Recommended Posts

Da ne dolivam ulje na vatru :). Ja sam imao karavan e36 i sedan e36 imam jos uvek (bar je na moje ime :) ). Raspodela tezine je ista jako priblinza (bar koliko sam ja uspeo da iskopam). sedan 50-50% a karavan 49.8/ 50.2. Da ga j***m, neznatno je. Vesanje nije isto, karavan ima ojacane zadnje opruge (bar kod e36ice). Diferencijal nije isti "kraci' je kod karavana (sa istim m43 motorom). 

E sad za masu ... to je jako tricky pitanje. Posto sam vozac bicikla entuzijasta (onako, neka gornja polovina amatera po performansama ... bar bio dok nisam nabacio extra kg). Tezina zavisi od snage, tj sto je veca snaga manje se oseti ta tezina i obrnuto (kakav sam Ajnstajn, zar ne? :) ). Da ne kazem, nije snaga jedini parametar (obrtni momenat ima krucijalnu ulogu takodje, cak i na bajsu). Na bajsu, u mojoj klasi igra 2-3 kila pa navise da se oseti. Oseti se najvise (zbog visine tezista na bajsu) u krivinama i ubrzanju. Bar ja umem da osetim.

E sad, da me ubedi neko da ja mogu da osetim razliku na svojoj e46ici od tricavih 150 konja i recimo 300-350nm u 30-50 kg ... to tesko. Druga stvar, "skidanje" tezine se najvise oseti na pogonskim delovima koji se vrte (bar kod bajsa). Tipa, tockovi, pogon ... ovo ostalo vise ima smisla smanjiti mrtav teret (salo sa coveka). Opet, to zavisi od klase vozaca prevashodno, profesionalcima i 100g igra. Tako isto mislim i za kola, kontam da na F1 svaki gram igra ulogu ali za nas amatere entuzijaste ... iskreno mislim da nema smisla.

Da se razumemo, sada vozim mirno i gledam da mi glava nije u torbi. Karavan e36 nije bio tako slucaj, stoga sam ga i prevrnuo (tako je ostao bez svojih "pruga" :) ). Licno nikada nisam osetio razliku u performansama. Moram da se slozim sa @Delija, fizika je egzaktna i tu nema laganja. Ali, nije zivot samo statistika ... milion tu faktora ima. 

Ja sam sada licnog stava da je sve preko 100-110 konja za normalnu voznju baceno (dzaba se poji i placa odrzavanje / reg). E sad, tu dolazi onaj deo koji se zove merak ... a merak si cenu nema. Lepota zivota je sto svako ima prava na svoje misljenje i izbor :D.

Svaki dan sam na drumu, i to ne malo. Iskreno, lagana noga na gasu, odmoran vozac i bolja procena situacije vise znaci nego 0.05s brze preticanje, bar po mom misljenju. Kao i svaki covek u Srbiji, sklon sam uvazavanju tudjeg misljenja :P

Da se vratim na temu, pljuvanja novih automobila :), licno mislim da po kvalitetu izrade i materijala, sve je manja razlika BMW-a i premium marki u odnosu na neki srednji segment (neko je spomenuo skoda superb). imao sam prilike da sednem i da se vozim (da me voze tacnije) i jedan i durgi  (superb vs f10) priblizno godiste (novije), licno isti k***c sto se tice kvaliteta enterijera i "zvucne izolazije". G30 nisam ni video uzivo :D pa ne mogu da sudim.

I to oko veka trajanja i potrosackog drustva, surovog kapitalizma i izforsiranog "napretka tehnologije". To je tek tema za sebe ... ne bi da komentarisem, mislim da nije ovaj forum za to :D

Edited by smg
Link to post
Share on other sites
  • Replies 154
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Verovatno neki od 100 evra max :D

 

@smg

Ti si teski dzimrija, tako da za nove automobile nemas pravo glasa. Za auto ne dajes vise od dve plate pa sve da ti zivot zavisi od toga :P

Zajebanciju na stranu, probaj i nesto novije da provozas - nije to bas toliko lose koliko mislis da jeste. Pogotovo jer provodis toliko vremena u autu svaki dan.

