Recommended Posts

Brate, kad je motor dobar, kad se on redovno servisira, vozi da kazemo kako treba, nece tu biti problema. Kad sve to oslabi i ostari moz mu sipas sta oces dzabaa :D ja sam sipao 2 god Castrol iz bureta (1000 din L) da kazemo originalno i zadnje skoro 3 god sipam ulje koje kum uzima od uvoznika direktno u buricima i zove se OMAN. Koristi ga zadnjih 15 god i nema nikakvih problema. Inace 90% auta koja radi su Mercedes. 1L prodaje za 550 din.

Edited by ilovebigasses
Link to post
Share on other sites
  • Replies 95
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

44 minutes ago, dredger said:

Ja volim kad je ulje na max. Mislim da sve gde ima oznacemo min i max treba da je na max. 

Bolje malo ispod maksimuma, nego malo iznad maksimuma. Mnogo bolje?

Link to post
Share on other sites

Prvo treba da se proveri da li tvoja verzija motora ima tu mogucnost, evo liste gde moze gde ne moze: (edit/ sad vidim da 2.0 dizeli nemaju tu mogucnost uopste)

kompatibilni-motori.jpg

Ako moze evo linkovi za uputstva na engleskom i na nemackom:

link nemacki download engleski

Treba K-dcan kabl, i intaliran Ediabas Tool32, za e90 je modul KOMB87 a za e60 komb60, ne znam koji je za e87 verujem da i kod njih moze...

I nikakva nauka, samo se prati uputstvo, rezultati kodova posle prvog koraka mogu da se razlikuju u odnosu na ove u upustvu, kod mene je bilo drugacije, ali sam ih samo iskopirao u word i poredio sa ovim iz uputstva i tacno se vidi sta treba da se izmeni, samo mora jako da se pazi na razmake, novi red itd, da kod bude lepo upisan, ne sme da se pogresi, i to je to...

Edited by yosh
Link to post
Share on other sites
1 hour ago, yosh said:

Pa da, meni je ovo prvi auto koji ne pokazuje temperaturu bilo cega, bas me je nerviralo, ne znam koja im je logika bila da ne stave to...

Pa posto prave auto za idiote, ispostavilo se u tim njihovim statiatikama da 95% vozaca nit zna sta je to nit obraca paznju.

Link to post
Share on other sites

Pa kad 95% vozaca kupuje novo. Sta ima da gleda temp, vozi nov auto. To sto mi vozimo polovno i ubijeno, pa nam je bitna i najmanja promena u temp motora, to njih ne inteesuje, nismo u statistici.

Link to post
Share on other sites

Problem je sto se najmanja promena ne pokazuje na kazaljci. Na e38 gledam temperaturu preko obc-a jer se od 75 do 95 ne mrda sa sredine, kazaljka mi ne govori nit dal sam na radnoj temperaturi (jer je na sredini na 10 stepeni pre) nit dal cu da se pregrejem jer ne mrda na vreme :D Veci stos je sto vec od m62 motora svi imaju varijabilne termostate koji otvaraju na razlicitim temperaturama u zavisnosti od voznje, konkretno kod m62 na 85 stepeni kad vozis normalno/ostrije i 108 stepeni kad si na autoputu da bi manje trosio.  Kazaljka bi ti bila u crvenom na autoputu non stop i setala bi levo desno inace sto bi bunilo prosecnog bmw baju. Zato ko uzme sport paket ili 35i i jave dobije temp ulja ko covek i cepa.

Link to post
Share on other sites

Ok kontam to za temperaturu vode, ali sto onda nisu stavili lepo temperaturu ulja svima i kraj. Pogotovo kad je ovako jednostavno da se promeni kod, znaci nista ih ne kosta...

Iskreno ja to najvise koristim da vidim kada je auto dostigao temperaturu da bih mogao da ga nagazim, dok nisam imao to uvek sam nagadjao da li se ugrejao, pa proveravam da li duva vruce kad upalim grejanje, gledam u pasulj i tarot karte...

Link to post
Share on other sites

Kada sam video da si ovo stavio bas sam se obradovao i sada bas smorio.

