Recommended Posts

Izvinite ako je pitanje glupo, ali vec preko 20 godina nisam vozio dizel, pa ne znam kakva je danas situacija sa dizelom tokom zime.

Da li na pumpama prodaju dizel koji u sebi ima aditiv protiv smrzavanja ili ja treba da aditiv kupujem posebno i da ga stavljam u tank? (Tako je bilo pre 20ak godina)

Link to post
Share on other sites

ja iskljucivo sipam samo na lukoilu zadnjih 8 godina

2012te i 2014te godine kad su bili oni zestoki minusi,dizel mi se nije zaledio ni u jednom od 3 dizel vozila,znaci pale i rade normalno,ali mercedesov kombi koji sam imao u to vreme se nekoliko puta zaledio u voznji...

znaci na -24c je palio ispred kuce i posle 7-8km od kuce krene da trza i ugasi se...u voznji je valjda temperatura bila jos niza i pocelo gorivo da se mrzne,tj da prelazi u stanje kao zelatin...

druga 2 vozila nisu imala taj problem,verovatno zbog drugacijeg polozaja cevi od rezervoara do motora ili sta vec...

i jednom mi se desilo na pikapu da je preko dana padao sneg,pa se kao topio i onda uvece minus veliki. krenem na put i posle par kilometara se ugasi i nece ni da cuje da upali. Pomislim da se zaledilo gorivo i pozovem majstora da dodje po mene da vidimo sta dalje...Dodje covek,pogleda creva,filter,sve normalno,ali nema goriva a rezervoar skoro pun... i posle 10ak minuta seti se da odvrnemo cep sa rezervoara,kad PRC,nemoze...

Sneg koji se topio se slio po cepu i oko njega i tako je zaledilo sve komplet,pa rezervoar nije imao odusak...zagrejemo malo,otkljucamo cep i skinemo,masina upali....

Tako da kad pocnu zimske carolije sa velikim minusima,moze svasta da se desava....Ali generalno nema problema sa dizelom osim ako pocnu bas zestoki ekstremni minusi,inace,nikad nikakav aditiv nisam sipao u dizel.

Link to post
Share on other sites