Savet ako moze :)


Recommended Posts

Pozdrav formasi.

Imam e36 318i m43 motor. Auto je u super stanju itd... Presao je skoro 340k km ali odlicno ide i ne dimi uopste. Hteo bih da menjam sva ulja i antifriz, posto sam ga uzeo nedavno. Naravno auto je odrzavan i rekli su da su sve menjali i vidi se da su ok ljudi i da su pazili na njega :)

E sad ako moze savet koja ulja da uzmem za:

Motor, menjac, diferencijal, servo, kocnice. i koji antifriz? 

Ja sam mislio MOTUL 10w40 za motor i za antifriz onaj crveni g12 ili kako je vec ali ne znam za ostala... Sta mislite?

Link to post
Share on other sites

Antifriz najbolje onaj koji je vec u njemu, jer tesko se sve isprazni, tako da bolje te vrste, da ne bi doslo do mesanja itd. Iz iskustva kazem, uzmi neki koji ti je lako dostupan , zbog dolivanja (ako bude potrbee nekad), tipa Nisotec ili sl,  koji mozes da kupis na njihovoj pumpi uvek a i svaako im je doabr odnos cena/kvalitet. Ulje motora - takodje onos to je bilo u njemu, misleci na gradaciju (pretpostavljam da je to 10-40, mada mozda je i 5-40, ko zna), u svakom slucaju, ako je bila polustintetika nastavi sa njom, ako je bilo mineralno, preporucujem da ipak predjes na polusintetiku pa prati posananje, potrosnju itd. U izbor brenda ne bih ulazio, potrazi po forumu, imas puno tema, vidi cime su ljudi zadovoljni, ali preporuka je da je neko ORIGINALNO, bolje i nesto losiji brend neko neka fals  kopija, turska itd... To ejs tariji motor, nije zahtevan standard, pa to barem nije problem. Ako imas servisnu knjizicu, proveri koje konkretno ulje ide u menjac i diff. Servo je verovatno ATF ulje, kocnice DOT 4...to je sve standard. Super je sto sve hoces da zamenis, to je prvi korak u dobrom odrzavanju i makar ces znati od kada da meris intervale. :)

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Malo kasnim sa odgovorima.

Ja sam u e36icu sa m43 motorom sipao G11 (taj je bio kada sam ga kupio). Iscimao sam se jednom da destilovanom vodom sve isperem. Imas procedura na netu koliko hoces, oko 10l - 20l destilovane vode ti treba. I onda sam kupio shell-ov G11 i od tada samo to cepam u tim kolima.

Ako mene pitas, gorenavedena operacije je krajnje bespotrebna. Ali eto, dokon pop i jarice krsti.

Slicnu stvar sam uradio i za servo. Samo sa dosta manje ulja, cim sam video da "istacem" crveno (crvenkasto) ulje umesto crnog, odustao sam. Jednostavno mi cena nije opravdala moju bolest :D:D:D 

Sva ulja (kociono, servo, menjac i diff) sam uzeo Motul (po katalogu). Otisao u MASS i po katalogu za model i godine. To sam uradio pre jedno 4 godine (ako me secanje ne vara) ... jos uvek se auto vozi (samo sam menjao antifriz, kociono i normalno motorno ulje). Menjac, servo i diff jos nisam, niti imam nameru skoro.

Link to post
Share on other sites

Sto se motornog ulja tice, ja sam presao sa Motula na Shell (10w40) polusintetika, iz prostog razloga sto za Shell imam cenu sa rabatom. I da budem iskren, ja realno nisam primetio nikada razliku u ulju. Ne kazem, sa Motulom ni jedan problem nisam imao, ali razlika u ceni mi je vise nego 30% (vrv zbog rabata).

Link to post
Share on other sites
3 hours ago, smg said:

Sto se motornog ulja tice, ja sam presao sa Motula na Shell (10w40) polusintetika, iz prostog razloga sto za Shell imam cenu sa rabatom. I da budem iskren, ja realno nisam primetio nikada razliku u ulju. Ne kazem, sa Motulom ni jedan problem nisam imao, ali razlika u ceni mi je vise nego 30% (vrv zbog rabata).

To znaci da sipas i u plavog i u crvenog Shell? Pre sam koristio Mobil i Castrol i uvek podizaci pocnu da se cuju oko 4000, dok sa Motulom nista.

Gde si kupovao Shell i koja je cena po litru?

Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Mauro said:

To znaci da sipas i u plavog i u crvenog Shell? Pre sam koristio Mobil i Castrol i uvek podizaci pocnu da se cuju oko 4000, dok sa Motulom nista.

Gde si kupovao Shell i koja je cena po litru?

Kupujem preko Baneta (naseg zajednickog drugara), (on toboze uzima od uvoznika, znas kada ni ime firme ne znam) :). A mislis na sivog i crvenog. Da i u jedan i drugi tocim.

Link to post
Share on other sites