Recommended Posts

  • Replies 109
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

UHP2 je vrlo udobna guma, tiha, malo se brze trosi. Definitivno je iznad Tigra(koji nije kinez btw) Samo bih preporucio da se pazi kada se penjes na ivicnjake, bocna strana(zid) je slabija i zna da izbaci balonce, ne znam jel uobicajeno ali mi se desilo na 2 gume u dimenziji 195 55 15.

Link to post
Share on other sites

Sava UHP2 je srednja klasa, što hermes kaže šta je onda sa Tigrom i ostalim Kinezima... Na crnom sam imao ljetne GY Eagle F1 Asy2 225/45-17 i Sava UHP2 225/40 i 255/35-18 su vrlo blizu tog GY-a. Istina subjektivno. Istina, GY je nekoliko godina star, a Sava je nova. Ima i tu razlike. Ali ni ova Sava nije za bacanja. U Auto Bild-ovom testiranju prošle godine je bila na 6. mjestu. Lomio sam se između Save UHP2, Nokiana Z-Line (od koga sam odustao), Fulde SportControl i Uniroyala Rainsport3. Nokian mi se nije svidio zbog šare i nekako mi je guma "čudna" bila, a i "skupa" (relativan pojam). Fulda je bila podijeljena 50/50 dobri/loši utisci, a za RS3 je bilo relativno dosta specifičnih komentara za potrošnju gume. Sava je nekako bila najmanje "napljuvana", ali nije bilo ni previše komentara ni utisaka, jer je guma bila nova, tek predstavljena bukvalno (što se nas tiče).

Na kraju sam prelomio i uzeo gume ovako: uzimam Savu, da vidim kako će da se pokaže, ako ne valja slijedeća je Fulda, a onda jedino ostaje GY Eagle F1 Asy3 i Continental SportContact5/6 (tada nije bilo mojih dimenzija, samo 19ice su pravili) i to je to.

Što se Tigra tiče, utvrđeno je da dolazi sa par mm manje šare, a toliko manje i košta...

 

EDIT: Kemoimpex je bio najskuplji tada kad sam kupovao gume, razlika bila i par hiljada dinara po gumi, u zavisnosti od dimenzija i modela. U Planeti guma sam prošao jedno 3-4 hiljade jeftinije nego u Kemoimpex-u za Savu UHP2 u mojim dimenzijama prije godinu dana. Sad su se izgleda malo opametili ili ih je neko nagazio, pa su sa svima u parstotina dindži sa cijenama.

Link to post
Share on other sites

Sava je niza klasa ma koliko ti zeleo da bude srednja...

Fulda je srednja... samo nije ni fulda sto je bila. Mnogo je skuplja od te save a ne vredi razliku. Imao sam fulde I opao im je standard. Brze se skamene nego pre.

Starfire se pravi kod nas zato I niza cena.

Kelly su za te pare odlicne, na jednim kolima imam.neverovatno prijatno iznenadjenje 205/55/16 odlicna.

Fora je sto prve sezone je svaka "super" a da vidimo posle 2-3. Tada se vidi sta je guma a sta plasticne sanke!

Svako poredjenje sa Continentalom je glupavo... :-)

A ova Sava jeste sigurno najbolji odnos ulozeno dobijeno.

Inace lassa, sava ta UHP I fulda se prave u Turskoj. Fulda I uhp u istoj fabrici.

Link to post
Share on other sites

Vozio sam UHP i trenutno vozim 18" set UHP2 i imam samo reci hvale za gumu. HP2 spada u srednju klasu, ma koliko Marko13 pricao suprotno. Marko, neki drugi modeli guma koje proizvodi Sava jesu niza klasa ali ne i UHP2.  ;) 

E, sada malo o gumi. Tacno je da je malo meksa na bokovima i da nije namenjena za stazu i trkanje po lokalnim putevima ali je tacno i da je je prilicno udobna, da odlicno drzi na suvom ali i na mokrom asfaltu, skoro da nema akvaplaninga (ima ga u tragovima ali ako bas preterate sa brzinom i tada uletite u povecu baru na putu), da nije preterano bucna i da joj je cena prilicno povoljna.

 

Ako mene pitate, ja bih je opet kupio i preporucio drugima (kao sto vec i jesam). 

