Recommended Posts

Pozdrav svim bmw fanovima.

Imam problem sa mojim bmw e36 sa ugradjenim običnim gasom. U zadnje vrijeme su česte detonacije i ponekad se dešava da se auto ugasi u vožnji( ostane bez struje) i na gasu i benzinu. Onda izađem skinem džek sa bobine i ponovo vratim i onda opet je sve ok. E sad bih ja da stavim novu bobinu ali mi nije nešto jasno, jer bobina koja je sad u autu po specifikacijama nije za ovaj model mog auta. Moje auto je 1992 godište i ima 83kw i na njemu treba da je bobina cilindričnog oblika, ali je sad bobina  oblika pravougaonika, koja ide na modele od 1994 godine i od 85kw.Da li bi to mogao biti uzrok detonacija gasa, jer od kad je auto kod mene( 5 godina) imam detonacije. Koju sad novu bobinu da stavim, odgovarajuću oblika cilindra ili mogu da stavim ovakvu novu istu. Problem je ako ću staviti cilindricnu bobinu ne odgovara kabal i džek. Ako može savjet, bio bih veoma zahvalan. Srdačan pozdrav!

 

Link to post
Share on other sites
1 hour ago, taboo said:

A sto se tice models motora, ne znam kako da vidim koji je. Ka usporedim izgled sa fotografija sa interneta isti je kao m43

E to je bitno. Jel za m40 ipak je isla samo okrugla bobina, dok za M43 je bio taj prelaz na tu kao na slici.

Jel imas broj sasije pri ruci ?Dovoljno je i zadjih 7 cifara.

 

Link to post
Share on other sites
6 hours ago, Elvir said:

E to je bitno. Jel za m40 ipak je isla samo okrugla bobina, dok za M43 je bio taj prelaz na tu kao na slici.

Jel imas broj sasije pri ruci ?Dovoljno je i zadjih 7 cifara.

 

Zadnjih 7 cifara je: EG61937

Link to post
Share on other sites
10 minutes ago, taboo said:

Zadnjih 7 cifara je: EG61937

Modelna godina bi bila 1991. M40 motor je u pitanju, ako je sve fabricki.  E sad, verovatno je neko budzio auto pre tebe.  Mozda i ceo motor. Da li mozda znas, da li imas lanac ili zupcasti kais ?

Jbg, malo je konfuzno sada, utvrditi u cemu je problem. Ako krenes od bobine, jedino da prepises kataloski broj pa da trazis po tom broju. Broj bi isao nesto u ovoj formi :  12 13 1 247 281

Link to post
Share on other sites
9 minutes ago, taboo said:

Pa da, sve mi izgleda ne logicno. Ima zupcasti kais. U saobracajnoj stoji 1992 godiste, 83 kw. Vjerovatno je mjenjan citav motor. Mnogo hvala na pomoci. Pozdrav

Mozda ipak nije menjan motor jer ako ima zupcasti kais, onda je M40. Jedino ako nije sama bobina dobudzena. Ostaje ti jedino solucija da procitas broj sa postojece bobine i zamenis.

U saobracajnoj pise godina prve registracije ali je fabricko-modelna godina auta kraj 1991 godine.

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

U saobracajnoj pise sledece: 

godina prve registracije: februar 1992

godina proizvodnje automobila: 1992

kw: 83

cm3:1796

Gdje se nalazi broj motora, da usporedim sa onim iz saobracajne?

da li se to poklapa sa ovim mojim motorom:

image.jpg

Link to post
Share on other sites

To je m43 motor. Taj motor nije napravljen 1992, dolazi od 1995 pa na dlje (koliko se ja razumem u e36ice). Otuda ti se i razlikuje specifikacija bobine. Autodata/BMW fans ti izbacuje za stariji m40 model, a ti imaš noviji m43 model.

