Recommended Posts

  • Replies 154
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

15 minutes ago, glengeglach said:

Onda da parkiramo temu/topik do 2022 godine. Taman pred ulazak SRB u EU ?

? ala je vama u Holandiji super, ah ta legalna drozzzaaa.. Ako cekas da RS udje u EU onda ugasi nalog. Kada mi budemo pred ulazak u EU nece se vise koristiti kola i putevi. Ljudi ce naseliti udaljene galaksije, deca ce uciti o kolima na casovima istorije. ?

Link to post
Share on other sites
3 minutes ago, marko13 said:

Pa ja bih verovao u male zelene da sam u NL napusen ?

E jeboga ti, ko da smo svi u NL napuseni...previse isforsirano i sve manje popularno...jedino se turisti na to pale...daj nesto novo

Link to post
Share on other sites
20 minutes ago, glengeglach said:

E jeboga ti, ko da smo svi u NL napuseni...previse isforsirano i sve manje popularno...jedino se turisti na to pale...daj nesto novo

Salim se ja malo. Ali ne znam kako drugacije objasniti taj optimizam da cemo mi ikada uci u EU a kamoli za koju god ?

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

Cene su već dosta pale, vidim ima F30 320d na oglasima već za 11-12k evra, doduše većina po toj ceni je sa osnovnom opremom i većom kilometražom...

Kupio kolega s posla pre neki dan ali nisam još stigao da pogledam, čekam posle nove godine da čujem utiske. Znam samo da ga je platio 12k, ako sam ga dobro razumeo bio je oglašen za preko 13k. 

Link to post
Share on other sites

Znaću krajem iduće nedelje, jedva čekam da vidim...

Do sada, tj. poslednje 3-4 godine vozio je 10-tak godina star 118d E87, ne verujem da je prešao sa "konja na magarca". Nije nešto iskusan tip po pitanju automobila i tehnike, ali je picajzla i ume dobro da se cenjka.

Link to post
Share on other sites

Danas videh i probah F30 kojeg je kolega pazario. F30 2.0d 184ks 2013-to, crveni, sport line, automatik, 180k na satu, deluje vrlo dobro očuvan, bez oštećenja (osim malo izgrebana šoferka, vlasnik imao neku metalnu stugalicu za led!?!).

Od dodatne opreme maltene ništa osim onog što već ide u sport-line (sportska sedišta sa crvenim štepovima i crvenim detaljima u kabini itd), dva seta skoro novih guma (letnje 18", zimske 17").

Platio ga je sveukupno 13k evra (na oglasu se nudio za 15k, vlasnik). Kaže uživa u vožnji i nikakvih problema u poslednjih nekoliko dana, dobro vuče, motor se normalno čuje, proverio ga je i kod svog majstora i mehanički i na na dijagnostici, sve je navodno OK. U zvaničnom servisu održavan do oko 2016-te i 100k, posle toga negde drugde (ima račune). Rađen je nedavno i servis automatskog menjača. 

Sve u svemu, na prvu loptu deluje mi da je solidno prošao, najbolje će pokazati vreme...

Link to post
Share on other sites

Pitanje

Iz kog razloga rađen servis menjača? 

Po katalogu za taj auto servis menjača ne postoji a i po rečima majstora u DELTI, imam taj auto 2014g u 316varijanti sa proverenih 140k kad je bio na proveri rečeno mi je da samo kad počnu neki problemi sa menjačem tad se radi a iz njihovog iskustva izuzetno retko se dešava bilo kakav problem. 

Link to post
Share on other sites

Ulje ne traje vecno, treba ga ili redovno menjati ili ne pipati, pogotovo kod automatskog, sprzeno gusto ulje unisti lamele koja ostanu u formi opiljaka pa menjac sljaka i dalje. Kad isperes sistem, oprao si i “tecnu lamelu” i krece kursluz.

