gume

Link to post
Share on other sites

POnavljam se,normalna pojava kod 320d je da ima vibracije,nemojte da mislite da cete zamenom da neutralisete vibracije dizel motora.Bitno je da su nosaci celi i vizuelno u dobrom stanju.

Link to post
Share on other sites
  • 3 years later...

Meni se na automobilu pojavljuju određeni simptomi, takvi da ja i dalje ne znam da li imam problem sa nosačima motora ili menjača ili plivajući zamajcem ili nečim drugim. 

Naime, dešava se da motor promeni zvuk prilikom puštanja ili pritiskanja kvačila i to samo kad kvačilo dođe u neku poziciju pre onog položaja gde "hvata". Ukoliko držim kvačilo u toj poziciji, on čudno zvuči, a ako pustim ili pritisnem do kraja, on normalno radi. Osim toga, kada promenim brzinu pri nižim obrtajima, kao da se oseti tup udarac, dok pri višim toga nema. I najzad, dešava se samo ponekad da se auto zatrese kao da drhti pri kretanju iz mesta. 

Čitam ove teme i neke blogove, uglavnom su to neki problemi gde se sa sigurnošću ne može utvrditi u čemu je tačno problem, pa bih voleo da čujem mišljenje. 

Link to post
Share on other sites

Isto se i meni desavalo, za 3000km prolupao druk lezaj skroz, a korpa pocela da udara u polugu 🙄

Zamenio set kvacila i zamajac, nema zvuka tog vise...

 

Kako ti menja iz prve u drugu i druge u trecu brzinu na nizim obrtajima?

Link to post
Share on other sites

Pa tu oko druge brzine kao da postoji neki problem, jer nekad kao da menjač neće do kraja da uđe u drugu brzinu pri normalnom pritisku na ručicu, već kao da stane negde da pola sve dok se ne progura znatno jače. E sad, nisam primetio da li se to dešava na nižim ili višim obrtajima, ali ono što je sigurno je da se ne dešava uvek. 

Kada bih bio siguran, zamenio bih neki deo, ali niko sa sigurnošću ne može da mi kaže u čemu je problem, a logično, ne bih da menjam nešto što mi ne pravi problem i što ga neće rešiti. Svi ti simptomi koji se javljaju, mogu da se jave kod većeg broja kvarova, koliko sam uspeo da shvatim na forumu. Ja bih prvo probao sa nosačima motora, ali opet nisam siguran.  🤔

Link to post
Share on other sites
4 minutes ago, DaSt said:

Pa tu oko druge brzine kao da postoji neki problem, jer nekad kao da menjač neće do kraja da uđe u drugu brzinu pri normalnom pritisku na ručicu, već kao da stane negde da pola sve dok se ne progura znatno jače. E sad, nisam primetio da li se to dešava na nižim ili višim obrtajima, ali ono što je sigurno je da se ne dešava uvek. 

Kada bih bio siguran, zamenio bih neki deo, ali niko sa sigurnošću ne može da mi kaže u čemu je problem, a logično, ne bih da menjam nešto što mi ne pravi problem i što ga neće rešiti. Svi ti simptomi koji se javljaju, mogu da se jave kod većeg broja kvarova, koliko sam uspeo da shvatim na forumu. Ja bih prvo probao sa nosačima motora, ali opet nisam siguran.  🤔

Nemoguce je da ti neko sa sigurnoscu kaze, tu dijagnostika ne pomaze🙂 Jedino kad su dizne u problemu.

Taj problem se nazalost resava sistemom eliminacije, tj. redom menjas pocev od nosaca motora, zatim nosaca menjaca, pa kvacilo i zamajac, zatim se proveri kardan i sve oko njega.

Desava se i da covek sve to zameni, a onda shvati da M47 nikad mirno nece raditi, da nije mirno radio ni kad je bio nov.

Link to post
Share on other sites

Ma buka i miran rad manje-više. Problem mi je to lupkanje i promene zvuka motora kad papučica kvačila prilikom opustanja dođe na 2-3 cm pre onog položaja gde "hvata" i taj tup udarac kad pri nižim obrtajima  promenim brzinu, jer nekad lupi tako da me je strah da nešto dodatno ne poremeti. 

Opet me sve nešto navodi da krenem od tih nosača motora, da probamo u servisu one fore tipa šta se dešava kad pokušava da krene pod ručnom, da li se klima i vizuelna provera. Pa ako nisu da vidim nosače menjača, pa zamajac. Sistem eliminacije mi ne gine. 😁

Link to post
Share on other sites
3 hours ago, DaSt said:

Pa tu oko druge brzine kao da postoji neki problem, jer nekad kao da menjač neće do kraja da uđe u drugu brzinu pri normalnom pritisku na ručicu, već kao da stane negde da pola sve dok se ne progura znatno jače. E sad, nisam primetio da li se to dešava na nižim ili višim obrtajima, ali ono što je sigurno je da se ne dešava uvek. 

