Recommended Posts

11 minutes ago, pesimista said:

Početkom jula planiram odlazak na more, autom na Tasos.

Pored onih redovnih provera kroz koje svi prođemo, ima li neko možda ideju šta bi od delova trebalo imati u prtljažniku?

Danas u Srbiji ima dosta otpada i cene nisu velike. U inostranstvu je već problem naći nešto čisto da se "zakrpi" kvar po povratka kući. Ako tamo nešto otkaže, obično je popravka dosta skuplja nego kod nas, a o delovima da ne pričam.

Pitanje je sledeće: šta biste poneli u prtljažniku, zlu ne trebalo?

Da je  u pitanju E30 ili E36 na pitanje bi se lakse odgovorilo. :D

Ali mozda bi trebao da razmislis o rezervnoj pumpi za vodu, termostatu. Citajuci ovako iskustva drugih ljudi, najvece su sanse da problem napravi upravo sistem hladjenja.

 

Edited by Elvir
Link to post
Share on other sites
  • Replies 255
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

M47DO1; nisam ni mislio da ga sam popravljam, već da imam nešto od polovnih delova jer su kod nas poprilično povoljni, a ruke koliko izađu...

Imam AMSS zlatnu karticu, razmišljam  i o Evropa+ paketu od 6000 din, ali to ne rešava problem ako se auto pokvari na samom početku letovanja - pre bih sredio problem i nastavio letovanje nego se vratio pre vremena.

Ajd da budem malo precizniji -  da li bi neko od vas poneo recimo boš pumpu viskog pritiska ako bi je imao, alternator... nešto što kod nas košta pedesetak evra a tamo bi moglo da izazove popriličan trošak i glavobolju?

Link to post
Share on other sites
M47DO1; nisam ni mislio da ga sam popravljam, već da imam nešto od polovnih delova jer su kod nas poprilično povoljni, a ruke koliko izađu...
Imam AMSS zlatnu karticu, razmišljam  i o Evropa+ paketu od 6000 din, ali to ne rešava problem ako se auto pokvari na samom početku letovanja - pre bih sredio problem i nastavio letovanje nego se vratio pre vremena.
Ajd da budem malo precizniji -  da li bi neko od vas poneo recimo boš pumpu viskog pritiska ako bi je imao, alternator... nešto što kod nas košta pedesetak evra a tamo bi moglo da izazove popriličan trošak i glavobolju?
Ali niko ti ne trazi da se vracas, oni u Eu paketu u Atlasu nude da ti auto vrate u tvoj grad a tebi plate da nastavis putovanje do tamo gde letujes da ti ne propadaju rezervacije i slicno. A na autima skoro 20 godina mozes nositi bukvalno sve ili nista. Nema to pravila meni je samo fala bogu jednom bio kvar alnasera i to u gradu na putu nisam imao problema. Ne znam sto bi teglio i nosio kad svakako nisi prinudjen da tamo popravljas nego ti doslepaju auto.

Sent from my SM-J730F using Tapatalk

Link to post
Share on other sites

U najmanju ruku amss ima neki paket za 2500 pa sta bude.

Ponesi nesto za krpljenje guma i malo osnovnog alata pod uslovom da znas ga ga koristis😀

Ono set kljuceva od 6-24 gedore, srafcigeri, itd nekom zvuci kao puno ali sve to je plafon 3-4kg i ne zauzima puno mesta. A moze da znaci.

Link to post
Share on other sites
1 hour ago, marko13 said:

U najmanju ruku amss ima neki paket za 2500 pa sta bude.

To već imam, a danas sam zvao Atlas i taj paket Euro+ zvuči prosto neverovatno: tvrde da je broj asistencija do 1000 evra za šlep službu u Evropi NEOGRANIČEN.

Čak i jedno šlepanje od 1000 evra u onosu na AMSS, DDOR i slične kuće koje nude tu vrstu usluge je najbolja ponuda, a neograničen broj takvih pomoći...

