Recommended Posts

Pozdrav. Da li neko zna da li bih smeo svoj auto sa srpskim tablicama da vozim u Nemačkoj? Tamo radim vec 4 godine, imam vizu, prijavu stana  i ostalo. do sad sam bio na brodu pa mi nije trebao auto toliko, uzimao sam ga ponekad sa sobom, ali od novembra prelazim na kopno. Vozačku ću da prevedem na nemačku pošto od ove godine to može bez ponovnog polaganja. Nešto sam čitao na nekom njihovom forumu da navodno sme 6 meseci godišnje da se tako tera, neki kažu da samo 6 meseci od kad sam prijavio stan prvi put pre 4 god,neki da samo porez treba da se plati. Mnogo je jeftinije osiguranje kod nas pa bi za početak vozio tako neko vreme dok se ne sredim na kopnu lepo ako moze

Link to post
Share on other sites

Poslao sam mailove nemačkom auto moto savezu i opštini Regensburg i kažu da do godinu dana nije nikakav problem da se vozi, to je kao privremen boravak vozila u Nemačkoj, za preko toga već mora da se carini I prijavi auto tamo. Rekao sam im da sam tako vec 4 god I da bih auto vozio od novembra 2017. do aprila 2018. I kažu da nije nikakav problem 

Link to post
Share on other sites

Najpre kakvu si vizu imao ranije sezonsku ili klasicnu radnu? Koliko znam nigde u EU ne mozes da vozis kola sa stranim tablicama ako imas full papire i prijavu boravka,Kao sto u Srbiji ne mozes da vozis kola sa stranim tablama ako nemas njihove papire. Dosta radnika sa istoka je ranije dolazilo sa svojim kolima bas da ne bi placali visoke dadzbine i zato su to promenili odavno. Znam par ljudi u Becu koji su platili lepu kaznu jer su vozili svoje automobile iz Srbije ovde. Zakonski mozes 6 meseci samo, mozda je u Nemackoj godinu dana ali godina dana od kako imas prijavu boravka tamo a ne od kada je usao auto. I da nije problem da li auto moze da se vozi u Nemackoj do tih godinu dana vec ko moze. Pretpostavljam da se i njihov odgovor odnosi da auto moze da vozi neko ko nema stalan boravak kod njih. Da ne shvatis pogresno da nesto pametujem samo se treba raspitati detaljno. Srecno

Link to post
Share on other sites

Pa ranije je to bio problem zbog vozačke dozvole, i dalje važi to da od prijave boravka može 6 meseci sa našom dozvolom, posle mora da se prevede. Sa nemačkom dozvolom navodno nema više tih problema to je problem bio zbog dozvole a ne zbog auta valjda. Ja imam klasičnu radnu vizu i pisao sam im da sam tamo već godine i da li važi to za samo 6 meseci od prijave i odgovor je bio da mogu da vozim i sad. Raspitivacu se ja jos do tad, videću I sa rođakom da ode i u policiju da pita. Menjaju se zakoni stalno, npr. ranije je moralo da prođe 5 godina da bi se dobila neograničena viza i mogućnost promene firme, sad posle 3 godine dobija se radna dozvola za bilo koju firmu i posle 5 neograničena viza ne bitno da li se menjala firma ili ne. 

Link to post
Share on other sites

Ovo sam im poslao, sad sam posao I policiji u Regensburgu, valjda ce da odgovore:

Guten Tag. Können Sie mir bitte sagen ob und wie lange kann ich ein Auto das in Serbien angemeldet und versichert ist auf meinen Namen in Deutschland fahren. Ih habe deutsches Führerschein und lebe und arbeite in Regensburg seit 4 Jahre. Ich bin in Deutschland und Serbien angemeldet. Gibt es da irgendwelche Begrenzungen, muss ich das Auto in Deutschland anmelden, Steuer bezahlen, oder kann ich es normal mit serbischen Kennzeichen fahren? Ich habe gehört das ich das auto mit nicht EU Kennzeichen nur 6 Monate ab meinem ersten Eingang in Deutschland fahren kann, aber Amt für öffentliche Ordnung und Straßenverkehr hat  mir gesagt das ich das Auto auch jetzt fahren kann aber nicht länger als ein Jahr. Ich würde dieses Auto von November 2017.  bis April 2018. In Deutschland fahren wenn es möglich ist.  Mit freundlichen Grüßen Dejan Firulovic

Ko ne razume pomoći će Google.translate ? 

