BMW e46 - podesavanje visine i ugla farova


Recommended Posts

Postovanje ljudi. Pre neki dan htedoh da podesim visinu kratkih svetala i ugao pod kojim bacaju svetlost, medjutim oni tockici na samom faru okrecu se veoma lagano i uopste ne pomeraju visinu i ugao (kratka svetla su u pitanju). Jel moze neko da mi objasni kako radi taj mehanizam, neki link bilo sta. I da li je moguce to popraviti tj isplati li se ili je bolje uzeti novi far? Kolko se krecu cene farova za bmw e46 facelift limuzina? Imam ksenone sa morimoto projektorima, levi snop mi je skroz otisao nadole, ne osvetljava mnogo puta pa sam hteo da ga podignem malo kad djaola, ne moze, moguce da sam zeznuo mehanizam kada sam se igrao oko ovih prstenova sto sam pravio :D

OFFTOPIC pitanje: da li klapnica u ovim morimoto projektorima radi tako sto recimo sa dugih svetala dovedem dve zice direkt na ove dve zice sto se dobiju uz projektor? Tj dal radi direkt na tih 12V (14V) ili se preko nekog releja dovodi taj napon?

Hvala puno na odgovorima! Prvi deo mi je trenutno bitniji, ovaj drugi offtopic nije tolko hitan :D 

Link to post
Share on other sites

Ako si rastavljao far moras paziti da onaj centralni vijak ponovo zavrnes u predvidjeno mjesto prilikom sastavljanja fara. Taj centralni vijak (tockic) regulise visinu svjetla. Mislim da ga uopste nisi zavrnuo pa sada far gleda nadole. Imas tutorijal na yt.

Sent from my HUAWEI GRA-L09 using Tapatalk

Link to post
Share on other sites

Dok sam namestao prstenove samo sam masku skidao i poklopac, nisam skidao ceo far tj nisam ga izvlacio. Jel bi mogao da mi sibnes te snimke sa youtube-a? Ili da mi detaljnije objasnis gde je taj centralni vijak? :D Ubih se trazeci, objasnjavaju auto-adjustment kako se popravlja, meni se cini da mi motor za podesavanje visine radi ali jednostavno levi snop mi nije dovoljno visoko kao desni. A rucno da podesavam ne mogu :D 

Link to post
Share on other sites

Mozda si previse gurnuo poklopac projektora pa je pomerio sam projektor na dole.
Imas 2 srafa za stelovanje svetla.
Jedan je za visinu a drugi levo-desno.
Na klapnu dovedi zice sa dugog svetla i kada ukljucis duga, mozes da imas dupla duga svetla :)
Znaci klapna prebaci na dugo i + sama duga svetla [emoji3]
Tako sam podesio na kod mene

Послато са SM-G950F уз помоћ Тапатока

Link to post
Share on other sites

E hvala za ovo za klapnu, tako sam i mislio da imam dupla duga ali nisam znao dal mogu direkt zice sa dugih dovesti ili mora preko releja :D

A za farove cu videti da nisam mozda gurno poklopac previse unutra. Ja se bojim da nisam nesto polomio posto oni tockici za stelovanje visine i levo-desno se okrecu lagano i nista se.ne.desava :D

Link to post
Share on other sites
18 hours ago, DexAa said:

Na klapnu dovedi zice sa dugog svetla i kada ukljucis duga, mozes da imas dupla duga svetla :)
Znaci klapna prebaci na dugo i + sama duga svetla emoji3.png
Tako sam podesio na kod mene

Послато са SM-G950F уз помоћ Тапатока
 

Ne razumem, rade ti dve sijalice na dugom svetlu?

Link to post
Share on other sites

Na projektorima ima klapna koja odseca snop ksenon svetala. Ova klapnica.kad se podigne samo se prosiri snop istih svetala koja rade kao kratka, tj ne odseca, nema ravne linije, nego baca snop i iznad toga, a duga svetla sa unutrasnjih krugova se svakako upale. Samo mi je bilo bitno da li je ulaz klapne neki tranzistor tj dal moze direkt da se dovede zica sa dugih svetala a da nd povuce jaku struju. Tako ja kontam :D

Link to post
Share on other sites

Ja imam izvucene dve zice iz projektora (ako si to pitao). Crvena za plus i crna za masu.

Inace proverih malopre dok sam vozio, kada iz kabine okrecem tocak i podesavam visinu, pomeraju se oba fara bez problema samo sto je ovaj levi spao skroz dole. Videcu da nisam sta slomio kod ovih tockica za rucno podesavanje.

Koliko se otprilike krecu cene farova za e46 restajling limuzinu? Moze i pm ako ko ima sta da ponudi.

Link to post
Share on other sites

Samo zakacis klapnu na duga i to je to.

Ja nisam stavljao nikakav relej.

