E39 525tds klima


Recommended Posts

Pozdrav,

Kako je postalo toplije, postala je klima aktuelna. Uglavnom, klima se ne pali na "pahuljicu", kada se stisne pahuljica čuje se pomjeranje klapni ali se ne uključuje ni kompresor ni ventilator. INPA-om provjeren kompresor-radi, isto tako i ventilator. Senzor vanjske temperature pokazuje normalne vrijednosti, senzor unutarnje temperature takođe pokazuje normalne vrijednosti. Danas napravljen servis klime, i opet ne radi.

U INPA-i sam pokušao manuelno upaliti ventilator i uključiti kompresor, postavim da puše na maksimalno i puše hladan zrak. Samo neće u automatskom modu.

Zanima me kako mogu provjeriti tlačni prekidač, u INPI mi na stavci "Pressure sensor" stoji vrijednost od +5V i unutar granice je koja je dozvoljena (0-5V)

Ukoliko je neko imao iskustava, zamolio bih da odgovori. Unaprijed se zahvaljujem.

Link to post
Share on other sites

Ja sam imao problem kao i ti, otišao na otpad i probao panel klime (onu kontrolnu tablu), i to mi rešilo problem još pre 4 godine.
Jednostavno se skine, tanak pljosnasti šrafciger zavučeš sa strane i iskoči panel. Imaš tri ili 4 konektora, i probaš. Ako reši problem, kupiš.
Košta 30-50 eura i to ti je to.

To važi ako ne uključuje kompresor i spoljni ventilator, ali ako ti radi kompresor....ili ako pričaš o unutrašnjem ventilatoru, to mi miriše na Ježa.
Prelistaj malo forum, taj jež je jako čest problem, cenu ne znam, nisam taj problem još uvek imao.

Link to post
Share on other sites

Imam i drugi panel, probao ista situacija. Kompresor radi, ventilator (vanjski) radi. Upalim auto, u INPI manuelno palim ventilator i kompresor, puše hladno. Što znači da je kompresor ispravan, sistem nedavno napunjen, zamjenjen presostat i opet neće.

Za probu ubačen drugi kompjuter i sa njim ne pali klimu.

Što se tiče ježa, i on je skoro zamjenjen.

Sve ostale funkcije sa panela rade, čak i kada stisnem pahuljicu čuju se klapne kako odrade.

Jedino što mi je čudno u INPI je vrjednost na AUC senzoru, maksimalno je +5V, kod mene čita +5.1V i stoji uzvičnik. Međutim recirkulacija radi i u manuenom i u auto modu...

Link to post
Share on other sites

Šta ti piše u autu (ne u inpi) nego kada u kabini gledaš na spoljašnju temperaturu?

Meni je brljavio senzor spoljašnje temperature, i kada je u kabini pokazivao vrednost spoljašnje temperature od -40, leti nije hteo da duva hladno iz klime, već je automatski duvao spoljni vazduh.

Link to post
Share on other sites

Sada se setih još nešto....

Znači, tebi je definitivno problem kontrola klime, odnosno: ili ne valja kontrolni panel (ono u kabini gde pališ/gasiš/regulišeš klimu) ili negde u komunikaciji od panela klime do same klime, ili nekih od senzora... imaš prekid. Proveri konektore koji idu u unutrašnju jedinicu, verovatno neki od konektora zeza sve, ili neki od kablova ne valja. 

Skroz je moguće da ti do panela recimo dolazi pogrešno isčitavanje temperature, pa on na osnovu toga ne šalje komandu ostatku klima uređaja (duvaj/ ne duvaj, duvaj tamo/duvaj ovamo) ili možda zeza neki od konektora ili kablova kojima panel šalje te iste komande raznim delovima klima uređaja (ventilatorima, klapnama itd...).
Najbezbolnije je proveriti te konektore, ne znam gde ti kablovi od konektora vode, ali i na drugom kraju je verovatno isto konektor, pa i te konektore treba proveriti.

Recimo, moj plinadžija kada mi radi servis plina, pre povezivanja konektora mog uređaja na svoju dijagnostiku, našprica wd-40 spreja....i nema problema.
Možeš i to probati. Pošto ti je klima očigledno ispravna, problem je očigledno negde u komunikaciji kontrole klime (panela) sa ostatkom...

Ako ne uspe ništa od ovoga, proveriti opet ježa, to što je skoro zamenjen, ne mora da znači da opet nije crkao i taj zamenski deo.

Link to post
Share on other sites

Ako mu radi ventilator u kabini ona je jež ispravan. Zakači ponovo inpu i vidi sve temperature. Spoljna, u kabini, na isparivacu....

 

Послато са GT-I9515 уз помоћ Тапатока

 

 

Link to post
Share on other sites
49 minutes ago, vranjin said:

Ako mu radi ventilator u kabini ona je jež ispravan. Zakači ponovo inpu i vidi sve temperature. Spoljna, u kabini, na isparivacu....