Link to post
Share on other sites

Ako proizvođač menjača ZF kaže da treba da se radi servis (zamena ulja i filtera) na 100.000km, a BMW kaže lifetime a pritom daje garanciju samo 100.000km kome verovati? BMW nigde eksplicitno ne navodi šta on smatra lifetime, da li je to 100.000km, 200.000km, 500.000km??? 

Kad bi kod svih automatika bilo lifetime onda bih i poverovao. Ali nije, jer ostali (Audi, VW, Porsche, Mercedes, itd) kažu redovan servis automatika na 60-100.000km?

Moje mišljenje je da je BMW nekim testiranjem došao do statistike da bez zamene ulja i filtera menjača, recimo lupam, 99.9% automatika bude ok posle 100.000km i 95% nakon 200.000km, pa lepo on smisli lifetime marketing priču. Kad nekom bez zamene zariba na 250.000km on mu lepo skupo proda nov menjač i kaže pa 250.000km, nije to malo...

Elem, ja sam na E39 uradio servis automatskog menjača na oko 200.000km i 10g starosti, i to u Delti, i rekli/priznali su da je ipak dobro da se uradi, bez obzira na BMW lifetime marketing. Radili su sa originalnim BMW uljem za taj menjač, i sa popustom na starost došlo me oko 250eur. Imao sam osećaj da nakon toga menjač radi nekako glatkije, mada je to možda bio samo moj trip da opravdam 250e koje sam dao... Kako god, siguran sam da posle 10godina i 200.000km ulje i filter nikako ne mogu biti u nekom dobrom stanju. Danas je taj auto kod drugara sa više od 320.000km na cajgeru i sve još lepo radi. 

Moja preporuka, najkasnije na 150-200.000km ili 7-8g starosti prvi servis automatika, posle toga na svakih  4-5 godina ili 100.000km jer prva ugradnja je prva ugradnja, sigurno bolji kvalitet a i sam menjač je bio nov.

@borko75 kad počnu problemi sa menjačem rekao bih da je verovatno već kasno da se radi samo zamenja ulja i filtera... Kao i kod samog motora, poenta redovnog servisa jeste preventiva. Kao što rekoh, 95% verovatno ni sa 200.000km nećeš imati problem, možda 50% ni na 300.000, ali kad ga budeš imao, biće verovatno kupovina novog menjača... Dakle za sada opušteno, ali znaj da ništa nije lifetime.

Link to post
Share on other sites
57 minutes ago, Indorile said:

Ulje ne traje vecno, treba ga ili redovno menjati ili ne pipati, pogotovo kod automatskog, sprzeno gusto ulje unisti lamele koja ostanu u formi opiljaka pa menjac sljaka i dalje. Kad isperes sistem, oprao si i “tecnu lamelu” i krece kursluz.

lepo receno nema sta. kocka je to

Link to post
Share on other sites
5 minutes ago, Sigtran said:

Ako proizvođač menjača ZF kaže da treba da se radi servis (zamena ulja i filtera) na 100.000km, a BMW kaže lifetime a pritom daje garanciju samo 100.000km kome verovati? BMW nigde eksplicitno ne navodi šta on smatra lifetime, da li je to 100.000km, 200.000km, 500.000km??? 

Kad bi kod svih automatika bilo lifetime onda bih i poverovao. Ali nije, jer ostali (Audi, VW, Porsche, Mercedes, itd) kažu redovan servis automatika na 60-100.000km?

Moje mišljenje je da je BMW nekim testiranjem došao do statistike da bez zamene ulja i filtera menjača, recimo lupam, 99.9% automatika bude ok posle 100.000km i 95% nakon 200.000km, pa lepo on smisli lifetime marketing priču. Kad nekom bez zamene zariba na 250.000km on mu lepo skupo proda nov menjač i kaže pa 250.000km, nije to malo...

