Recommended Posts

Ljudi stvarno umeju da budu neverovatni. Vodite računa kada nekome prodajete auto...

Pored gomile pehova i malera koji me prate poslednjih nedelju dana danas sam imao jedan vrlo neprijatan telefonski razgovor koji bih da podelim sa vama. Možda nekome ko sutra prodaje auto bude od koristi.

10. juna prošle godine sam prodao svoj Alfa Romeo čoveku kojeg ne poznajem. Javio se na oglas. Dobio je prelepo očuvan automobil u bukvalno besprekornom stanju. U trenutku prodaje registracija nije bila ni blizu isteka. Registracija je važila do 06.04 ove godine pa me je čovek pitao da mu napišem ovlašćenje a da auto prenese prilikom registracije. Moj odgovor je bio jasan:

-Ne morate da kupite auto, ali ako ga kupite, auto mora da se prenese odmah. Neću davati bilo kakvo ovlašćenje.

Čovek je pristao, dao mi novac, otišli smo  u agenciju, napravili kupoprodajni ugovor, otišli u opštinu i uz lične karte overili ugovor. On je imao rok od 15 dana da plati porez. Rastali smo se i nismo se više ni čuli ni videli.

Danas mi je pozvonio mobilni telefon. Nepoznat broj. Konverzacija je tekla ovako:

-Dobar dan. Ja sam iz agencije za prenos vozila. Vi ste prodali neki Alfa Romeo, a vaš kupac je takodje prodao auto i sa kupcem je tu kod mene. Znate, automobilu je istekla registracija, pa ako biste mogli da dodjete da potpišete samo da tu registraciju produže jer će u suprotnom uskoro morati da vrate tablice.

-MOOOLLLIMMM!!!??? To ne dolazi u obzir. Ja sam auto prodao, odbio da dam ovlašćenje za upravljanje vozilom, inisistirao da se auto odmah prenese, potpisao i overio ugovor. Kupac očigledno nije ispoštovao svoje obaveze i meni nije na kraj pameti da mu registrujem auto. Posebno ne da registrujem auto njegovom kupcu. Neka ide da plati porez i neka prenese auto pa onda neka ga registruje, prodaje, šta god hoće...

-Znate, njemu vaš stari ugovor neće priznati. Tačnije hoće, ali će mu računati kamatu jer je davno prošao propisani datum.

-Da li ja trebam da razmišljam o tome? Od mene je dobio potpuno čistu i urednu situaciju. Najviše što mogu da učinim za njega je da mu ponovo prenesem auto, ali njemu, a ne njegovom kupcu i to samo uz pismenu izjavu u prisustvu svedoka kod mog advokata da preuzima svu odgovornost za sve što se dešavalo sa automobilom od dana kada ga je od mene kupio, tj. od 10. juna 2016-te.

-U redu, preneću.

-Dovidjenja, prijatno.

-Prijatno.

...............................................

...............................................

 

Nerviram se zbog nastale situacije, pitam se zašto se baš meni dešavaju takve stvari, djavo mi ne da mira... Okrećem broj sa kojeg sam dobio poziv:

-Izvinite, malo pre smo se čuli u vezi produženja registracije za onaj Alfa Romeo. Ono što sam odbio... Sećate se?

-Naravno.

-Nadam se da niko ne pomišlja na varijantu da registruje taj auto mimo mene na moje ime? Bez prenosa vlasništva...

-Znate gospodine, oni su odneli svu dokumentaciju od mene i otišli. Oni su tražili da se auto registruje, tj. da se registracija samo produži, ali sam ja to odbio i ja sam insistirao da vas pozovem.

-Hvala lepo. Ispravno ste postupili. Hvala što ste preneli moj stav, a ukoliko im neko registruje auto tej će svesno prekršiti zakon.

...................................................

...................................................

Da vas više ne davim. Sutra idem na službeni put u beograd, ali ću već prekosutra ujutro otići policiju, objasniti situaciju i zahtevati zabranu registracije za taj auto bez mog prisustva.

Naravno, poštujem i poštovaću svoje obaveze, biću koretktan, ali će auto morati da prenese i to uz pomenuto prihvatanje odgovornosti za protekli period jer ja ne znam da li su tim automobilom činjeni prekršaji.

Znate, Alfa je za razliku od ovog mog X3 dinamičan auto sa sportskim srcem... Na svašta je mogla da ga navuče, a ja ne želim da se objašnjavam sa sudijama za prekršaje, niti da plaćam parking kazne ukoliko se pokvarila na parking mestu. Mada sumnjam u tako nešto.Alfe se ne kvare ;)

Link to post
Share on other sites

Meni samo nije jasno zasto si se ti zacudio sto taj lik kome si prodao auto nije platio porez, jer da jeste, posle toga bi morao tebi da posalje tablice i saobracajnu da ti licno odjavis auto (ovo ne vazi ako si pri potpisivanju kupoprodajnog ugovora dao ovlascenje nekoj agenciji da to uradi umesto tebe).

