Recommended Posts

Pozdrav drustvo, potrebna mi je pomoc. Radi se o e46 2003 2.0d 150ks steptronic i problemu koji mi se pojavio. Kupio sam auto, menjac je perfektno radio, nikakvih nuspojava nije imao. Iz predostroznosti odradim servis menjaca (swag ulje, swag filter, dihtung i srafovi) i desava mi se kada je auto hladan i kad hocu da krenem u D da se javlja kasnjenje. Dakle udjem u auto ubacim u R sve ide tecno bez problema i kad hocu  u D javlja se kasnjenje koje traje nekih 5-10 sekundi. Ovo se desava samo kad auto dugo stoji, kada je ugrejan ne. Da li je neko mozda imao slican problem ili zna o cemu se radi? Jos jednom napominjem da taj problem nisam imao pre servisa.

Link to post
Share on other sites

Nisam lepo objasnio menjac udje u D poziciju ali ne krene sam auto i kada dodajem gas kao da je u nekom neutralnom polozaju i to traje nekih 5sec i odjednom povuce bez problema. I tako svaki put kad je hladan.

Link to post
Share on other sites
On 8/31/2017 at 11:43 PM, Ryder said:

Nisam lepo objasnio menjac udje u D poziciju ali ne krene sam auto i kada dodajem gas kao da je u nekom neutralnom polozaju i to traje nekih 5sec i odjednom povuce bez problema. I tako svaki put kad je hladan.

Nisam stručnjak (daleko od toga) ...

Ali laički, logički gledajući, deluje mi da fali ulja (jer kada se zagreje, zagreje se i ulje - pa se volumen proširi i "nabije" pritisak gde treba). 

Jesi li reklamirao u servisu gde si radio servis? Gde si radio servis?

I pitanje je koliko se uopšte isplati remont aut menjača, da li zna neko koliko to uopšte može i da košta za e46?

Čuo sam da je odličan čovek za automatske menjače u Kovilovu ... postoji na forumu negde njegov kontakt.

Ja vozim isto autmatika e46, i u glavi polemišem da li da radim servis. Po priči prodavca rađen je pre 35k (od toga je jedno 18-20k kod mene) a vidim da su menjani šrafovi na karteru (pa mi deluje da je rađen). Pošto generalno ne verujem u to što kaže prodavac, nosim  se sa mišlju da uradim servis baš u tom servisu u Kovilovu. Pa ako nešto ne valja, bar da znam šta ne valja. Ovako u vožnji mi lepo radi, ne lupa, lepo šalta. Opet, dosta prijatelja mi je reklo ako lepo radi, ne čačkaj. Nisam pametan, ako već treba da se radi servis (tj ako je propisano da se radi), zašto ga ne bi radio ... Ne bi voleo da me ostavi negde na putu što sam uštedeo 200-250€ za servis.

Kapiram da se sva ulja "troše", pa i to u menjaču. Negde sam na netu nabasao da "lifetime" ulja traju 50k milja (da kažemo 75k km).

Link to post
Share on other sites

Isto me pitanje mucilo, i dalje ponekad, ali evo 15k od uzimanja i radi bez greske, cak mislim da nije nikad ni servisiran menjac niti menjano ulje.

Ali svi su u fazonu - ne diraj :D

Jedino sto sam primetio, a mozda je i do mene jer sam u statu pri navici verovatno sporije prebacivao iz R u D, sad kad se isparkiravam i cimnem ga iz R u D, on krene jos malo u nazad i onda krene, ali to je ono delic sekunde, na uzbrdici mi npr ne mrda ni milimetar, tako da verujem da je do mog navikavanja i da sad brze "saltam".

Ali namerno postujem u temu da dobijem notifikacije i info, za ne daj Boze

Link to post
Share on other sites

Meni je falilo par litara ulja,desavalo se da tesko prebacuje brzine i cuo se neki zvuk iz menjaca kada je u P i N polozaju,kao neko klaparanje,posle dosipanja ulja sve se vratilo u normalu,menjac je ZF 5HP19

Link to post
Share on other sites

Veliki broj servisa nije upucen kako ide procedura zamene ulja, vecina istoci sto izadje i dospe. Samo da uzmu pare. U svaki menjac staje izmedju 9 i 10 litara ulja. Ima ljudi sa foruma koji su bili kod mene u servisu, gde smo im dosuli od 1,5 pa do 4 litara ulja.

Kod  modela e60/90 ne znaju ni kako se dotezu srafovi, ima shema dotezanja i kojoj jacinom, pa su ljdima sjebali i karter iako su stavljali nove.

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

GM i ZF i svi su petosteteni automatski, takodje za sve motore su razliciti menjaci, npr. za e46 320d od 136 i 150 HP su razliciti, normalno nisu isti za dizel i benzinske agregate, nisu isti za D i DX, kao ni za I XI (330d i 330xd...)

Link to post
Share on other sites

Po meni, samo odgovor dobijen iz BMW-a ili ovlašćenog servisa je tačan i siguran. Mislim da nema pravila koji mjenjači su se ugrađivali u koje modele. GM brže šalta, ali je navodno manje kvalitetan/pouzdan u odnosu na ZF-a, koji je bolji/kvalitetniji, ali se načekaš dok prešalta (kako je meni majstor rekao).

Link to post
Share on other sites
43 minutes ago, castor said:

Po meni, samo odgovor dobijen iz BMW-a ili ovlašćenog servisa je tačan i siguran. Mislim da nema pravila koji mjenjači su se ugrađivali u koje modele. GM brže šalta, ali je navodno manje kvalitetan/pouzdan u odnosu na ZF-a, koji je bolji/kvalitetniji, ali se načekaš dok prešalta (kako je meni majstor rekao).

Da li moze sporije od ovog sto ja imam ???

Link to post
Share on other sites
5 minutes ago, castor said:

Ne znam, ali znam da je kod mene GM.

I kod mene je. 

Vozio sam pre neki dan kumov passat b7 sa DSG menjacem i saltalicama na volanu. Ono je odlicna stvar.

Link to post
Share on other sites
On 10/12/2017 at 7:38 PM, smg said:

I kod mene je. 

Vozio sam pre neki dan kumov passat b7 sa DSG menjacem i saltalicama na volanu. Ono je odlicna stvar.

To je daleko novija tehnologija od tvog menjaca

Link to post
Share on other sites