 

Послато са GT-I9515 уз помоћ Тапатока

Jež je ispravan, inače ako ne radi jež onda ne radi ni ventilator niti ga je moguće kontrolisati. Ja sasvim normalno kontrolišem broj obrtaja ventilatora. Spoljašnju temperaturu na tabli pokazuje kao i na INPI. Unutrapnja temperatura je približna vanjskoj, sve zavisi gdje je auto parkirano, da li je na suncu ili u hladu. Za vikend slijedi temeljitija inspekcija svega redom, jer je nepodnošljivo voziti po ovoj vrućini.

 

 

Link to post
Share on other sites

Ocitajj mu sve temperature, na dijagnostici. Ako ne bude valjao neki senzor, videće se.

 

Послато са GT-I9515 уз помоћ Тапатока

 

 

Link to post
Share on other sites

On je ventilator i klimu uključivao sa diajgnostike, ne sa kontrolne jedinice,/panela.

Gomila senzora na autu ide ka više različitih uređaja/kompjutera....to što je senzor ispravan, ne znači da je određeni potrošač/korisnik tog senzora dobio tačan podatak od tog istog senzora, znači...konektor ili kabal.

Što se tiče ježa...., stavi na panelu na Automatsko, pa ako ne duva, znaš da nešto nije u redu ili sa (možda) ježom, ili sa dobijanjem neke temperature od senzora, ili slanjem komandi sa panela ka kontrolama. A i šta te košta da pregledaš nekoliko konektora što idu na panel, da li nemaš možda hladan lem, a ako nemaju....našprcaš wd40 u konektore, par puta ih konektuješ i ostaviš pa probaš da li radi.

2-3 eura max trošak(wd40), a rešiš se znojavih pazuha, histerične gospođe i naelektrisanih klinaca pozadi.

Link to post
Share on other sites

Jež je 100% ispravan, ujutro kada naštimam 23 stepena u automatskom modu, lagano puše dok se ne ugrije motor i onda krene jače dok ne dosegne temperaturu. Uglavnom, moram sve temeljito pregledati.

Link to post
Share on other sites

Kad očita temperature znače kakvo je stanje i sa senzorima i džekovima. Ako ima dobro osnovno očitavanje  onda nema problema sa širenjem informacija medju modulima. 

Link to post
Share on other sites

Kada sam testirao, motor je bio ugašen. Nije mi se dalo da poslikam kada je motor u radu. To ću sutra uraditi.

Sa navedenih slika se može vidjeti da su ispravni senzori temperature (vanjske, unutarnje i na exchanger-u), Ostale vrijednosti se ne mjenjaju kada upalim motor, osim broja obrtaja. Uglavnom poslikam to sutra.

Već me lagano izluđuje.

Link to post
Share on other sites

Senzori su ok. Gledaj, šta sve može blokirati kompresor.

Temperatura motora 120 stepeni

Broj obrtaja motora ispod 400

Nizak ili previsok pritisak freona

Temperatura isparivaca ispod 2 stepena

Signal da je gas do daske

Link to post
Share on other sites

Može li mi neko provjeriti na tlačnom prekidaču kako su "povezani" pinovi. Kada skinem džek, na tlačnom prekidaču imam provodljivost između pinova 1 i 4. Ostale kombinacije koje radim nisu u kontaktu. U lokalnoj radnji košta 70 Eura i ne kupuje mi se baš samo za probu.

11j0vhs.jpg

 

 

Link to post
Share on other sites

Još jedna stvar mi pade na pamet... Prošle godine sam imao problem sa termostatom, dva-tri puta je uspio upaliti električni ventilator. Postoji li mogućnost da je termoprekidač na hladnjaku ostao u "uključenom" stanju, iako mi nema logike jer na kompjuteru i na tabli stoji normalna temperatura? Ako je ostao uključen, to znači da je zatvoreno strujno kolo za najveću brzinu ventilatora a da je onemogućen krug za prvu brzinu koja se aktivira kada i kompresor klime?

Btw, ventilator sam manuelno isprobao i rade sve tri brzine.

Link to post
Share on other sites

Kad motor radi i kad upalis klimu, u inpi na live parametrima da li bude crn krug za kompresor klime? jesi li proverio dok radi motor koliko obrtaja pokazuje na klimi?

Link to post
Share on other sites
On 6/11/2017 at 11:09 PM, vranjin said:

Senzori su ok. Gledaj, šta sve može blokirati kompresor.

Temperatura motora 120 stepeni

Broj obrtaja motora ispod 400

Nizak ili previsok pritisak freona

Temperatura isparivaca ispod 2 stepena

Signal da je gas do daske

 

Link to post
Share on other sites