Hocu reci, morao si znati da nije platio porez i preveo auto, s obzirom da ti nije poslao tablice i saobracajnu da odjavis.

Link to post
Share on other sites

Da bi se tako nesto izbeglo, neki pribegavaju tome da daju rok za placanje poreza i odjavu tablica, a ukoliko kupac to ne ucini, odu u MUP i prijave automobil kao ukraden. Automobil je od tog momenta na poternici i momentalno se oduzima vozacu kod koga se nalazi itd... E,  da se to ne bi dogodilo, s obzirom na ozbiljnost i komplikovanu proceduru dalje, svi obavezno i izvrse prenos vlasnistva. Eto, jedan savet. Jeste mozda ostro, ali na taj nacin se stitite od potencijalno neodgovornih kupaca. 

Link to post
Share on other sites
8 hours ago, AcoNik said:

Meni samo nije jasno zasto si se ti zacudio sto taj lik kome si prodao auto nije platio porez, jer da jeste, posle toga bi morao tebi da posalje tablice i saobracajnu da ti licno odjavis auto (ovo ne vazi ako si pri potpisivanju kupoprodajnog ugovora dao ovlascenje nekoj agenciji da to uradi umesto tebe).

Hocu reci, morao si znati da nije platio porez i preveo auto, s obzirom da ti nije poslao tablice i saobracajnu da odjavis.

Ako su u istoj opštini / gradu, ne moraš da vraćaš tablice. Ja kada sam kupio prošli auto, vodio se na predhodnog vlasnika u BG-u, čovek je izašao u susret i došao da potpiše kupoprodajni ugovor i preneo sam auto bez vraćanja tablica (samo sam zamenio saobraćajnu i nalepnicu).

Ja kada kupujem auto, gledam da ga prevedem ASAP (ako je moguće prilikom kupovine), sve posle toga je peripetija. Nedavno sam kupio auto iz drugog grada, pa sam se dogovorio sa prodavcem da ga naknadno prenesem. Preneo sam ga posle nedelju dana (tj počeo proces), pošto je sada to sve zakomplikovano (overa jednog potpisa, overa drugog, ustanovljavanje poreza, čekanje da kinta legne i da se proknjiži) trajalo je sve 8 dana. Ako ne kupuješ auto u istom gradu, sada je to ozbiljna peripetija. 

A što se tiče odgovornosti od kazni i slično, zar ne bi trebalo da sudiji za prekršaje bude dovoljan overen kupoprodajni ugovor?

Link to post
Share on other sites

Koliko znam, prodavac placa porez na promet. Placa se u opstini prodavca vozila, s tim sto je praksa da kupac kesira, odnosno, kupac da novac, prodavac plati porez i kad dobije potvrdu salje je kupcu koji onda skida tablice i salje ih prodavcu sa saobracajnom da odjavi auto u SUP-u.

Najbolje je prilikom prodaje, odmah napraviti ugovor, otici u opstinu i platiti porez. 

Link to post
Share on other sites

Clan 5 ugovora potpisanog u agenciji i overenog u opstini kaze:

-Sve troskove, takse, i slicno u vezi sa ovim ugovorom, kao i troskove prenosa apsolutnih prava, snosi kupac.

Ovlascuje se ___(vlasnik agencije)___ sa l.k. br. _______ SUP Nis  sa JMBG ____________ da podnese poresku prijavu, plati porez na prenos apsolutnih prava i podigne potvrdu o placenom porezu.

Link to post
Share on other sites

Ja prodao auto kumu, on ga prodao nekim gajgerima, sve bez ugovora. Dodje mi policija kuci, kazu moras s nama. Ja s njima u sup, kazu oni s tvojim autom je u Novom Sadu izvrsena pljacka, otpala tablica kad su bezali od murije i tako su me nasli.. Ja prvoosumnjiceni za pljacku. Jedva smo se objasnili sta se desavalo. Prodje tri godine, ja mislio da je auto zaplenjen cim niko ne zove da ga odjavim jer se sve vreme auto vodi na mene. Posle tri godine nadje me neki tip, kaze hoce da prevede auto, istice mu registracija. Kazem ja kako istice, pa taj auto nije registrovan 3 godine. Kaze taj tip, ma kakvi, registrovan je auto. Ja mu kazem da dodje, decko dodje, auto stvarno registrovan, nalepnica, saobracajna, sve u reguli. Kako su registrovali auto ne znam, ali znam da od tad insistiram da se auto prevede odmah. A najludje u celoj prici je sto je ta bembarica bila cukarica a da niko nije skontao.