Realno, teško će nekome trebati, ali čak i da se desi 2-3 godišnje, pa i da budu kraće relacije, ponuda zvuči jako dobro.

Ali moje pitanje nije se odnosilo na to koju vrstu pomoći kupiti, to sam već imao a sad ću dopuniti i ovim Euro+ paketom od Atlasa. Ideja da se ponese termostat i rezervna pumpa povlači i creva, ekspanzionu posudu... I to opet ne bih nosio polovno, već novo.

Prošle godine je poznanik na Krfu imao problem sa boš pumpom i usluga reparacije grčkog servisa je bila bezobrazno visoka. Zato sam i krenuo sa idejom o polovnom delu koji je ključan za rad automobila a polovan košta pedesetak evra. Mislio sam da nije velika investicija toliko odvojiti i strpati u prtljažnik, pa ako i ne bude trebalo na putu, može uskoro ustrebati.

Možda sam i paranoičan, sve opcije su na stolu ;)

Link to post
Share on other sites
To već imam, a danas sam zvao Atlas i taj paket Euro+ zvuči prosto neverovatno: tvrde da je broj asistencija do 1000 evra za šlep službu u Evropi NEOGRANIČEN.
Čak i jedno šlepanje od 1000 evra u onosu na AMSS, DDOR i slične kuće koje nude tu vrstu usluge je najbolja ponuda, a neograničen broj takvih pomoći...
Realno, teško će nekome trebati, ali čak i da se desi 2-3 godišnje, pa i da budu kraće relacije, ponuda zvuči jako dobro.
Ali moje pitanje nije se odnosilo na to koju vrstu pomoći kupiti, to sam već imao a sad ću dopuniti i ovim Euro+ paketom od Atlasa. Ideja da se ponese termostat i rezervna pumpa povlači i creva, ekspanzionu posudu... I to opet ne bih nosio polovno, već novo.
Prošle godine je poznanik na Krfu imao problem sa boš pumpom i usluga reparacije grčkog servisa je bila bezobrazno visoka. Zato sam i krenuo sa idejom o polovnom delu koji je ključan za rad automobila a polovan košta pedesetak evra. Mislio sam da nije velika investicija toliko odvojiti i strpati u prtljažnik, pa ako i ne bude trebalo na putu, može uskoro ustrebati.
Možda sam i paranoičan, sve opcije su na stolu [emoji6]
Brate zato sam ti i rekao za Atlas plus ugovorno su obavezni u srbiji da yi dodju u roku od 30 do 45 minuta. Kad sam sa curom bio na proplanku pa zaglabili u pesak u 3 ujutru lik doso za 25 min i izvuko me. A znam za par ljudi sto su preko imali havarije tako da garantujem da sve sto su ti rekli je tacno. Amss je ko i drzava na papiru sve praksa 0la.

Sent from my SM-J730F using Tapatalk

Link to post
Share on other sites

Hmm taj Atlas paket zvuci bas dobro. Moracu da bacim pogled sta tacno nude i za koju lovu ;)

Inace, ja od delova ne nosim nista. Pregledam auto pre nego sto krenem malo bolje (dijagnostika, potrosne delove) i to je to. Od alata imam neki osnovni set, kljuceve od 8 do 24, poneku gedoru 8, 10, 13, 16, 17, 18 ... garnituru srafcigera, klesta, poneki torex, inbus  i slicno. Ono da ne ostanes na putu bas zato sto nisi mogao sraf da odvrnes. Sve to stane u malu kutiju alata, ne zauzima puno mesta a neke sitnice moze da resi. Nisam ga do sada korstio fala Bogu :) . E da, nosim i polugu za skidanje srafova sa tocka. Jednom sam se napatio dok sam jos Forda vozio, da ne kazem ostao na putu sa onim fabrickim nisam mogao da odvrnem srafove, pa na svu srecu je bilo kod Bubanj Potoka pa su mi drugari doneli tu polugu za skidanje. To sam nazalos koristio i proslog leta u MK.

