Recommended Posts

Pozdrav svima, 

Nadam se da pisem u pravom podforumu. Naime vozim 118d 2008mo god. imam celicne 16tice koje su sa zimskim gumama i planiram da uzmem felne za letnje gume, pa sam hteo da se raspitam za dimenzije felni koje da trazim i guma uz iste. Najvise da gume ne bi cesale i da ne pogresim u izboru, 

Razmisljam da li da uzmem 17" ili 18". Auto ima fabricku visinu(amortizere). 

Malo sam guglao i video da felna treba da ima odgovarajuce ET i J. Pa me zanima u pomenutim slucajevima(17 i 18) koliki ET i koliko Jota felna treba da ima da ne bi bilo problema i koje dimenzije guma treba da idu uz iste. 

Da li je neko stavljao 18ice na 118d? Da li je previse? 

Pored ovoga, koju bi boju felni stavili na crni automobil? 

Hvala unapred svima na odgovorima :)

Link to post
Share on other sites

Sve lepo pise na slikama, ja da sam na tvom mestu ja bih ispostovao preporuku konstruktora i ostao na fabrickom spoljnom obimu gume. Tako auto nece izgubiti na snazi. 120d i 118 nose iste felne. PoZ

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to post
Share on other sites

Hvala ljudi :)

Nagovarao me kolega koji vozi 320 da uzmem 18-ice. A ja sam svakako bio za 17ice.

Da postavim jos koje podpitanje.

Da li ET moze da odstupa od gore navedenih 47?

Da li moze da se stavi 7j na obe osovine u slucaju 17ica? 

 

@Sasa0906 Na slici broj 2, 7.5J su pretpostavljam pogonski-zadnji tockovi? 

Link to post
Share on other sites

Sve sto stavljas manji et felna izlazi vani. Druga kombinacija je kad su prednje gume 205/50r17+ zadnja 225/45r17

Ako stavljas sve 4 jednake ispostuj i stavi sve 4 205/50r17 za njegovu konjazu je idealna sirina gume. Lepo ce da izgleda i nece puno da optereti motor i ima da ubrzava kao sto sad ide...

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

@Sasa0906 Druze, opet ja, po sajtu koji si mi preporucio da gledam za e87 odgovaraju felne ovih specifikacija: 225/45R17  7.5Jx17  ET43  5x120. Ja sam pronasao felne koje su 225/45R17  7.5Jx17  ET35  5x120 koje mi  se jako svidjaju. Po nekom njihovom kalkulatoru ovo mi govori: "Compared to your existing wheel, this new wheel will have an inner rim which is 8mm further away from the suspension strut. The outer rim will poke out 8mm more than before." Sto znaci da je 8mm udaljenije/strci nego propisana dimenzija. Zanima me da li ce ovo da pasuje ili ne, ako umes da mi odgvooris, imas iskustva? 

Pozdrav

Link to post
Share on other sites

ET je offset od centra tocka - ako uzmes felne sa vecim ET-om od propisanog tocak ce biti uvucen. Ako je ET manji - tocak ce "viriti".

Veci ET mozes da resis distancerima. Manji ET ne mozes.

 

tech-offset-image2.jpg

 

Link to post
Share on other sites

@Delija Tako sam i razumeo, ali ono sto me zanima, da li bi tih 8mm napravilo problem tj da li ce to virenje od 8mm da smeta. S jedne strane sam dobio info da to nece da smeta, da je razlika zanemarljiva, pa pokusavam ovde da saznam da li je neko stavljao felne 17inch et35 na e87 :). Problem je jer su felne bez guma pa ne mogu da probam.

Link to post
Share on other sites

@lukae39Nisam se vodio time, uzeo sam felne koje mislim da nisu bmw style, vec aftermarket, vodio sam se time sta mi se svidja i da bude u okviru nekih dimenzija priblizno(koliko-toliko) onome sto pise na sajtu wheel-size.com, a da su u dobrom stanju. Uglavnom evo slike :) 

eprkig.jpg

24y4bx2.jpg

Link to post
Share on other sites