Pucanje lanca na BMW 1, 3 i 5 N47


Recommended Posts

Kupio sam BMW 5 E61, 2008. 1995 cc, 120 kw (163 ks) Dizel, sa oznakom motora N47. Citao sam da motori sa oznakom N47 sa 177 ks imaju problem sa pucanjem lanca, koji izazove havariju na motoru. Ovaj motor se ugradjivao u modele od marta 2007. sve do marta 2011.  Motor na vozilu koje sam kupio radi besprekorno, lanac se ne cuje, medjutim s obzirom na to sto sam citao interesuje me :

1. Da li postoji bojazan od pucanja lanca ako se lanac ne cuje, tj. da li moze da pukne bez nagovestaja (zveckanja) da je zreo za zamenu?

2. Samim tim, da li je potrebno lanac menjati ako se ne cuje?

3. Ako se i zameni lanac, koliko moze da se predje km sa njim da se ne pojavi opasnost od pucanja?

4. Da li i motor sa N47 sa 163 ks ima isti problem kao i motor N47 sa 177 ks, koji je inace poznat po ovom problemu?

 

Hvala svima unapred.

 

Link to post
Share on other sites
  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

1. Obichno se chuje zveckanje, najvishe na leru, neki pominju da im je pukao lanac i da nishta nisu chuli, ali sa druge strane mozhda su neki laici bili pa im nije motor zvuchao chudno, ne znam.

2. Ne znam, ako zhelish auto da vozish josh dugo, kao mjeru predostrozhnosti, onda da.

3. BMW tvrdi da dijelovi koji se mjenjaju su redizajnirani i da to vishe ne mozhe da se desi, ne znam shta da kazhem, mozhda jeste tachno, mozhda nije. Zupchanici, shpaneri, lanac , sve ima promijenjen dizajn.

4. Svi N47, bez obzira na varijaciju u periodu od 01.03.2007 do 01.03.2011 imaju taj problem

 

Konkretno, na mome autu se chulo zveckanje na leru, imao je tada 135 000 km, i zamijenio sam ga, izashlo me je 800EUr. Preshao sam od tada 100 000km, i nishta se ne chuje vishe.

 

 

 

Link to post
Share on other sites
  • 5 months later...

Toni, nisi u pravu. N47 agregati od 163ks imaju problema sa lancima dok stariji agregati sa oznakom M47 i 163ks nemaju taj problem. 

Link to post
Share on other sites
11 hours ago, Zeljkamp said:

Toni, nisi u pravu. N47 agregati od 163ks imaju problema sa lancima dok stariji agregati sa oznakom M47 i 163ks nemaju taj problem. 

Ono što sam ja proverio jeste da se ni jedan N47-163ks nije ugrađivao u seriju 1 i 3 nego se prelaskom sa N47 2007 odma krenuo sa N47-177ks. U seriji 5 se ugrađivao M47-163ks i tokom 2007 pa se prešlo posle.

Možda grešim ali ovo sam pročitao i nekoliko majstora mi je reklo a i nigde na internetu nisam našao primer da je neki 163ks polupao ventile :)

Link to post
Share on other sites

Pozdrav,


Da se ukljucim u temu. Moj E90 2008 318d. je N47 i uzo sam ga iz Nurnberga .  U knjizici ima uradjen veliki servis (lanac itd.) na 130 000 km. Pitao sam bivseg vlasnika zasto je radio servis, rekao mi je da je upravo zbog problema sa N47 motorom (lanac) . BMW je preventivno radio veliki servis za vozila u garanciji. Pre nego sto sam kupio auto iscitao sam sve moguce forume, i sve je to od coveka do coveka. Neki kazu ima problema neki kazu nema.. Opet ja mislim da sve to zavisi od voznje i od vozaca. Ako je neko uzeo dizel da ga potpisuje , seca iz prve u drugu pa u trecu do crvenog , normalno je da ce da strada nesto. Nije to M .  Sto se tice trajnosti lanca , on bi trrbalo da bude napravljen da sahrani motor sa obzirom da je stavljen tu gde je stavljen (sa zadnje strane motora) . Ali opet to je u slucaju da je auto odrzavan kako valja, i vozen kako valja. Ako nemas nikakvih problema (zveckanje , preskakanje i sl) mislim da ne moras da dajes jos soma eura na veliki servis. Eventualno neki bolji majstor da izvrsi inspekciju da vidi da li ima vidljivih ostecenja ili rastegnuca na lancu.

Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Toni BioÄić said:

Ono što sam ja proverio jeste da se ni jedan N47-163ks nije ugrađivao u seriju 1 i 3 nego se prelaskom sa N47 2007 odma krenuo sa N47-177ks. U seriji 5 se ugrađivao M47-163ks i tokom 2007 pa se prešlo posle.

Možda grešim ali ovo sam pročitao i nekoliko majstora mi je reklo a i nigde na internetu nisam našao primer da je neki 163ks polupao ventile :)

U trojku se ugradjivao N47 od 143ks i on je imao problema. Generalno, svi N47 agregati imaju problema sa lancima i pozeljno je obratiti paznju na zvukove ili, jos bolje, preventivno zameniti set lanca. Mzex je vec napisao a ja cu ponoviti da ovaj problem prestaje tek kod automobila koji su proizvedeni posle 01.03. 2011. godine. 

 

Link to post
Share on other sites

Nisam eksperat, ali koliko znam 177 KS ima problem sa lancem - pretanak je i zato puca, 163 KS nema. Koliko sam pročitao do sada. Svi savjetuju 163 KS motor...

@Desmo E46 nema te probleme koliko sam upoznat.

Link to post
Share on other sites
1 hour ago, castor said:

Nisam eksperat, ali koliko znam 177 KS ima problem sa lancem - pretanak je i zato puca, 163 KS nema. Koliko sam pročitao do sada. Svi savjetuju 163 KS motor...

M47 od 163ks se preporucuje a svim N47 agregatima se preporucuje zamena lanca. Nebitno da li imaju 143, 163ks ili 177ks. 

Link to post
Share on other sites
  • 7 months later...

Da li je zamenom lanca i zatezaca rešen problem ovih motora (konkretno 320d, 177ks) ili i dalje postoji problem? Tj. da li su delovi koje je bmw ugradjivao naknadno, boljeg kvaliteta ili su ugrađivani isti, samo novi? Na taj način bi ti motori zahtevali vrlo skup "veliki" servis nakon npr. 100k km...

Poslato sa HUAWEI G7-L01 uz pomoć Tapatoka

Link to post
Share on other sites
  • 4 months later...

Posto imam slicnu nedoumicu eto da pitam i ja (E60), razmisljam se izmedju ovog od 177 i od 163, razlika u ceni je oko 1000eura izmedju ovog regularnog i restyling pa mi vazno da znam da l da bacam pare ili ne xD U sustini nije meni do tih 14 konja nego je E60 restyling dosta lepsi, pogotvu unutra gde je automatic menjac promenjen i one kontrole za ventilaciju koje su onom regularnom bukvalno izgeldale kao da su sa neke ves masine skinute.. Dalje, valjda taj od 177 ima piezo injectore a ovaj od 163 nema ..? 
Iskreno ako moze neki savet ako uzimam taj restyling sta odmah da menjam i koliko bi to kostalo (ali realno bez proseravanja i dodavanja xD)
hvala.

Link to post
Share on other sites

Ja sam pisao, veliki servis oko 600-800e pa dokle doguras I sta sve uradis. Radio ja u februaru.

Svi kazu da se bezi od tog 177 tako da mozda I treba poslusati ljude. Nije slucajno.