Do Tasosa i nazad sa voznjom po ostvru imas oko 2,5-3k. Cenim da je rizik dovoljno nizak da ga pokrijes nekim osiguranjem za slep i slicno. Cak i ako ti crkne neki deo, a resen si da popravis i ides dalje, mozes da iscimas nekog iz Srb da ti ga posalje busom za neku smesnu nadoknadu. Nije ni ta Grcka preko sveta. Suraku je na e36 kabriju u GRE zveknuo diff, pa su mu slali i menjao sam na parkingu ... jebiga cim :/. Ja nisam siguran da bi imao zivaca da to podnesem (njega je u tom momentu muka naterala).

Da se razumemo, siguran auto i polovan mator auto ne idu u istu recenicu. Sve se svodi na rizik i koliki rizik mozes da podneses. Postoje razni nacini kako rizik mozes da smanjis (zatvoris). Ja glasam za neki od tih slepova pa polako. Da poneses delova, za nasu kategoriju automobila ti treba onda prikolica. Ili jos bolje, autoprikolica sa strancem :D pa skidaj po potrebi.

E, da, proveri samo da li taj Atlas slepa sa ostrva. AMSS ne, pokriva samo kontinentalnu Grcku. Sa ostrva se moras sam snaci do Keramotija u tvom slucaju.

Link to post
Share on other sites

Ko god ide kolima na more, baš da se reši tog pritiska, ako se pokvari negde nešto najboljei Atlas, nikada nisam imao potrebu da ih zovem, šljaka benga kao sat, ali znam ljude koji su imali iskustva i zatrebali su im, vrlo brzi i profesionalni, svi imaju dobra iskustva.
Baš pre neki dan su me zvali, i produžio sam Evropa paket, planiram i ove godine u avgustu na more sa e46 :)

Link to post
Share on other sites

Ja idem u Italiju ali idem avionom ovog puta jer ne mogu da se patim, a krajem avgusta se planira put do Minhena BMW A.G da se poseti. Tj da vidi kucu. Odradio sam zato sve od mehanike jos koja sitnica i idem da ga odvedem tamo. Makar cu mu kupiti znak za haubu hahah. Atlas i malo alata i uzivancija. A od delova nema svrhe vidis kad nam nesto crkne na kolima da teme na forumu traju par dana ide se od majstora do majstora, bas bi ga pored puta na 50 stepeni popravio

Sent from my SM-J730F using Tapatalk

Link to post
Share on other sites
1 hour ago, smg said:

E, da, proveri samo da li taj Atlas slepa sa ostrva. AMSS ne, pokriva samo kontinentalnu Grcku. Sa ostrva se moras sam snaci do Keramotija u tvom slucaju.

Pitao sam i to, rekao sam da idem na Tasos i dobio odgovor da EURO+ pokriva i kontinentalni i ostrvski deo Grčke.

Palo mi je na pamet i da pitam kako se računa kilometraža, šlep broji kilometre i u dolasku do mesta kvara a cena km je 1 evro: njihovi ino partneri voze od najbližeg većeg mesta, tipa Kavala ili eventualno Solun. Navodno bez problema vraćaju sa Tasosa, plaćaju se samo putarine (eventualno i trajekt - ako se kvar desi na ostrvu). U osiguranje je uključen i prevoz putnika.

Opet kažem, mnogo dobro zvuči da bi bilo istina, ali ljudi potvrđuju da je baš tako sa Atlasom.

Ja ću ga uplatiti početkom jula, ali se nadam da ga neću morati iskoristiti :)

