BMW E46 `01 320D MANUAL


Recommended Posts

Unapred se izvinjavam ako sam omasio mesto za postavljanje teme, naime radi se o sledecem problemu koji imam.

Menjac mi normalno prebacuje brzine, doduse osetim da je birac brzina pri kraju jer onako ima "lufta" kad je u brzini i desilo se par puta kad u prvoj dam jaci gas da ispadne iz prve, ali problem je 5-ta brzina, i tu nastaje problem.

Vozim normalno ubacim u Petu i tako sve normalno funkcionise, onda kad izbacim iz pete da bih stao menjac ostane naget ka 5oj brzini, normalno funkcionise menjac ali je na leru naget ka petoj, i onda ostane tako, odmah probam da stavim u rikverc da ga "iznivelisem" ali to se ne dogodi, vec ostane tako pa sam od sebe se vrati posle par rastezanja u prvoj i drugoj. Nadam se da sam uspeo opisati koliko toliko, i ako neko moze da mi podeli svoje iskustvo ako je imao slicno i kako je resio. Hvala unapred. Pozdrav.

Link to post
Share on other sites
1 hour ago, tatkonadzeja said:

I kod mene se isto to desava i onda kad ostane tako nagnut ka petoj brzini bude zeznuto pogoditi i ubaciti u trecu. Ja nisam resio a ne znam ni u cemu je problem tako da pratim temu

Da, jako je tesko, jednom sam omasio pa mi se ugasio na sred bulevara haha. Nekad se vrati sam nekad moram rastegnuti prvu i drugu pa ga vratim u osu, ali jako iritira pa i ne koristim 5tu... Verujem da nije nesto strasno al nadajmo se da neko zna kako da se to resi.

Link to post
Share on other sites

I ja potpuno isti problem imam, kada ga presaltam iz pete u cetvrtu i kada ocu da ga bacim na ler ostane menjac mlitav i nagnut ka petoj tj ako ga gurnem ravno ubacujem u petu umesto u trecu :D kontam da nije neki veliki problem to, ja tako vozim vec 7 meseci i sad sam navikao kako da pogodim trecu, istrenira se covek na sve :D sad samo i mene zanima da li je to nesto ozbiljno na sta treba obratiti paznju i pod hitno srediti ili je neka glupost :D pratim temu :D 

Jedino sta bih ja promenio je naslov teme, ovako kako si napisao mislio sam da predstavljas svoju masinu, a ne neki kvar na njoj :D jeste da ima ovaj tag kao al mozda je upecatljivije kada je i sam naslov vezan za dati problem :D 

Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Mare ETF said:

I ja potpuno isti problem imam, kada ga presaltam iz pete u cetvrtu i kada ocu da ga bacim na ler ostane menjac mlitav i nagnut ka petoj tj ako ga gurnem ravno ubacujem u petu umesto u trecu :D kontam da nije neki veliki problem to, ja tako vozim vec 7 meseci i sad sam navikao kako da pogodim trecu, istrenira se covek na sve :D sad samo i mene zanima da li je to nesto ozbiljno na sta treba obratiti paznju i pod hitno srediti ili je neka glupost :D pratim temu :D 

Jedino sta bih ja promenio je naslov teme, ovako kako si napisao mislio sam da predstavljas svoju masinu, a ne neki kvar na njoj :D jeste da ima ovaj tag kao al mozda je upecatljivije kada je i sam naslov vezan za dati problem :D 

Greska u koracima, i ja sam posle to shvatio, pitao sam ja majstora kao nista se ne moze desiti nego kao mozda je pohaban zglob onaj rucice, ili sama kopca koja drzi kuglu onu na centralnom delu na limu auta, nadam se da ce neko da nam odgonetne resenje, posto se vec spremam da kupim short shifter da promenim sve te plasticne delove, i onu kopcu sto drzi samu polugu menjaca odozdo. Otom potom videcemo. Hvala na sugestiji svakako druze. I probaj jaci gas u prvoj i brzo saltanje u drugu, trebalo bi da te ispravi :D

Link to post
Share on other sites
2 minutes ago, castor said:

A da odete kod majstora koji popravlja BMW-e?

Da odem pa da mi ko vecina izmislja 100 stvari i gleda kako sebi vec sad da skupi za letovanje za sebe i dragu. To i jeste svrha foruma ako je neko imao isti problem da kaze kako ga je otklonio ako ga je moguce sam otkloniti. A veruj i nama je to palo na pamet ali vise volim da se posavetujem sa nekim pre nego sto se postavim kao ovca za sisanje. Svakako hvala.