Elem, ja sam na E39 uradio servis automatskog menjača na oko 200.000km i 10g starosti, i to u Delti, i rekli/priznali su da je ipak dobro da se uradi, bez obzira na BMW lifetime marketing. Radili su sa originalnim BMW uljem za taj menjač, i sa popustom na starost došlo me oko 250eur. Imao sam osećaj da nakon toga menjač radi nekako glatkije, mada je to možda bio samo moj trip da opravdam 250e koje sam dao... Kako god, siguran sam da posle 10godina i 200.000km ulje i filter nikako ne mogu biti u nekom dobrom stanju. Danas je taj auto kod drugara sa više od 320.000km na cajgeru i sve još lepo radi. 

Moja preporuka, najkasnije na 150-200.000km ili 7-8g starosti prvi servis automatika, posle toga na svakih  4-5 godina ili 100.000km jer prva ugradnja je prva ugradnja, sigurno bolji kvalitet a i sam menjač je bio nov.

 

 

life time je u principu 100 000km dok je auto u garanciji posle toga nema vise life timea, viskoziteta nema, ulje je tad reano za zamenu, a ako prekoracis interval narednih 50 i 100 000km je lutrija kako ce se menjac ponasati nakon ispustanja ulja i zamene filtera jer kako je Indorile naveo sve je istina, menjac se apsolutno pogubi nakon toga. Dakle ja na tvom mestu posto vidim da vozis F30 svakako bih uradio servis i bio bih miran, za moj auto koji je iz 2006 na satu stoji 206000 iako mnogi misle da je prava zbog stanja, ja nikad ne bih bio siguran u to, i ozbiljno razmisljam sta ciniti. Jer remont mog menjaca je 1400eur, dok za tvoj mislim da ide i do 2000e. Sto znaci ja ako nemam te pare u datom momentu a radim "redovan" servis mogu da najebem :) 

Link to post
Share on other sites

pisao sam vec,al ajd da ponovim,mozda neko procita

na e39 kad sam je uzeo na satu bilo 203.000km,uradio servis menjaca(i sve ostalo,motor,filteri,kurci,palci). Istocili smo cisto ulje bez opiljaka. na 253.000km opet servis ulje i filter po broju sasije... Sad je na njemu 265.000km i menjac salta toliko dobro i precizno da nemam komentar,a provozao sam od drugara 5 razlicitih e39 530d sa automaticima,na te njihove nemam komentar,ruzno je pisati bilo sta.

Na e53 cim sam ga doterao 275.000km,odmah svi servisi i naravno servis menjaca...

Moj glas ide za servis automatskog menjaca odmah po kupovini,JEDINI USLOV je da menjac normalno radi.Ako je poceo da drka u bilo kom smislu,tad vec pocinje da bude kasno...

Link to post
Share on other sites

ZF 5HP30 kod mene radi salta normalno, sporo al’ normalno. Jedino po meni “nenormalno” ponasanje jeste dok je skroz hladan se oseti kad se ubaci u D ili R, ima mali delay i onda kao da klone ramenima ga prebaci, nista drmanje lupanje samo kao da si probudio mecku i mrzi je.

Drugi automatik koji sam probao je ZF 8 brzina iz G11 740d, toliko je tecan da covek zaboravi da postoji menjac u kolima.

Link to post
Share on other sites

Mene na e60 zf6hp26 prije servisa sam imao problema sa variranjem obrtaja u voznji i trzanjem iz D u R. Kad smo skinuli karter utvrdjeno je da mu je to prvi servis na 300k km ulje bilo potpuno crno ali bez opiljaka na magnetu na karter. Majstor mi je rekao da se ne sjekiram cim nema opiljaka da se ne sjekiram nista da je ovaj tip menjaca dosta otporan,u odnosu na restajlinga i f10 isprao mi je hidroblok od prljavstine sve zavrsio uzeo mi za ruke 30e. Resetovao menjac posle toga auto nisam mogao da prepoznam do pucanja izduvne grane kad mi je zbog zaprljanog protokomjera brljavio, sad je sve tip top. Sipano liqui moly atf top tec 1800

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока

Link to post
Share on other sites