Recommended Posts

Jasno je da je od 1-XI do 1.IV u slacuaju da ima snega i leda na putu obavezno imati sve cetri zimske, M+S, ili all season  gumama cija je dubina tzv. sare nejmanje 4mm.

Ocigledno je neophodno u prtljazniku imati i lance za pogonske tockove. Medjutim, zakon je malo nedorecen posto predvidja umesto lanaca "druge uredjaje za povecanje trakcije". Da li nasa policija postuje ovu odredbu zakona i priznaje carape za sneg umesto lanaca? Ima li neko iskustva? Radije bih kupio carape za sneg umesto lanaca...

"

Član 113.


 Zimska oprema motornih vozila, osim za vozila vrsta L, K, T i C, u smislu ovog pravilnika, podrazumeva:
 1) pneumatike za zimsku upotrebu (npr. M+S, Snow Winter i dr.) na svim  točkovima vozila vrste M1 i N1;
 2) lance odnosno druge uređaje za povećanje trakcije na najmanje dva pogonska točka;
 3) za vozila vrsta M2, M3, N2 i N3 obavezni deo zimske opreme je i lopata, osim za vozila koja učestvuju u javnom gradskom prevozu.
 Dubina gazećeg sloja na pneumaticima za zimsku upotrebu ne sme biti manja od 4 mm.
 Na vozilima se ne smeju postavljati pneumatici sa klinovima.
 U periodu od 1. novembra do 1. aprila vozila moraju biti opremljena zimskom opremom ako se zbog vremenskih uslova na kolovozu nalazi sneg, led ili poledica. Van navedenog perioda vozila mogu biti opremljena zimskom opremom.
 Izuzetno od stava 4. ovog člana, u naselju vozila ne moraju biti opremljena lancima, odnosno drugim uređajima za povećanje trakcije.
 Oprema iz stava 1. tačka 2) ovog člana može se postaviti na točkove na delu puta koji nije označen znakom "lanci za sneg" samo kad je kolovoz prekriven snegom.
 Odredbe ovog člana ne odnose se na vojna vozila."

Link to post
Share on other sites

Ako naidjes na deonicu gde je napadao sneg, carape ne pomazu, samo lanci, iz iskustva :) Cak mislim da nova dobra zimska guma bolje izvlaci nego sa carapama.. jedino nisam probao one  trake, ne zauzimaju puno prostora i lakse se montiraju, dekuju da bi radile posao. 

Link to post
Share on other sites

Trake ne deluju lose. Ne znam samo da li mogu da ostave tragove na felnama i... ono sto je jos bitnije: -Da li ih policija pri kontroli priznaje umesto lanaca?

Link to post
Share on other sites

Sto je najgore nemas koga ni da pitas, niko ne zna tacno, policija tek, svako tumaci zakon po svojoj volji :) Npr za lance, po zakonu ti trebaju samo van naselja, ili gde je oznacenio, a opet neki policajci cimaju da ih imas uvek, sto zbog ne znanja sto sto jedne crvene :) Znam da priznaju set za krpljenje tockova, sprej, umesto rezervnog. A lanci su mi uvek u gepeku, zbog organa reda :)

Link to post
Share on other sites

najsigurnije je imati lance posto to je jedino sto u zakonu pise direktno. Sve ovo kad napisu "ili neke druge uredjaje za povecavanje trakcije" odma znaj da je to sa razlogom stavljeno tu da bi imali kako da te zajebavaju :) evo ja sam imao nedavno neprijatnost, zaustavila me policija, pogledala vozacku, kaze vi imate crnogorsku vozacku (a u Srbiji sam, vozim svoja kola na Srpske table). Ja reko da jel to problem, idem cesto dole kod roditelja. Treba da se zameni to, sad ces ti na sud zbog toga, kazna od 6k do 20k din. I tako se ja tu natezao sa njim jedno 20min, on kao krenuo da pise kaznu, reko pisi slobodno ako sam napravio prekrsaj, da bi me eto posle 20ak minuta pustio i reko ajd pici kuda si krenuo :) a u zakonu nista ne pise nista vezano za ovu moju situaciju, pise samo sta je potrebno da bi se vozacka zamenila, ali apsolutno nista ne pise o tome da li je obavezno menjati je :) tako da ili uzmi lance i budi siguran ili se natezi ovako kao ja, mada ako je zadrt naci ce ti neku gresku pa makar to ne bili lanci :D 

Link to post
Share on other sites

U Beogradu mi je prebivaliste, vozim svoje auto, na moje ime, BG table, a ima neka fora da na svakih 6 meseci moras da ides u zemlju odakle ti je vozacka, to tako valjda moze :) ne znam, znam samo da ce me svaki put zajebavati kad me zaustave, a da je prekrsaj verovatno bi me i ovaj vec tada kaznio :) poenta je da ili uzmes lance jer to tako pise u zakonu direktno i ne moze te zajebavati, a za sve ostalo moze da te zajebava i da ti radi sta oce pa sad je izbor dal ces se prepirati sa njima ili jednostavno uzeti sta je sigurnije :D ja sam izabrao ovo prvo, nazalost :D 

Link to post
Share on other sites