Toliko bi mi to leglo lepo.

Od lika koji je zeleo da zna temp vode, ulja, pritiska spao sam na lika koji jedva da ima i obrtaljku ?

Link to post
Share on other sites
  • 1 year later...

Aj malo da dignem temu,
Uradjen mali servis u februaru i sipano 5w40 Motul ulje, posto sam promenio majstora covek kad krenuo da radi video da nemam onaj plasticni filter u separatoru, prosli majstor mi nije rekao nista kad je radio a ja greskom kupio kuciste separatora bez tog uloska, i samo tako je ostavio i ja vozio godinu dana tako, ne znam da li nije znao da tu fali filter ili sta, sreca pa mi je novi majstor odmah rekao i kupio sam deo koji treba. Ne znam da li je to uzrok stroke u interkuleru u nastavku...
1.jpg

Izmerio sam auto opet u AMSS, rezulat je 259ks i 618Nm, ali i dalje imam taj neki mali pad snage na 3000 obrtaja.
dyno-amss.png

Pre neki dan je uradjeno sledece: Oba kriva ramena zamenjana (lemforder), hard guma kardana do menjaca (swag), svih 6 grejaca (bosch), dihtung dekle, original bmw antifriz i skinute su klapnice i stavljeni cepovi.
Sa leve strane mi je mastio zbog dihtunga a sa desne motora oko klapni je pustalo ulje poprilicno (verovatno je i gubio boost malo tu), sve je bilo masno, interkuler je bio prljav uzasno i spolja i iznutra, sve je to oprano i sva creva takodje. Jedno crevo na interkuleru isto nije stojalo bas kako treba.
2.jpg
IMG-2092243f0ee0b39582d9ca7e0bb46f69-V.jIMG-40539d70a699e50c71af7cc2147cd833-V.jIMG-7dee7d2043ebf940b40d6c180b79b44c-V.jIMG-af26b470446b307b2a4c08a1dd9c1da9-V.jIMG-f2df437f9716f0d686886d262a5a97b3-V.j
IMG-c1bb71a1a79a136466b5f6699b492d28-V.jIMG-f8aa04820c8c80133be4ad1550818253-V.jIMG-e267af7624d2bd7c10581f15e0ad1f4e-V.j

Takodje je ociscen i protokomer nekim liqui moly clenerom tu namenu i resetovan na dijagnostici. Posle toga smo sa dijagnostikom pratili parametre u voznji sve je ok, pratili smo i boost i ne pada uospte, puni lepo do kraja. Ali ja vise nisam siguran da li i dalje postoji ta rupa na 3000, i ranije se to u voznji vrlo vrlo malo osecalo, sad ne osecam, videcu vremenom, ili ako opet budem imao prilike da odem na valjke negde.
I najbitniji upgrade, stavio sam crveno start stop dugme jos prosle godine da budem brzi, nemam sliku :D

Link to post
Share on other sites

Hah, ne znam od 0-100, ali sam snimao 50-200 jer sam imao snimak i pre svega ovoga, i nista se nije promenilo isto ide sto znaci da i dalje imam taj mali pad snage na 3000rpm, ne znam sta je ali nije ni bitno, ide sasvim lepo i ovako.

Link to post
Share on other sites
  • 8 months later...

Oprali kola drugar i ja pa ih malo fotkali iz sprdnje pa evo i ovde da okacim da se ne baci...

20210401-172436.jpg20210401-172804.jpg20210401-174513.jpg20210401-174654.jpg20210401-175209.jpg
20210401-180003.jpg20210401-182410.jpg20210401-185709.jpg20210401-185755.jpg

Inace auto i dalje ispunjava sva moja ocekivanja, i sto je najbitnije ne kvari se, ocekivao sam mnogo vise nevolja da cu imati sa njim kad sam ga kupovao, kad ono nista, sipaj i vozi sto kazu na oglasima :P

Link to post
Share on other sites
1 hour ago, yosh said:

Oprali kola drugar i ja pa ih malo fotkali iz sprdnje pa evo i ovde da okacim da se ne baci...

