318i E36, nemiran ler i trokira


Recommended Posts

Zdravo svima!

Imam problem sa mojom E36-icom, M40B18. Najprije je poceo da varira ler gas, od 500-1500 RPM, promijenio sam usisno crijevo, koje vodi od filtera vazduha do usisne grane, ocistio ICV i mislio sam da sam rijesio problem, jer je ler bio miran, citavu zimu (2-3mjeseca). Medjutim, neki dan je poceo blago da trokira, a sad ponekad zna da mu se desi i da digne ler gas na recimo 2000 RPM, i tu stoji. Ovo su sve simptomi koji se javljaju pri voznji na plin. Provalio sam da kad tako ostane visok ler, prebacim na benzin,  3sekunde, bukvalno i kad vratim na plin, normalizuje se ler. Sto se tice trokiranja, nije to sad previse izrazeno, tj moze da se vozi, ali me nervira. Najveci problem je kad ubrzavam iz malih obrtaja, tu se osjeti da mu nesto fali..:) A takodje osjetim i blago cimanje, pri voznji na konstantnom gasu(recimo cetvrtom 60km/h).

E sad, svjecice su stavljene orginal Bosch, po katalogu prije 15-ak hiljada, Kablovi silikonski, zamijenjeni prije 20-30000, plin nastelovan prije mjesec dana.

Zadnji put kad sam radio mali servis, zaboravio sam da zamijenim filter zraka, mada ne vjerum da on moze da pravi ovakve probleme?!

Odakle da krenem? Predlazite...:)

P.S. Trzaanje se javlja i kad se vozi na benzin, s tim da je dosta izrazenije(majstor misli da su dizne problem), tako da ne znam koliko je ova informacija od koristi.

 

Pozdrav!

Link to post
Share on other sites
  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Proveri sva creva oko usisne grane , narocito one tanja za vakume, da neko ne falsuje.

To sto opisujes mu nesto fali, jer mislis na trokiranje/trzanje u toku voznje, gubitak snage? U tom slucaju proveri jos stanje oko struje. A nije ni dizna iskljucena kao problem. Proveri i senzor radilice.

 

Link to post
Share on other sites

Sva crijeva su provjerena, nije do njih...  Da, kad kazem da mu nesto fali, mislim da ta blaga cimanja, tj trzaje. Sta od struje da provjerim?

Malo je problematicno to sto on jedno vrijeme radi normalno prakticno, a onda u par kilometara recimo 2 puta zaglavi ler gas...

Link to post
Share on other sites

Kod tih trzaja moze se sumnjati i na bobinu. Takodje, treba proveriti i zupcenje. Da li lmas sondu ? Moze i ona zezati.

Kod tog zaglavivanja ler gasa, moze biti problem i na klapni.

Da li si ga povezivao na ocitivanje? Mozda bi pokazao neku nepravilnost, i tako uputio na potencijalni problem. 

 

Link to post
Share on other sites

Sondu valjda ima, ako mislis na O2 senzor na izduvu.

Klapna nije problem, to sam provjerio i ocistio , fino radi, ne zaglavljuje. Nazalost, nijesam ga povezivao na dijagnostiku jer niko kod nas nije imao onaj dzek okrugli sa 20pinova, da ga zakaci. Pokusali smo sa jednom dijagnostikom, da povezemo direktno par zica, po uputstvo, medjutim, nije uspio da se poveze i da ocita eventualne greske.

Link to post
Share on other sites

Danas bio da ocitaju gresku.

Izbacio greske:lambda, senzor temperature tecnosti. ovo je bilo samo sa upaljenim kontaktom. Obrisane greske, upaljeno auto, samo javlja gresku 201 Lambda. Radio na leru, i na malo vecem gasu, nekih 5-10min, samo ovu gresku prikazuje i ne da da se obrise.

Zakljucak je da je problem u lambdi. E sad, meni se cini da on ima dvije, od koje da krenem?

 

Link to post
Share on other sites

Onda nema dileme koju treba da mijenjam...:D

Mada, citao sam nesto iskustva, i kazu da uopste ne mora da bude problem u njoj, iako izbacuje tu gresku.. valjda moze i MAF da brljavi, a javlja ovu gresku i sl:S

Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Oddo_mne said:

Onda nema dileme koju treba da mijenjam...:D

Mada, citao sam nesto iskustva, i kazu da uopste ne mora da bude problem u njoj, iako izbacuje tu gresku.. valjda moze i MAF da brljavi, a javlja ovu gresku i sl:S

Na tako starim kolima, ljudi obicno skidaju ceo katalizator, stavljaju obican lonac i sa sondom nema nema vise glavobolje. Prikazivace ti gresku zbog nedostatka sonde, ali ne utice ma motor. 

No za sada, probaj sa drugom sondom.

 

Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Oddo_mne said:

Znam da i to neko radi, ali mislim da se tako izgubi malo na snazi i vjerovatno se poveca potrosnja?!