Ispada duga u kratkim + duga

 

Evo slike...sa projektorom i bez

Duga svetla

Kratka svetla

Varijanta sa zutim maglenkama

 

 

Послато са SM-G950F уз помоћ Тапатока

 

 

 

 

 

1542e2eeacde5ec773518c733af084e0.jpg65fbde39e1556ea09a1a524ec30215f1.jpg69a3a33f35ba83f92825d62ff2fd598f.jpgb03d680b63f6ed4e06ed0c0b51279824.jpgb1b667c3de8d32c2ebf4f3efe05f3581.jpg

Link to post
Share on other sites
[mention=53782]DexAa[/mention] A koju sijalicu si stavio za duga? Meni je ostala stara halogena sto vuce na zuckastu boju, kad ih ukljucim mesa mi se ta.boja sa xenonima od 6000K [emoji3]
I kod mene je ostala stara [emoji6]
U principu i kratka svetle bas jako tako da retko koristim duga...sve je to na kratko
U kratkim svetlima su inace xenoni
Bilo bi lepo da su i duga xenoni ali videcemo [emoji4]

Послато са SM-G950F уз помоћ Тапатока

Link to post
Share on other sites

Ja imam na e36ici xenone u dugima i projektore sa xenonima u kratkima. U principu, kada se zagreju ksenoni u dugima, bude dan! ?

Jedino kod “blicanja” bude malo bezveze. Prvo blicanje je ok, ovako se danju ne vidi (osim sa projektora). 

Ja sam se nadao da su led dovoljno ojacali da zamene duga. Medjutim, ovo sto sam ja imao prilike da vidim, osim “cool” faktora nicemu ne vrede. 

U e46ici imam fabricke ksenone i halogene u dugima. Fabricki ksenoni su skoro zuti, tj vuku na zuto, pa se ne razlikuje toliko od dugih. Ali cini mi se da su senila videla bolja dane (ova u projektora) pa cu mozda to jednog dana da “osvezim” nekim kvalitetnijim kinezima (neka prostojna kopija morimotoa). 

Link to post
Share on other sites
Samo zakacis klapnu na duga i to je to.
Ja nisam stavljao nikakav relej.
Ispada duga u kratkim + duga
 
Evo slike...sa projektorom i bez
Duga svetla
Kratka svetla
Varijanta sa zutim maglenkama
 
 
Послато са SM-G950F уз помоћ Тапатока
 
 
 
 
 
1542e2eeacde5ec773518c733af084e0.jpg65fbde39e1556ea09a1a524ec30215f1.jpg69a3a33f35ba83f92825d62ff2fd598f.jpgb03d680b63f6ed4e06ed0c0b51279824.jpgb1b667c3de8d32c2ebf4f3efe05f3581.jpg
Ja sam danas otvorio klapnu ,na kratkom i nema nikakve zice ,,fiksna jebb93627efe99b022f22fc1850c8937b7.jpg

Poslato sa HUAWEI G7-L01 uz pomoć Tapatoka

Link to post
Share on other sites

Otvarao sad za vikend farove, povezao sam klapnicu na duga, kad se otvori klapna bokte duga sijaju ko da je dan :D ostalo mi je jos da vidim sto nece farovi da se rucno podesavaju. Izgleda da je onaj centralni vijak, sto je neko spomenuo, spao ili se polomio, ne znam sad tacno, uglavnom vozaceva strana je jako klimava kada se uzme u ruke. Onaj plasticni deo gde se montiraju prstenovi se ceo mrda, a kad sam skinuo gumu od dihtunga imao sam sta i da vidim. Crvenim krugom sam obelezio taj deo.

20180224_183337.jpg

E sad da li je on pukao ne znam, uglavnom labav je i on, ne znam da li treba da bude tako. Da li se neko razume u tu mehaniku? I kako da se otvori ceo far tj da dodjem do tog vijka? Da probam da ga namestim jer ovako nema sanse :D 

I za koliko moze da se nadje polovan far kompletan ukoliko ovo ne moze da se popravi? 

Link to post
Share on other sites

Sredjeno i podesavanje visine i pozicije levo/desno od farova. Izvadio danas oba fara, rasklopio i video na ovaj ispravni far kako sve to treba da stoji. Centralni vijak koji sam gore uslikao u stvari treba da se skroz ugurada one dve zute hvataljke skljocnu i da ga drze da se isti vijak ne vraca unazad. Takodje i onaj sraf sto podesava levo/desno farove je nekako ispao iz rupe tj nekako sam ga odvrtao toliko da on skroz se odvrne iz te rupe. Uglavnom to se sve vrati na svoje mesto i sve radi kako treba :D naravno ukoliko neka od plastika nije pukla sto na svu srecu nije bio slucaj kod mene :D zafaljujem svima na odgovorima :D 

Link to post
Share on other sites