20210401-172436.jpg20210401-172804.jpg20210401-174513.jpg20210401-174654.jpg20210401-175209.jpg
20210401-180003.jpg20210401-182410.jpg20210401-185709.jpg20210401-185755.jpg

Inace auto i dalje ispunjava sva moja ocekivanja, i sto je najbitnije ne kvari se, ocekivao sam mnogo vise nevolja da cu imati sa njim kad sam ga kupovao, kad ono nista, sipaj i vozi sto kazu na oglasima :P

boja bmwa ko moj audi xD bas je lep auto, najlepsi detalj su mi retrovizori. Ovakav e92 mi je privlacan, felna top

Link to post
Share on other sites

@Sale-Sombor
Hvala, felne su Z-Performance ZP.07 19” prednje 8.5J ET35, zadnje 9.5J ET35.
 

@Stefan L.
Hvala,
za retrovizore me jedino brine kako cu (ako mi ih neko ne daj boze osteti nekad) da objasnim tom nekom ili osiguranju da su to original m3 retrovizori i da ih je nemoguce naci a i kad se nadju preko kostaju kao neki jeftiniji auto...

Link to post
Share on other sites
6 hours ago, yosh said:

@Sale-Sombor
Hvala, felne su Z-Performance ZP.07 19” prednje 8.5J ET35, zadnje 9.5J ET35.
 

@Stefan L.
Hvala,
za retrovizore me jedino brine kako cu (ako mi ih neko ne daj boze osteti nekad) da objasnim tom nekom ili osiguranju da su to original m3 retrovizori i da ih je nemoguce naci a i kad se nadju preko kostaju kao neki jeftiniji auto...

Za retrovizore ces morati da ides u osiguranje i dajes posebnu izjavu za to.

Link to post
Share on other sites
  • 1 year later...

Planiram put na Nurburgring u junu ako sve bude po planu, tako da sam resio da izmenjam na autu sve sto treba i ne treba za svaki slucaj.
Uradjen mali servis, zamenjena hard guma do diferencijala, plivajuci zamajac i set kvacila, stanje je bilo daleko bolje nego sto sam ocekivao, kvacilo i korpa odlicni, zamajac je trebao da se menja ali nista strasno i druk lezaj je bio za zamenu. Uzeo sam sve Luk valjda ce trajati.
1.jpg2.jpg3.jpg

Onda sam odlucio i da zamenim komplet amortizere, nisu procureli, nista ne lupa, ali posto su stari 15 godina, i malo oslabili pa sam sve izmenjao da budem miran. Prednji i zadnji amortizeri Sachs za za M vesanje (navodno) na cemu sam insistirao u prodavnici, Sachs odbojne gume, Lemforder prednje i zadnje solje i gumene podloske zadnjih amortizera. I zadnje plocice Ate jer su ove na autu bile na 1/3 mesa.
11.jpg22.jpg33.jpg

Na kraju ispalo da je auto napred visi za 1-2cm nego sto je bio, tako da je pitanje da li su ti prednji stvarno za M vesanje kao stari, koliko sam gledao na netu po tom kataloskim broju moze zamenski i za ove moje ali i za obicne amortizere, tako da ne znam koji je. Iznervirao sam se bas zbog toga, ali sta sad idemo dalje... Ako se ne slegne vremenom i ako mi bude islo na zivce jako, stavicu malo nize opruge napred, nema druge...

Link to post
Share on other sites

Pa i ja sam mislio da ne utice amortizer, ali posle ovog sam promenio misljenje.
Mozda ako je amortizer duzi nego sto treba, i ako je jak i nov moze malo da pomogne opruzi i tako skine deo opterecenja sa nje, pa se auto malo podigne...
Ostaje da se nadam da ce da se slegne...

Edited by yosh
Link to post
Share on other sites

Ja sam menjao na e60 isto amorte, auto je imao fabricko M sport vesanje, tako da sam morao i M sport amorte da narucim. Takodje sam uzeo Sash i recimo kod mene je bilo razlike i da li je levi ili desni, nisu bili isti. 46 000din su bila 2 prednja amorta. Dok recimo obicni za e60 su isli od 7 do 12 000din po komadu. Velika razlika

Link to post
Share on other sites