Takodje, bobine nisu na "njihovim" nosačima (na desnom košu) kao kod m43, nego koliko vidim je tu jedan nosač za jednu bobinu kao kod m40. Tj, verovatno je neko menjao taj motor. Broj motora se nalazi na zaravnanju kod cevke za merenje nivoa ulja (u dnu bloka). Može da se očita odozgo, ali jako teško.

Kada gledaš od vozačevog koša, u levo je od cevke merača. Obično na tim motorima je teško čitljiv, ili nečitljiv uopšte :/ 

Inače, bez sekventa, na tom motoru ćeš se namučiti da to lepo radi :/

Link to post
Share on other sites

Hvala smg na odgovoru. Nasao sam mjesto gdje se nalazi broj motora, ali se nista ne vidi. Čistio sam, ali ne vrijedi. Što se tiče rada motora na gasu, nema problema. Vrlo su rijetke detonacije. Više imam problema sa radom motora na benzin. Kad je motor vruć, prilikom starta motora, jedno 30-tak sekundi motor se guši i onda radi bez problema. Kad je motor hladan, tih problema nema.

Link to post
Share on other sites

moguca stvar koja moze da te zeza,jer sam prosao kroz slicnu pricu.

Tvoj auto je po sasiji 91god,po saobracajnoj 92-go i to je ok. Motor bi trebao da bude M40,ali po ovoj slici motor je neko ubacio M43.

I tu je mozda nastao problem.

Kod mene je e36 po fabrici bio 316i sa M40 motorom. Neko je ubacio M40 motor ali 1.8i i u saobracajnoj je bio 318i i legalno zaveden sa novim motorom.

Ali taj ko je menjao motor nije promenio motorni racunar,tako da je ostao komp od 316i a radio na 318i. I potrosio sam kamaru delova,izmenjao majstora,naplacao se protokomera,pumpi,dizni,svecica,bobina,vakuma,sve dok jednom majstoru nije palo na pamet da proba drugi komp i tad vidi da je od 316i (secam se sa zelenom Bosh etiketom) a treba da bude sa crvenom etiketom. Najbitnije je da se vidi po broju da li je odgovarajuci kompjuter u autu.

Jer jedan kad usere,posle njih 10 nemoze da ispegla.

Simptomi na mom su bili da je na gas radio normalno,a na benzin nekad kako treba,nekad nikako,nekad onako. obrtaji varirali,ler gas,katastrofa.

Uglavnom milion solucija isprobano i sve kao ima poboljsanje,al nije to to.

E kad je uboden pravi komp,auto je progledao.

Moj savet je da pogledas za taj M43 koji motorni kompjuter treba da ide i onda da pogledas svoj u autu da uporedis brojeve. Kladim se da su napravili brlju kao i kod mene ranije.

 

Link to post
Share on other sites

Drugar je imao slican problem na svom autu kog je vozio preko 10 godina uredno. Kao odjednom nema brojeva na motoru, pustali su ga na tehnickom par godina, pa su ga zatim slali u grad pored gde je stanica republičkog mup-a..

Ovaj prodao auto, usrećio nekog..

Moglo je  da se sredi, kao star auto korodirao motor.. samo ako je šasija dobra. Raspitaj se i pogledaj ponovo brojke

Link to post
Share on other sites
17 hours ago, miksa said:
20 minutes ago, Shy said:

Drugar je imao slican problem na svom autu kog je vozio preko 10 godina uredno. Kao odjednom nema brojeva na motoru, pustali su ga na tehnickom par godina, pa su ga zatim slali u grad pored gde je stanica republičkog mup-a..

Ovaj prodao auto, usrećio nekog..

Moglo je  da se sredi, kao star auto korodirao motor.. samo ako je šasija dobra. Raspitaj se i pogledaj ponovo brojke

Nema brojeva, nista se ne vidi. Ravno, bez ureza. Prije 5 godina isao sam na atest za plin, sjecam da se čova zavlačio ispod da očita broj. Tad nije ništa rekao, da li ima broja ili nema, atest sam prošao. 5 godina registrujem auto, niko mi nista nije rekao ili upozorio.

 

Link to post
Share on other sites