Dize temp samo kad se uključi klima???


Recommended Posts

U pitanju je M50 motor u E34. Naime, nemam problem sa dizanjem temperature, ozracen sistem, visko vrti ok (reklo bi se), skoro zamenjen i termostat. Primetio sam ovog peta da na otovrenom kada ukljucim klimu, sve radi normalno, cim dodje neki veci uspon, smanjim brzionu, udjem u grad i sl, kazajka temperature se polako penje gore.. Nije nikada dosla bas blizu crvenog, ali prilicno se podigne. CIm iskljucim klimu, sve se vraca u normalu. Koima napunjena, radi dobro, dobro hladi, sve super, jedino sto zeza temp. Kad upalim auto, pustim malo da se ugreje, ukljucimn klimu, primetim da se ne vrti ventilator klime. E sad, da li se on automatski pali kad se uklj klima ili to zavisi i od rugih faktora? kako da testiram da li je ispravan, psoto sumnjam da je to, a da ne skidam citav hladnjak?

 

Link to post
Share on other sites

Ma, proverio sam ga, pre neki dan bas probao i sa flasom da ga zaustavim, ok radi. Moguce da su hladnjaci zaprljani, ali me za pocetak brine sto ne vidim da okrece prednji ventilator klime. 

Pa me zanima, da li se on po defaultu pali odmah, ili zavisno od temperature? sta ga ukljucuje?

Ako je na +40, u leru kazaljka stajala na pola sve vreme, kontam da je visko ok. 

Link to post
Share on other sites

Znaci, verovatno je to uzrok podizanja temperature. Dok je na otvorenom, vazduh kako tako prolazi i odrzava optimalnu temp, ali u gradu je vece opterecenje, nema protoka vazduha toliko a cim ne radi ventilator klime, hladnjak motora ne postize da ohladi dovoljno zbog smanjenog protoka vazduga i podize se radna temperatura, ako sam dobro razumeo ? Nadam se da jos neko ima iskustva.

 

Link to post
Share on other sites
10 hours ago, cokanovic said:

U pitanju je M50 motor u E34. Naime, nemam problem sa dizanjem temperature, ozracen sistem, visko vrti ok (reklo bi se), skoro zamenjen i termostat. Primetio sam ovog peta da na otovrenom kada ukljucim klimu, sve radi normalno, cim dodje neki veci uspon, smanjim brzionu, udjem u grad i sl, kazajka temperature se polako penje gore.. Nije nikada dosla bas blizu crvenog, ali prilicno se podigne. CIm iskljucim klimu, sve se vraca u normalu. Koima napunjena, radi dobro, dobro hladi, sve super, jedino sto zeza temp. Kad upalim auto, pustim malo da se ugreje, ukljucimn klimu, primetim da se ne vrti ventilator klime. E sad, da li se on automatski pali kad se uklj klima ili to zavisi i od rugih faktora? kako da testiram da li je ispravan, psoto sumnjam da je to, a da ne skidam citav hladnjak?

 

Pre nego sto bilo sta kontretno posumnjas, u momentu kada podigne temperaturu probaj da rucno izmeris temperaturu sa termometrom. Onda ces imati 100% uvid da je problem zaista oko  rashladnog sistema. E34, E30..usled starosti cajgera i elemenata u njemu moze doci "divljanja" temperaturne kazaljke i tako te odvesti u potpuno pogresnom smeru i to onda kada je sve u redu...

Link to post
Share on other sites

Cek polako

Ako ti neradi ventilator klime,nemoze klima da radi nikako. Hladnjak klime hladi ventilator hladnjaka klime i u tom sistemu je freon.

U rashladnom sistemu motora je antifriz, i on kruzi kroz sistem nevezano za hladnjak klime. Visko hladi hladnjak antifriza(da tako kazem) i on se vrti nonstop,ali kako se povecava temperatura auta tako visko steze i na recimo tih +40c gradske voznje,visko zakucava i vrti pun gas.

Nemoj da pokusavas da ga zaustavljas flasom,to je suludo...

Ako na visku rade sve "brzine" on kad zakuca,na semaforu babu moze sa pesackog da usisa...

 

Rezime,ta dva sistema,nemaju veze jedan sa drugim,nemoze upaljena klima da ti podize temperaturu motora.