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Evo ga i odgovor policije. Ja ne mogu više da vozim auto. Sad je izgleda do godinu dana, nije samo 6 meseci 

Sehr geehrter Herr Firulovic,
nach § 1 Abs. 1 Nr. 2 Satz 1 Kraftfahrzeugsteuergesetz (KraftStG) unterliegen ausländische Fahr-
zeuge, die zum Verkehr auf öffentlichen Straßen gehalten werden, grundsätzlich der Kraftfahr-
zeugsteuer, solange sich diese im Inland befinden.
Nach § 20 Fahrzeugzulassungsverordnung (FZV) dürfen in einem Drittstaat (nicht EU Staat) zuge-
lassene Fahrzeuge vorübergehend am Verkehr im Inland teilnehmen, wenn hier kein regelmäßiger 
Standort begründet ist. Als vorübergehend in diesem Sinne gilt ein Zeitraum von einem Jahr.
Mit der Begründung des Lebensmittelpunktes in Deutschland, hierzu gehört u.a. eine dauer-
haft bewohnte Wohnung oder eine feste Arbeitsstelle in Deutschland, spricht man von einer dau-
erhaften Verlegung des Fahrzeuges und somit von einem regelmäßigen Standort im Inland.
In Ihren Ausführungen geben sie an, dass Sie seit vier Jahren in Deutschland leben und hier arbei-
ten. Somit haben sie ihren Lebensmittelpunkt in Deutschland und die Zulassungsbefreiung des § 
20 FZV trifft für sie nicht zu. 
Sie müssen also, sobald Sie in Deutschland ein Kraftfahrzeug halten, dieses nach deutschem 
Recht zulassen und gem. dem KraftStG Kraftfahrzeugsteuer entrichten. Andernfalls begehen sie 
ein Vergehen nach der Abgabenordnung und eine Verkehrsordnungswidrigkeit nach der FZV.

Link to post
Share on other sites

Jel zna neko sta je potrebno da svoj auto prebacim opet u Nemacku, jel moram da placam ponovo carinu za njega tamo, uvezao sam ga iz nemacke? Daju mnogo dobre premije za kupovinu novog auta za dizele od euro1 do euro4 

Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...

Ne znam kako stvari stoje sa austrijskom vozackom ali ja na primer sa crnogorskom vozackom dozvolom vozim u beogradu svoj auto sa srpskom saobracajnom dozvolom, bg tablice. Jednom su me smarali da moram da to menjam, ne moze "tudja" vozacka dozvola, kako smes tako da vozis, izveo me iz kola i kreno da pise kaznu, kaze kazna od 6k do 20k din, on kreno da pise neke brojke, medjutim stao kod dela gde pise obrazlozenje kazne i ne zna sta da napise. Ja sam mu reko da imam crnogorski pasos i da svako malo idem dole na more kod roditelja (3 puta godisnje) i tu se prica (posle 15min) zavrsila :D 

Da li sam naleteo na nekog policajca koji ne zna zakon, ili je bio dobar pa nije hteo da pise kaznu ne znam. U svakom slucaju, ja koliko sam skontao, na svakih maksimum 6 meseci moras da izadjes iz srbije u cg i onda iz cg u srbiju, dam pasos da mi lupe pecat i sa tim (valjda) mozes da vozis. Da li vazi i za austriju ne znam tako da prastaj ako sam ti spam-ovao komentar posto si reko ako neko POUZDANO zna :D ali reko da iznesem svoje iskustvo, mozda pomogne, a mozda je i isto jer jbmu misa pa vozacka dozvola je to, zar je bitno gde je izdata, ista su kola i tamo i ovamo :D 

Link to post
Share on other sites

Ne mozes da vozis vozilo stranih registarskih oznaka ako nemas njihovo drzavljanstvo,znaci ako imas srpsko drzavljanstvo ne mozes da upravljas stranim registarskim oznakama ako nemas kod njih prebivalsite,carinski prekrsaj. Kazna od 6-20000din ide se kod sudije za prekrsaj kao i kazneni poeni.
Kao ni sto stranac ne moze da vozi nase tablice ukoliko nema nase prebivaliste.