Kada bih bio siguran, zamenio bih neki deo, ali niko sa sigurnošću ne može da mi kaže u čemu je problem, a logično, ne bih da menjam nešto što mi ne pravi problem i što ga neće rešiti. Svi ti simptomi koji se javljaju, mogu da se jave kod većeg broja kvarova, koliko sam uspeo da shvatim na forumu. Ja bih prvo probao sa nosačima motora, ali opet nisam siguran.  🤔

Ovako, isti ali potpuno isti slucaj s drugom brzinom, ali copy paste. Sve sam zivo zamenio, i set kvacila, i zamajac i ulje u menjacu, osim nosaca motora i menjaca, Aca M kaze da menjac nema luft niti rucica, i na kraju nisam uspeo na veselom M47 da resim. Meni fino menja kad zustrije dodam gas na 2500rpm iz prve u drugu, ako mrtvuljavo to radim zapinje nasumicno.

Dakle,

1. Star auto, ma sta ljudi ja ovom forumu mislili, od babe nikad devojka

2. Voziti dok ne skapa skroz.

Ako resis problem, javi :) 

 

Lupkanje je nestalo kako rekoh kad sam zamenio set kvacila i zamajac.

Edited by njegovawisost
Link to post
Share on other sites

Ima logike da je problem neki sa menjačem. Zato što svi ti problemi koje opisujem nastaju uglavnom kada menjam pri nižim obrtajima, i taj tup udarac i to da nekad ne ulazi lepo u brzinu. 

Vodim se nekom logikom da čujem šta će prvo u servisu da mi kažu, pa da onda krenem od ovih relativno jeftinijih delova za zamenu, tipa nosači i to, da se ne hvatam odmah za zamajac i sl. Nisam pametan, jeste to što kažeš za godine i to sve na mestu, ali opet, sa druge strane, ne bih da čekam neki još veći problem. 

Link to post
Share on other sites

Iako su danas polovni menjači na KP u bescenje (tipa 50-60 evra), ja tu ništa ne bih dirao dok ne bude pravi problem, tj. problem pri funkcionisanju.
 

Ja sam tako "iz besa" rešio da promenim menjač zato što je šaltalica znala da ostane ukošena udesno posle ubacivanja u petu brzinu (pisao sam na svojoj temi o tome).
Menjao sam šaltalicu, promenio ceo menjač... Na kraju imam slične probleme (ranije mi je teže bilo da ubacim u treću - sad lako ubacim ali mi ponekad treba jača sila da izbacim). Problem ostajanja ukoso udesno posle ubacivanja u petu (kad je ulje hladno, znači češće zimi nego leti) i dalje postoji.


Ja se nisam usrećio metodom "menjam sve dok ne nađem problem", pa ne bih preporučio ni drugima da to rade. Samo se bacaju pare u nadi da će drugi deo (polovan ili nov) na matorom kršu od nepunih 20 godina rešiti problem. Perfekcionizam na ovim našim matorim automobilima nije poželjan (da se razumemo, i dalje sam za redovno i kvalitetno održavanje, ali ne za menjanje svega jer "nešto šuška").

Link to post
Share on other sites

Ja mislim da je ovo u pitanju ali - mislim da takodje niko u Srbiji ne radi. 

https://youtu.be/vm7coapL-V4

Probaj auto na hladno kad je izgasen da saltas, pa javi :)

Potpuno isti simptom imam na E87, al potpuno...

 Al sam se malo smirio kad sam probao nov u salonu Hundai i30, pa je menjac malko zapeo 😂

 

Link to post
Share on other sites
29 minutes ago, njegovawisost said:

Ja mislim da je ovo u pitanju ali - mislim da takodje niko u Srbiji ne radi. 

https://youtu.be/vm7coapL-V4

Baš to, ranije sam postavljao sličan video za promenu tih pinova. Zvao sam i Radulović i imaju set za reparaciju, ali NE RADE to ;)
Zvao sam neka dva servisa menjača u Šapcu i Zrenjaninu, navodno su mogli to da otklone, ali nisam nikad otišao.
I tada je bilo priče da svaki drugi menjač na E46 ima taj problem; ljudi se naviknu i žive sa tim. Ja sam čak zamenio za drugi polovni i nisam se usrećio...

Link to post
Share on other sites