Pre ce gubiti na snazi sa katalizatorom koji se svacega napunio za 20 i kusur godina.  Mozes se raspitati u nekom auspuh servisu u vezi katalizatora. Postoje i univerzalni katalizatori koji se postavljaju na vozilo. Naravno, ako u potpunosti resis problem sa sondom, nastavi da teras. :)

Link to post
Share on other sites

Juce uhvatih malo vremena, zamijenih filter zraka i zadihtovah fino kutiju filtera(falila zakacka na jednom cosku).

Sad auto radi kako treba, mada sumnjam da sam rijesio problem, nego se samo pritajio...:D

Evo ne znam, cekam, da vidim kako sta ce se desavati. Inace, za vikend planiram da ocistim MAF. Ima li neko neko uputstvo ili tako nesto?

Trazio sam po net-u ali uglavnom su klipovi sa drugacijim MAF-om nego sto je kod mene, pa nijesam siguran je li isti postupak. Da ne zajebem jos vise stvar.:D

 

Link to post
Share on other sites

m 40 postoji i bez lambda sonde.mozes da otkacis tvoju,a u snopu kablova kod motornog racunaraima belo crna zica koja je raskacena i jos jedna takva sa muskim dzekom,samo ih udzekaj.jednu u drugu.i to je to.radice bez lambde

Link to post
Share on other sites

Dizne se cuju da cakcu, nekad bas izrazeno, nekad se ne cuju uopste, ni ja ne znam u cemu je fora.

Uh, ovo sa prespajanjem nijesam siguran da sam shvatio... Moze li malo detaljnije, eventualno neka slika ili tako nesto. Sta dobijam, tj gubim ovim zahvatom? Je li stetno za motor, utice li na snagu, potrosnju?

Link to post
Share on other sites

Za vikend ocistio MAF(bio bas prljav), provjerio jos jednom sva crijevam, da ne vuce negdje fals zrak, imao utisak da malo ljepse radi i vuce, medjutim, danas popodne ponovo poceo da glavi ler gas. Uvijek malo iznad 1000RPM. Pokusao sam da kad tako ostane zaglavljen, par puta pritisnem kocnicu, dok stojim na semaforu, i on malo obori obrtaje, ali i dalje ostanu visocije nego treba. E sad, glavna sumnja pada na ICV, postoji li nacin da se provjeri da li je on ispravan(cistio sam ga, nije prljav)? Posto nemam mogucnosti da se probam neki drugi, a ne kupuje mi se dio ako nijesam siguran da je on uzrok problema.

Link to post
Share on other sites

Imam cini mi se identican problem kao i ti: m40b18,ponekad (uglavnom kad je zagrejan) varira ler i na plinu i na benzinu (na benzinu izrazenije). Uglavnom polako podize broj obrtaja sa ~900 na ~1200-1400(ponekad ostane tu i po nekoliko sekundi) i onda ih naglo spusta sto pri voznji prvom i drugom sa pustenim gasom dovodi do prilicno gadnog trzanja. Problem se javlja iskljucivo na leru, tj. dovoljno je da i 1% pritisnem papucicu gasa i obrtaji se potpuno stabiliziju. Probao sam slicne stvari kao i ti, proveravao fals vazduh, cistio ICV itd. i nista nije pomoglo ali sam primetio par zanimljivih stvari:

- kad otkacim ICV obrtaji odu za na 1200-1300 i stabilno radi bez variranja i na plinu i na benzinu

- kad otkacim protokomer na plinu radi stabilno na normalnim obrtajima dok sa ne benzinu raspada, tako da to i nije neko resenje

- kad prekrijem rukom oko 30% usisa na kucistu filtera na plinu se podignu malo obrtaji i cini mi se da manje variraju

Uglavnom, ostaje mi jos da probam da ocistim protokomer ovih dana. Ako to upali ili nadjem neko drugo resenje javljam :)

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Pokusao sam da raskacim ICV pa da upalim auto. Auto pali odlicno, ler stabilan(mozda malo nizi nego bi trebao), ali auto radi mirno, bez podrhtavanja i sl.

E sad moje pitanje je: Smijem li da vozim dan-dva sa raskacenim ICV-om da bih potvrdio da je problem u njemu? Tj. da li je stetno po motor ako se vozi bez njega?

Hvala unaprijed!

 

Pozdrav!

Link to post
Share on other sites

 

Samom motoru ne smeta jedino što će te možda zezati ler ili možda gusiti na malim obrtajima. Svakako ne treba da voziš bez icv. Njega možeš instrumentom ispitati, rekao si da si ga očistio i zaglavljivanje otpada. E, što što radi mirno na leru može biti indirektni pokazatelj nečeg drugog. Poput lambda sonda ili možda nešto drugo. A koje godište je auto?

 

 

Послато са GT-I9515 уз помоћ Тапатока

 

 

 

 

Link to post
Share on other sites