Link to post
Share on other sites

Bojim se da si me krivo razumio. Vas nekoliko ima isti problem, a nijedan nije isti riješio. Većina ljudi ide kod "komšije svaštara", jer mu je tu u kraju, uglavnom ga zna (iz viđenja, ako ništa drugo) i tome slično. Većina auta ima probleme samo svoje vrste, koje sa druge strane, "komšije svaštari" ne znaju ni da prepoznaju, a ni da otklone. Ulje, filtere, pločice/pakne, diskove, antifriz, klimu i ta sranja može svako da uradi, ali da bi znao da popravi kvar, prvo mora da poznaje auto.

I nisu svi majstori toliko alavi koliko misliš...

Link to post
Share on other sites
25 minutes ago, castor said:

Bojim se da si me krivo razumio. Vas nekoliko ima isti problem, a nijedan nije isti riješio. Većina ljudi ide kod "komšije svaštara", jer mu je tu u kraju, uglavnom ga zna (iz viđenja, ako ništa drugo) i tome slično. Većina auta ima probleme samo svoje vrste, koje sa druge strane, "komšije svaštari" ne znaju ni da prepoznaju, a ni da otklone. Ulje, filtere, pločice/pakne, diskove, antifriz, klimu i ta sranja može svako da uradi, ali da bi znao da popravi kvar, prvo mora da poznaje auto.

I nisu svi majstori toliko alavi koliko misliš...

Ne znam iz kog ugla gledas. Ja radim kao komercijalista u firmi auto stakala i delova, iznenadio bi se kad bi ti rekao koliko majstora ce tvoj auto korisiti ko radno magare par dana jer to vidjam stalno idu po svoje delove konkretno kod mene i kakva nabijanja na ivicnjake rade, druga stvar vecina njih lupa sa sve svojim dijagnostikama od 30e (samo da navedem primer za drugov X5 3.0d E53 ta dijagnostika je rekla da su mu lose svecice i kad su svi poceli da se smeju lik se vadi da mu dijagnostika zabada a prilicno je bio ozbiljan kad je rekao cenu za zamenu svecica) Stoji to da postoje ok majstori, meni konkretno auto odrzava zaista dobar majstor koji se razume ali necu da za svaku glupost idem kod njega, zato ovde i zelim saznati da li je to nesto ozbiljnije prirode ili nije jer se ne bih igrao. Sam sam sredjivao vakum crevo, zamenu paknova i antifriza jer mi je to dobro utroseno vreme da se glava ohladi. Svakako hvala na predlogu kao sto sam vec naveo al ovde sam da bih se konsultovao sa par ljudi slicnog problema.

Link to post
Share on other sites

Pa i meni je receno: teraj dok ide :D nije to valjda nista ozbiljno, ne znam, al neki kazu upravo zbog toga sto ima losih majstora, ako krene da ti popravlja jedno, popravice ti to, a pokvarice se nesto drugo i uci ces u taj zacarani krug :D Ne znam da li je ovo ozbiljno ili ne, ja vozim bez problema, vraca se menjac nekad i sam od sebe tako sto ga nabijem na 3k ili nekad se bukvalno sam vrati bez da bilo sta radim :D samo osetim dok mi je ruka na menjacu kao da neka loptica sklizne i vrati se u normalan polozaj, ko skocni zglob na nozi npr ili koleno :D

Link to post
Share on other sites
34 minutes ago, Mare ETF said:

Pa i meni je receno: teraj dok ide :D nije to valjda nista ozbiljno, ne znam, al neki kazu upravo zbog toga sto ima losih majstora, ako krene da ti popravlja jedno, popravice ti to, a pokvarice se nesto drugo i uci ces u taj zacarani krug :D Ne znam da li je ovo ozbiljno ili ne, ja vozim bez problema, vraca se menjac nekad i sam od sebe tako sto ga nabijem na 3k ili nekad se bukvalno sam vrati bez da bilo sta radim :D samo osetim dok mi je ruka na menjacu kao da neka loptica sklizne i vrati se u normalan polozaj, ko skocni zglob na nozi npr ili koleno :D

Predobro opisano u zadnjem momentu, pricao sam sa drugarom koji radi u BMW-u pa mi bas on kaze da su to zglobovi i kugle pojedene, i da bukvalno to mogu sam resiti, on mi salje delove za utorak, pa cu snimiti video kako se menja i da li resava problem. :D

Link to post
Share on other sites

Meni su isto tako nesto rekli ali kao nije to nista strasno, u fazonu "ćeraj dok ide, nece te ostaviti na putu". Medjutim ja sam nesto skeptican po tom pitanju, volim da sve radi ko sat, tako da ako resis problem obavezno javi ovde, a cenu delova ako ti ne bude tesko posalji mi u inbox :D 

Link to post
Share on other sites

Isti sam problem imao i taj se problem manifestuje kad su zimski dani, ljeti bude sve uredno. Nisam rijesio taj problem, uzasno me je nerviralo. Znalo se desavati da kad hocu u trecu da ga ubacim on ode u petu, kad ga guram vise u lijevu ubaci u prvu. Uvjek sam morao ici cetvrta pa treca, al samo u zimskim danima...