Link to post
Share on other sites

Imaju. Hladnjak klime dodatno zagreva hladnjak vode. I kad mu ne radi ni visko ovo se desava. Visko bukvalno i na leru moze da odrzava oba hladnjaka hladnim. Samo ce se duze  raditi, pod uslovom da su cisti i protocni. Bez obzira na to, ventilator klime je tu naravno da obezbedi dodatni vazduh, i kraci rad viska, tj konstantan vazduh hladniji od ~80 stepeni koji nece uticati na paljenje visko ventilatora. Znaci ovako, ventilator klime se pali na prvu brzinu prilikom pokretanja klime, da obezbedi neometan rad viska i da pritisak u sistemu ne raste. Hladnjaci moraju biti cisti. Ne samo zbog hladjenja nego i zbog rada visko ventilatora. Mozes uzeti nov iz orginala i opet nece raditi sa prljavim hladnjacima. Jer on kad se vrti otpusteno, navlaci topao vazduh iz hladnjaka na sebe. Kad termostat pusti ili kad se pregreje hladnjak klime on ce da se aktivira. To se nece desiti ukoliko nemas usmerivac( nije da nece nego ce mnogo losije da radi) i kad su prljavi hladnjaci. Kad sam ti rekao da ti visko ne radi, nisam konkretno mislio da je neispravan. Ako ti jos nesto nije jasno teraj majstoru, ako kapiras stvari, uzmi sredi to sve i imaces klimu i radnu temperaturu i na +50

Link to post
Share on other sites

Tako je,primer je moj bivsi e36,vratio sam 5 visko ventilatora nazad,ni jedan nije radio,ali posle spoljnog pranja hladnjaka,odmascivanje i puskiranje visko je radio kao sat

Link to post
Share on other sites
3 hours ago, StunterSM said:

Imaju. Hladnjak klime dodatno zagreva hladnjak vode. I kad mu ne radi ni visko ovo se desava. Visko bukvalno i na leru moze da odrzava oba hladnjaka hladnim. Samo ce se duze  raditi, pod uslovom da su cisti i protocni. Bez obzira na to, ventilator klime je tu naravno da obezbedi dodatni vazduh, i kraci rad viska, tj konstantan vazduh hladniji od ~80 stepeni koji nece uticati na paljenje visko ventilatora. Znaci ovako, ventilator klime se pali na prvu brzinu prilikom pokretanja klime, da obezbedi neometan rad viska i da pritisak u sistemu ne raste. Hladnjaci moraju biti cisti. Ne samo zbog hladjenja nego i zbog rada visko ventilatora. Mozes uzeti nov iz orginala i opet nece raditi sa prljavim hladnjacima. Jer on kad se vrti otpusteno, navlaci topao vazduh iz hladnjaka na sebe. Kad termostat pusti ili kad se pregreje hladnjak klime on ce da se aktivira. To se nece desiti ukoliko nemas usmerivac( nije da nece nego ce mnogo losije da radi) i kad su prljavi hladnjaci. Kad sam ti rekao da ti visko ne radi, nisam konkretno mislio da je neispravan. Ako ti jos nesto nije jasno teraj majstoru, ako kapiras stvari, uzmi sredi to sve i imaces klimu i radnu temperaturu i na +50

Da, probao sam onako od gore malo da ga operem mlazom vode, ali ocigeldno mora da se skine i lepo opere. Sa prednje strane ne mogu zbog ventilatora klime. Da napomenem, da mi klima dobro radi, sistem je dopunjen nakon 3 godine, tako da kontam da ne gubi gas tako lako, sistem radi ok. Ali ono sto sam primetio jeste da mi ventilator klime ocigledno ne radi. Proslog leta nisam imao ovaj problem, sa istim komponentama, pa sam zato posumnjao da je zbog ventilatora klime. Imam usmericvac vazduha, ako me to pitas. Ono sto bi mozda jos bilo zanimljivo jeste da sam prosle godine zamenio termostat negde na jesen, i da sam uzeo Behr by Mahle TX28 88D, po katalogu za moj auto i motor, ali pri zameni skontam da na mom starom pise da je 80 C, pa ne znam igra li to kakvu ulogu s obzirom na pokazivac temperature na instrument tabli? U svakom slucaju, krenucu od pranja hladnjaka, provere ventilatora hladnjaka klime i viska na kraju. 

Link to post
Share on other sites

Sigurno da ima uticaja i ta razlika u termostatu. Svakako prvi osposobi ventilator. Vidi osigurač i rele.

 

Послато са GT-I9515 уз помоћ Тапатока

 

 

Link to post
Share on other sites
3 hours ago, vranjin said:

Sigurno da ima uticaja i ta razlika u termostatu. Svakako prvi osposobi ventilator. Vidi osigurač i rele.

 

Послато са GT-I9515 уз помоћ Тапатока

 

 

Da, provericu i osigurače. Hvala svima na pomoći. 

Link to post
Share on other sites