Link to post
Share on other sites
Pitao sam i to, rekao sam da idem na Tasos i dobio odgovor da EURO+ pokriva i kontinentalni i ostrvski deo Grčke.
Palo mi je na pamet i da pitam kako se računa kilometraža, šlep broji kilometre i u dolasku do mesta kvara a cena km je 1 evro: njihovi ino partneri voze od najbližeg većeg mesta, tipa Kavala ili eventualno Solun. Navodno bez problema vraćaju sa Tasosa, plaćaju se samo putarine (eventualno i trajekt - ako se kvar desi na ostrvu). U osiguranje je uključen i prevoz putnika.
Opet kažem, mnogo dobro zvuči da bi bilo istina, ali ljudi potvrđuju da je baš tako sa Atlasom.
Ja ću ga uplatiti početkom jula, ali se nadam da ga neću morati iskoristiti [emoji4]
Meri se od kad podju do tebe. Ako crkne znam iz iskustva ako crkne auto da ne moze da se sanira tu negde oni vracaju auto na adresu gde kazes. Lupam sad, ako sam u Tesalonikiju, pozoovem dodje servis i ja kazem ej glava motora je otisla, auto zelim u Novi Sad da slepate oni voze do granice sa srbijom i onda ako imas SRB paket oni uzmu i vrate ti auto u NS. Putnici mogu produziti gde su posli bez ikakvih obaveza. A ako ti stane recimo u SRB u Segedinu a trebas u Surdulicu, kazes gde se slepa, oni uzmu auto po putnike dodje drugo vozilo i vozi. Jako jednostavno i sto je najbolje tacno. Tako da eto. Nadam se da je par prepiski nekom pomoglo da sazna za njih i da bude bezbrizan u svom ljubimcu sto je baba vozila do pijace samo 430000 iako na satu stoji 180k [emoji1787]

Sent from my SM-J730F using Tapatalk

Link to post
Share on other sites
32 minutes ago, NikNS said:

auto zelim u Novi Sad da slepate oni voze do granice sa srbijom i onda ako imas SRB paket oni uzmu i vrate ti auto u NS.

Čekaj, ovo je sad nešto novo za mene. Pored Euro+ paketa moram da uzmem i paket za Srbiju? Sa Euro paketom voze samo do granice? Jer ja tako nisam razumeo danas komercijalistu Atlasa.

Link to post
Share on other sites
Čekaj, ovo je sad nešto novo za mene. Pored Euro+ paketa moram da uzmem i paket za Srbiju? Sa Euro paketom voze samo do granice? Jer ja tako nisam razumeo danas komercijalistu Atlasa.
Ja kad sam imao paket pre 3 godine malo jace bila je prica da EU paket uzima sve zemlje oko srbije i EU ali ne i Srbiju. Tj nece oni skinuti auto i ostaviti tu pored puta ali onda krecu da obracunavaju kilometrauz i onda moras platiti to. Mozda su sad napravili da taj paket drugacije funkcionise.

Sent from my SM-J730F using Tapatalk

Link to post
Share on other sites
5 hours ago, marko13 said:

Avion+ren-a-cat = odmor i letovanje.😁

Amin burazeru, AMIN!!! Ove godine će mi biti osma godina kako odmor provodim po tom principu i tek sam od tada poceo da “odmaram”. Da ne pricam o tome sto sam obisao mnoge zanimljive destinacije, koje je kolima nemoguce obici.🙂

Edited by Nismo
Link to post
Share on other sites

Znam, sve ostalo je silovanje.

Generalno ne mozes bas avion za ovaj kontinentalan deo grcke, ja sam tu isao kolima posto druge opcije i nemas.

A ja kada idem u grcku obavezno svracam u Makedoniju na par dana. Tako da je to druga prica.

Ali odmor je samo avion. Ne mislis aprolutno niocemu! Ni o gumama, klimi, saobracaju, rupama.... uzivas.

Link to post
Share on other sites

Da ne otvaram novu temu pitaću ovde:

Da li ste nekada preventivno menjali ekspanzionu posudu, creva i sve što ima veze sa rashladnim delom?

Verujem da je to kod mene staro koliko i auto, a dolazi leto sa velikim temperaturama i duži put.

Vizuelni pregled neće mi ništa reći, koliko sam shvatio ekspanzione posude pucaju od starosti i zamora materijala bez ikakve najave?

Ako je neko menjao, gde je i koju kupio?

Vidim da na Siluksu ima relativno povoljno da se nađe posuda, creva, termostat...

Molio bih za savet i lična iskustva.