Link to post
Share on other sites

Ako se menja lanac, onda treba staviti original BMW set i to kosta oko 1000e. Na trzistu postoje kopije koje se nisu pokazale kako treba, cini mi se da ih Ina pravi. Znam ljude koji su menjali taj Inin set posle malog broja predjenih kilometara. Dakle, preporuka majstora je da se ne ide preko cuprije, vec da se u startu plati na mostu. ;) 

Link to post
Share on other sites

znaci bolji je izbor 163ks.. steta bas mi se dopao unutra ovaj restyling i zbog zadnjih stopki.. Odvratno je ono za klimu ja na svom E46 imam lepse one dugmice nego ovi sto su  na e60.
Jedino da pazarim od nekog ko moze racune da mi pokaze da je relativno skoro zamenio taj lanac..
Je l bi lepo recimo ispao taj 163ks sa automatskim menjacem?? Iskreno mi se smucio manuelni i na svakom autu prvo sto sam menjao su razne zajebancije oko menjaca jer vecina siluje vozila a menjac naravno strada, a cuo sam da je opet automatik malo izdrzljiviji ili gresim..?
Hvala na odgovoru!

Link to post
Share on other sites

Citaj malo po forumu. Bmw I automatik se nesto ne vole. Ne daj da te lazu. Svi kao super ma radio sam remont bacio 2000e evo bas sam zadovoljan super je samo eto nesto ne valja bas ali ce za oko pola miliona sve da legne na svoje mesto. Aha

Malo sam sarkastican, ali citaj malo komentare oko automatika.

Ako nemas za nekog prilicno novog batali.

Link to post
Share on other sites
28 minutes ago, marko13 said:

Citaj malo po forumu. Bmw I automatik se nesto ne vole. Ne daj da te lazu. Svi kao super ma radio sam remont bacio 2000e evo bas sam zadovoljan super je samo eto nesto ne valja bas ali ce za oko pola miliona sve da legne na svoje mesto. Aha

Malo sam sarkastican, ali citaj malo komentare oko automatika.

Ako nemas za nekog prilicno novog batali.

A ima i malo toga da na forum uglavnom dolaze ljudi kada imaju problem :)

Isto tako i za motor, ako gledaš forum osim m10 nećeš naći dobar bmw motor :)

Ja imam najozoglašeniji automatik što je BMW napravio, i za svojih 60k km kod mene nije štucnuo (a i kada krene da zeza, drugi polovni i teraj, neću da brinem brige koje nemam :) ). Pritom je auto prešao BOGA oca. Da stvar bude još gora, imam 320D iz 2002ge (tamo gde je BMW priznao da je ugrađivao loše dizne :) ), 

 

Takodje, znam bar 7-8 ljudi koji se slatko navozaše i još uvek voze ozloglašeni 1.6 od 1900 cc u e46 (Željkamp i Casper ne ulaze u tih 7-8, ne znam ljude lično a znam da su se navozali i oni :) ). 

 

Kada gledaš ove dve FB grupe, i čitaš na šta se ljudi sve žale ... rekao bi čovek da BMW neume da napravi auto (slažem se da ima promašaja ... ali nisu baš svi).

 

A za kupovinu automobila, jebiga, nažalost .... tu si sam na svom. Ideja je da ga što bolje pregledaš. I ono što je Marko13 uradio kada je kupio auto, to je i neka moja ideja kada budem kupovao sledeći auto (e90 restyle nadam se) ... Grunem u njega 1000 posle kupovine, jednostaavno uračunam to u cenu automobila i vozi.

Srećna kupovina druže, to je sve što mogu da ti kažem :) 

 

 

Link to post
Share on other sites

maa znam kako to kod nas ide, ako kupis auto benzin onda sve je dobro samo ako je preko 3.0 , ako gledas dizel odmah ti kazu bmw nije dizel, ako kupis trojku bolje da si uzo peticu, a ako uzmes peticu bolje da si uzo trojku.. xD
Nema veze, hvala puno na komentarima idem da pogledam jedan danas pa cu da obratim paznju na neke stvari koje ste mi napomenuli, nisam imao automatik pa iskreno nisam ni siguran koji su simptomi kad je los, procitacu malo.

Link to post
Share on other sites

Ma naravno da ne treba gledati ko sta prica, uzeo sam I ja ozloglaseni. Grunuo u 5 dana 1500e I reko aj pomozi boze.

E sad sta bude. Samo automatika ne bih uzeo bmw samo mecka automatik.

 

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...