Послато са SM-J510FN уз помоћ Тапатока

Link to post
Share on other sites
13 hours ago, casper e46 said:

Zna li neko pouzdano kakva je situacija u obrnutom smeru. Zamenio sam za austrijsku dozvolu i hocu da vozim u Srbiji svoj auto sa srpskim tablicama?

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
 

Mozes slobodno da vozis ako je auto na tvoje ime. Po nekom pravilu bi trebalo svaki put kad dodes u Srbiju da vratis austrijsku i uzmes srpsku dozvolu i obrnuto kad se vratis. Citao sam pre oko godinu dana u nekim novinama da srpski drzavljani sa stranom dozvolom mogu da voze auto sa srpskim tablicama.

Link to post
Share on other sites

Ja sam zakon o bezbednosti u saobracaju dva dana citao, po vise puta u krug, nisam mogao da nadjem ovu situaciju koju sam gore opisao, a hteli su da mi napisu kaznu samo nije znao kako da napise obrazlozenje kazne :) Isto su mi rekli od 6k do 20k din kazna, a da zamenis za srpsku vozacku treba oko 100e dati. Pa ako se vratis nazad onda 100e za drugu, pa opet 100e kad dodjes u srbiju opet sto je besmisleno malo. Mozda i gresim, mozda je i moguce samo zameniti tako sto das austrijsku a dobijes srpsku besplatno (ili eventualno neke sitne takse da se plate). Ja koliko sam u zakonu mogao da procitam pise samo sta ti je potrebno od papira i uplatnica da dobijes srpsku vozacku i to je to. Mozda je nesto novo dodato, ja sam ovu situaciju imao pre oko godinu dana.

Link to post
Share on other sites

A kako se deponuje? Samo odneses svoju "stranu", dobijes srpsku besplatno (ili sa nekim sitnim taksama), tvoja ostane kod njih i onda kad opet odlucis da odes iz srbije uzmes svoju a srpsku ostavis njima i tako u krug? Ne razumem se mnogo u ovo pa zato pitam :) drug je izvadio srpsku vozacku (100++ eura platio) a sa crnogorskom ne znam sta je bilo, dal je u ljermontovoj u beogradu ili je salju nazad u CG pojma nemam, u svakom slucaju preko 100e se daje za srpsku vozacku.

Link to post
Share on other sites

Ako se dobro sjećam, trebalo bi da ide ovako: imaš našu, odeš tamo (A/DE), po međudržavnim sporazumima o priznavanju dokumenata izvadiš njihovu, bez polaganja, platiš šta treba i onda imaš i njihovu i našu. Problem je što naša država ne priznaje ničije osim svoje dokumente i tu nastaje kurcšlus. Kad se vratiš ovamo, trebao bi da odeš u MUP i prijaviš da imaš i njihovu dozvolu i onda ti oni uredno "oduzmu" našu|njihovu i "pohrane je u neki sef". U SRB, za državljane SRB sa prijavljenim prebivalištem u SRB, može samo SRB vozačka dozvola za SRB tablice. I onda se tako igraš mačke i miša sa vozačkom i MUPom. Tako nekako...

Link to post
Share on other sites

Ne znam vala, a izgleda ni oni ne znaju skroz pa uzmu da te za*ebavaju :D ja imam dvojno drzavljanstvo i svaki put kad idem dole kod mojih, kad se vratim i udjem u srbiju dam crnogorski pasos, oni lupe pecat i onda sa tim "pokrivam" crnogorsku vozacku dozvolu. Isto, iz proverenih izvora, vazi i za bosansku vozacku dozvolu. E sad je valjda fora da mora na svakih 6 meseci da se to radi. Iskreno ne znam da li je to krsenje zakona ili ne, cini mi se da nije, al ne bih da sirim dezinformacije, izneo sam svoje iskustvo, hteo policajac da pise kaznu al nije znao kako da je napise tj obrazlozi, ako ikad platim kaznu zbog crnogorske vozacke javljam vam ovde odma :D

Link to post
Share on other sites