Link to post
Share on other sites

...a registracija: -Divchibare :)

Link to post
Share on other sites
4 hours ago, idekius said:

Clan 5 ugovora potpisanog u agenciji i overenog u opstini kaze:

-Sve troskove, takse, i slicno u vezi sa ovim ugovorom, kao i troskove prenosa apsolutnih prava, snosi kupac.

Ovlascuje se ___(vlasnik agencije)___ sa l.k. br. _______ SUP Nis  sa JMBG ____________ da podnese poresku prijavu, plati porez na prenos apsolutnih prava i podigne potvrdu o placenom porezu.

Ja kad sam kupovao auto, porez je placao prethodni vlasnik u svojoj opstini, ja dao novac. Isto je bilo kad sam prodavao svoj auto, ja kao prodavac placam porez s tim sto je kupac dao novac.

 

Link to post
Share on other sites

Da, poreska uprava duzi prodavca za novac, u svakom slucaju. A to da li ce novac dati kupac ili neko trece lice, za Poresku nije relevantno.. Prodavac (tj. vlasnik jos uvek) mora da potpise i da vrati saobracajnu i tablice, ako se menjaju tablice (novi vlasnik u drugoj opstini i sl.) A te tipske ugovore prave agencije da bi znale od koga da potrazuju novac za porez i sl, ali u  svakom slcuaju, agencija uzima ovlscenje od PRODAVCA da u njegovo ime plati porez na prenos, tako da je taj ugovor nebitan za sud i sl. Naravno, u slucaju da se ne prenese vlasnistvo, a dobijete poziv od suda zbog nekog prekrsaja ili kriv dela (ne daj Boze), moguce je dokazati da je automobil prodat uz ugovor itd, ali teret dokazivanja pada na vas, citav trosak, maltretiranje, stres nisu vredni neinsistiranja da se automobil prevede u nekom kratkom roku. Takodje, i u slucaju da se vlasnik tereti za nesto i od njega i naplate kaznu neku, opet je moguce regresirati se od "novog" vlasnika, ali morate pisati tuzbu, dokazivati itd...  Zato, osim ako ne prodajete nekome koga veoma dobro poznajete, preporuka je da se vlasnistvo prenese u sto kracem roku. Moj savet je da ostavite neki kraci rok, tipa 7-10 dana,a potom odete u MUP i prijavite slucaj, a kupcu svakako skrenite paznju na to. Sa tim se niko nece igrati. 

Link to post
Share on other sites

Nažalost, sa time će se većina igrati što praksa i pokazuje. Mene je za 318i porez izašao 8500, a za 330d 11700 dinara. Presitna para da se zajebavam sa time.

Ali, sto ljudi - sto ćudi, sto žena - dvesta sisa... Jbga. Ima gi razni, što kažu...

Link to post
Share on other sites
8 minutes ago, castor said:

Nažalost, sa time će se većina igrati što praksa i pokazuje. Mene je za 318i porez izašao 8500, a za 330d 11700 dinara. Presitna para da se zajebavam sa time.

Ali, sto ljudi - sto ćudi, sto žena - dvesta sisa... Jbga. Ima gi razni, što kažu...

Kako rade tu procenu poreza, sam sveti Bog zna ... ja sam pre tri nedelje radio prenos 320D, sam porez me je izašao 7000. A prenos sa novim tablicama, overama i brzom poštom 14500 ...

Kao što reče, sitna para da bi se drndao i prodavac i kupac. Ja sam platio za bivši bivši auto kada sam ga prodao (e36 318i) 5000. Tako sam se dogovorio sa kupcem, da ga odma istog dana ja odjavim i prenesem na njega i pošaljem mu saobraćajnu i papire (i da ja snosim troškove). jednostavno mi je bilo lakše tako, nego posle da mislim šta je on uradio sa kolima, koju parking kaznu nije platio, gde ga je upecala kamera. Jebeš 40-50€.

Link to post
Share on other sites

I jedan i drugi ste u pravu (ako se zajebeš pa napišeš "pravu" kupoprodajnu cenu, i pređe katalošku, nju uzmu za reper), ali je fora u tome što za isto vozilo mogu da naprave različit porez. Sve zavisi kako su raspoloženi tog dana.

Link to post
Share on other sites

Kada sam prevodio prethodni auto objasnili su mi da kataloska vrednost zavisi od opreme, i oni uvek uzimaju cifru sa maksimalnom opremom, makar na Novom Beogradu je bio takav slucaj.

Link to post
Share on other sites

Odokativnom metodom, s tim sto ga sluzbenik i ne pogleda...dakle, uzme neku prosecnu vrednost, najcesce. Praksa pokazuje da obivno raunaju 80% cene od maksimalne

 

Link to post
Share on other sites