Recommended Posts

Predpostavljam da ste upoznati sa novim zakonom pa u jednom delu videcete sa svi mi koji imamo ugradjene ksenone to ne bismo smeli da imamo jer uz njih obavezno ide i prskalica za farove.

Sta ciniti po vama? Skidati ili zadrzati? Da li se nekome desilo da je imao problem sa policijom zbog toga?

 

Link to post
Share on other sites
  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Konačno i to da se desi! U zatvor bih poslao one koji imaju ksenone u farovima bez projektora, pritom potpuno rastelovani, biju na sve strane. Ludim svaki put kad to vidim...takodje i u maglenkama. Užas!

Link to post
Share on other sites
7 hours ago, vranjin said:

Zakon jos kaze da moras imati uredjaj za automatsku nivelaciju farova.

To mislim da je glupo,jer npr. Starije e39 imaju fabricke ksenone,ali nemaju aut.nivelaciju vec onu na tockic na tabli.

Ja na mojoj imam isto fabricke ksenone i aut.nivelaciju ali su mi pokrali prskalice i nisam nasao da kupim nigde pred sredjivanje branika,tako da sam rupe na braniku zatvorio i nemam ih vise.

Link to post
Share on other sites

Nivelacija ne mora, nemaju svi. Za prskalice mislim da imaju ali je moguce da ima i toga bez.

Ali sto neko rece, makar ce uterati u red ove strucnjake koji su trpaliksenone u neke raspale farofe bez sociva pa smetali svima.

 

Link to post
Share on other sites

Naravno da treba da se uvede red, ubijaju sa xenonima tjuneri..pola njih stavlja xenone zbog izgleda, ne zbog osvetljenosti.. 

Ovo ti je iz ZOBSa:

U slučaju da je vozilo vrste M ili N opremljeno kratkim svetlima sa gasnim izvorom svetlosti obavezan deo glavnih farova kratkog svetla je i uređaj za čišćenje farova. Vozila vrsta M i N moraju imati uređaj za nivelaciju snopa glavnih svetala u skladu sa jednoobraznim tehničkim uslovima. Ovaj uređaj može biti sa ručnim ili automatskim podešavanjem. U slučaju da je vozilo opremljeno kratkim svetlima sa gasnim izvorom svetlosti ovaj uređaj mora biti automatski. Vozilo može imati farove sa dinamičkim praćenjem vožnje kroz krivinu, koje može biti izvedeno kao zakretanje farova ili uključivanje jednog od svetala za maglu

Link to post
Share on other sites

Po regulativi u celom svetu ksenoni jacine do 2000 lumena ne moraju da imaju ni prskalice ni autonivelaciju.

Primeri su Skoda Rapid/Spaceback, Corsa E...

 

http://www.skoda.sd/news/2013-07-04-rapid

Quote

As an option, the ŠKODA Rapid received xenon headlights. The xenon lamp has a luminous flux up to 2,000 lumen.  This system requires no headlamp leveling and headlamp cleaning system yet. Advantage: a lower price compared to xenon headlamps with higher lumen output at roughly comparable intensity.

 

Link to post
Share on other sites

Bas sam juce gledao po parkinzima. Vecina Japanaca nije imala prskalice i to novije masine. Neka Toyota, Suzuki... Nista... svi su imali uredno fabricke Xenone sa socivom i nigde ali nigde prskalice.

Link to post
Share on other sites

A sta je ta autonivelacija? Ja sam primetio kada idem polako preko nagiba nekih da mi snop "dise" tj nije konstantan nego kao da se gega, pomera, sta god xaxa :D ali imam obicne reflektore, halogene sijalice pa sam naknadno ugradio kineze sa projektorima :D jel autonivelacija ovo gore sto sam opisao? U pitanju je e46, 2003 godiste :D

Link to post
Share on other sites
24 minutes ago, Mare ETF said:

A sta je ta autonivelacija? Ja sam primetio kada idem polako preko nagiba nekih da mi snop "dise" tj nije konstantan nego kao da se gega, pomera, sta god xaxa :D ali imam obicne reflektore, halogene sijalice pa sam naknadno ugradio kineze sa projektorima :D jel autonivelacija ovo gore sto sam opisao? U pitanju je e46, 2003 godiste :D

to sto ti snop dise znaci da ti su ti popucali nosaci u faru :)

Link to post
Share on other sites

Nosaci su one sipke sa kuglicom na vrhu koje podesavaju visinu i levo/desno od farova? Ako je to to onda nisu pukli, proveravo sam, sve utegnuto ko pracka :D mislim da cak kad natovarim npr gepek stvarima da snop ne ode u vis nego se visina lepo drzi :D

Sta podrazumeva autonivelaciju? Posto pretpostavljam da onaj tockic u kabini ne predstavlja "automatsku" nivelaciju

Link to post
Share on other sites

Najlakse da proveris da li imas auto nivelaciju,  je da nemas taj tockic za nivelaciju visine na prekidacu za svetla. Drugi korak ti je senzor na prednjem ramenu,  tj polugica zakacena za rame i senzor na sasiji :) A treca provera je ako nisi fabricki imao xenon, nemas 1000% auto nivelaciju :D

Link to post
Share on other sites