Link to post
Share on other sites

Ma ja tvrdim da je najbolja kupovina. Niko nije rekao da nije.

Ali ma koliko ti zeleo da iskocis iz nize klase tesko... Ako je to srednja, sta je onda Fulda, BF, Cooper, Barum?

Napravili su odlicnu gumu, mozda i iskocili iz nize klase ali fabrike nisu glupave, sve gume drzi par fabrika i imaju po brend za svaki segment.

Savu michelin drzi da pokriva nizu klasu.

Kao kada bi rekao da je Skoda Superb premium klasa kola... Jeste super auto ali nije premium...

Inace u kemoimpeksu deru za montiranje guma! Bas preteruju. za 14" traze 3000din!!!!!

Link to post
Share on other sites
4 hours ago, marko13 said:

Ma ja tvrdim da je najbolja kupovina. Niko nije rekao da nije.

Ali ma koliko ti zeleo da iskocis iz nize klase tesko... Ako je to srednja, sta je onda Fulda, BF, Cooper, Barum?

Napravili su odlicnu gumu, mozda i iskocili iz nize klase ali fabrike nisu glupave, sve gume drzi par fabrika i imaju po brend za svaki segment.

Savu michelin drzi da pokriva nizu klasu.

Kao kada bi rekao da je Skoda Superb premium klasa kola... Jeste super auto ali nije premium...

Inace u kemoimpeksu deru za montiranje guma! Bas preteruju. za 14" traze 3000din!!!!!

Mala ispravka drug, kompanija “Sava” je deo grupacije GoodYear-Dunlop... ?

Link to post
Share on other sites

UHP2 je sasvim solidna guma, ali nemojte da uzimate cifre sa testova i specifikacije na papiru "zdravo za gotovo" - zna se dobro sta je premium guma i zasto ima tu "titulu". Nazalost - i zasto kosta koliko kosta.

Nije bitno da bude savrsena samo u prvih 1000 km dok je nova - treba i posle 20000 da bude skoro isto toliko dobra.

Link to post
Share on other sites
5 hours ago, marko13 said:

Da, mislio sam na Tigar

Ali znas na sta mislim. Svaki veliki brend ima svoje manje za sve segmente. A savu drze za nizi..

Giganti ne zele da prodaju jeftine gume, naprave B (ili cak C) brend i tako odgovore cenovno u nizem segmentu.

Na taj nacin nisu “ukaljali” ime, a povecavaju market šer.

Link to post
Share on other sites

Ist prica kao sto vw drzi brdo brendova.

Pa se desilo da je skoda iskocila iz nizeg segmenta koji joj je vw namenio. Direkt je ugrozio prodaju vw. Bilo protesta radnika vw. Trazi se povecanje cene skode. Ali idosmo daleko.

U ovom slucaju je Sava-Skoda 

Malo su iskocili ali su niza klasa I to ce I ostati. 

 

Link to post
Share on other sites

Deo te price je i Kelly, znam za nekoliko primera dobrog iskustva s njima, vizuelno je veoma slicna GoodYear-u, kao sto je i Sava.

Dolazila je iz Kranja, a sada vidim da pise “Made in Germany”, to mi je malo nejasno, no dobro.?

Link to post
Share on other sites
38 minutes ago, marko13 said:

Imam ja na jednim kolima Kelly. Bas sam zadovoljan. Cene smesna! Evo druga sezona oko 3500km za sada. Dimenzija 205/55/16

Imao sam je bas u toj dimenziji, HP guma je u pitanju. Po karakteristikama i ponasanju u voznji garantujem da ne zaostaju puno za premium gumama, jedina razlika je znacajno brze trosenje sloja, u odnosu na skuplje gume.

Link to post
Share on other sites

Okreni-obrni, ja i dalje najvise verujem Nexen gumama, ali nazalost jaka im je cena.Ne poticu iz EU, vec iz Koreje, pa tu ima jos dodatnih nameta i ode cena u nebesa.

Link to post
Share on other sites

Nexen se probijo nema sta. Kada se setim slucajno sam kupio Nexen 4 komada za bmw jos 2003 prvi put am video i svi oko mene.. Ali su izletele za neku smesnu cifru tipa 40-50e komad. To je tada bilo malo para za 15" gumu

Lepo su sluzile ma da sam ih brzo potrosio. 

Link to post
Share on other sites