Edited by Delija
Link to post
Share on other sites

Delija je mene grupisao na Hyndai forum :D Salu na stranu dosta korisnih stvari se reklo i sa vise aspekata vozaca, ja smatram da bi sve ovo bilo nista da imamo vise mogucnosti tipa zakoni vise da dozvoljavaju, finansije, putevi i sl da bi nas entuzijazam bio na mnogo vecoj nozi. Jedini koga bar ja znam da je ono napravio dream come true i da i dalje radi na tome je Gane, kad izuzmemo sve racionalno i sve jedino je on dosao do blizu granice da kaze ej momci ostvario sam svoj decacki san bar sa ovim autom, svi imamo ne prezaljene aute i nedovrsene projekte. Ja sam zadovoljan sasvim sa svojim E46 136 fabrickih konja dok je imao, i ne bih ga menjao za dosta novije aute drugih brendova jer ima to nesto, pogotovo sto sam od retkih koji bas voli prefacelift verziju E46ce jer je slicnija M3ci imaju taj neki smek za mene, facelift mi dodje mackast nekako :) Prokomentarisao sam da mi je suvisno da imam 245konja i zaista za sadasnje potrebe mislim tako, pogotovo ako uzmemo u obzir da ja sa svojim autom lagano preticem G30 M5 ako on ide 50 a ja 70 :D Salu na stranu dobra stvar foruma i jeste vise misljenja, P.S. zanimljivo je kako fanovi starijih auta pominju cesto cuveni 6ak i kako 4 klipa nije to to, a zaboravljaju izvorni E30 M3 koji je imao samo 4 klipa :) Kao sto je Audi imao cuvenog 2.3turbaka sa 5 klipova... Vremena se menjaju kao i ljudi na nama je da li to prihvatamo ili ne, ko nece uvek moze za soma e kupiti ok autic pa ga napucati za pare koje bi dao za noviji i uzivati u klasicima, a s druge strane ostali mogu voziti najnovije i uzivati u kap holderima, navigacijama, aux, i ostalim novitetima koja ta auta pruzaju i olaksavaju im putovanja i samu voznju. Pozdrav svima :)

Sent from my SM-J730F using Tapatalk

Link to post
Share on other sites
1 hour ago, marko84 said:

Kad vec sirimo pricu, koji bajs vozis? emoji16.png

Bianchi Zurigo (CX za zimu, mada ga volim i leti imam dva seta felni) i Cannondale Synapse. Nekako mi je Bianchi omiljeni. Njega koristim i za "duza" putovanja i za brevete. Vozim ga i po makadamu, zemljanim putevima i raznim arlaucama i vukohebinama. Jeste tezi, ali prenos je bolji za duze staze i kud i kamo je udobniji, pogotovo sa sirim gumama. Imao sam i KTM city, ali ga je nekako Bianchi zamenio ... pa je otisao.

Zurigo:

2019-02-14%2013_59_14-Photo%20-%20Google

Zurigo.png

Synapse:

2019-02-14%2014_00_42-Photo%20-%20Google

U kuci imamo jos i Trekk Zektor 2 (zenin). Slika sa proputovanja :)

2019-02-14%2014_04_34-Photo%20-%20Google

KTM:

2019-02-14%2014_01_09-Photo%20-%20Google

1 hour ago, Delija said:

Ti si teski dzimrija

Nisam cuo ovaj izraz ranije, sta je to? :) Mislim ne bezim da jesam, ali ne znam sta je to :D 

1 hour ago, Delija said:

Verovatno neki od 100 evra max :D

Paaaa ... ne bas ... recimo da vrede vise nego auto. Puna mi je kuca bajseva i nisu bas na jeftnijoj strani spektruma :D. Kao sto rekoh ranije, merak si cenu nema :D. Svako ima svoju drogu. Ja na bajseve i putovanja przim novce (cesto u istom paketu). A u kuci furam 32" tv iz 2007me godine :D (nije bas da crkavaju na 5 godina - meni ni jednom nije otkazao, mada nisam reper ,to se kod mene ne rabi toliko). Drugari me zezaju da je TV iz podmornice :D 

 

1 hour ago, Delija said:

Za auto ne dajes vise od dve plate pa sve da ti zivot zavisi od toga :P

Pricali smo vec o ovome. Jebiga, psiha je cudo ... ne mogu protiv sebe. Meni auto stoji na ulici, ne mogu da stavim 10-20k na ulicu ... I plus cena odrzavnaja, ja to jebiga rabim non stop. Ovako se ne brinem kada nesto crkne, menjaj i teraj. A i vise volim putovanja od kola, na to mi bas dosta vise od vrednosti auta ode u jednoj godini ... Inace, control freak sam po prirodi i, rekli bi neki, patim od par OCD-ova ... pa pisem sve sto potrosim na oba auta (ne znam zasto, imam poriv). e46 ako uzmemo i amortiziacju izadje oko 350-400 e mesecno. Nije to malo parica za kantu lima, ma koliku platu covek da ima ;) (bar ne po mom misljenju). 

Sto se meraka tice, meni veci merak pruza e36, i tu sam skrcao para i para koje ne mogu da izvucem nikada iz tog automobila ... bar u one delove koje su meni pricinjavali neko zadovoljstvo (motor je i dalje junacki od 118hp).

Da se razumemo, nisam ja glup (toliko), znam ja da su noviji bolji. Ako nista startniji su, udobniji, luksuzniji ... puno gadzeta (ko to ne voli). Ali trenutno, u mom trogulu zarade, zelja i mogucnosti ... tacno sam tamo gde treba. Sa vremena na vreme me uhvati crv da kupim e60 :) .. bice, polako.