Da li preventivno menjati išta od toga, čijim delovima? Kog su kvaliteta Topran i Polcar delovi?

Hvala!

Link to post
Share on other sites
4 hours ago, pesimista said:

Da ne otvaram novu temu pitaću ovde:

Da li ste nekada preventivno menjali ekspanzionu posudu, creva i sve što ima veze sa rashladnim delom?

Verujem da je to kod mene staro koliko i auto, a dolazi leto sa velikim temperaturama i duži put.

Vizuelni pregled neće mi ništa reći, koliko sam shvatio ekspanzione posude pucaju od starosti i zamora materijala bez ikakve najave?

Ako je neko menjao, gde je i koju kupio?

Vidim da na Siluksu ima relativno povoljno da se nađe posuda, creva, termostat...

Molio bih za savet i lična iskustva.

Da li preventivno menjati išta od toga, čijim delovima? Kog su kvaliteta Topran i Polcar delovi?

Hvala!

Ako bi isli tom logikom, godine auta/prevencija onda bi bilo pozeljno da preventivno izmenjamo pola auta. :D

Salu na stranu! menjas posudu, creva kada procuri. Dotle uzivaj i vozi. Polcar/SRL delovi su inace pristojnog kvaliteta.

 

Link to post
Share on other sites
3 hours ago, Elvir said:

Ako bi isli tom logikom, godine auta/prevencija onda bi bilo pozeljno da preventivno izmenjamo pola auta. :D

Salu na stranu! menjas posudu, creva kada procuri. Dotle uzivaj i vozi. Polcar/SRL delovi su inace pristojnog kvaliteta.

Ja sam negde na forumu pročitao da je to slabo mesto kod E46, možda se to odnosi samo na benzinske motore?

I slažem se, matori su nam automobili i tom logikom bismo mogli ceo da izmenjamo; ali nisam krenuo tim pravcem, mislio sam da je zamena ekspanzione posude prevencija kao klapne na usisnoj grani. Očigledno sam nešto pobrkao.

Link to post
Share on other sites

Odrađen tehnički pregled, iskoristio sam priliku da slikam rezultate kočenja:

IMG-20190624-115454.jpg

Kao i rezultate izduvnih gasova:

IMG-20190624-115508.jpg

Navodno su izduvni gasovi ispod 1.4 l/m dozvoljeni; tako da vrednosti koje sam dobio su zadovoljavajuće.

Sutra idem i do majstora da pregledam auto a posebno rashladni deo.

Zvao sam Autoline, imaju Febi ekspanzionu posudu (4655 din), senzor nivoa tečnosti (628 din) kao i termostat (4333 din).

Videću šta majstor misli, ali meni su ovo prihvatljive cene da sprečim glavobolju.

Creva iz originala se čekaju, tu ne znam šta da radim; nemam ni dovoljno vremena pre puta da dočekam da stignu i da ih ugradim (verovatno ću se pouzdati u stara posle vizuelnog pregleda).

Da li neko ima neki savet u vezi creva, preporuku?

Link to post
Share on other sites
On 6/19/2019 at 7:53 PM, marko13 said:

Creva kada ti krene jedno racunaj na sva!

Ja sam se jednom ovako opekao. Cim jedan deo otkaze, sve "bratske" menjam. Znam da boli kada pogledas odma. Ali bas sam birao ja kada ga menjam, a ne marfi ;).

Ja na e46 nisam jos menjao ekspanzionu posudu, kada sam kupio auto, menjao sam tecnosti pa sam kao eto malo je pogledao delovala mi je zdravo. Po forumima kukaju da je to mana, ja iskreno nisam cuo da je ikome na 320D pukla (moguce je da je to problem kod benzinaca ... ne znam nisam pametan). I nije da bas auto odma prokuva kada ti pukne to (meni su pucala creva / racve na e36icama, ne digne on bas odma temp). Do crvenog imas vremena, 2 - 5 minuta ;) mozda i vise ako je hldano.

 

Link to post
Share on other sites