Link to post
Share on other sites

Menjaju se opruge i dva klipa. Problem nastaje kad se cilindar tog klipa zajede od loseg ulja i povne da glavi i ne moze birac da vrati u pocetni polozaj. Moze se probati resiti stavljanjem kvalitetnog ulja i nekog aditiva. Ali @NikNS to nista ne mozes sam da uradis, pogotovo da skidas menjac i menjas te opruge i klipove. A kad imate prevelik luft onda je u pitanju caura na rucici, plasticne zute podloske pored caure i zglob na samoj saltalici koji ima gumu u sebi

Link to post
Share on other sites

Evo ga neki klip koji nadjoh na youtube. Reko bih da je to taj problem, npr na 0:51 kad drma rucicu ona je totalno mlitava i uopste se nije vratila "ispod" trece brzine nego je ler u stvari tu negde ispod pete :D

Ne znam da li je ovo bas za e46 320d sa 5 brzina ali ovo je simptom :D

Link to post
Share on other sites
On 19.12.2017. at 9:15 AM, StunterSM said:

Menjaju se opruge i dva klipa. Problem nastaje kad se cilindar tog klipa zajede od loseg ulja i povne da glavi i ne moze birac da vrati u pocetni polozaj. Moze se probati resiti stavljanjem kvalitetnog ulja i nekog aditiva. Ali @NikNS to nista ne mozes sam da uradis, pogotovo da skidas menjac i menjas te opruge i klipove. A kad imate prevelik luft onda je u pitanju caura na rucici, plasticne zute podloske pored caure i zglob na samoj saltalici koji ima gumu u sebi

Unapred da se izvinim na kasnjenu sa odgovorom, privatne neke obaveze me odgurnuse, samo da se nastavim na ovo tvoje, sam sam uspeo srediti luft u brzinama. Na zalost obecao sam klip ali nisam imao ni vremena ni uslova, ali pokusacu da objasnim, vodio sam se klipovima sa yt za stavljanje short shiftera, skinuo rucicu, kozicu, tepih razdvojio, skinuo gumu, sa donje strane (ispod auta) skinuo pin, izvukao rucicu, sa gornje strane, zamenio sve one plasticne prstenove, tj onaj centralni, i dole gde ulazi ona (osovina biraca poluga-izvinjavam se na losem izrazu ako sam pogresio) tu neke gumice izmenjao i sve vratio kako je bilo (proces unazad) Cene tih gumica i ove centralne nemam jer mi ih je drug doneo i poklonio, kaze da nisu skupe ni u ovlascenom odakle ih je on uzeo, ali da se moze naci i nesto univerzalno, ponesete uzorak i eto. Problem je ovaj metod resio, znaci menjac mi rigidno stoji u brzinama, klizi lepo, ali i danje upada lose u petu i ostane, bio sam kod majstora kaze covek bas ovo sto si ti rekao, cim se zameni ulje i napuni do vrha bice ko nov... Tako da se to javlja kad nije do max ulja u menjacu. Veliki pozdrav za sve.

Link to post
Share on other sites
  • 5 years later...

Ja sam imao identičan problem, koji je u potpunosti rešen. Ima tri pina na kućištu menjača sa oprugama koje moraju da se zamene zbog zamora materijala, plus, kada je već menjač skinut i sve je dostupno, uložak u biraču brzina. Te delove ne možete naći po radnjama za rezervne delove već jedino i isključivo kod ovlašćenog dilera, jesu mali, jeste da sve košta oko 11000 (2019) ali nema više problema. I svaki iole dobar mehaničar to može da zameni. U prilogu su kataloški brojevi delova koji su vam potrebni za zamenu, šematski prikaz možete naći na internetu. Ovo su delovi za manuelni petostepeni menjač za e46 320D 150 Ks. 

23 31 1 224 823

Osovinica na kucistu menjaca

23 31 1 224 819

Opruga mehanizma menjaca

23 31 7 502 165

Osovinica na kucistu menjaca

23 31 1 224 817

Opruga mehanizma menjaca

23 31 7 502 165

Osovinica na kucistu menjaca

23 31 1 224 935

Opruga mehanizma menjaca

23 31 1 224 825

Poklopcic

23 31 7 531 374

Podloska

Edited by panta1501
Link to post
Share on other sites