 

Edited by smg
Link to post
Share on other sites

Razlog što vozimo aute prosečno stare po 15-tak godina nije sentimentalnost, niti su oni realno bolji od novijih modela (osim šmeka ponekih rariteta u kombinaciji sa nostalgijom), nego to što nam je budžet za automobil znatno, znatno skormniji nego na zapadu.

Ljudi su svuda slični i verujem da imate zapadne prihode, koliko bi zaista vozilo E46 15+ godina star? Verujem da tada ni "porez na luksuz" mnogima ne bi bio problem, pa bi među nama i 335i bio dosta čest čak i ako je E46/136ks u 99.9% vremena sasvim dovoljno. Pa i 335i može da se vozi lagano, ali ponekad, kada je "vazduh čist" može i da se "produva", onako za merak... :)

Ali realno tu smo gde smo, iz svoje kože se pobeći ne može, pa balansiramo s parama najbolje što umemo i trošimo kako želimo i možemo...

 

 

 

Link to post
Share on other sites
On 2/14/2019 at 10:19 PM, smg said:

Bianchi Zurigo (CX za zimu, mada ga volim i leti imam dva seta felni) i Cannondale Synapse. Nekako mi je Bianchi omiljeni. Njega koristim i za "duza" putovanja i za brevete. Vozim ga i po makadamu, zemljanim putevima i raznim arlaucama i vukohebinama. Jeste tezi, ali prenos je bolji za duze staze i kud i kamo je udobniji, pogotovo sa sirim gumama. Imao sam i KTM city, ali ga je nekako Bianchi zamenio...

Pozdrav od mene, za sada sa Cannondale-om, a za godinu-dve Santa Cruz, ako sve bude kako sam zamislio??

Link to post
Share on other sites
19 minutes ago, marko84 said:

Znaci ja sa Scott-om da se postidim emoji16.png

Послато са SM-G950F уз помоћ Тапатока
 

Nema razloga, Cannondale mi je mator, doduse matora je i J Lo?

Link to post
Share on other sites
Daleko od toga [emoji4] Koju skotinu teras?

Sta je ovo ljudi, nemate slike svojih dvotockasa [emoji3] 

Sklapao sam spidstera prosle god, bila neka akcija u PB za ramove, jednom i ja da imam skoro nov bajs [emoji16].991a3d9d7314a0877f06f25cacdc2e7a.jpg

 

Послато са SM-G950F уз помоћ Тапатока

 

 

 

Link to post
Share on other sites

Ja nesto nisam u bajs fazonu, ali drugar jeste. Prosle godine me je malo uputio kako to ide. Npr nisam znao da te ozbiljnije bajseve mozes da kupujes u komponentama, kao racunar npr. A nisam znao ni da dobar bajs moze da kosta 10.000e bez problema. Pa gume, pa felne, pa vile, ovoliko inca, onoliko inca, ihaj...U svakom slucaju bas lepa rekreacija pogotovo ko voli prirodu.

Link to post
Share on other sites

Ko mi dira Hyndai opet? :D Vozio sam juce Tucson restilizovani, moze da se duva kolko god ko hoce al novo je novo, visoko, dosta opreme za manje para od svih, utegnuto jer je novo... ostao bez teksta motor i menjac fenomenalni. A ko voli da u voznji pipa instrument tablu i mazi donju polovinu iste nece mu se zasvidjati jer dosta je plastican. Ali za moderna kola sa cenom i sta dobijes pun pogodak. :)

Sent from my SM-J730F using Tapatalk

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...
EB70-AE71-DA28-4-DDE-9047-36-FD86-A3957-B.jpg
Zavidim ti na ovakvom bekstvu u prirodu i ovakve predele. Definitvno nesto sto razmatram uskoro je nabaviti bajs. Em ventil da iskulira covek em sam nalepio viska zato sto ne izlazim iz kancelarije i auta tako da dobro s korisnim.

Sent from my SM-J730F using Tapatalk

Link to post
Share on other sites
21 minutes ago, NikNS said:

Zavidim ti na ovakvom bekstvu u prirodu i ovakve predele. Definitvno nesto sto razmatram uskoro je nabaviti bajs. Em ventil da iskulira covek em sam nalepio viska zato sto ne izlazim iz kancelarije i auta tako da dobro s korisnim.

Sent from my SM-J730F using Tapatalk
 

To je prinova, kupljena povoljno, da bih pokrio i druge vrste terena?

Kad u danu ubijes 5,6+ sati na bajsu u ovakvom predelu, sve brige te prodju, do kraja dana nista ne moze da te iznervira.

Edited by Nismo
Link to post
Share on other sites
To je prinova, kupljena povoljno, da bih pokrio i druge vrste terena[emoji846]
Kad u danu ubijes 5,6+ sati na bajsu u ovakvom predelu, sve brige te prodju, do kraja dana nista ne moze da te iznervira.
Alal vera. Kad se resim i odredim budzet svakako cu se obratiti za savet jer vremena sam konacno nasao tako da mora se nesto preduzimati [emoji23]

Sent from my SM-J730F using Tapatalk

Link to post
Share on other sites